Promovarea Lombardiei 1972-1973
Promovarea Lombardiei 1972-1973 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Promovare | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | |||||
Administrator | FIGC - LND Comitetul regional Lombardia | ||||
Loc | Italia | ||||
Formulă | 4 runde italiene și finale de promovare. | ||||
Rezultate | |||||
Promoții | Mobila Girgi Cantù e Sanyo Sant'Angelo | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
În sezonul 1972 - 1973 , Promoția a fost al cincilea nivel al fotbalului italian (cel mai înalt nivel regional). Iată statisticile legate de campionatul din Lombardia .
Campionatul este structurat în diferite grupuri în stil italian, la nivel regional, administrat de comitetele regionale competente. Promovările la categoria superioară și retrogradările la categoria inferioară nu au fost întotdeauna omogene; au fost cuantificate la începutul campionatului de către Comitetul Regional în conformitate cu directivele stabilite de Liga Națională de Amatori , dar flexibile, în raport cu numărul de companii retrogradate din Campionatul Interregional și, prin urmare, în funcție de diferitele situații regionale, sfârșitul din campionat ar putea avea play-off-uri atât de promovare, cât și retrogradare.
La finalizarea cadrelor sezoniere, CRL a admis următoarele companii pentru finalizarea forței de muncă:
- AC CESANO MADERNO din Cesano Maderno ( MI ) (locul 9 în grupa G din categoria I) (fuziune între AS CESANO MADERNO și KOPLON SNIA CALCIO );
- FBC CASTEGGIO 1898 de la Casteggio ( PV ) (locul 3 în grupa F din categoria I).
Personalul a fost compilat luând în considerare următoarele echipe retrogradate din Serie D:
- SG GALLARATESE din Gallarate ( VA ), clasat pe locul 17 în grupa A din Serie D.
- GS FALCK VOBARNO din Vobarno ( BS ), pe locul 16 în grupa B din Serie D.
- US CARATESE din Carate Brianza ( MI ), clasat pe locul 18 în grupa B din Serie D.
și dintre următoarele echipe promovate de Campionatul Categoria I:
- Grupa A: US DESENZANO și AC CASTIGLIONE ;
- Grupa B: AC VILLASANTA și AC CASATI ALFONSO ;
- Grupa C: AC ARDITA COMO și FC ARREDI GIRGI CANTU ;
- Grupa D: US BESOZZO și US INVERUNO ;
- Grupa E: POL. MEDESE și AS ROBBIO ;
- Grupa F: US PONTENURESE și AS FIORENZUOLA ;
- Grupa G: AC RHODENSE și SC ROVELLASCA ;
- Grupa H: US SORESINESE și AC CASTELLEONE ;
Regulile campionatului:
- Echipele (48) au fost împărțite în 3 grupe de 16 echipe.
- Câștigătorul fiecărei grupe este admis în play-off: primele 2 sunt promovate în Serie D.
- Ultimii 4 din fiecare grupă sunt retrogradați la prima categorie regională.
Grupa A
Echipe participante
Echipă | Oraș |
---|---|
AC Alfonso Casati | Arcore ( MI ) |
AC Arcore PEG | Arcore ( MI ) |
AC Ardita Como | Rebbio (Como) ( CO ) |
FC Furniture Girgi Cantù | Cantù ( CO ) |
SUA Aurora Brollo | Desio ( MI ) |
AC Biassono | Biassono ( MI ) |
SUA Caratese | Carate Brianza ( MI ) |
SUA Casatese | Casatenovo ( CO ) |
AC Cesano Maderno | Cesano Maderno ( MI ) |
SS Fulgor Canonica | Canonica d'Adda ( BG ) |
ASC Leffe | Leffe ( BG ) |
FBC Lilion Snia | Varedo ( MI ) |
SUA Morbegnese | Morbegno ( SO ) |
US Ponte San Pietro | Ponte San Pietro ( BG ) |
SUA Stezzanese | Stezzano ( BG ) |
AC Villasanta | Villasanta ( MI ) |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Mobilier Girgi Cantù | 44 | 30 | 17 | 10 | 3 | 40 | 18 | +22 | |
2. | Fulgor Canonica | 41 | 30 | 17 | 7 | 6 | 46 | 26 | +20 | |
3. | Ardita Como | 33 | 30 | 10 | 13 | 7 | 33 | 30 | +3 | |
4. | Biassono | 32 | 30 | 10 | 12 | 8 | 34 | 24 | +10 | |
4. | Casatese | 32 | 30 | 11 | 10 | 9 | 40 | 37 | +3 | |
4. | Ponte San Pietro | 32 | 30 | 10 | 12 | 8 | 28 | 26 | +2 | |
4. | Caratese | 32 | 30 | 9 | 14 | 7 | 25 | 24 | +1 | |
8. | Leffe | 31 | 30 | 11 | 9 | 10 | 35 | 35 | 0 | |
9. | Stezzanese | 30 | 30 | 8 | 14 | 8 | 36 | 34 | +2 | |
9. | Morbegnese | 30 | 30 | 9 | 12 | 9 | 24 | 26 | -2 | |
11. | Arcore PEG | 29 | 30 | 10 | 9 | 11 | 23 | 20 | +3 | |
12. | Aurora Brollo | 26 | 30 | 6 | 14 | 10 | 24 | 29 | -5 | |
13. | Alfonso Casati | 25 | 30 | 8 | 9 | 13 | 30 | 42 | -12 | |
14. | Cesano Maderno | 23 | 30 | 5 | 13 | 12 | 16 | 33 | -17 | |
15. | Villasanta | 20 | 30 | 8 | 4 | 18 | 25 | 35 | -10 | |
15. | Lilion Snia Varedo | 20 | 30 | 6 | 8 | 16 | 23 | 43 | -20 | |
480 | 480 | 155 | 170 | 155 | 482 | 482 | 0 |
Legendă:
- Admis în finală.
- Retrasă în prima categorie 1973-1974 .
Notă:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- În puncte egale, meritul egal era în vigoare.
- Diferența generală de obiectiv pentru stabilirea retrogradărilor în cazul punctelor egale.
Grupa B
Echipe participante
Echipă | Oraș |
---|---|
Nava ASC Audaces | Navă ( BS ) |
AC Castellana | Castel San Giovanni ( PC ) |
AC Castelleone | Castelleone ( CR ) |
AC Castelnuovese | Castelnuovo Bocca d'Adda ( MI ) |
AC Castiglione | Castiglione delle Stiviere ( MN ) |
FBC Chiari | Chiari ( BS ) |
SUA Darfo Boario | Darfo Boario Terme ( BS ) |
SUA Desenzano | Desenzano del Garda ( BS ) |
GS Falck Vobarno | Vobarno ( BS ) |
AS Fiorenzuola | Fiorenzuola d'Arda ( PC ) |
SS Leoncelli | Episcopie ( CR ) |
AC Lumezzane | Lumezzane ( BS ) |
SUA Pontenurese | Pontenure ( PC ) |
SUA Pontolliese | Ponte dell'Olio ( PC ) |
AC Sanyo Sant'Angelo | Sant'Angelo Lodigiano ( MI ) |
SUA Soresinese | Soresina ( CR ) |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Sanyo Sant'Angelo | 42 | 30 | 17 | 8 | 5 | 46 | 19 | +27 | |
2. | Castiglione | 42 | 30 | 17 | 8 | 5 | 44 | 20 | +24 | |
3. | Darfo Boario | 38 | 30 | 13 | 12 | 5 | 32 | 18 | +14 | |
4. | Pontolliese | 34 | 30 | 12 | 10 | 8 | 37 | 23 | +14 | |
4. | Falck Vobarno | 34 | 30 | 13 | 8 | 9 | 40 | 27 | +13 | |
4. | Desenzano | 34 | 30 | 12 | 10 | 8 | 37 | 40 | -3 | |
7. | Castellana | 31 | 30 | 9 | 13 | 8 | 23 | 22 | +1 | |
7. | Lumezzane | 31 | 30 | 11 | 9 | 10 | 36 | 37 | -1 | |
7. | Nava Audaces | 31 | 30 | 11 | 9 | 10 | 33 | 34 | -1 | |
10. | Castelnuovese | 27 | 30 | 10 | 7 | 13 | 33 | 37 | -4 | |
10. | Castelleone | 27 | 30 | 7 | 13 | 10 | 24 | 29 | -5 | |
12. | Fiorenzuola | 26 | 30 | 6 | 14 | 10 | 24 | 33 | -9 | |
13. | Leoncelli | 23 | 30 | 6 | 11 | 13 | 29 | 37 | -8 | |
14. | clar | 23 | 30 | 7 | 9 | 14 | 24 | 34 | -10 | |
15. | Soresinese | 20 | 30 | 6 | 8 | 16 | 26 | 44 | -18 | |
16. | Pontenurese | 17 | 30 | 4 | 9 | 17 | 26 | 60 | -34 | |
480 | 480 | 161 | 158 | 161 | 514 | 514 | 0 |
Legendă:
- Admis în finală.
- Retrasă în prima categorie 1973-1974 .
Notă:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- În puncte egale, meritul egal era în vigoare.
- Diferența generală de obiectiv pentru stabilirea retrogradărilor în cazul punctelor egale.
- Mai târziu, Leoncelli a fost readmis la promoție.
Play-off-uri
Locul 1 play-off
- 14 iunie 1973 la ora 17:00 în Ponte San Pietro ( BG ): Sanyo Sant'Angelo-Castiglione 3-1 (dts)
Grupa C
Echipe participante
Echipă | Oraș |
---|---|
AC Abbiategrasso | Abbiategrasso ( MI ) |
SS Audax Gavirate | Gavirate ( VA ) |
SUA Besozzo | Besozzo ( VA ) |
FBC Casteggio 1898 | Casteggio ( PV ) |
SG Gallaratese | Gallarate ( VA ) |
SUA Inveruno | Inveruno ( MI ) |
SC Lainatese | Lainat ( MI ) |
Pol. Medese | Mede ( PV ) |
SUA Melegnanese | Melegnano ( MI ) |
SUA Mortara | Mortara ( PV ) |
SUA Mozzatese | Mozzate ( CO ) |
AC Rhodense | Rho ( MI ) |
AS Robbio | Robbio ( PV ) |
SC Rovellasca 1910 | Rovellasca ( CO ) |
FBC Saronno | Saronno ( VA ) |
AC Voghera | Voghera ( PV ) |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Casteggio | 42 | 30 | 18 | 6 | 6 | 45 | 23 | +22 | |
2. | Besozzo | 42 | 30 | 17 | 8 | 5 | 47 | 23 | +24 | |
3. | Rhodense | 40 | 30 | 16 | 8 | 6 | 48 | 33 | +15 | |
4. | Medese | 34 | 30 | 13 | 8 | 9 | 46 | 33 | +13 | |
5. | Saronno | 33 | 30 | 10 | 13 | 7 | 28 | 18 | +10 | |
6. | Gallaratese | 32 | 30 | 9 | 14 | 7 | 39 | 31 | +8 | |
7. | Melegnanese | 28 | 30 | 10 | 8 | 12 | 31 | 29 | +2 | |
7. | Voghera | 28 | 30 | 8 | 12 | 10 | 29 | 33 | -4 | |
9. | Rovellasca | 27 | 30 | 7 | 13 | 10 | 33 | 38 | -5 | |
9. | Lainatese | 27 | 30 | 8 | 11 | 11 | 37 | 43 | -6 | |
9. | | Robbio | 27 | 30 | 8 | 11 | 11 | 38 | 47 | -9 | |
9. | Mozzatese | 27 | 30 | 9 | 9 | 12 | 32 | 46 | -14 | |
13. | Abbiategrasso | 26 | 30 | 6 | 14 | 10 | 34 | 42 | -8 | |
14. | Mortara | 24 | 30 | 7 | 10 | 13 | 32 | 41 | -9 | |
15. | Inveruno | 23 | 30 | 6 | 11 | 13 | 29 | 45 | -16 | |
16. | Audax Gavirate (-1) | 19 | 30 | 5 | 10 | 15 | 28 | 51 | -23 | |
479 | 480 | 157 | 166 | 157 | 576 | 576 | 0 |
Legendă:
- Admis în finală.
- Retrasă în prima categorie 1973-1974 .
Notă:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- În puncte egale, meritul egal era în vigoare.
- Diferența generală de obiectiv pentru stabilirea retrogradărilor în cazul punctelor egale.
- Audax Gavirate a executat 1 punct de penalizare în clasament.
Play-off-uri
Locul 1 play-off
- 10 iunie 1973 la ora 17.30 la Breda în Sesto San Giovanni ( MI ): Casteggio-Besozzo 1-1.
Play-off-uri de promovare
Toate cursele au avut loc pe terenul Ponte San Pietro la ora 18.00:
Play-off-uri | Oraș și dată | |||
---|---|---|---|---|
Sanyo Sant'Angelo | 0-0 | Casteggio | Ponte San Pietro , 17 iunie 1973 | |
Casteggio | 1-1 | Mobilier Girgi Cantù | Ponte San Pietro , 21 iunie 1973 | |
Mobilier Girgi Cantù | 0-0 | Sanyo Sant'Angelo | Ponte San Pietro , 24 iunie 1973 | |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Mobilier Girgi Cantù | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | |
1. | Sanyo Sant'Angelo | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
3. | Casteggio | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 |
Legendă:
- Promovat în Serie D 1973-1974 .
Notă:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- În puncte egale, în cazul zonei de promovare, remiza a fost în vigoare după utilizarea diferenței generale de goluri.