Campionatele Europene de acvatlon 2017
Salt la navigare Salt la căutare
Campionatele Europene de acvatlon 2017 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Campionatele Europene de acvatlon | ||||
Sport | Aquathlon | ||||
Ediție | Al 5-lea | ||||
Administrator | Uniunea Europeană de Triatlon | ||||
La tine acasa | 27 mai 2017 | ||||
Loc | Slovacia , Bratislava | ||||
Site-ul web | Site-ul oficial | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Richard Varga Hannah Kitchen | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Acvatlonul Campionatelor Europene din 2017 (ediția a cincea) a avut loc la Bratislava în Slovacia , din 27 mai 2017 [1] .
Printre bărbați a câștigat slovacul Richard Varga . Printre femei, britanica Hannah Kitchen a triumfat [2] .
Titlul european la categoria juniori a fost câștigat de maghiara Gergő Soós și respectiv slovaca Kristina Jesenska .
Meciul Under 23 a revenit maghiarului Márk Dévay și slovacei Romana Gajdošová .
Rezultate
Bărbați de elită
Pos. | Atlet | țară | Eu înot | Rasă | Total |
---|---|---|---|---|---|
Richard Varga | Slovacia | 00:11:15 | 00:16:09 | 00:28:13 | |
Dmytro Malyar | Ucraina | 00:12:18 | 00:15:38 | 00:28:36 | |
Márk Dévay | Ungaria | 00:11:16 | 00:16:38 | 00:28:38 | |
4 | Domen Dornik | Slovenia | 00:12:02 | 00:16:03 | 00:28:45 |
5 | Sergiy Kurochkin | Ucraina | 00:11:52 | 00:16:16 | 00:28:50 |
6 | Sylwester Kuster | Polonia | 00:12:16 | 00:16:06 | 00:29:00 |
7 | Michał Oliwa | Polonia | 00:11:36 | 00:16:47 | 00:29:05 |
8 | Alexis Kardes | Franţa | 00:12:16 | 00:16:20 | 00:29:13 |
9 | András Czigány | Ungaria | 00:11:55 | 00:16:44 | 00:29:20 |
10 | Gaspar Riveros | Chile | 00:12:05 | 00:16:37 | 00:29:22 |
11 | Jakub Powada | Republica Cehă | 00:12:16 | 00:16:25 | 00:29:22 |
12 | Frantisek Linduska | Republica Cehă | 00:12:00 | 00:17:04 | 00:29:40 |
13 | Ognjen Stojanovic | Serbia | 00:12:25 | 00:16:26 | 00:29:41 |
14 | Nathan Tweedie | Regatul Unit | 00:12:05 | 00:17:03 | 00:29:45 |
15 | Pedro Mendes | Portugalia | 00:11:56 | 00:17:11 | 00:29:48 |
16 | Luka Paliska | Croaţia | 00:12:25 | 00:17:02 | 00:30:05 |
17 | Nikos Wilczek | Grecia | 00:12:19 | 00:17:25 | 00:30:28 |
18 | Lukas Cervenka | Republica Cehă | 00:12:04 | 00:17:51 | 00:30:29 |
19 | Dávid Ruzsás | Ungaria | 00:13:01 | 00:16:42 | 00:30:29 |
20 | Oleksiy Syutkin | Ucraina | 00:12:14 | 00:17:34 | 00:30:33 |
21 | Ivan Menshykov | Ucraina | 00:12:45 | 00:17:02 | 00:30:35 |
22 | Julian Demyanov | Ucraina | 00:12:30 | 00:17:27 | 00:30:41 |
23 | Urh Klenovšek | Slovenia | 00:12:36 | 00:17:24 | 00:30:42 |
24 | Tadeas Fazekas | Slovacia | 00:13:05 | 00:17:13 | 00:30:48 |
25 | Gültigin Er | curcan | 00:12:14 | 00:18:02 | 00:30:52 |
26 | Antoine Bouvet | Franţa | 00:12:30 | 00:17:39 | 00:30:58 |
27 | Jiri Kalus | Republica Cehă | 00:12:06 | 00:18:17 | 00:31:05 |
28 | Simon Brunovsky | Slovacia | 00:12:30 | 00:17:51 | 00:31:09 |
29 | Konrad Zdun | Polonia | 00:12:13 | 00:18:21 | 00:31:13 |
30 | Serghei Kostenko | Ucraina | 00:13:01 | 00:17:41 | 00:31:19 |
31 | David Bartlett | Regatul Unit | 00:12:17 | 00:18:27 | 00:31:22 |
32 | Buğra Ünal | curcan | 00:13:07 | 00:17:45 | 00:31:27 |
33 | Patrik Zékány-Nagy | Ungaria | 00:12:13 | 00:19:03 | 00:31:51 |
34 | Luka Dumančić | Croaţia | 00:13:14 | 00:18:13 | 00:32:07 |
35 | Simon Zacik | Slovacia | 00:13:40 | 00:17:59 | 00:32:19 |
36 | Nicolae Seitan | România | 00:12:38 | 00:19:05 | 00:32:33 |
37 | Marek Smetana | Slovacia | 00:12:12 | 00:20:31 | 00:33:21 |
38 | Vladimir Sopko | Slovacia | 00:13:16 | 00:19:42 | 00:33:46 |
39 | Jargonul Simon | România | 00:13:28 | 00:20:33 | 00:34:48 |
40 | Adam Kuśka | Polonia | 00:17:27 | 00:20:26 | 00:38:53 |
Femeile de elită
Pos. | Atlet | țară | Eu înot | Rasă | Total |
---|---|---|---|---|---|
Hannah Kitchen | Regatul Unit | 00:12:49 | 00:18:46 | 00:32:11 | |
Roman Gajdošová | Slovacia | 00:13:21 | 00:18:26 | 00:32:18 | |
Zsanett Bragmayer | Ungaria | 00:12:46 | 00:19:09 | 00:32:30 | |
4 | Jana Jirouskova | Republica Cehă | 00:13:52 | 00:19:10 | 00:33:47 |
5 | Tereza Zimovjanova | Republica Cehă | 00:13:21 | 00:19:56 | 00:33:55 |
6 | Margaryta Krylova | Ucraina | 00:13:28 | 00:19:52 | 00:34:12 |
7 | Aleksandra Sikora | Polonia | 00:13:27 | 00:20:15 | 00:34:24 |
8 | Ipek Oztosun | curcan | 00:14:24 | 00:19:29 | 00:34:35 |
9 | Cindy Pomares | Franţa | 00:13:53 | 00:20:13 | 00:34:38 |
10 | Inna Ryzhykh | Ucraina | 00:13:45 | 00:20:13 | 00:34:41 |
11 | Maryna Sokolova | Ucraina | 00:13:24 | 00:20:43 | 00:34:48 |
12 | Klaudia Sebők | Ungaria | 00:14:34 | 00:19:38 | 00:34:54 |
13 | Vira Sosnova | Ucraina | 00:14:20 | 00:19:52 | 00:34:54 |
14 | Alicja Ulatowska | Polonia | 00:12:52 | 00:21:35 | 00:35:12 |
15 | Jana Koradej | Slovenia | 00:13:20 | 00:21:13 | 00:35:16 |
16 | Ivana Kuriackova | Slovacia | 00:14:08 | 00:20:49 | 00:35:36 |
17 | Ece Bakici | curcan | 00:14:25 | 00:20:36 | 00:35:44 |
18 | Pauline Purro | elvețian | 00:13:49 | 00:21:40 | 00:36:13 |
19 | Joanna Skutkiewicz | Polonia | 00:14:48 | 00:20:46 | 00:36:31 |
20 | Erika Parviainen | Finlanda | 00:13:51 | 00:22:05 | 00:36:39 |
21 | Malgorzata Lipowska | Polonia | 00:14:13 | 00:21:42 | 00:36:40 |
22 | Ivona Miklosova | Slovacia | 00:14:28 | 00:21:53 | 00:37:01 |
23 | Ivana Gajdosova | Slovacia | 00:14:43 | 00:21:57 | 00:37:21 |
24 | Olga Dmitrieva | Rusia | 00:13:57 | 00:22:49 | 00:37:35 |
25 | Henrika Parviainen | Finlanda | 00:14:25 | 00:23:16 | 00:38:26 |
Bărbați juniori
Pos. | Atlet | țară | Eu înot | Rasă | Total |
---|---|---|---|---|---|
Gergő Soós | Ungaria | 00:12:21 | 00:16:48 | 00:29:57 | |
Botond Karai | Ungaria | 00:12:21 | 00:17:07 | 00:30:07 | |
Attila Arany | Ungaria | 00:12:27 | 00:17:04 | 00:30:11 | |
4 | Miłosz Walkowiak | Polonia | 00:12:29 | 00:17:13 | 00:30:19 |
5 | Balázs Kovács | Ungaria | 00:12:43 | 00:16:52 | 00:30:25 |
6 | Matus Verbovsky | Slovacia | 00:12:35 | 00:17:15 | 00:30:32 |
7 | Dmitri Fedoseev | Rusia | 00:12:51 | 00:17:00 | 00:30:48 |
8 | Scott Mcclymont | Germania | 00:12:35 | 00:17:42 | 00:30:51 |
9 | Matyas Pospisil | Republica Cehă | 00:12:27 | 00:18:08 | 00:31:19 |
10 | Martin Semerad | Republica Cehă | 00:12:55 | 00:17:46 | 00:31:36 |
11 | Samuel Simonides | Slovacia | 00:13:39 | 00:17:22 | 00:31:41 |
12 | Máté Jankov | Ungaria | 00:12:37 | 00:18:23 | 00:31:42 |
13 | Dmytro Shabanov | Ucraina | 00:15:22 | 00:15:07 | 00:31:52 |
14 | Žiga Hutter | Slovenia | 00:12:29 | 00:18:45 | 00:31:58 |
15 | Matus Kozlovsky | Slovacia | 00:12:41 | 00:18:29 | 00:32:00 |
16 | Ábel Ferencz | Ungaria | 00:12:23 | 00:19:04 | 00:32:06 |
17 | Daniel Hettych | Slovacia | 00:12:32 | 00:18:58 | 00:32:15 |
18 | Andriy Zolotukhin | Ucraina | 00:13:28 | 00:18:16 | 00:32:29 |
19 | Marek Pavuk | Slovacia | 00:12:25 | 00:19:22 | 00:32:29 |
20 | Andrei Sergiu Chis | România | 00:13:51 | 00:17:45 | 00:32:35 |
21 | Stefan Troanca | România | 00:13:01 | 00:19:12 | 00:32:41 |
22 | Oliver Dodok | Slovacia | 00:12:45 | 00:19:12 | 00:32:43 |
23 | Enes Kızılcık | curcan | 00:12:47 | 00:19:16 | 00:32:44 |
24 | Mark Mandic | Slovenia | 00:13:01 | 00:18:46 | 00:32:47 |
25 | Oleksiy Astafyev | Ucraina | 00:12:20 | 00:20:23 | 00:33:19 |
26 | Georgios Lavdas | Grecia | 00:14:01 | 00:18:28 | 00:33:22 |
27 | Vitalii Vorontsov | Ucraina | 00:13:42 | 00:19:14 | 00:33:37 |
28 | Jack McCullough | Irlanda | 00:14:07 | 00:18:39 | 00:33:40 |
29 | Oktay Arıkan | curcan | 00:14:03 | 00:19:13 | 00:34:08 |
30 | Levente Torák | Ungaria | 00:13:36 | 00:20:02 | 00:34:20 |
31 | Erick Rogoz Lörincz | România | 00:13:20 | 00:20:31 | 00:34:40 |
32 | Michal Jarliński | Polonia | 00:13:07 | 00:20:37 | 00:34:42 |
33 | Juraj Hric | Slovacia | 00:15:15 | 00:18:49 | 00:34:43 |
34 | Muhammet Bertuğ Polatci | curcan | 00:15:10 | 00:18:57 | 00:34:44 |
35 | Szymon Dzik | Polonia | 00:13:32 | 00:20:39 | 00:34:53 |
36 | Tomas Tolkunov | Slovacia | 00:13:35 | 00:20:36 | 00:34:54 |
37 | Aurel Barto | Slovacia | 00:15:09 | 00:19:40 | 00:35:18 |
38 | Petar Bozhilov | Bulgaria | 00:12:27 | 00:22:41 | 00:35:47 |
39 | Juraj Polak | Slovacia | 00:15:30 | 00:19:02 | 00:35:48 |
40 | Kaan Çakir | curcan | 00:14:11 | 00:21:11 | 00:36:16 |
41 | Botond Zoldi | România | 00:22:01 | 00:19:06 | 00:42:17 |
Femei juniori
Pos. | Atlet | țară | Eu înot | Rasă | Total |
---|---|---|---|---|---|
Kristina Jesenska | Slovacia | 00:13:27 | 00:19:24 | 00:33:28 | |
Alzbeta Hruskova | Republica Cehă | 00:13:09 | 00:19:32 | 00:33:29 | |
Sofiya Pryyma | Ucraina | 00:13:30 | 00:19:41 | 00:33:51 | |
4 | Klaudia Petters | Polonia | 00:13:44 | 00:19:33 | 00:34:11 |
5 | Anna Hrdlickova | Republica Cehă | 00:12:57 | 00:20:29 | 00:34:17 |
6 | Tatiana Baskakova | Rusia | 00:13:02 | 00:20:35 | 00:34:36 |
7 | Nikolett Ferenczi | Ungaria | 00:14:54 | 00:19:17 | 00:34:52 |
8 | Szabina Laczkó | Ungaria | 00:14:31 | 00:19:53 | 00:35:07 |
9 | Valeria Nagornaia | Rusia | 00:13:03 | 00:21:25 | 00:35:15 |
10 | Marta Sikora | Polonia | 00:14:32 | 00:20:25 | 00:35:30 |
11 | Dóra Rojik | Ungaria | 00:13:24 | 00:21:31 | 00:35:35 |
12 | Evelina Tomkeviciute | Lituania | 00:14:44 | 00:20:09 | 00:35:40 |
13 | Sára Szegedi | Ungaria | 00:13:22 | 00:22:05 | 00:36:07 |
14 | Lucia Linkeschova | Slovacia | 00:13:05 | 00:21:50 | 00:36:18 |
15 | Katja Hočevar | Slovenia | 00:14:28 | 00:21:12 | 00:36:28 |
16 | Roksana Slupek | Polonia | 00:13:04 | 00:22:35 | 00:36:35 |
17 | Margareta Bicanova | Slovacia | 00:14:22 | 00:21:13 | 00:36:37 |
18 | İlayda Kara | curcan | 00:14:40 | 00:21:43 | 00:37:05 |
19 | Charlotte Guillard | Franţa | 00:14:36 | 00:21:57 | 00:37:13 |
20 | Lydia Drahovska | Slovacia | 00:14:03 | 00:22:54 | 00:37:38 |
21 | Alja Marič | Slovenia | 00:14:51 | 00:22:30 | 00:38:06 |
22 | Bilge Ece Seyhan | curcan | 00:17:28 | 00:20:11 | 00:38:20 |
23 | Zara Baković | Croaţia | 00:13:16 | 00:24:36 | 00:38:31 |
24 | Elif Polat | curcan | 00:16:51 | 00:21:55 | 00:39:30 |
25 | Gözde Nur Güvenbaș | curcan | 00:17:34 | 00:22:26 | 00:40:51 |
26 | Alexandra Zavadska | Slovacia | 00:18:36 | 00:22:13 | 00:41:37 |
27 | Ivana Dvorska | Slovacia | 00:17:59 | 00:27:16 | 00:46:21 |
Sub 23 de bărbați
Pos. | Atlet | țară | Eu înot | Rasă | Total |
---|---|---|---|---|---|
Márk Dévay | Ungaria | 00:11:16 | 00:16:38 | 00:28:38 | |
Michał Oliwa | Polonia | 00:11:36 | 00:16:47 | 00:29:05 | |
Alexis Kardes | Franţa | 00:12:16 | 00:16:20 | 00:29:13 | |
4 | Frantisek Linduska | Republica Cehă | 00:12:00 | 00:17:04 | 00:29:40 |
5 | Nathan Tweedie | Regatul Unit | 00:12:05 | 00:17:03 | 00:29:45 |
6 | Luka Paliska | Croaţia | 00:12:25 | 00:17:02 | 00:30:05 |
7 | Lukas Cervenka | Republica Cehă | 00:12:04 | 00:17:51 | 00:30:29 |
8 | Ivan Menshykov | Ucraina | 00:12:45 | 00:17:02 | 00:30:35 |
9 | Julian Demyanov | Ucraina | 00:12:30 | 00:17:27 | 00:30:41 |
10 | Urh Klenovšek | Slovenia | 00:12:36 | 00:17:24 | 00:30:42 |
11 | Tadeas Fazekas | Slovacia | 00:13:05 | 00:17:13 | 00:30:48 |
12 | Gültigin Er | curcan | 00:12:14 | 00:18:02 | 00:30:52 |
13 | Konrad Zdun | Polonia | 00:12:13 | 00:18:21 | 00:31:13 |
14 | Serghei Kostenko | Ucraina | 00:13:01 | 00:17:41 | 00:31:19 |
15 | Buğra Ünal | curcan | 00:13:07 | 00:17:45 | 00:31:27 |
16 | Patrik Zékány-Nagy | Ungaria | 00:12:13 | 00:19:03 | 00:31:51 |
17 | Luka Dumančić | Croaţia | 00:13:14 | 00:18:13 | 00:32:07 |
18 | Nicolae Seitan | România | 00:12:38 | 00:19:05 | 00:32:33 |
19 | Marek Smetana | Slovacia | 00:12:12 | 00:20:31 | 00:33:21 |
20 | Jargonul Simon | România | 00:13:28 | 00:20:33 | 00:34:48 |
Sub 23 de femei
Pos. | Atlet | țară | Eu înot | Rasă | Total |
---|---|---|---|---|---|
Roman Gajdošová | Slovacia | 00:13:21 | 00:18:26 | 00:32:18 | |
Zsanett Bragmayer | Ungaria | 00:12:46 | 00:19:09 | 00:32:30 | |
Tereza Zimovjanova | Republica Cehă | 00:13:21 | 00:19:56 | 00:33:55 | |
4 | Margaryta Krylova | Ucraina | 00:13:28 | 00:19:52 | 00:34:12 |
5 | Aleksandra Sikora | Polonia | 00:13:27 | 00:20:15 | 00:34:24 |
6 | Ipek Oztosun | curcan | 00:14:24 | 00:19:29 | 00:34:35 |
7 | Maryna Sokolova | Ucraina | 00:13:24 | 00:20:43 | 00:34:48 |
8 | Vira Sosnova | Ucraina | 00:14:20 | 00:19:52 | 00:34:54 |
9 | Klaudia Sebők | Ungaria | 00:14:34 | 00:19:38 | 00:34:54 |
10 | Alicja Ulatowska | Polonia | 00:12:52 | 00:21:35 | 00:35:12 |
11 | Ivana Kuriackova | Slovacia | 00:14:08 | 00:20:49 | 00:35:36 |
12 | Erika Parviainen | Finlanda | 00:13:51 | 00:22:05 | 00:36:39 |
13 | Malgorzata Lipowska | Polonia | 00:14:13 | 00:21:42 | 00:36:40 |
14 | Ivona Miklosova | Slovacia | 00:14:28 | 00:21:53 | 00:37:01 |
15 | Ivana Gajdosova | Slovacia | 00:14:43 | 00:21:57 | 00:37:21 |
16 | Henrika Parviainen | Finlanda | 00:14:25 | 00:23:16 | 00:38:26 |
Notă
- ^(RO) Raport cursa pe site - ul Federației Internaționale de Triatlon - ITU
- ^(RO) Rezultate pe site-ul Federația Internațională de Triatlon - UIT