Echipa Kenyan Davis Cup
Salt la navigare Salt la căutare
Kenya | |
---|---|
Căpitan | James Kenan |
Clasamentul ITF | 63 (noiembrie 2019 ) |
Anul debutului | 1975 |
Ediții disputate | 29 |
Meciuri jucate (VP) | 100 (44-56) |
Ani în grupul mondial | 0 (0-0) |
Trofee câștigate | 0 |
Finalele pierdute | 0 |
Înregistrați jucători | |
Total victorii | Allan Cooper (31-44) |
Singurele câștigă | Allan Cooper (22-25) |
Dublu câștigă | Norbert Oduor (12-12) |
Dublu mai mult câștigător | Ismael Changawa Ruwa Mzai și Ibrahim Kibet Yego (6-5) Allan Cooper și Norbert Oduor (6-8) |
Ediții jucate | Norbert Oduor (14) |
Date actualizate la 11 decembrie 2019 |
Echipa Kenyan Davis Cup reprezintă Kenia în Cupa Davis și este plasată sub umbrela Asociației Kenya Lawn Tennis .
Echipa a debutat în 1975 și până în prezent cel mai bun rezultat este realizarea grupei I în zona euro-africană.
Organic 2019
Jucătorii invitați pentru fiecare rundă a Cupei Davis 2019 sunt ilustrate mai jos. În stânga numelor cu care s-a confruntat națiunea și rezultatul final. În paranteze lângă nume, clasamentul jucătorului în momentul disputării meciului („d” indică faptul că clasamentul corespunde specialității de dublu).
Grupa a III-a - Round Robin | |
---|---|
Madagascar (2-1) | Ismael Changawa Ruwa Mzai (1884) Ibrahim Kibet Yego (1790 d) Kevin Cheruiyot (2221 d) Albert Njogu (fr *) |
Grupa a III-a - Round Robin | |
---|---|
Algeria (2-1) | Ismael Changawa Ruwa Mzai (1884) Ibrahim Kibet Yego (1790 d) Kevin Cheruiyot (2221 d) Albert Njogu (fr *) |
Grupa a III-a - Round Robin | |
---|---|
Benin (2-1) | Ismael Changawa Ruwa Mzai (1884) Ibrahim Kibet Yego (1790 d) Kevin Cheruiyot (2221 d) Albert Njogu (fr *) |
Grupa III - Playoff locul 1-4 | |
---|---|
Mozambic (2-0) | Ismael Changawa Ruwa Mzai (1884) Ibrahim Kibet Yego (1790 d) Kevin Cheruiyot (2221 d) Albert Njogu (fr *) |
* fr = În afara clasamentului
Rezultate
2010-2019
An | Schimb | Data | Site | Adversar | Scor | Rezultat |
---|---|---|---|---|---|---|
2010 | Grupa a III-a, Round Robin | 5 mai | Marrakech ( MAR ) | coasta de Fildes | 0–3 | Înfrângere |
Grupa a III-a, Round Robin | 7 mai | Marrakech ( MAR ) | Maroc | 0–3 | Înfrângere | |
Grupa III, Playoff locul 11-12 | 8 mai | Marrakech ( MAR ) | Botswana | 3-0 | Victorie | |
2011 | Grupa a III-a, Round Robin | 4 iulie | Cairo ( EGY ) | Algeria | 0–3 | Înfrângere |
Grupa a III-a, Round Robin | 5 iulie | Cairo ( EGY ) | Ghana | 0–3 | Înfrângere | |
Grupa a III-a, Round Robin | 6 iulie | Cairo ( EGY ) | Zimbabwe | 0–3 | Înfrângere | |
Grupa a III-a, Round Robin | 7 iulie | Cairo ( EGY ) | coasta de Fildes | 0–3 | Înfrângere | |
2012 | Grupa a III-a, Round Robin | 2 iulie | Tunis ( TUN ) | Benin | 0–3 | Înfrângere |
Grupa a III-a, Round Robin | 3 iulie | Tunis ( TUN ) | Algeria | 2–1 | Victorie | |
Grupa a III-a, Round Robin | 4 iulie | Tunis ( TUN ) | coasta de Fildes | 1-2 | Înfrângere | |
Grupa a III-a, Playoff-uri locul 5-6 | 6 iulie | Tunis ( TUN ) | Namibia | 1-2 | Înfrângere | |
2013 | Grupa a III-a, Round Robin | 16 mai | Cairo ( EGY ) | Zimbabwe | 0–3 | Înfrângere |
Grupa a III-a, Round Robin | 17 mai | Cairo ( EGY ) | Ghana | 0–3 | Înfrângere | |
Grupa III, Playoffs locul 9-12 | 18 mai | Cairo ( EGY ) | Botswana | 1-2 | Înfrângere | |
2014 | Nu participa | |||||
2015 | Nu participa | |||||
2016 | Grupa a III-a, Round Robin | 12 iulie | Antananarivo ( MAD ) | Madagascar | 0–3 | Înfrângere |
Grupa a III-a, Round Robin | 13 iulie | Antananarivo ( MAD ) | Benin | 1-2 | Înfrângere | |
Grupa a III-a, Round Robin | 14 iulie | Antananarivo ( MAD ) | Botswana | 2–1 | Victorie | |
Grupa a III-a, Round Robin | 15 iulie | Antananarivo ( MAD ) | Algeria | 3-0 | Victorie | |
Grupa a III-a, Playoff-uri locul 5 - 6 | 16 iulie | Antananarivo ( MAD ) | Nigeria | 1-2 | Înfrângere | |
2017 | Grupa a III-a, Round Robin | 17 iulie | Cairo ( EGY ) | Botswana | 3-0 | Victorie |
Grupa a III-a, Round Robin | 18 iulie | Cairo ( EGY ) | Algeria | 2–1 | Victorie | |
Grupa a III-a, Round Robin | 19 iulie | Cairo ( EGY ) | Benin | 2–1 | Victorie | |
Grupa a III-a, Round Robin | 21 iulie | Cairo ( EGY ) | Libia | 2–1 | Victorie | |
Grupa a III-a, Playoff locul 1 - locul 4 | 22 iulie | Cairo ( EGY ) | Zimbabwe | 0-2 | Înfrângere | |
2018 | Grupa a III-a, Round Robin | 18 iunie | Nairobi ( KEN ) | Uganda | 3-0 | Victorie |
Grupa a III-a, Round Robin | 19 iunie | Nairobi ( KEN ) | Mozambic | 3-0 | Victorie | |
Grupa a III-a, Round Robin | 21 iunie | Nairobi ( KEN ) | Namibia | 1-2 | Înfrângere | |
Grupa a III-a, Round Robin | 22 iunie | Nairobi ( KEN ) | Algeria | 2–1 | Victorie | |
Grupa a III-a, Playoff locul 1 - locul 4 | 23 iunie | Nairobi ( KEN ) | Benin | 2–1 | Victorie | |
2019 | Grupa a III-a, Round Robin | 11 septembrie | Nairobi ( KEN ) | Madagascar | 2–1 | Victorie |
Grupa a III-a, Round Robin | 12 septembrie | Nairobi ( KEN ) | Algeria | 2–1 | Victorie | |
Grupa a III-a, Round Robin | 13 septembrie | Nairobi ( KEN ) | Benin | 2–1 | Victorie | |
Grupa a III-a, Playoff locul 1 - locul 4 | 14 septembrie | Nairobi ( KEN ) | Mozambic | 2-0 | Victorie |
Tendinţă
Tabelul următor reflectă progresul echipei din 1990 până astăzi. Coloanele gri indică faptul că echipa nu a participat la eveniment în acei ani.
Pos. | 90 | 91 | nouăzeci și doi | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 00 | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Probă | ||||||||||||||||||||||||||||||
Finalist | ||||||||||||||||||||||||||||||
SF | ||||||||||||||||||||||||||||||
QF | ||||||||||||||||||||||||||||||
DE | ||||||||||||||||||||||||||||||
Calificări | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | |
Grupa I. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Grupa a II-a | ||||||||||||||||||||||||||||||
Grupa a III-a | X | X | ||||||||||||||||||||||||||||
Grupa a IV-a | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
- Legendă
- Campion: Echipa a câștigat Cupa Davis.
- Finalist: Echipa a jucat și a pierdut finala.
- SF: Echipa a fost învinsă în semifinale.
- QF: Echipa a fost învinsă în sferturile de finală.
- OF: Echipa a fost învinsă în optimile de finală (primul tur). Din 2019 înlocuit de Round Robin.
- Calificări : Echipa a fost învinsă în runda de calificare. Înființată în 2019 .
- Grupa I: Echipa a participat la grupa I din zona lor de apartenență.
- Grupa a II-a: Echipa a participat la grupa a II-a a zonei lor de apartenență.
- Grupa a III-a: Echipa a participat la grupa a III-a a zonei lor de apartenență.
- Grupa a IV-a: Echipa a participat la grupa a IV-a a zonei lor de apartenență.
- x: Unde este prezent, x indică faptul că în acel an, grupul în cauză nu exista în zona geografică din care aparține echipa.
Elemente conexe
linkuri externe
- Profilul echipei pe site-ul oficial al Cupei Davis la daviscup.com .