Campionatele europene de triatlon de iarnă 2020
Salt la navigare Salt la căutare
Campionatele europene de triatlon de iarnă 2020 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Campionatele Europene de Triatlon de Iarnă | ||||
Sport | Triatlon de iarnă | ||||
Ediție | 22ª | ||||
Administrator | ETU - Uniunea Europeană de Triatlon | ||||
La tine acasa | 29 februarie 2020 | ||||
Loc | Romania , Cheile Gradistei | ||||
Site-ul web | Site-ul oficial | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Pavel Andreev Svetlana Sokolova | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Campionatele europene de triatlon de iarnă 2020 (ediția a XXII-a) s-au desfășurat la Cheile Grădiștii din România , pe 29 februarie 2020 [1] .
În rândul bărbaților, rusul Pavel Andreev a câștigat pentru a șaptea oară, în timp ce cursa feminină a revenit compatriotei Svetlana Sokolova [2] .
Titlul mondial la categoria junior a fost câștigat de rusul Vladislav Semenov și respectiv slovaca Margareta Bicanova .
Cursa valabilă pentru titlul de campioană europeană de triatlon de iarnă, la categoria sub 23 a revenit italianului Franco Pesavento , în timp ce în rândul femeilor la rusoaica Svetlana Sokolova .
Rezultate
Bărbați de elită
Pos. | Nume | țară | Rasă | Biciclete | Schi | Total |
---|---|---|---|---|---|---|
Pavel Andreev | Rusia | 00:14:54 | 00:19:40 | 00:16:46 | 00:52:21 | |
Giuseppe Lamastra | Italia | 00:15:28 | 00:18:59 | 00:16:55 | 00:52:38 | |
Viorel Palici | România | 00:14:58 | 00:19:58 | 00:16:42 | 00:52:53 | |
4 | Dmitriy Bregeda | Rusia | 00:14:50 | 00:20:12 | 00:17:01 | 00:52:57 |
5 | Franco Pesavento | Italia | 00:14:46 | 00:20:28 | 00:17:48 | 00:54:05 |
6 | Daniel Antonioli | Italia | 00:15:27 | 00:20:34 | 00:16:56 | 00:54:11 |
7 | Pello Osoro | Spania | 00:15:44 | 00:19:32 | 00:17:45 | 00:54:30 |
8 | Alessandro Saravalle | Italia | 00:16:20 | 00:19:09 | 00:17:40 | 00:54:36 |
9 | Pavel Yakimov | Rusia | 00:15:40 | 00:20:12 | 00:18:01 | 00:55:00 |
10 | Mario Kosut | Slovacia | 00:15:40 | 00:20:17 | 00:18:17 | 00:55:16 |
11 | Evgeny Kirillov | Rusia | 00:15:48 | 00:20:44 | 00:17:50 | 00:55:20 |
12 | Ivan Zalavtsev | Rusia | 00:15:49 | 00:21:00 | 00:18:08 | 00:55:57 |
13 | Evgenii Evgrafov | Rusia | 00:15:48 | 00:19:00 | 00:20:31 | 00:56:43 |
14 | Silviu-Ionut Manea | România | 00:16:22 | 00:20:54 | 00:19:21 | 00:58:18 |
15 | Kristian Monsen | Norvegia | 00:17:01 | 00:23:01 | 00:18:31 | 01:00:23 |
16 | Alin Mihai Cupsa | România | 00:16:23 | 00:25:07 | 00:19:33 | 01:02:45 |
17 | Jesús Alberto García Colas | Spania | 00:16:49 | 00:22:56 | 00:21:43 | 01:02:58 |
18 | Alex Rhodes | Regatul Unit | 00:18:06 | 00:23:54 | 00:20:49 | 01:04:22 |
19 | Angus Young | Regatul Unit | 00:16:38 | 00:22:12 | 00:24:12 | 01:05:11 |
20 | Ali Oner | curcan | 00:20:27 | 00:26:34 | 00:24:14 | 01:14:18 |
21 | Danut Munteanu | România | 00:21:04 | 00:33:13 | 00:21:46 | 01:17:34 |
Femeile de elită
Pos. | Atlet | țară | Rasă | Biciclete | Schi | Total |
---|---|---|---|---|---|---|
Svetlana Sokolova | Rusia | 00:17:48 | 00:23:48 | 00:19:23 | 01:02:12 | |
Roman Slavinec | Austria | 00:18:20 | 00:24:31 | 00:19:28 | 01:03:51 | |
Yulia Surikova | Rusia | 00:17:48 | 00:24:21 | 00:20:50 | 01:04:10 | |
4 | Maria Luiza Rasina | România | 00:18:11 | 00:26:03 | 00:19:45 | 01:05:25 |
5 | Aneta Grabmullerova | Republica Cehă | 00:19:33 | 00:24:35 | 00:21:04 | 01:06:22 |
6 | Kristina Lapinova | Slovacia | 00:18:12 | 00:25:19 | 00:22:05 | 01:07:12 |
7 | Lydia Drahovska | Slovacia | 00:19:29 | 00:24:37 | 00:22:29 | 01:08:07 |
8 | Nadezhda Belkina | Rusia | 00:18:56 | 00:26:02 | 00:22:21 | 01:08:43 |
9 | Valeria Kuznetsova | Rusia | 00:19:44 | 00:27:51 | 00:20:23 | 01:09:21 |
10 | Timea Lorincz | România | 00:22:08 | 00:28:55 | 00:22:42 | 01:15:15 |
Bărbați juniori
Pos. | Nume | țară | Rasă | Biciclete | Schi | Total |
---|---|---|---|---|---|---|
Vladislav Semenov | Rusia | 00:08:38 | 00:14:24 | 00:11:32 | 00:35:43 | |
Yaroslav Kurilenok | Rusia | 00:08:30 | 00:15:49 | 00:10:54 | 00:36:18 | |
Dmitrii Zotov | Rusia | 00:09:00 | 00:15:00 | 00:11:22 | 00:36:18 | |
4 | Marat Timerbulatov | Rusia | 00:08:41 | 00:14:37 | 00:12:57 | 00:37:30 |
5 | Robert Judiak | Slovacia | 00:08:59 | 00:16:13 | 00:14:49 | 00:41:45 |
6 | Leonord Stefan Hincu | România | 00:09:33 | 00:18:36 | 00:12:38 | 00:42:20 |
Femei juniori
Pos. | Atlet | țară | Rasă | Biciclete | Schi | Total |
---|---|---|---|---|---|---|
Margareta Bicanova | Slovacia | 00:08:50 | 00:16:18 | 00:13:20 | 00:39:54 | |
Polina Sadovaia | Rusia | 00:10:03 | 00:17:28 | 00:13:07 | 00:41:42 | |
Anastasiia Nepomilueva | Rusia | 00:10:43 | 00:17:44 | 00:12:30 | 00:42:28 | |
4 | Ekaterina Chukseeva | Rusia | 00:10:05 | 00:17:46 | 00:13:17 | 00:42:44 |
5 | Katja Krenn | Austria | 00:11:05 | 00:19:42 | 00:15:59 | 00:48:29 |
6 | Bank it Alexia Ioana | România | 00:11:06 | 00:23:31 | 00:16:14 | 00:54:07 |
Sub 23 de bărbați
Pos. | Atlet | țară | Rasă | Biciclete | Schi | Total |
---|---|---|---|---|---|---|
Franco Pesavento | Italia | 00:14:46 | 00:20:28 | 00:17:48 | 00:54:05 | |
Mario Kosut | Slovacia | 00:15:40 | 00:20:17 | 00:18:17 | 00:55:16 | |
Ivan Zalavtsev | Rusia | 00:15:49 | 00:21:00 | 00:18:08 | 00:55:57 | |
4 | Evgenii Evgrafov | Rusia | 00:15:48 | 00:19:00 | 00:20:31 | 00:56:43 |
5 | Danut Munteanu | România | 00:21:04 | 00:33:13 | 00:21:46 | 01:17:34 |
Sub 23 de femei
Pos. | Atlet | țară | Rasă | Biciclete | Schi | Total |
---|---|---|---|---|---|---|
Svetlana Sokolova | Rusia | 00:17:48 | 00:23:48 | 00:19:23 | 01:02:12 | |
Maria Luiza Rasina | România | 00:18:11 | 00:26:03 | 00:19:45 | 01:05:25 | |
Lydia Drahovska | Slovacia | 00:19:29 | 00:24:37 | 00:22:29 | 01:08:07 | |
4 | Nadezhda Belkina | Rusia | 00:18:56 | 00:26:02 | 00:22:21 | 01:08:43 |
5 | Valeria Kuznetsova | Rusia | 00:19:44 | 00:27:51 | 00:20:23 | 01:09:21 |
Notă
- ^ ( EN ) Raport de cursă pe site-ul web al Federației Internaționale de Triatlon - UIT
- ^ ( RO ) Rezultate oficiale pe site-ul Federației Internaționale de Triatlon - UIT