Campionatul de amatori din Lombardia 1957-1958
Campionatul Național de Amatori Faza Lombardia 1957-1958 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Campionatul Național de Amatori | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | Primul | ||||
Administrator | FIGC Liga regională lombardă | ||||
Loc | Italia | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Campionatul Național de Amatori 1957-1958 a fost al cincilea nivel al campionatului italian. De natură regională, a fost primul campionat de amatori cu acest nume și al șaselea dacă ne gândim că Promoția a fost redenumită pentru a-i da acest nume.
Campionatul a fost organizat la nivel regional de ligile regionale și câștigătorii fiecărei grupe au fost admiși la următoarea fază regională care a acordat titlul ligii, în timp ce au existat un total de treizeci și două de echipe, distribuite între regiuni conform schemei din vechea promoție, pentru a lupta pentru Scudetto .
Acestea sunt rundele organizate de Liga regională lombardă pentru regiunea Lombardia .
Grupa A
Echipe participante
Echipă | Oraș (provincie) | Sezonul 1956-1957 |
---|---|---|
AC Angelo Antonini | Sarezzo ( BS ) | |
AC Beretta | Gardone Val Trompia ( BS ) | |
SUA Breno | Breno ( BS ) | |
AC Calolziocorte | Calolziocorte ( BG ) | |
FBC Chiari | Chiari ( BS ) | |
SUA Clusone | Clusone ( BG ) | |
Pol. Darfense | Darfo Boario ( BS ) | |
SUA Desenzano | Desenzano del Garda ( BS ) | |
SUA gandinese | Gandino ( BG ) | |
CRAL Ilva Lovere | Lovere ( BG ) | |
ASC Leffe | Leffe ( BG ) | |
SUA Nembrese | Nembro ( BG ) | |
SUA Nossese | Ponte Nossa ( BG ) | |
SUA Rovatese | Rovato ( BG ) | |
AC Toscolano Maderno | Toscolano Maderno ( BS ) | |
SUA Villanovese | Villanuova sul Clisi ( BS ) |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Leffe | 51 | 30 | 22 | 7 | 1 | 97 | 32 | +65 | |
2. | clar | 42 | 30 | 16 | 10 | 4 | 46 | 26 | +20 | |
3. | Beretta | 38 | 30 | 16 | 6 | 8 | 56 | 44 | +12 | |
4. | Toscolano Maderno | 37 | 30 | 16 | 5 | 9 | 46 | 33 | +13 | |
5. | Darfense | 34 | 30 | 14 | 6 | 10 | 62 | 52 | +10 | |
5. | Villanovese | 34 | 30 | 13 | 8 | 9 | 52 | 43 | +9 | |
7. | Desenzano | 33 | 30 | 12 | 9 | 9 | 67 | 51 | +16 | |
8. | Angelo Antonini | 28 | 30 | 10 | 8 | 12 | 33 | 33 | 0 | |
8. | Rovatese | 28 | 30 | 8 | 12 | 10 | 39 | 43 | -4 | |
10. | Gandinez | 27 | 30 | 12 | 3 | 15 | 40 | 50 | -10 | |
10. | Ilva Lovere | 27 | 30 | 11 | 5 | 14 | 46 | 47 | -1 | |
12. | Calolziocorte | 26 | 30 | 8 | 10 | 12 | 48 | 67 | -19 | |
13. | Breno | 25 | 30 | 10 | 5 | 15 | 34 | 39 | -5 | |
14. | Nembrese | 21 | 30 | 7 | 7 | 16 | 36 | 59 | -23 | |
15. | Nossese | 16 | 30 | 5 | 6 | 19 | 29 | 65 | -36 | |
16. | Clusonă (-2) [1] | 9 | 30 | 3 | 5 | 22 | 24 | 75 | -51 |
Legendă:
- Admis în finala națională.
- Retrasă în Prima Divizie.
Notă:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- Merit egal în cazul punctelor egale.
Grupa B
Echipe participante
Echipă | Oraș (provincie) | Sezonul 1956-1957 |
---|---|---|
SUA Aurora Desio 1922 | Desio ( MI ) | |
SUA Caratese | Carate Brianza ( MI ) | |
SUA Chiavennese | Chiavenna ( SO ) | |
ASC Cinisello | Cinisello Balsamo ( MI ) | |
SUA Concorezzese | Concorezzo ( MI ) | |
AC Legnarello | Legnano ( MI ) | |
SS Luciano Manara | Barzanò ( CO ) | |
SUA Morbegnese | Morbegno ( SO ) | |
AS Muggiò | Muggiò ( MI ) | |
AS Padernese | Paderno d'Adda ( CO ) | |
SS Pro Lissone | Lissone ( MI ) | |
SC Rilsan Snia | Cesano Maderno ( MI ) | |
SS Siemens | Milano | |
Sondrio Sportiva | Sondrio | |
AC Villasanta | Villasanta ( MI ) | |
US Vis Casatese | Casatenovo ( CO ) |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Sondrio | 44 | 30 | 17 | 10 | 3 | 52 | 18 | +34 | |
2. | Luciano Manara | 42 | 30 | 18 | 6 | 6 | 53 | 29 | +24 | |
3. | Rilsan Snia | 41 | 30 | 17 | 7 | 6 | 58 | 28 | +30 | |
3. | Chiavennese | 41 | 30 | 15 | 11 | 4 | 49 | 21 | +28 | |
5. | Pro Lissone | 36 | 30 | 13 | 10 | 7 | 39 | 27 | +12 | |
5. | Morbegnese | 36 | 30 | 14 | 8 | 8 | 35 | 25 | +10 | |
7. | Caratese | 33 | 30 | 12 | 9 | 9 | 35 | 36 | -1 | |
8. | Siemens | 32 | 30 | 13 | 6 | 11 | 47 | 44 | +3 | |
9. | Aurora Desio | 27 | 30 | 9 | 9 | 12 | 36 | 47 | -11 | |
10. | Padernese | 26 | 30 | 10 | 6 | 14 | 40 | 46 | -6 | |
11. | Concorezzese | 25 | 30 | 9 | 7 | 14 | 30 | 42 | -12 | |
12. | El a murit | 24 | 30 | 7 | 10 | 13 | 32 | 44 | -12 | |
13. | Villasanta | 22 | 30 | 4 | 12 | 14 | 35 | 54 | -19 | |
14. | Cinisello | 20 | 30 | 4 | 12 | 14 | 25 | 37 | -12 | |
15. | Legnarello | 18 | 30 | 4 | 10 | 16 | 23 | 48 | -25 | |
16. | Vis Casatese | 13 | 30 | 4 | 5 | 21 | 31 | 74 | -43 |
Legendă:
- Admis în finala națională.
- Retrasă în Prima Divizie.
Notă:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- Merit egal în cazul punctelor egale.
Grupa C
Echipe participante
Echipă | Oraș (provincie) | Sezonul 1956-1957 |
---|---|---|
FBC Abbiategrasso | Abbiategrasso ( MI ) | |
US Arlunese | Arluno ( MI ) | |
BC Cassano | Cassano d'Adda ( MI ) | |
AS Cernusco | Cernusco sul Naviglio ( MI ) | |
US Corsico | Corsico ( MI ) | |
AS Erminio Giana | Gorgonzola ( MI ) | |
US Fiorita Pagliarini | Romano di Lombardia ( BG ) | |
SS Fulgor Canonica | Canonica d'Adda ( BG ) | |
US Ignis Olimpia | Caravaggio ( BG ) | |
SUA Inveruno | Inveruno ( MI ) | |
AS Rivoltana | Rivolta d'Adda ( CR ) | |
CS Trevigliese Semenza | Treviglio ( BG ) | |
SS Tritium | Trezzo sull'Adda ( MI ) | |
SS Vela | Mesero ( MI ) | |
US Veltro | Caravaggio ( BG ) | |
ACO Verdellese | Verdello ( BG ) |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Inveruno | 53 | 30 | 25 | 3 | 2 | 75 | 21 | +54 | |
2. | Trevigliese | 39 | 30 | 17 | 5 | 8 | 46 | 27 | +19 | |
3. | Fiorita Pagliarini | 36 | 30 | 16 | 4 | 10 | 63 | 49 | +14 | |
4. | Tritiu | 35 | 30 | 4 | 7 | 9 | 41 | 28 | +13 | |
4. | Ignis Olimpia | 35 | 30 | 13 | 9 | 8 | 42 | 34 | +8 | |
6. | Arlunese | 32 | 30 | 12 | 8 | 10 | 72 | 53 | +19 | |
7. | Abbiategrasso | 29 | 30 | 11 | 7 | 12 | 36 | 45 | -9 | |
8. | Fulgor Canonica | 28 | 30 | 13 | 2 | 15 | 40 | 43 | -3 | |
8. | Naviga | 27 | 30 | 11 | 5 | 14 | 44 | 69 | -25 | |
10. | Corsico | 26 | 30 | 9 | 8 | 13 | 51 | 58 | -7 | |
10. | Cernusco | 26 | 30 | 9 | 8 | 13 | 49 | 56 | -7 | |
12. | Erminio Giana | 25 | 30 | 10 | 5 | 15 | 39 | 51 | -12 | |
12. | Veltro | 25 | 30 | 7 | 11 | 12 | 42 | 53 | -11 | |
14. | Cassano d'Adda [2] | 25 | 30 | 9 | 7 | 14 | 38 | 41 | -3 | |
15. | Verdellese | 22 | 30 | 9 | 4 | 17 | 44 | 48 | -4 | |
16. | Rivoltana (-1) [3] | 16 | 30 | 5 | 7 | 18 | 35 | 81 | -46 |
Legendă:
- Admis în finala națională.
- Retrasă în Prima Divizie.
Notă:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- Merit egal în cazul punctelor egale.
Grupa D
Echipe participante
Echipă | Oraș (provincie) | Sezonul 1956-1957 |
---|---|---|
SUA Arnatese | Arnate din Gallarate ( VA ) | |
SUA Bollatese | Bollate ( MI ) | |
US Caronnese | Caronno Pertusella ( VA ) | |
AS Cesano Maderno | Cesano Maderno ( MI ) | |
US Cistellum | Cislago ( VA ) | |
Pol. Gaviratese | Gavirate ( VA ) | |
SS Gerenzanese | Gerenzano ( VA ) | |
FBC Laveno Mombello | Laveno Mombello ( VA ) | |
FBC Luino | Luino ( VA ) | |
SUA Mariano | Mariano Comense ( CO ) | |
GS Mobilieri Bovisio | Bovisio Masciago ( MI ) | |
AC Parabiago | Parabiago ( MI ) | |
US Rescaldinese | Rescaldina ( MI ) | |
AS Seveso | Seveso ( MI ) | |
SS Sommese | Somma Lombardo ( VA ) | |
FC Vedanese | Vedano Olona ( VA ) |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Rescaldinese | 46 | 30 | 17 | 12 | 1 | 43 | 18 | +25 | |
2. | Sommese | 41 | 30 | 17 | 7 | 6 | 46 | 26 | +20 | |
3. | Cistellum | 37 | 30 | 15 | 7 | 8 | 48 | 26 | +22 | |
4. | Nu el | 36 | 30 | 12 | 12 | 6 | 29 | 22 | +7 | |
5. | Producătorii de mobilă Bovisio | 34 | 30 | 13 | 8 | 9 | 46 | 34 | +12 | |
6. | Laveno Mombello | 32 | 30 | 13 | 6 | 11 | 39 | 29 | +10 | |
7. | Cesano Maderno | 31 | 30 | 9 | 13 | 8 | 29 | 33 | -4 | |
8. | Seveso | 29 | 30 | 10 | 9 | 11 | 27 | 27 | 0 | |
9. | Parabiago | 28 | 30 | 7 | 14 | 9 | 33 | 36 | -3 | |
9. | Gaviratese | 28 | 30 | 8 | 12 | 10 | 20 | 25 | -5 | |
9. | Mariano | 28 | 30 | 7 | 14 | 9 | 26 | 32 | -6 | |
12. | Vedanese | 27 | 30 | 8 | 11 | 11 | 36 | 36 | 0 | |
13. | Arnatese | 26 | 30 | 7 | 12 | 11 | 25 | 32 | -7 | |
13. | Bollatese | 26 | 30 | 8 | 10 | 12 | 26 | 35 | -9 | |
15. | Gerenzanese | 20 | 30 | 6 | 8 | 16 | 29 | 50 | -21 | |
16. | Caronez | 11 | 30 | 1 | 9 | 20 | 23 | 64 | -41 |
Legendă:
- Admis în finala națională.
- Retrasă în Prima Divizie.
Notă:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- Merit egal în cazul punctelor egale.
Grupa E
Echipe participante
Echipă | Oraș (provincie) | Sezonul 1956-1957 |
---|---|---|
AC Banca del Lavoro | Milano | |
AC Casale | Casalpusterlengo ( MI ) | |
FBC Casteggio | Casteggio ( PV ) | |
AS Castelnovese | Castelnuovo Scrivia ( AL ) | |
AC Codogno | Codogno ( MI ) | |
SUA Fiorenzuola | Fiorenzuola d'Arda ( PC ) | |
Pol. Livraga | Livraga ( MI ) | |
AS Lorenteggio | Milano ( MI ) | |
SUA Melegnanese | Melegnano ( MI ) | |
US Niguardese Aurora | Milano-Niguarda | |
ACOMT Derthona [4] | Tortona ( AL ) | |
AC Pro Piacenza | Piacenza | |
AS Sant'Angelo | Sant'Angelo Lodigiano ( MI ) | |
SUA Soresinese | Soresina ( CR ) | |
SG Stradellina Primavera | Stradella ( PV ) | |
GS Supercortemaggiore | Cortemaggiore ( PC ) |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | OMT Derthona | 48 | 30 | 20 | 8 | 2 | 73 | 25 | +48 | |
2. | Fiorenzuola | 42 | 30 | 16 | 10 | 4 | 65 | 36 | +29 | |
3. | Soresinese | 40 | 30 | 15 | 10 | 5 | 57 | 42 | +15 | |
4. | Banca del Lavoro | 35 | 30 | 11 | 13 | 6 | 52 | 52 | 0 | |
5. | Supercortemaggiore | 33 | 30 | 12 | 9 | 9 | 38 | 33 | +5 | |
5. | Livraga | 33 | 30 | 10 | 13 | 7 | 43 | 39 | +4 | |
7. | Pro Piacenza | 32 | 30 | 11 | 10 | 9 | 49 | 43 | +6 | |
8. | Codogno | 31 | 30 | 12 | 7 | 11 | 46 | 44 | +2 | |
9. | Fermă | 30 | 30 | 12 | 6 | 12 | 52 | 45 | +7 | |
10. | Aurora Niguardese | 27 | 30 | 9 | 9 | 12 | 52 | 58 | -6 | |
11. | Casteggio | 26 | 30 | 9 | 8 | 13 | 48 | 62 | -14 | |
12. | Castelnovese | 24 | 30 | 8 | 8 | 14 | 46 | 64 | -18 | |
13. | Sant'Angelo | 23 | 30 | 7 | 9 | 14 | 45 | 62 | -17 | |
14. | Lorenteggio | 21 | 30 | 4 | 13 | 13 | 21 | 36 | -15 | |
15. | Primăvara străzii | 20 | 30 | 7 | 6 | 17 | 45 | 67 | -22 | |
16. | Melegnanese | 15 | 30 | 4 | 7 | 19 | 39 | 63 | -24 |
Play-off-uri de retrogradare
Finalele pentru titlu
Verdictele finale
- Leffe a promovat la Interregionale 1958-1959 .
- Nembrese a salvat în play-off.
- Nossese și Clusone au retrogradat în Prima Divizie.
- Sondrio a promovat la Interregionale 1958-1959 .
- Cinisello a salvat în play-off.
- Legnanello și Casatese au retrogradat în Prima Divizie.
- Inveruno a promovat la Interregionale 1958-1959 .
- Cassano , Verdellese și Rivoltana sunt retrogradate în Prima Divizie .
- Rescaldinese promovat la Interregionale 1958-1959 .
- Bollatese a salvat în play-off.
- Gerenzanese și Caronnese au retrogradat în Prima Divizie.
- Derthona a promovat la Interregionale 1958-1959 .
- Strada mică a pescuit pentru eșecul altora.
- Lorenteggio și Melegnanese au retrogradat în Prima Divizie.
Notă
În acest sezon, cu același scor, nu a existat un factor discriminator : echipele cu aceleași puncte au fost clasificate pe picior de egalitate . În cazul acordării unui titlu sportiv, a fost avută în vedere un play-off pe un teren neutru.
- ^ Penalizat cu două puncte pentru două renunțări.
- ^ Play-off-uri de retrogradare:
prima rundă cu combinație de extragere: pe 25 mai la Melzo , Erminio Giana-Veltro 1-0;
retrogradare finală: pe 1 iunie la Melzo , Veltro-Cassano 4-1.
Cassano merge la play-off între 14 pentru a decide retrogradarea 11 (apoi retrogradează după ce i-a pierdut). - ^ Penalizat cu un punct pentru o renunțare.
- ^ OMT înseamnă „Officine Meccaniche Tortonesi” sau sponsorul care și-a dorit numele în denumirea Derthona FBC
Bibliografie
- Arhiva Gazzetta dello Sport , sezonul 1957-1958, disponibilă la biblioteci:
Cărți de cluburi sportive
- Pietro Serina, Bergamo in Campo - 1905-1994: fotbalul nostru, numerele sale , Zanica (BG), L'Impronta, 1995.
- Pietro Serina, La Sebinia - Un secol din istoria noastră , Castenedolo, Tipărit de Stilgraf, septembrie 2000, p. 108.
- Toți oamenii de fotbal - FC Laveno Mombello 50 de ani (1947-1997) Francesco Ottone.
- Antonio Rivolta, O sută de ani de fotbal în Morbegno (istoria Morbegno Calcio 1908) , Morbegno (SO), L'Impronta, septembrie 2008.
- AA.VV. , US Aurora Brollo Desio - 1922-72 50 ani , Desio (MI), US Aurora Brollo Desio, tipărit de Tipolitografia Enrico Meda, 1972.
- Angelo Ghitti, The optsprezece ani ai romanilor , Bergamo, Editrice Corponove, mai 1979.
- Rino Tinelli, O sută de bătăi ... o inimă - TRITIUM , Trezzo sull'Adda (MI), SS Tritium 1908 - Fotolit și tipar: Modulimpianti Snc, Grezzago (MI), 15 decembrie 2008.
- Pino Pagani, Cronici scurte de o sută de ani - 1908 AC Codogno (asociația de fotbal) - Codogno. Un secol de istorie , Corno Giovine (LO), MG Artigrafiche sas, mai 2008.
- Cristiano Devecchi și Fabrizio Quaini, legenda Sant'Angelo Rossoneri 100 de ani de fotbal , Sant'Angelo Lodigiano (LO), Tipografia Cerri & Servida, decembrie 2010.
- Virgilio Oleotti, 1928 - 1988 șaizeci de ani de fotbal SUA Melegnanese , Melegnano (MI), SUA Melegnanese - Presă INGRAF Industria Grafica Srl Milano, mai 1988.