Campionatele Europene Curling
Salt la navigare Salt la căutare
Campionatele Europene Curling | |
---|---|
Sport | Curling |
Tip | Competiție pe echipe naționale |
Federaţie | ECF |
Continent | Europa |
Administrator | Federația Europeană Curling |
Titlu | Campion european |
Cadenţă | anual |
Participanți | 10 |
Site-ul web | http://www.worldcurling.org/ |
Istorie | |
fundație | 1975 |
Titular | : Suedia (2019) : Suedia (2019) |
Ultima ediție | Campionatele Europene de Curling 2019 |
Ediția următoare | Campionatele Curling European 2020 |
European Curling Campionatele sunt o competiție care are loc anual în Europa , între diverse echipe naționale asociate cu Federația Mondială Curling . În mod normal, Serie A campionat are loc în decembrie și este valabil pentru calificarea pentru Curling Campionatele Mondiale . Primul campionat oficial a avut loc în 1975 , dar deja în luna noiembrie din 1974 o primă ediție neoficială a avut loc la Zurich , Elveția, între șase echipe naționale europene: Elveția, Suedia, Germania, Franța, Italia și Norvegia. Campionatul European este împărțit în trei:
- Serie A: echipele care se află la prima la poziția a zecea în clasamentul european să participe.
- Serie B: echipele care ocupă al unsprezecelea în poziția a douăzeci și cincea în clasamentul european să participe.
- Serie C: echipele care se află la douăzeci și șasea poziție începând în clasamentul european participă.
Campionate au loc în același timp, la sfârșitul lunii noiembrie.
Rol de onoare
Bărbați
An | Site | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|---|
1975 | Megève | Norvegia Knut Bjaanaes Sven Kroken Helmer Strømbo Kjell Ulrichsen | Suedia Kjell Oscarius Bengt Oscarius Tom Schaeffer Claes-Göran "Boa" Carlman | Scoţia Ken Marwick Robert Smellie John Smith John Dickson |
1976 | Berlinul de Vest | elvețian Peter Jr Attinger Bernhard Attinger Mattias Neuenschwander Ruedi Attinger | Norvegia Kristian Sørum Morten Sørum Gunnar Meland Gunnar Sigstadsø | Suedia Jens Håkansson Thomas Håkansson pentru Lindeman Lars Lindgren |
Scoţia Jim Steele Lockhart Steele Ian Fairbairn Jon Veitch | ||||
1977 | Oslo | Suedia Ragnar Kamp Björn Rudström Håkan Rudström Christer Mårtensson | Scoţia Ken Horton Willie Jamieson Keith Douglas Richard Harding | Germania de vest Hans Jörg Herberg Sigi Heinle Wolfgang Metzeler Franz Schmidt |
1978 | Aviemore | elvețian Jürg Tanner Jürg Hornisberger Franz Tanner Patrik Lörtscher | Suedia Anders Thidholm Hans Söderström Anders "Ante" Nilsson Bertil Timan | Danemarca Tommy Stjerne Oluf Olsen Steen Hansen Peter Andersen |
1979 | Varese | Scoţia Jimmy Waddell Willie Frame Jim Forrest George Bryan | Suedia Jan Ullsten Anders Thidholm Anders "Ante" Nilsson Hans Söderström Bertil Timan | Italia Giuseppe Dal Molin Andrea Pavani Giancarlo Valt enea Pavani |
Norvegia Kristian Sørum Eigil Ramsfjell Gunnar Meland Harald Ramsfjell | ||||
1980 | Copenhaga | Scoţia Barton Henderson Greig Henderson Bill Henderson Alistair Sinclair | Norvegia Kristian Sørum Eigil Ramsfjell Gunnar Meland Dagfinn Loen | Suedia Anders Eriksson Lars (II) Eriksson Ulf Sundström Håkan Svernell |
1981 | Grindelwald | elvețian Jürg Tanner Jürg Hornisberger Patrik Lörtscher Franz Tanner | Suedia Göran Roxin Björn Rudström Håkan Rudström Christer Mårtensson Hans Timan | Danemarca pentru Berg Gert Larsen Jan Hansen Michael Harry |
1982 | Kirkcaldy | Scoţia Mike Hay David Hay David Smith Russell Keiller | Germania de vest Keith Wendorf Hans Dieter Kiesel Sven Saile Heiner Martin | elvețian Jürg Tanner Jürg Hornisberger Patrik Lörtscher Franz Tanner |
1983 | Västerås | elvețian Amédée Biner Walter Bielser Alex Aufdenblatten Alfred Paci | Norvegia Kristian Sørum Morten Søgaard Dagfinn Loen Morten Skaug | Scoţia Mike Hay David Hay David Smith Russell Keiller |
1984 | Morzine | elvețian Peter Jr Attinger Bernhard Attinger Werner Attinger Kurt Attinger | Scoţia Peter Wilson Norman Brown Hugh Aitken Roger Mclntyre | Norvegia Kristian Sørum Morten Søgaard Dagfinn Loen Morten Skaug |
1985 | Grindelwald | Germania de vest Rodger Gustaf Schmidt Wolfgang Burba Johnny Jahr Hans-Joachim Burba | Suedia Connie Östlund pentru Lindeman Bo Andersson Göran Åberg | Norvegia Eigil Ramsfjell Sjur Loen Gunnar Meland Morten Skaug |
1986 | Copenhaga | elvețian Felix Luchsinger Thomas Grendelmeier Daniel Steiff Fritz Luchsinger | Suedia Göran Roxin Claes Roxin Björn Roxin Lars-Eric Roxin Anders Ehrling | Norvegia Tormod Andreassen Flemming Davanger Stig-Arne Gunnestad Kjell Berg |
1987 | Oberstdorf | Suedia Thomas Norgren Jan Strandlund Lars Strandqvist Lars Engblom Olle Håkansson | Norvegia Eigil Ramsfjell Sjur Loen Morten Søgaard Bo Bakke | elvețian Dieter Wuest Jens Piesbergen nick Gartermann Simon Roth |
1988 | Perth | Scoţia David Smith Mike Hay Peter Smith David Hay | Norvegia Eigil Ramsfjell Sjur Loen Morten Søgaard Dagfinn Loen | elvețian Bernhard Attinger Werner Attinger Martin Zürrer Marcel Senn |
1989 | Engelberg | Scoţia Hammy McMillan Norman Brown Hugh Aitken Jim Cannon | Norvegia Eigil Ramsfjell Dagfinn Loen Espen de Lange Thoralf Hognestad Bent Ånund Ramsfjell | Germania de vest Keith Wendorf Sven Saile Cristoph Moeckel Uwe Saile |
1990 | Lillehammer | Suedia Mikael Hasselborg Hans Nordin Lars Vågberg Stefan Hasselborg | Scoţia Robin Gray Kenneth Knox Kerr Graham William Hogg | Norvegia Eigil Ramsfjell Sjur Loen Morten Skaug Niclas Järund |
1991 | Chamonix | Germania Roland Jentsch Uli Sutor Charlie Kapp Alexander Huchel Ulrich "Uli" Kapp | Scoţia David Smith Graeme Connal Peter Smith David Hay | elvețian Daniel Modelul Mario FLUCKIGER Michael Buze Buzele Thomas Marc Brugger |
1992 | Perth | Germania Andreas "Andy" Kapp Ulrich "Uli" Kapp Michael Schäffer Oliver AXNICK Holger Hohne | Suedia pentru Carlsen Henrik Holmberg Tommy Olin Olle Håkansson Mikael Norberg | Scoţia David Smith Graeme Connal Peter Smith David Hay Gordon Muirhead |
elvețian Urs Dick Jürg Dick Robert Hürlimann Peter Dappen | ||||
1993 | Leukerbad | Norvegia Eigil Ramsfjell Sjur Loen Dagfinn Loen Niclas Järund Espen de Lange | Danemarca Tommy Stjerne pentru Berg Peter Andersen Ivan Frederiksen Anders Söderblom | elvețian Markus Eggler Dominic Andres Björn Schröder Stefan Hofer Andreas Schwaller |
1994 | Sundsvall | Scoţia Hammy McMillan Norman Brown Mike Hay Roger Mclntyre Gordon Muirhead | elvețian Buzele Hansjörg Stefan Luder Peter Buze Rico Simen Björn Schröder | Suedia Mikael Hasselborg Hans Nordin Lars Vågberg Stefan Hasselborg Lars-Åke Nordström |
1995 | Grindelwald | Scoţia Hammy McMillan Norman Brown Mike Hay Roger Mclntyre Brian Binnie | elvețian André Flotron Jens Piesbergen Peter Grendelmeier Guido Tischhauser Martin Stoll | Norvegia Eigil Ramsfjell Jan Thoresen Tore Torvbråten Anthon Grimsmo Sjur Loen |
1996 | Copenhaga | Scoţia Hammy McMillan Norman Brown Mike Hay Brian Binnie Peter Loudon | Suedia Lars-Åke Nordström Jan Strandlund Örjan Jonsson Owe Ljungdahl Hans Nordin | elvețian Felix Luchsinger Werner Attinger Markus Foitek Markus Luchsinger Thomas Grendelmeier |
1997 | Füssen | Germania Andreas "Andy" Kapp Ulrich "Uli" Kapp Oliver AXNICK Holger Hohne Michael Schäffer | Danemarca Ulrik Schmidt Lasse Lavrsen Brian Hansen Carsten Svensgaard | Scoţia Douglas Dryburgh Peter Wilson Philip Wilson Ronnie Napier James Dryburgh |
1998 | Flims | Suedia Peter Lindholm Tomas Nordin Magnus Swartling Peter Narup Joakim Carlsson | Scoţia Gordon Muirhead David Smith Peter Smith David Hay John Muir | Norvegia Tormod Andreassen Niclas Järund Stig-Arne Gunnestad Kjell Berg Stig Høiberg |
1999 | Chamonix | Scoţia Hammy McMillan Warwick Smith Ewan MacDonald Peter Loudon James Dryburgh | Danemarca Ulrik Schmidt Lasse Lavrsen Brian Hansen Carsten Svensgaard Bo Jensen | Finlanda Markku Uusipaavalniemi Wille Mäkelä Tommi Hati Jari Laukkanen Raimo Lind |
2000 | Oberstdorf | Finlanda Markku Uusipaavalniemi Wille Mäkelä Tommi Hati Jari Laukkanen Pekka Saarelainen | Danemarca Ulrik Schmidt Lasse Lavrsen Brian Hansen Carsten Svensgaard Frants Gufler | Suedia Peter Lindholm Tomas Nordin Magnus Swartling Peter Narup Anders Kraupp |
2001 | Vierumäki | Suedia Peter Lindholm Tomas Nordin Magnus Swartling Peter Narup Anders Kraupp | elvețian Andreas Schwaller Christof Schwaller Markus Eggler Damian Grichting Marco Ramstein | Finlanda Markku Uusipaavalniemi Wille Mäkelä Tommi Hati Jari Laukkanen Pekka Saarelainen |
2002 | Grindelwald | Germania Sebastian stoc Daniel Herberg Stephan Knoll Markus Messenzehl Patrick Hoffman | Suedia Peter Lindholm Tomas Nordin Magnus Swartling Peter Narup Anders Kraupp | Norvegia Thomas Ulsrud Torger Nergård Thomas Due Johan Høstmælingen Thomas Løvold |
2003 | Courmayeur | Scoţia David Murdoch Craig Wilson Neil Murdoch Euan Byers Ronald Brewster | Suedia Peter Lindholm Tomas Nordin Magnus Swartling Peter Narup Anders Kraupp | Danemarca Ulrik Schmidt Lasse Lavrsen Carsten Svensgaard Joel Ostrowski Torkil Svensgaard |
2004 | Sofia | Germania Sebastian stoc Daniel Herberg Stephan Knoll Markus Messenzehl Patrick Hoffman | Suedia Peter Lindholm Tomas Nordin Magnus Swartling Peter Narup Anders Kraupp | Norvegia Pål Trulsen Lars Vågberg Flemming Davanger Bent Ånund Ramsfjell Niels Siggaard Andersen |
2005 | Garmisch-Partenkirchen | Norvegia Pål Trulsen Lars Vågberg Flemming Davanger Bent Ånund Ramsfjell Torger Nergård | Suedia Peter Lindholm Tomas Nordin Magnus Swartling Peter Narup Anders Kraupp | Scoţia David Murdoch Craig Wilson Ewan MacDonald Euan Byers Warwick Smith |
2006 | Basel | elvețian Andreas Schwaller Ralph Stöckli Buzele Thomas Damian Grichting Raphael Brütsch | Scoţia David Murdoch Ewan MacDonald Peter Smith Euan Byers David Hay | Suedia pentru Carlsen Mikael Norberg Rickard Hallström Fredrik Hallström Nils Carlsen |
2007 | Füssen | Scoţia David Murdoch Graeme Connal Peter Smith Euan Byers Peter Loudon | Norvegia Thomas Ulsrud Torger Nergård Christoffer salvam Håvard Petersson Vadului Thomas Due | Danemarca Johnny Frederiksen Lars Vilandt Bo Jensen Kenneth Hertsdahl Mikkel Adrup Poulsen |
2008 | Örnsköldsvik | Scoţia David Murdoch Ewan MacDonald Peter Smith Euan Byers Graeme Connal | Norvegia Thomas Ulsrud Torger Nergård Christoffer salvam Håvard Petersson Vadului Thomas Due | Germania Andreas "Andy" Kapp Andreas Lang Ulrich "Uli" Kapp Holger Hohne Andreas Kempf |
2009 | Aberdeen | Suedia Niklas Edin Sebastian Kraupp Fredrik Lindberg Viktor Kjäll Oskar Eriksson | elvețian Ralph Stöckli Jan Hauser Markus Eggler Simon Strübin Toni Müller | Norvegia Thomas Ulsrud Torger Nergård Christoffer salvam Håvard Petersson Vadului Thomas Løvold |
2010 | Champery | Norvegia Thomas Ulsrud Torger Nergård Christoffer salvam Håvard Petersson Vadului Markus Snøve Høiberg | Danemarca Rasmus Stjerne Mikkel Krause Mikkel Poulsen Troels Harry Johnny Frederiksen | elvețian Christof Schwaller Marco Ramstein Robert Hürlimann Urs Eichhorn Toni Müller |
2011 | a zbura | Norvegia Thomas Ulsrud Torger Nergård Christoffer salvam Håvard Petersson Vadului Thomas Løvold | Suedia Niklas Edin Sebastian Kraupp Fredrik Lindberg Viktor Kjäll Oskar Eriksson | Danemarca Rasmus Stjerne Johnny Frederiksen Mikkel Poulsen Troels Harry Lars Vilandt |
2012 | Karlstad | Suedia Niklas Edin Sebastian Kraupp Fredrik Lindberg Viktor Kjäll Oskar Eriksson | Norvegia Thomas Ulsrud Torger Nergård Christoffer salvam Håvard Petersson Vadului Thomas Løvold | Republica Cehă Jiří Snítil Martin Snítil Jakub bares Jindřich Kitzberger Marek Vydra |
2013 | Stavanger | elvețian Sven Michel Claudio Patz Sandro Trolliet Simon Gempeler Benoît Schwarz | Norvegia Thomas Ulsrud Torger Nergård Christoffer salvam Håvard Petersson Vadului Markus Høiberg | Scoţia David Murdoch Greg Drummond Scott Andrews Michael Goodfellow Tom Brewster |
2014 | Champéry | Suedia Niklas Edin Oskar Eriksson Kristian Lindstroem Christoffer Sundgren Henrik Leek | Norvegia Thomas Ulsrud Torger Nergård Christoffer salvam Håvard Petersson Vadului Sander Roelvaag | elvețian Sven Michel Florian Meister Simon Gempeler Stefan Meienberg Marc Pfister |
2015 | Esbjerg | Suedia Niklas Edin Oskar Eriksson Kristian Lindstroem Christoffer Sundgren Henrik Leek | elvețian Benoît Schwarz Claudio Patz Peter de Cruz Valentin Tanner Michael Probst | Norvegia Thomas Ulsrud Torger Nergård Christoffer salvam Håvard Petersson Vadului Sander Roelvaag |
2016 | Braehead | Suedia Niklas Edin Oskar Eriksson Rasmus Wrana Christoffer Sundgren Henrik Leek | Norvegia Thomas Ulsrud Torger Nergård Christoffer salvam Håvard Petersson Vadului Sander Roelvaag | elvețian Benoît Schwarz Claudio Patz Peter de Cruz Valentin Tanner Michael Probst |
2017 | Sf. Gallen | Suedia Niklas Edin Oskar Eriksson Rasmus Wrana Christoffer Sundgren Henrik Leek | Scoţia Kyle Smith Thomas Muirhead Kyle Waddell Cameron Smith Glen Muirhead | elvețian Benoît Schwarz Claudio Patz Peter de Cruz Valentin Tanner Dominik Marki |
2018 | Tallinn | Scoţia Bruce Moat Grant Hardie Bobby Lammie Hammy McMillan Jr. Ross Whyte | Suedia Niklas Edin Oskar Eriksson Rasmus Wrana Christoffer Sundgren Daniel Magnusson | Italia Joël Retornaz Amos Mosaner Sebastiano Arman Simone Gonin Fabio Ribotta |
2019 | Helsingborg | Suedia Niklas Edin Oskar Eriksson Rasmus Wrana Christoffer Sundgren Daniel Magnusson | elvețian Yannick Schwaller Michael Brunner Romano Meier Marcel Käufeler Lucien Lottenbach | Scoţia Ross Paterson Kyle Waddell Duncan Menzies Michael Goodfellow Craig Waddell |
2020 |
femei
An | Site | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|---|
1975 | Megève | Scoţia Legea Betty Jessie Whiteford Beth Lindsay Isobel Ross | Suedia Elisabeth Branäs Eva Rosenhed Britt-Marie Lundin Anne-Marie Ericsson | elvețian berty Schriber Marcelle Muheim Madeleine Buffoni Liselotte Schriber |
1976 | Berlinul de Vest | Suedia Elisabeth Branäs Elisabeth Högström Eva Rosenhed Anne-Marie Ericsson | Franţa Paulette Delachat Suzanne Parodi Erna Gay Francoise Duclos | Scoţia Sandra Sud Sheena Hay Margareth Ross Elisabeth Manson |
Anglia Connie Miller Susan Hinds Christine negru Freda Fischer | ||||
1977 | Oslo | Suedia Elisabeth Branäs Eva Rosenhed Britt-Marie Ericson Anne-Marie Ericsson | elvețian Nicole Zloczower Rose Marie Steffen Hebe Beyeler Nelly Moser | Scoţia Legea Betty Bea Dodds Margaret Paterson Margaret Cadzow |
1978 | Aviemore | Suedia Inga Arfwidsson Barbro Arfwidsson Ingrid Appelquist Gunvor Björhäll | elvețian Heidi Neuenschwander Dorli Broger Brigitte Kienast Evi Rüegsegger | Scoţia Isobel Torrance Marion Armor Isobel Waddell Margaret Wiseman |
1979 | Varese | elvețian Gaby Casanova Betty Bourquin Linda Thommen Rosi Manger | Suedia Birgitta Törn Katarina Hultling Susanne Gynning-Ödling Gunilla Bergman | Scoţia Beth Lindsay Ann McKellar Jeanette Johnston mai Taylor |
1980 | Copenhaga | Suedia Elisabeth Högström Carina Olsson Birgitta Sewik Karin Sjogren | Norvegia Ellen Githmark Trine Trulsen Ingvill Githmark Kirsten vaule | Germania de vest Andrea Schöpp Elinore Schöpp Anneliese Diemer Monika Wagner |
Scoţia Legea Betty Bea Sinclair Jane Sanderson Carol Hamilton | ||||
1981 | Grindelwald | elvețian Susan Schlappach Irene Bürgi Ursula Schlappach Katrin Peterhans | Suedia Elisabeth Högström Katarina Hultling Birgitta Sewik Karin Sjogren | Danemarca Helena Blach Marianne Jørgensen Astrid Birnbaum Malene Krause |
1982 | Kirkcaldy | Suedia Elisabeth Högström Katarina Hultling Birgitta Sewik Karin Sjogren | Italia Maria Grazia Constantini Ann Lacedelli În Alvera Angela Constantini | elvețian Susan Schlappach Irene Bürgi Ursula Schlappach Katrin Peterhans |
1983 | Västerås | Suedia Elisabeth Högström Katarina Hultling Birgitta Sewik Karin Sjogren | Norvegia Trine Trulsen Dordi Nordby Hanne Pettersen Anne Gotteberg | elvețian Erika Müller Barbara Meyer Barbara Meier Cristina Wirz |
1984 | Morzine | Germania de vest Almut Hege Josefine Einsle Suzanne Koch Petra Tschetsch | Suedia Anette Norberg Anna Rindeskog Sofie Marmont Louise Marmont | elvețian Irene Bürgi Isabelle Köpfli Evi Attinger Brigitte Kienast |
1985 | Grindelwald | elvețian Jaqueline Landolt Christine Krieg Marianne Uhlmann Silvia Benoit | Scoţia Jeanette Johnston Catherine Dodds Marjorie Kidd Ella Gallanders | Norvegia Trine Trulsen Dordi Nordby Hanne Pettersen puts Halvorsen |
1986 | Copenhaga | Germania de vest Andrea Schöpp Almut Hege Monika Wagner Elinore Schöpp | elvețian Liliane Raisin Claude Orizet Carole Barbey Beatrice Pochon | Danemarca Maj-Brit Rejnholdt-Christensen Jane Bidstrup Hanne Olsen Lone Bagge |
1987 | Oberstdorf | Germania de vest Andrea Schöpp Almut Hege Monika Wagner Suzanne Fink | Suedia Anette Norberg Sofie Marmont Anna Rindeskog Louise Marmont | Norvegia Trine Trulsen Dordi Nordby Hanne Pettersen puts Halvorsen |
1988 | Perth | Suedia Elisabeth Högström Anette Norberg Monika Jansson Marie Henriksson | Scoţia Hazel McGregor Edith Loudon Fiona Bayne Katie Loudon | elvețian Cristina Lestander Barbara Meier Ingrid Thulin Katrin Peterhans |
1989 | Engelberg | Germania de vest Andrea Schöpp Monika Wagner Christina Haller Heike Schwaller | elvețian Marianne Flotron Daniela Sartori Esther Christen Caroline Re | Suedia Anette Norberg Anna Rindeskog Sofie Marmont Louise Marmont |
1990 | Lillehammer | Norvegia Dordi Nordby Hanne Pettersen puts Halvorsen Anne Jotun | Scoţia Hazel Erskine Edith Loudon Katie Loudon Fiona Bayne | elvețian Cristina Lestander Christine Krieg Nicole Oetliker Christina Gartenmann |
1991 | Chamonix | Germania Andrea Schöpp Stephanie Mayer Monika Wagner Sabine Huth | Norvegia Trine Trulsen Ellen Githmark Ingvill Githmark Billie Sørum | Suedia Anette Norberg Anna Rindeskog Cathrine Norberg Helene Granqvist Ann-Catrin Kjerr |
1992 | Perth | Suedia Elisabet Johansson Katarina Nyberg Louise Marmont Elisabeth Persson | Scoţia Hay Kirsty Hazel Erskine Joanna Pegg Louise Wilkie | Germania Andrea Schöpp Monika Wagner Stephanie Mayer Christiane Scheibel |
Norvegia Trine Trulsen Ellen Githmark Ingvill Githmark Billie Sørum | ||||
1993 | Leukerbad | Suedia Elisabet Johansson Katarina Nyberg Louise Marmont Elisabeth Persson Eva Eriksson | elvețian Diana Meichtry Claudia Bärtschi Nicole Strausak Jutta Tanner Graziella Grichting | Norvegia Dordi Nordby Hanne Pettersen Marianne Aspelin Cecilie Torhaug |
1994 | Sundsvall | Danemarca Helena Blach Lavrsen Dorthe Holm Margit Portner Helene Jensen Lisa Richardson | Germania Andrea Schöpp Monika Wagner Natalie Nessler Christina Haller Heike Schwaller | Norvegia Dordi Nordby Hanne Pettersen Marianne Aspelin Cecilie Torhaug |
1995 | Grindelwald | Germania Andrea Schöpp Monika Wagner Natalie Nessler Carina Meidele Heike Schwaller | Scoţia Hay Kirsty Edith Loudon Karen Addison Katie Loudon Claire Milne | Suedia Elisabet Gustafson Katarina Nyberg Louise Marmont Elisabeth Persson Elisabeth Hansson |
1996 | Copenhaga | elvețian Mirjam octombrie Marianne Flotron Franziska von Känel Caroline Balz Annina von Planta | Suedia Elisabet Gustafson Katarina Nyberg Louise Marmont Elisabeth Persson Margaretha Lindahl | Germania Andrea Schöpp Monika Wagner Natalie Nessler Carina Meidele Heike Schwaller |
1997 | Füssen | Suedia Elisabet Gustafson Katarina Nyberg Louise Marmont Elisabeth Persson Margaretha Lindahl | Danemarca Helena Blach Lavrsen Dorthe Holm Margit Portner Lisa Richardson Lene Bidstrup | Germania Andrea Schöpp Monika Wagner Natalie Nessler Carina Meidele Heike Schwaller |
1998 | Flims | Germania Andrea Schöpp Natalie Nessler Heike Schwaller Jane Boake-Cope Andrea Stock | Scoţia Rhona Martin Gail McMillan Mairi Herd Janice Watt Claire Milne | Danemarca Helena Blach Lavrsen Dorthe Holm Trine Qvist Lisa Richardson Jeanett Syngre |
1999 | Chamonix | Norvegia Dordi Nordby Hanne Woods Marianne Aspelin Cecilie Torhaug | Suedia Margaretha Lindahl Ulrika Bergman Anna Bergström Maria "Mia" Zackrisson Maria Engholm | elvețian Luzia Ebnöther Nicole Strausak Tanya Frei Nadia RASPE Laurence Bidaud |
2000 | Oberstdorf | Suedia Elisabet Gustafson Katarina Nyberg Louise Marmont Elisabeth Persson Christina Bertrup | Norvegia Dordi Nordby Hanne Woods Kristin Tosse Løvseth Cecilie Torhaug Camilla Holth | elvețian Nadja Heuer Carmen Küng Sybil Bachofen Vera Heuer Yvonne Schlunegger |
2001 | Vierumäki | Suedia Anette Norberg Cathrine Norberg Eva Lund Maria Hasselborg Anna Rindeskog | Danemarca Lene Bidstrup Susanne Slotsager Malene Krause Avijaja Lund Nielsen Lisa Richardson | elvețian Luzia Ebnöther Mirjam octombrie Tanya Frei Nadia Röthlisberger Laurence Bidaud |
2002 | Grindelwald | Suedia Anette Norberg Cathrine Norberg Eva Lund Helena Lingham Maria Hasselborg | Danemarca Dorthe Holm Malene Krause Denise Dupont Lilian Frøhling Madeleine Dupont | Norvegia Dordi Nordby Hanne Woods Marianne Haslum Camilla Holth Marianne Rørvik |
2003 | Courmayeur | Suedia Anette Norberg Eva Lund Cathrine Norberg Anna Bergström Maria Prytz | elvețian Luzia Ebnöther Carmen Küng Tanya Frei Nadia Röthlisberger Laurence Bidaud | Danemarca Dorthe Holm Malene Krause Denise Dupont Camilla Hansen Lisa Richardson |
2004 | Sofia | Suedia Anette Norberg Eva Lund Cathrine Lindahl Anna Bergström Ulrika Bergman | elvețian Mirjam octombrie Binia Beeli Brigitte Schori Michèle Knobel Valeria Spälty | Norvegia Dordi Nordby Linn Githmark Marianne Haslum Camilla Holth Marianne Rørvik |
2005 | Garmisch-Partenkirchen | Suedia Anette Norberg Eva Lund Cathrine Lindahl Anna Svärd Ulrika Bergman | elvețian Mirjam octombrie Binia Beeli Valeria Spälty Michèle Moser Manuela Kormann | Danemarca Dorthe Holm Denise Dupont Lene Nielsen Malene Krause Maria Poulsen |
2006 | Basel | Rusia Ljudmila Privivkova Ol'ga Jarkova Nkeiruka Ezech Ekaterina Galkina Margarita Fomina | Italia Diana Gaspari Giulia Lacedelli Giorgia Apollonio Violetta Caldart Elettra De Col | Svizzera Mirjam Ott Binia Feltscher-Beeli Valeria Spälty Janine Greiner Manuela Kormann |
2007 | Füssen | Svezia Anette Norberg Eva Lund Cathrine Lindahl Anna Svärd Maria Prytz | Scozia Kelly Wood Jackie Lockhart Lorna Vevers Lindsay Wood Karen Addison | Danimarca Lene Nielsen Helle Simonsen Camilla Jørgensen Maria Poulsen Jeanne Ellegaard |
2008 | Örnsköldsvik | Svizzera Mirjam Ott Carmen Schäfer Valeria Spälty Janine Greiner Carmen Küng | Svezia Anette Norberg Eva Lund Cathrine Lindahl Anna Svärd Kajsa Bergström | Danimarca Madeleine Dupont Denise Dupont Angelina Jensen Camilla Jensen Ane Hansen |
2009 | Aberdeen | Germania Andrea Schöpp Melanie Robillard Monika Wagner Corinna Scholz Stella Heiss | Svizzera Mirjam Ott Carmen Schäfer Carmen Küng Janine Greiner Binia Feltscher-Beeli | Danimarca Madeleine Dupont Denise Dupont Angelina Jensen Camilla Jensen Ane Hansen |
2010 | Champery | Svezia Stina Viktorsson Christina Bertrup Maria Wennerström Margaretha Sigfridsson Agnes Knochenhauer | Scozia Eve Muirhead Kelly Wood Lorna Vevers Anne Laird Anna Sloan | Svizzera Mirjam Ott Carmen Schäfer Carmen Küng Janine Greiner Irene Schori |
2011 | Mosca | Scozia Eve Muirhead Anna Sloan Vicki Adams Claire Hamilton Kay Adams | Svezia Maria Prytz Christina Bertrup Maria Wennerström Margaretha Sigfridsson Sabina Kraupp | Russia Anna Sidorova Ljudmila Privivkova Margarita Fomina Ekaterina Galkina Nkeiruka Ezech |
2012 | Karlstad | Russia Anna Sidorova Ljudmila Privivkova Margarita Fomina Ekaterina Galkina Nkeiruka Ezech | Scozia Eve Muirhead Anna Sloan Vicki Adams Claire Hamilton Sarah Reid | Svezia Maria Prytz Christina Bertrup Maria Wennerström Margaretha Sigfridsson Agnes Knochenhauer |
2013 | Stavanger | Svezia Maria Prytz Christina Bertrup Maria Wennerström Margaretha Sigfridsson Agnes Knochenhauer | Scozia Eve Muirhead Anna Sloan Vicki Adams Claire Hamilton Lauren Gray | Svizzera Mirjam Ott Carmen Schäfer Carmen Küng Janine Greiner Alina Pätz |
2014 | Champéry | Svizzera Binia Feltscher Irene Schori Franziska Kaufmann Christine Urech Carole Howald | Russia Anna Sidorova Margarita Fomina Aleksandra Saitova Ekaterina Galkina Nkeiruka Ezech | Scozia Eve Muirhead Anna Sloan Vicki Adams Sarah Reid Lauren Gray |
2015 | Esbjerg | Russia Anna Sidorova Margarita Fomina Alexandra Raeva Nkeiruka Ezech Alina Kovaleva | Scozia Eve Muirhead Anna Sloan Vicki Adams Sarah Reid Rachel Hannen | Finlandia Oona Kauste Milja Hellsten Maija Salmiovirta Marjo Hippi Jenni Räsänen |
2016 | Braehead | Russia Victoria Moiseeva Uliana Vasileva Galina Arsenkina Julia Guzieva Julia Portunova | Svezia Anna Hasselborg Sara McManus Agnes Knochenhauer Sofia Mabergs Maria Prytz | Scozia Eve Muirhead Anna Sloan Vicki Adams Lauren Gray Kelly Schafer |
2017 | San Gallo | Scozia Eve Muirhead Anna Sloan Vicki Adams Lauren Gray Kelly Schafer | Svezia Anna Hasselborg Sara McManus Agnes Knochenhauer Sofia Mabergs Maria Prytz | Italia Diana Gaspari Veronica Zappone Chiara Olivieri Angela Romei Stefania Constantini |
2018 | Tallinn | Svezia Anna Hasselborg Sara McManus Agnes Knochenhauer Sofia Mabergs Johanna Heldin | Svizzera Alina Pätz Silvana Tirinzoni Esther Neuenschwander Melanie Barbezat Marisa Winkelhausen | Germania Daniela Jentsch Emira Abbes Analena Jentsch Klara-Hermine Fomm Lena Kapp |
2019 | Helsingborg | Svezia Anna Hasselborg Sara McManus Agnes Knochenhauer Sofia Mabergs Johanna Heldin | Scozia Eve Muirhead Lauren Gray Jennifer Dodds Vicky Wright Sophie Sinclair | Svizzera Alina Pätz Silvana Tirinzoni Esther Neuenschwander Melanie Barbezat |
2020 |
Medagliere
I risultati sono aggiornati al termine dell'edizione del 2019.