Pervenstvo Futbol'noj Nacional'noj Ligi 2015-2016
NFP Ligi 2015-2016 Pervenstvo Futbol'noj Nacional'noj Ligi | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Pervenstvo Futbol'noj Nacional'noj Ligi | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | 24 | ||||
Administrator | RFS | ||||
La tine acasa | din 11 iulie 2015 începând cu 27 mai 2016 | ||||
Loc | Rusia | ||||
Participanți | 20 | ||||
Formulă | Rotund în stil italian | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Gazovik Orenburg (Primul titlu) | ||||
Promoții | Gazovik Orenburg Arsenal Tula Tom 'Tomsk | ||||
Retrogradări | (echipele scrise cu caractere italice au fost apoi pescuite) Baltika Aenisei Torpedo Armavir Baikal Irkutsk KAMAZ | ||||
Statistici | |||||
Cel mai bun marcator | Artëm Del'kin Chasan Mamtov Maksim Žitnev (16) | ||||
Meciuri organizate | 380 | ||||
Goluri marcate | 898 (2,36 per meci) | ||||
Public | 944 349 (2 485 pe întâlnire) | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Pervenstvo Futbol'noj Nacional'noj Ligi 2015-2016 , cunoscut și sub numele de PFN Ligi 2015-2016 a fost a douăzeci și patra ediție a celei de-a doua serii a campionatului rus de fotbal . A văzut victoria finală a lui Gazovik Orenburg , care a fost promovat în Prem'er-Liga împreună cu Arsenal Tula și Tom 'Tomsk , câștigătorul play-off-ului. Golgheterii turneului au fost Artëm Del'kin , Chasan Mamtov și Maksim Žitnev , cu 16 goluri marcate fiecare.
Sezon
Anunțuri
Din PFN Ligi 2014-2015 Kryl'ja Sovetov Samara , Anži au fost promovați la Prem'er-Liga , în timp ce Sahalin , Chimik Dzeržinsk și Dinamo S. Petersburg au fost retrogradați la PPF Ligi . Torpedo Moscova și Arsenal Tula au fost retrogradate din Prem'er-Liga , în timp ce Spartak-2 Moscova , Fakel Voronezh , Torpedo Armavir , KAMAZ și Baikal Irkutsk , câștigători ai celor cinci grupe, au fost promovați de la PPF Ligi .
Înainte de începerea sezonului, Torpedo Moscova s-a retras din calitatea de membru din cauza lipsei de acoperire financiară [1] . În consecință, Zenit-2 a fost admis, singurul dintre al doilea clasificat în PPF Ligi care îndeplinește cerințele [1] .
Formulă
Cele 20 de echipe participante s-au confruntat într-o grupă italiană cu meciuri acasă și în deplasare pentru un total de 38 de zile: s-au acordat trei puncte pentru victorie, una pentru remiză și zero pentru înfrângere. Primele două clasate au fost promovate direct în Prem'er-Liga , în timp ce al treilea și al patrulea s-au confruntat cu treisprezecea și paisprezecea clasate în Prem'er-Liga în play-off-ul de promovare / retrogradare. Ultimele cinci clasate au fost retrogradate direct la Pervenstvo Professional'noj Futbol'noj Ligi .
Echipe participante
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Gazovik Orenburg | 86 | 38 | 26 | 8 | 4 | 61 | 20 | +41 | |
2. | Arsenal Tula | 82 | 38 | 25 | 7 | 6 | 64 | 37 | +27 | |
3. | Tom 'Tomsk | 74 | 38 | 22 | 8 | 8 | 58 | 35 | +23 | |
4. | Volgar „Astrakhan” | 63 | 38 | 17 | 12 | 9 | 57 | 37 | +20 | |
5. | Spartak-2 Moscova | 59 | 38 | 17 | 8 | 13 | 52 | 49 | +3 | |
6. | Fakel Voronezh | 56 | 38 | 17 | 5 | 16 | 61 | 42 | +19 | |
7. | Tosno | 55 | 38 | 17 | 4 | 17 | 57 | 53 | +4 | |
8. | Tyumen | 54 | 38 | 15 | 9 | 14 | 44 | 45 | -1 | |
9. | Sokol Saratov | 53 | 38 | 14 | 11 | 13 | 43 | 40 | +3 | |
10. | Volga NN | 51 | 38 | 14 | 9 | 15 | 39 | 37 | +2 | |
11. | Sibir ' | 51 | 38 | 14 | 9 | 15 | 49 | 51 | -2 | |
12. | Zenit-2 | 50 | 38 | 13 | 11 | 14 | 61 | 55 | +6 | |
13. | Šinnik | 50 | 38 | 13 | 11 | 14 | 50 | 49 | +1 | |
14. | SKA-Ėnergija | 49 | 38 | 13 | 10 | 15 | 36 | 35 | +1 | |
15. | Luč-Ėnergija | 45 | 38 | 12 | 9 | 17 | 31 | 46 | -15 | |
16. | Baltika | 44 | 38 | 11 | 11 | 16 | 36 | 46 | -10 | |
17. | Aenisei | 44 | 38 | 12 | 8 | 18 | 36 | 49 | -13 | |
18. | Torpedo Armavir | 40 | 38 | 10 | 10 | 18 | 29 | 46 | -17 | |
19. | Baikal Irkutsk | 26 | 38 | 8 | 2 | 28 | 29 | 73 | -44 | |
20. | KAMAZ | 24 | 38 | 6 | 6 | 26 | 20 | 60 | -40 |
Legendă:
- Promovat la Prem'er-Liga 2016-2017 .
- Admis la play-off-urile de promovare / retrogradare.
- Retrasă la Pervenstvo Professional'noj Futbol'noj Ligi 2016-2017 .
Rezultate
Tablou de bord
GaO | Ars | Tom | VoA | SpM | Fak | Tos | Tju | Sok | Vol | Da B | Păcat | Zen | SKĖ | Luč | Eni | Bal | Tor | Baj | KAM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Gazovik Orenburg | ---- | 4-1 | 1-0 | 0-0 | 2-0 | 1-0 | 3-1 | 1-1 | 2-1 | 1-1 | 2-1 | 2-0 | 1-0 | 0-0 | 2-0 | 1-1 | 2-0 | 2-0 | 2-0 | 2-0 |
Arsenal Tula | 0-3 | ---- | 1-2 | 1-1 | 4-1 | 1-0 | 3-1 | 1-2 | 0-0 | 1-0 | 3-1 | 4-1 | 2-1 | 1-0 | 1-0 | 2-0 | 1-0 | 0-0 | 2-1 | 1-0 |
Tom 'Tomsk | 1-0 | 1-3 | ---- | 1-1 | 4-1 | 0-0 | 3-2 | 1-1 | 2-1 | 1-0 | 1-0 | 1-1 | 2-3 | 2-0 | 0-2 | 2-1 | 2-1 | 4-0 | 2-1 | 2-0 |
Volgar „Astrakhan” | 0-1 | 1-1 | 1-1 | ---- | 2-1 | 2-1 | 1-0 | 1-1 | 2-0 | 2-1 | 1-1 | 4-0 | 0-3 | 0-1 | 4-1 | 1-1 | 1-0 | 2-0 | 3-1 | 3-0 |
Spartak-2 Moscova | 1-0 | 1-2 | 0-1 | 1-0 | ---- | 1-3 | 3-1 | 1-1 | 4-3 | 1-0 | 3-0 | 2-0 | 1-2 | 1-0 | 2-1 | 2-0 | 0-1 | 1-0 | 2-0 | 4-0 |
Fakel Voronezh | 1-2 | 3-1 | 1-3 | 0-1 | 2-2 | ---- | 1-3 | 3-0 | 1-0 | 1-2 | 2-1 | 3-1 | 0-1 | 0-1 | 2-0 | 0-1 | 1-0 | 2-0 | 3-2 | 4-1 |
Tosno | 0-1 | 2-3 | 3-1 | 2-2 | 6-1 | 1-0 | ---- | 2-4 | 1-0 | 1-0 | 0-1 | 2-0 | 1-2 | 3-2 | 0-2 | 2-2 | 3-1 | 1-0 | 1-0 | 1-2 |
Tyumen | 0-4 | 1-2 | 1-1 | 0-2 | 2-0 | 1-2 | 1-0 | ---- | 1-2 | 2-1 | 0-1 | 2-1 | 2-1 | 0-2 | 1-0 | 3-1 | 1-1 | 1-0 | 3-1 | 1-0 |
Sokol Saratov | 0-2 | 1-1 | 1-2 | 2-1 | 2-2 | 3-2 | 3-2 | 0-1 | ---- | 2-0 | 2-0 | 0-1 | 0-0 | 2-0 | 0-1 | 1-0 | 1-1 | 0-0 | 3-0 | 0-0 |
Volga Nițni Novgorod | 1-3 | 1-2 | 3-2 | 0-1 | 0-0 | 1-0 | 1-1 | 1-0 | 0-0 | ---- | 2-1 | 1-1 | 2-2 | 0-0 | 1-0 | 4-0 | 0-1 | 1-0 | 4-1 | 2-1 |
Sibir ' | 1-1 | 3-0 | 1-0 | 1-1 | 0-0 | 1-1 | 1-2 | 1-4 | 1-3 | 1-2 | ---- | 2-1 | 2-0 | 2-1 | 2-0 | 1-0 | 1-0 | 2-2 | 1-0 | 0-0 |
Šinnik | 0-1 | 0-4 | 0-1 | 3-3 | 1-1 | 1-2 | 2-1 | 1-1 | 1-0 | 2-1 | 5-0 | ---- | 4-0 | 2-1 | 1-1 | 1-1 | 0-1 | 3-0 | 1-0 | 0-2 |
Zenit-2 | 1-2 | 2-2 | 0-0 | 2-3 | 3-0 | 2-4 | 2-1 | 4-2 | 1-1 | 1-1 | 3-3 | 2-2 | ---- | 0-0 | 3-1 | 1-2 | 3-1 | 0-0 | 4-3 | 1-2 |
SKA-Ėnergija | 1-1 | 0-1 | 1-0 | 2-1 | 2-1 | 0-1 | 0-1 | 1-0 | 1-2 | 1-1 | 1-1 | 2-2 | 2-1 | ---- | 2-0 | 0-2 | 1-1 | 0-0 | 0-0 | 4-0 |
Luč-Ėnergija | 1-1 | 0-0 | 0-3 | 1-1 | 1-1 | 1-0 | 0-1 | 1-0 | 2-3 | 2-0 | 0-3 | 1-1 | 0-0 | 1-0 | ---- | 2-2 | 2-2 | 0-1 | 1-0 | 2-1 |
Aenisei | 0-1 | 0-2 | 1-2 | 0-2 | 0-4 | 2-0 | 1-3 | 1-0 | 0-1 | 0-1 | 1-0 | 0-0 | 0-3 | 2-0 | 0-2 | ---- | 1-1 | 3-1 | 4-0 | 2-0 |
Baltika | 2-1 | 1-4 | 0-3 | 2-1 | 1-1 | 1-1 | 1-3 | 1-1 | 0-0 | 0-1 | 3-1 | 0-3 | 3-1 | 1-0 | 3-0 | 0-0 | ---- | 0-1 | 3-1 | 1-2 |
Torpedo Armavir | 3-0 | 1-3 | 1-1 | 1-0 | 1-2 | 1-2 | 0-0 | 2-1 | 0-0 | 1-0 | 2-0 | 0-2 | 2-0 | 0-2 | 2-0 | 2-3 | 1-2 | ---- | 0-2 | 0-0 |
Baikal Irkutsk | 0-3 | 0-2 | 1-2 | 3-2 | 1-2 | 0-2 | 0-2 | 0-0 | 0-3 | 1-0 | 0-6 | 0-2 | 2-1 | 2-3 | 0-1 | 1-0 | 1-0 | 1-2 | ---- | 2-1 |
KAMAZ | 0-3 | 0-1 | 0-1 | 0-3 | 0-1 | 0-0 | 3-0 | 0-1 | 3-0 | 0-2 | 1-2 | 0-3 | 0-5 | 0-2 | 0-1 | 0-1 | 0-0 | 1-1 | 0-1 | ---- |
Play-off-uri de promovare-retrogradare
Rezultate | Loc și dată | ||
---|---|---|---|
Volgar „Astrakhan” | 0 - 1 | Dimpotriva | Astrakhan , 24 mai 2016 |
Dimpotriva | 2 - 0 | Volgar „Astrakhan” | Kaspijsk , 27 mai 2016 |
Kuban ' | 1 - 0 | Tom 'Tomsk | Krasnodar , 24 mai 2016 |
Tom 'Tomsk | 2 - 0 | Kuban ' | Tomsk , 27 mai 2016 |
Statistici
Golgheteri
Obiective | Jucător | Echipă | ||
---|---|---|---|---|
16 | Artëm Del'kin | Gazovik Orenburg | ||
16 | Chasan Mamtov | Tyumen | ||
16 | Maksim Žitnev | Sibir ' | ||
14 | Vladimir Il'in | Tosno | ||
13 | Mihail Biryukov | Fakel Voronezh | ||
13 | Aleksandr Kut'in | Arsenal Tula , Tosno |
Notă
linkuri externe
- ( RU )Site-ul oficial al PFN Ligi , pe 1fnl.ru.
- ( EN ) PFN Ligi 2015-2016 , pe rsssf.com .
- ( EN , RU ) PFN Ligi 2015-2016 , pe wildstat.com .
- PFN Ligi 2015-2016 , pe it.soccerway.com .
- ( RU ) Pervenstvo Futbol'noj Nacional'noj Ligi 2015-2016 , pe FootballFacts , FootballFacts.ru. (sezon regulat)
- ( RU ) Pervenstvo Futbol'noj Nacional'noj Ligi 2015-2016 , pe FootballFacts , FootballFacts.ru. (simula)