Klass B 1955
Klass B 1955 класс Б 1955 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Pervaja Liga | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | 16 | ||||
Administrator | FFSSSR | ||||
La tine acasa | din 17 aprilie 1955 până la 22 noiembrie 1955 | ||||
Loc | Uniunea Sovietică | ||||
Participanți | 32 | ||||
Formulă | Două runde italiene | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Burevestnik Chișinăv ODO Sverdlovsk | ||||
Promoții | Burevestnik Kishinev ODO Sverdlovsk | ||||
Statistici | |||||
Meciuri organizate | 480 | ||||
Goluri marcate | 1 295 (2,7 pe meci) | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Ediția din 1955 a lui Klass B a fost a 16-a din a doua serie a campionatului sovietic de fotbal și a înregistrat victoria finală a lui Burevestnik Kishinev și ODO Sverdlovsk .
Sezon
Formulă
Formula campionatului a fost din nou modificată în comparație cu sezonul anterior: numărul echipelor a scăzut de la 36 la 32, cu promovarea lui Šachtër Stalino și neînregistrarea lui Gornyak Leninabad, Spartak Așgabat, Iskra Frunze, Pishchevik Minsk, Chimik Moscova, Kalev Tallinn și Krasnaya Zvezda Petrozavodsk; aceste cluburi au fost doar parțial înlocuite de noulele retrogradate Lokomotiv Charkiv și Torpedo Gor'kij, precum și de noile înregistrate Krylya Sovetov Stupino și Dinamo Tallinn.
În acest sezon cele 32 de cluburi participante au fost împărțite în două grupe (în loc de trei) a câte șaisprezece echipe fiecare și turneul nu a mai fost împărțit în două faze: fiecare grupă, de fapt, a constituit un campionat separat cu echipele care s-au întâlnit în meciurile din prima manșă. și să revină pentru un total de treizeci de jocuri pe echipă; în fiecare grupă sistemul a oferit două puncte pentru o victorie, unul pentru egalitate și zero pentru o înfrângere.
Primii clasificați din fiecare grup au obținut acces la Klass A 1956 ; deoarece Klass B a fost ultima serie a campionatului, nu au fost prevăzute retrogradări.
Grupa 1
Echipe participante
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Burevestnik Kishinev | 46 | 30 | 20 | 6 | 4 | 86 | 46 | +40 | |
2. | Spartak Kalinin | 37 | 30 | 16 | 5 | 9 | 48 | 31 | +17 | |
3. | ODO Kiev | 36 | 30 | 14 | 8 | 8 | 44 | 27 | +17 | |
4. | Spartak Vilnius | 36 | 30 | 13 | 10 | 7 | 40 | 29 | +11 | |
5. | Krasnoe Znamja Ivanovo | 36 | 30 | 13 | 10 | 7 | 43 | 33 | +10 | |
6. | Krylya Sovetov Stupino | 32 | 30 | 13 | 6 | 11 | 48 | 35 | +13 | |
7. | ODO Lviv | 32 | 30 | 13 | 6 | 11 | 47 | 40 | +7 | |
8. | Metalurh Zaporižžja | 32 | 30 | 13 | 6 | 11 | 37 | 33 | +4 | |
9. | Lokomotiv Kharkiv | 30 | 30 | 12 | 6 | 12 | 48 | 34 | +14 | |
10. | Metallurg Dnipropetrovs'k | 30 | 30 | 14 | 2 | 14 | 53 | 47 | +6 | |
11. | Šachter Stalinogorsk [1] | 29 | 30 | 10 | 9 | 11 | 34 | 38 | -4 | |
12. | Piščevik Odessa [2] | 27 | 30 | 11 | 5 | 14 | 39 | 47 | -8 | |
13. | Spartak Uzhhorod | 25 | 30 | 8 | 9 | 13 | 33 | 40 | -7 | |
14. | Daugava Riga | 22 | 30 | 6 | 10 | 14 | 29 | 57 | -28 | |
15. | DOF Sevastopol | 20 | 30 | 7 | 6 | 17 | 25 | 61 | -36 | |
16. | Dünamo Tallinn | 10 | 30 | 2 | 6 | 22 | 22 | 78 | -56 |
Verdicte
- Burevestnik Kishinev a promovat la Klass A
Rezultate
BuK | SpK | ODK | SpV | KZI | KSS | ODL | MeZ | LoC | MeD | SSt | Pios | SpU | DaR | DOF | DTa | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Burevestnik Kishinev | –––– | 3-1 | 1-1 | 2-0 | 2-1 | 2-2 | 1-0 | 0-0 | 3-2 | 5-3 | 6-3 | 4-2 | 2-1 | 3-3 | 6-0 | 7-0 |
Spartak Kalinin | 2-2 | –––– | 0-2 | 3-0 | 1-1 | 1-0 | 2-0 | 0-1 | 0-0 | 2-1 | 1-1 | 1-1 | 2-1 | 3-0 | 1-2 | 2-0 |
ODO Kiev | 0-0 | 1-4 | –––– | 1-5 | 1-2 | 3-0 | 1-2 | 3-0 | 0-1 | 2-0 | 0-2 | 0-0 | 1-0 | 4-0 | 4-1 | 5-2 |
Spartak Vilnius | 4-3 | 2-0 | 0-0 | –––– | 4-0 | 1-2 | 2-0 | 1-1 | 0-0 | 2-1 | 1-1 | 1-1 | 1-1 | 0-0 | 0-0 | 1-0 |
Krasnoye Znamya Ivanovo | 1-3 | 2-0 | 0-2 | 0-0 | –––– | 1-0 | 1-1 | 1-0 | 2-0 | 4-2 | 2-0 | 1-0 | 2-0 | 2-2 | 0-0 | 1-1 |
Krylya Sovetov Stupino | 1-3 | 2-1 | 0-0 | 1-2 | 0-1 | –––– | 1-1 | 2-0 | 0-1 | 1-2 | 3-0 | 2-2 | 1-1 | 3-0 | 3-0 | 5-1 |
ODO Lviv | 2-4 | 1-5 | 2-1 | 0-2 | 2-1 | 3-0 | –––– | 2-1 | 6-3 | 0-1 | 1-1 | 3-0 | 1-1 | 6-1 | 4-1 | 1-0 |
Metalurh Zaporižžja | 1-2 | 3-1 | 0-3 | 2-0 | 0-3 | 3-1 | 1-0 | –––– | 1-0 | 1-1 | 4-0 | 2-0 | 2-0 | 1-1 | 1-3 | 3-0 |
Lokomotiv Kharkiv | 7-2 | 2-0 | 0-0 | 3-0 | 1-1 | 0-1 | 2-0 | 1-0 | –––– | 0-3 | 0-1 | 7-0 | 0-1 | 4-1 | 5-1 | 3-1 |
Metallurg Dnipropetrovs'k | 2-1 | 2-3 | 1-0 | 3-0 | 2-4 | 2-1 | 0-1 | 1-2 | 3-2 | –––– | 0-2 | 3-0 | 2-0 | 4-0 | 1-0 | 5-0 |
Šachter Stalinogorsk | 3-1 | 1-2 | 1-2 | 2-3 | 1-0 | 0-2 | 2-1 | 1-1 | 1-1 | 4-0 | –––– | 1-0 | 0-0 | 0-1 | 2-0 | 0-0 |
Piščevik Odessa | 0-2 | 0-1 | 0-2 | 0-2 | 3-2 | 3-5 | 1-0 | 2-2 | 0-1 | 5-1 | 1-0 | –––– | 4-0 | 4-0 | 2-1 | 2-0 |
Spartak Uzhhorod | 2-4 | 0-1 | 0-1 | 0-4 | 0-0 | 1-2 | 1-1 | 1-2 | 1-1 | 1-1 | 2-1 | 3-1 | –––– | 4-0 | 5-1 | 3-1 |
Daugava Riga | 1-3 | 0-1 | 1-1 | 1-1 | 2-2 | 0-2 | 1-3 | 0-1 | 1-0 | 1-0 | 1-1 | 0-1 | 1-1 | –––– | 2-1 | 3-1 |
DOF Sevastopol | 0-6 | 0-5 | 1-2 | 1-0 | 1-3 | 0-0 | 0-0 | 2-1 | 2-1 | 2-1 | [3] | 0-2 | 0-1 | 0-0 | –––– | 0-0 |
Dünamo Tallinn | 1-3 | 0-2 | 1-1 | 0-1 | 2-2 | 0-5 | 2-3 | 1-0 | 2-0 | 1-5 | 2-2 | 0-2 | 0-1 | 0-5 | 3-5 | –––– |
Grupa 2
Echipe participante
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | ODO Sverdlovsk | 45 | 30 | 20 | 5 | 5 | 56 | 23 | +33 | |
2. | Spartak Erevan | 42 | 30 | 18 | 6 | 6 | 44 | 17 | +27 | |
3. | ODO Tbilisi | 41 | 30 | 18 | 5 | 7 | 61 | 32 | +29 | |
4. | Torpedo Gorky | 40 | 30 | 17 | 6 | 7 | 53 | 28 | +25 | |
5. | Neftyanik Krasnodar | 38 | 30 | 17 | 4 | 9 | 60 | 39 | +21 | |
6. | Neftyanik Baku | 33 | 30 | 12 | 9 | 9 | 48 | 44 | +4 | |
7. | Voronej | 33 | 30 | 12 | 9 | 9 | 37 | 37 | +0 | |
8. | Zenit Kaliningrad | 28 | 30 | 9 | 10 | 11 | 24 | 29 | -5 | |
9. | Torpedo Rostov | 27 | 30 | 9 | 9 | 12 | 35 | 52 | -17 | |
10. | Urožaj Alma-Ata [4] | 26 | 30 | 7 | 12 | 11 | 24 | 32 | -8 | |
11. | Krylya Sovetov Molotov | 25 | 30 | 8 | 9 | 13 | 24 | 41 | -17 | |
12. | Avangard Sverdlovsk | 22 | 30 | 8 | 6 | 16 | 40 | 49 | -9 | |
13. | Avangard Chelyabinsk | 22 | 30 | 8 | 6 | 16 | 28 | 52 | -24 | |
14. | Spartak Tașkent | 21 | 30 | 6 | 9 | 15 | 26 | 44 | -18 | |
15. | Torpedo Stalingrad | 19 | 30 | 7 | 5 | 18 | 36 | 55 | -19 | |
16. | Energija Saratov | 18 | 30 | 4 | 10 | 16 | 23 | 45 | -22 |
Verdicte
- ODO Sverdlovsk a promovat la Klass A
Rezultate
ODS | SpE | ODT | ToG | NeK | NeB | Vor | ZeK | TRD | UAA | KSM | AvS | AvC | SpT | ToS | EnS | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ODO Sverdlovsk | –––– | 0-1 | 0-3 | 1-1 | 2-1 | 1-2 | 2-0 | 4-1 | 3-0 | 2-0 | 4-2 | 2-0 | 4-2 | 2-1 | 1-0 | 4-1 |
Spartak Erevan | 0-2 | –––– | 1-1 | 2-1 | 0-0 | 3-0 | 1-3 | 0-0 | 5-0 | 3-0 | 2-0 | 2-0 | 2-0 | 2-0 | 1-0 | 0-0 |
ODO Tbilisi | 0-3 | 2-1 | –––– | 1-0 | 1-0 | 1-4 | 0-0 | 4-0 | 2-1 | 1-1 | 0-1 | 1-4 | 4-1 | 1-2 | 2-2 | 2-1 |
Torpedo Gorky | 1-0 | 1-2 | 1-1 | –––– | 2-0 | 2-0 | 4-0 | 1-2 | 2-1 | 1-0 | 0-0 | 3-3 | 4-2 | 2-1 | 2-1 | 4-0 |
Neftyanik Krasnodar | 5-1 | 1-0 | 1-3 | 1-3 | –––– | 4-1 | 1-2 | 3-0 | 3-1 | 0-0 | 4-0 | 2-1 | 6-1 | 3-2 | 3-2 | 2-2 |
Neftyanik Baku | 1-1 | 1-3 | 1-7 | 1-2 | 3-4 | –––– | 1-0 | 0-1 | 1-1 | 3-0 | 1-0 | 3-1 | 2-1 | 4-0 | 1-0 | 2-0 |
Voronej | 0-6 | 3-0 | 2-1 | 0-2 | 1-0 | 1-1 | –––– | 2-3 | 0-3 | 1-0 | 1-0 | 4-1 | 4-1 | 3-3 | 1-0 | 1-1 |
Zenit Kaliningrad | 0-1 | 0-1 | 0-1 | 0-0 | 0-1 | 1-1 | 0-1 | –––– | 0-0 | 0-0 | 0-0 | 3-1 | 2-0 | 2-0 | 2-0 | 2-0 |
Torpedo Rostov | 1-1 | 0-4 | 0-5 | 0-6 | 1-3 | 2-2 | 0-0 | 2-0 | –––– | 2-0 | 3-0 | 1-0 | 0-3 | 2-0 | 5-2 | 0-2 |
Urožaj Alma-Ata | 0-1 | 0-1 | 2-3 | 2-0 | 0-1 | 1-1 | 2-2 | 1-1 | 1-1 | –––– | 1-0 | 1-1 | 1-0 | 1-1 | 2-0 | 2-1 |
Krylya Sovetov Molotov | 0-3 | 0-0 | 1-3 | 2-1 | 3-5 | 0-0 | 1-1 | 1-1 | 1-3 | 1-0 | –––– | 2-1 | 1-0 | 0-0 | 2-1 | 1-1 |
Avangard Sverdlovsk | 0-1 | 0-1 | 0-2 | 0-2 | 3-1 | 1-1 | 0-0 | 2-0 | 0-2 | 2-2 | 4-1 | –––– | 1-1 | 2-0 | 5-0 | 0-3 |
Avangard Chelyabinsk | 0-0 | 0-4 | 0-3 | 0-1 | 1-1 | 1-4 | 0-3 | 1-0 | 0-0 | 1-1 | 1-0 | 1-0 | –––– | 0-0 | 3-0 | 2-0 |
Spartak Tașkent | 0-0 | 1-2 | 2-1 | 0-3 | 1-0 | 1-1 | 2-1 | 0-2 | 0-0 | 1-2 | 0-2 | 1-2 | 2-0 | –––– | 1-1 | 1-1 |
Torpedo Stalingrad | 0-3 | 1-0 | 0-2 | 4-0 | 2-3 | 4-1 | 0-0 | 1-1 | 4-1 | 0-1 | 0-0 | 6-3 | 1-3 | 2-1 | –––– | 1-5 |
Energija Saratov | 0-1 | 0-0 | 0-3 | 1-1 | 0-1 | 0-4 | 1-0 | 0-0 | 2-2 | 0-0 | 0-2 | 0-2 | 1-2 | 0-2 | 0-1 | –––– |
Notă
Elemente conexe
linkuri externe
- ( EN ) Klass B 1955 pe RSSSF.com
- ( EN , RU ) Grupul 1 pe WildStat , pe wildstat.com .
- ( EN , RU ) Grupul 2 pe WildStat , pe wildstat.com .
- ( RU ) Sezon pe footballfacts.ru , pe footballfacts.ru .