Cupa Davis echipa Barbadiană
Salt la navigare Salt la căutare
Barbados | |
---|---|
Căpitan | Kevin Yarde |
Clasamentul ITF | 53 (noiembrie 2019 ) |
Anul debutului | 1990 |
Ediții disputate | 30 |
Meciuri jucate (VP) | 117 (49-68) |
Ani în grupul mondial | 0 (0-0) |
Trofee câștigate | 0 |
Finalele pierdute | 0 |
Înregistrați jucători | |
Total victorii | Haydn Lewis (46-35) |
Singurele câștigă | Darian King (29-10) |
Dublu câștigă | Haydn Lewis (20-16) |
Dublu mai mult câștigător | Darian King și Haydn Frost (10-9) |
Ediții jucate | Haydn Lewis (16) |
Date actualizate la 4 decembrie 2019 |
Echipa Barbadiană a Cupei Davis reprezintă insula Barbados în Cupa Davis și este plasată sub egida Asociației de Tenis Barbados .
Echipa a debutat în 1990 și până în prezent cel mai bun rezultat este realizarea grupei I în zona americană.
Organic 2019
Jucătorii invitați pentru fiecare rundă a Cupei Davis 2019 sunt ilustrate mai jos. În stânga numelor cu care s-a confruntat națiunea și rezultatul final. În paranteze lângă nume, clasamentul jucătorului în momentul disputării meciului („d” indică faptul că clasamentul corespunde specialității de dublu).
Grupa I - Playoff-uri | |
---|---|
Brazilia (1-3) | Darian King (169) Haydn Lewis (fr *) Xavier Lawrence (fr *) |
* fr = În afara clasamentului
Rezultate
2010-2019
An | Schimb | Data | Site | Adversar | Scor | Rezultat |
---|---|---|---|---|---|---|
2010 | Grupa a IV-a, Round Robin | 29 iunie | Panama ( PAN ) | Trinidad și Tobago | 2–1 | Victorie |
Grupa a IV-a, Round Robin | 1 iulie | Panama ( PAN ) | Insulele Virgine SUA | 3-0 | Victorie | |
Grupa a IV-a, Round Robin | 2 iulie | Panama ( PAN ) | Honduras | 2–1 | Victorie | |
Grupa a IV-a, Round Robin | 3 iulie | Panama ( PAN ) | Panama | 2–1 | Victorie | |
2011 | Grupa a III-a, Round Robin | 15 iunie | Santa Cruz ( BOL ) | Bolivia | 2–1 | Victorie |
Grupa a III-a, Round Robin | 16 iunie | Santa Cruz ( BOL ) | Aruba | 3-0 | Victorie | |
Grupa a III-a, Round Robin | 17 iunie | Santa Cruz ( BOL ) | Bahamas | 2–1 | Victorie | |
Grupa III, Playoff locul 1-4 | 18 iunie | Santa Cruz ( BOL ) | Costa Rica | 3-0 | Victorie | |
Grupa III, Playoff locul 1-4 | 19 iunie | Santa Cruz ( BOL ) | Guatemala | 1-2 | Înfrângere | |
Grupa III, Playoff locul 1-4 | 19 iunie | Santa Cruz ( BOL ) | Bolivia | NG | NG | |
2012 | Grupa II, primul tur | 10-12 februarie | Sfântul Mihail ( BRB ) | Paraguay | 3–2 | Victorie |
Grupa II, turul 2 | 6-8 aprilie | Mexico City ( MEX ) | Mexic | 0-5 | Înfrângere | |
2013 | Grupa II, primul tur | 1-3 februarie | Santa Tecla ( SLV ) | El Salvador | 1–4 | Înfrângere |
Grupa a II-a, playoff primul tur | 5-7 aprilie | Sfântul Mihail ( BRB ) | Puerto Rico | 3-1 | Victorie | |
2014 | Grupa II, primul tur | 31 ianuarie-2 februarie | Bridgetown ( BRB ) | Chile | 3–2 | Victorie |
Grupa II, turul 2 | 4-6 aprilie | Sfântul Mihail ( BRB ) | El Salvador | 4-1 | Victorie | |
Grupa II, Playoff-uri | 12-14 septembrie | Sfântul Mihail ( BRB ) | Mexic | 3–2 | Victorie | |
2015 | Grupa I, primul tur | 6-8 martie | Sfântul Mihail ( BRB ) | Rep. Dominicane | 2-3 | Înfrângere |
Grupa I, Playoff primul tur | 18-20 septembrie | Sfântul Mihail ( BRB ) | Ecuador | 2-3 | Înfrângere | |
Grupa I, playoff-ul turului 2 | 30 octombrie-1 noiembrie | Sfântul Mihail ( BRB ) | Uruguay | 3–2 | Victorie | |
2016 | Grupa I, primul tur | 4-6 martie | Portoviejo ( ECU ) | Ecuador | 0-5 | Înfrângere |
Grupa I, playoff-ul turului 2 | 28-30 octombrie | Santo Domingo ( DOM ) | Rep. Dominicane | 2-3 | Înfrângere | |
2017 | Grupa II, primul tur | 3-5 februarie | Asunción ( PRY ) | Paraguay | 3–2 | Victorie |
Grupa II, turul 2 | 7-9 aprilie | Sfântul Mihail ( BRB ) | Guatemala | 3–2 | Victorie | |
Grupa II, Playoff-uri | 15-17 septembrie | Wildey ( BRB ) | Venezuela | 3–2 | Victorie | |
2018 | Grupa I, primul tur | 3-4 februarie | Sfântul Mihail ( BRB ) | Columbia | 0-4 | Înfrângere |
Grupa I, Playoff primul tur | 7-8 aprilie | Santo Domingo ( DOM ) | Rep. Dominicane | 0-4 | Înfrângere | |
Grupa I, playoff-ul turului 2 | 13-15 septembrie | Sfântul Mihail ( BRB ) | Ecuador | 0-4 | Înfrângere | |
2019 | Grupa I, Playoff-uri | 13-14 septembrie | Orașul Guatemala ( GUA ) | Brazilia | 1–3 | Înfrângere |
Tendinţă
Tabelul următor reflectă progresul echipei din 1990 până astăzi.
Pos. | 90 | 91 | nouăzeci și doi | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 00 | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Probă | ||||||||||||||||||||||||||||||
Finalist | ||||||||||||||||||||||||||||||
SF | ||||||||||||||||||||||||||||||
QF | ||||||||||||||||||||||||||||||
DE | ||||||||||||||||||||||||||||||
Calificări | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | |
Grupa I. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Grupa a II-a | ||||||||||||||||||||||||||||||
Grupa a III-a | X | X | ||||||||||||||||||||||||||||
Grupa a IV-a | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
- Legendă
- Campion: Echipa a câștigat Cupa Davis.
- Finalist: Echipa a jucat și a pierdut finala.
- SF: Echipa a fost învinsă în semifinale.
- QF: Echipa a fost învinsă în sferturile de finală.
- OF: Echipa a fost învinsă în optimile de finală (primul tur). Din 2019 înlocuit de Round Robin.
- Calificări : Echipa a fost învinsă în runda de calificare. Înființată în 2019 .
- Grupa I: Echipa a participat la grupa I din zona lor de apartenență.
- Grupa a II-a: Echipa a participat la grupa a II-a a zonei lor de apartenență.
- Grupa a III-a: Echipa a participat la grupa a III-a a zonei lor de apartenență.
- Grupa a IV-a: Echipa a participat la grupa a IV-a a zonei lor de apartenență.
- x: Unde este prezent, x indică faptul că în acel an, grupul în cauză nu exista în zona geografică din care aparține echipa.
Elemente conexe
linkuri externe
- Profilul echipei pe site-ul oficial al Cupei Davis la daviscup.com .