Cupa Davis echipa jamaicană
Salt la navigare Salt la căutare
Jamaica | |
---|---|
Căpitan | Llockett McGregor |
Clasamentul ITF | 70 (noiembrie 2019 ) |
Anul debutului | 1988 |
Ediții disputate | 32 |
Meciuri jucate (VP) | 119 (57-61) |
Ani în grupul mondial | 0 (0-0) |
Trofee câștigate | 0 |
Finalele pierdute | 0 |
Înregistrați jucători | |
Total victorii | Rowland Phillips (27-14) |
Singurele câștigă | Ryan Russell (20-5) |
Dublu câștigă | Dominic Pagon (12-8) |
Dublu mai mult câștigător | Douglas Burke și Karl Hale (8-5) |
Ediții jucate | Jermaine Smith (10) Karl Hale (10) |
Date actualizate la 12 decembrie 2019 |
Echipa Jamaican Davis Cup reprezintă Jamaica în Cupa Davis și este plasată sub umbrela Tennis Jamaica .
Echipa a debutat în 1988 și până în prezent cel mai bun rezultat este realizarea grupei a II-a în zona americană.
Organic 2019
Jucătorii invitați pentru fiecare rundă a Cupei Davis 2019 sunt ilustrate mai jos. În stânga numelor cu care s-a confruntat națiunea și rezultatul final. În paranteze lângă nume, clasamentul jucătorului în momentul disputării meciului („d” indică faptul că clasamentul corespunde specialității de dublu).
Grupa III - Round Robin | |
---|---|
Panama (2-1) | Rowland Phillips (fr *) Dominic Pagon (fr *) Dimitri Bird (fr *) Jacob Bicknell (fr *) |
Grupa III - Round Robin | |
---|---|
Trinidad și Tobago (2-1) | Rowland Phillips (fr *) Dominic Pagon (fr *) Dimitri Bird (fr *) Jacob Bicknell (fr *) |
Grupa III - Round Robin | |
---|---|
Bermuda (2-1) | Rowland Phillips (fr *) Dominic Pagon (fr *) Dimitri Bird (fr *) Jacob Bicknell (fr *) |
Grupa III - Round Robin | |
---|---|
Cuba (2-1) | Rowland Phillips (fr *) Dominic Pagon (fr *) Dimitri Bird (fr *) Jacob Bicknell (fr *) |
Grupa a III-a - Round Robin | |
---|---|
Honduras (2-1) | Rowland Phillips (fr *) Dominic Pagon (fr *) Dimitri Bird (fr *) Jacob Bicknell (fr *) |
Grupa III - Playoff Locul 1 - 4 | |
---|---|
Costa Rica (0-2) | Rowland Phillips (fr *) Dominic Pagon (fr *) Dimitri Bird (fr *) Jacob Bicknell (fr *) |
* fr = În afara clasamentului
Rezultate
2010-2019
An | Schimb | Data | Site | Adversar | Scor | Rezultat |
---|---|---|---|---|---|---|
2010 | Grupa a III-a, Round Robin | 7 iulie | San Juan ( PRI ) | Aruba | 2–1 | Victorie |
Grupa a III-a, Round Robin | 9 iulie | San Juan ( PRI ) | Bahamas | 0–3 | Înfrângere | |
Grupa a III-a, Round Robin | 10 iunie | San Juan ( PRI ) | Puerto Rico | 0–3 | Înfrângere | |
Grupa a III-a, Playoff-uri | 11 iunie | San Juan ( PRI ) | Haiti | 0–3 | Înfrângere | |
Grupa a III-a, Playoff-uri | 11 iunie | San Juan ( PRI ) | Bahamas | NG | NG | |
2011 | Grupa a III-a, Round Robin | 15 iunie | Santa Cruz ( BOL ) | Costa Rica | 0–3 | Înfrângere |
Grupa a III-a, Round Robin | 16 iunie | Santa Cruz ( BOL ) | Guatemala | 0–3 | Înfrângere | |
Grupa a III-a, Round Robin | 17 iunie | Santa Cruz ( BOL ) | Honduras | 2–1 | Victorie | |
Grupa III, Playoff locul 1-4 | 18 iunie | Santa Cruz ( BOL ) | Aruba | 1-2 | Înfrângere | |
Grupa a III-a, Playoff-uri | 19 iunie | Santa Cruz ( BOL ) | Bahamas | 0–3 | Înfrângere | |
Grupa a III-a, Playoff-uri | 19 iunie | Santa Cruz ( BOL ) | Honduras | NG | NG | |
2012 | Grupa a III-a, Round Robin | 18 iunie | Trinidad și Tobago ( TTO ) | Costa Rica | 1-2 | Înfrângere |
Grupa a III-a, Round Robin | 20 iunie | Trinidad și Tobago ( TTO ) | Bahamas | 2–1 | Victorie | |
Grupa a III-a, Round Robin | 21 iunie | Trinidad și Tobago ( TTO ) | Insulele Virgine SUA | 3-0 | Victorie | |
Grupa a III-a, Round Robin | 22 iunie | Trinidad și Tobago ( TTO ) | Panama | 2–1 | Victorie | |
Grupa a III-a, Playoff-uri locul 5 - 6 | 23 iunie | Trinidad și Tobago ( TTO ) | Trinidad și Tobago | NG | NG | |
2013 | Grupa a III-a, Round Robin | 17 iunie | La Paz ( BOL ) | Bermuda | 0–3 | Înfrângere |
Grupa a III-a, Round Robin | 19 iunie | La Paz ( BOL ) | Cuba | 2–1 | Victorie | |
Grupa a III-a, Round Robin | 21 iunie | La Paz ( BOL ) | Paraguay | 0–3 | Înfrângere | |
Grupa a III-a, Playoff-uri locul 5 - 6 | 22 iunie | La Paz ( BOL ) | Honduras | 0–3 | Înfrângere | |
2014 | Grupa a III-a, Round Robin | 2 iunie | Humacao ( PRI ) | Puerto Rico | 0–3 | Înfrângere |
Grupa a III-a, Round Robin | 4 iunie | Humacao ( PRI ) | Trinidad și Tobago | 2–1 | Victorie | |
Grupa a III-a, Round Robin | 5 iunie | Humacao ( PRI ) | Costa Rica | 0–3 | Înfrângere | |
Grupa a III-a, Round Robin | 6 iunie | Humacao ( PRI ) | Bermuda | 1-2 | Înfrângere | |
Grupa a III-a, Playoff-uri locul 7-8 | 7 iunie | Humacao ( PRI ) | Panama | 2–1 | Înfrângere | |
2015 | Grupa a III-a, Round Robin | 20 iulie | Curundú ( PAN ) | Bermuda | 2–1 | Victorie |
Grupa a III-a, Round Robin | 21 iulie | Curundú ( PAN ) | Guatemala | 1-2 | Înfrângere | |
Grupa a III-a, Round Robin | 23 iulie | La Paz ( BOL ) | Trinidad și Tobago | 3-0 | Victorie | |
Grupa a III-a, Round Robin | 24 iulie | La Paz ( BOL ) | Bahamas | 2–1 | Victorie | |
Grupa a III-a, Playoff locul 1 - locul 4 | 25 iulie | La Paz ( BOL ) | Paraguay | 0–2 | Înfrângere | |
2016 | Grupa a III-a, Round Robin | 11 iulie | La Paz ( BOL ) | Cuba | 3-0 | Victorie |
Grupa a III-a, Round Robin | 12 iulie | La Paz ( BOL ) | Panama | 3-0 | Victorie | |
Grupa a III-a, Round Robin | 14 iulie | La Paz ( BOL ) | Bolivia | 0–3 | Înfrângere | |
Grupa a III-a, Playoff locul 1 - locul 4 | 16 iulie | La Paz ( BOL ) | Bahamas | 0–2 | Înfrângere | |
2017 | Grupa a III-a, Round Robin | 12 iunie | Montevideo ( URY ) | Bermuda | 3-0 | Victorie |
Grupa a III-a, Round Robin | 13 iunie | Montevideo ( URY ) | Puerto Rico | 0–3 | Înfrângere | |
Grupa a III-a, Round Robin | 15 iunie | Montevideo ( URY ) | Honduras | 1-2 | Înfrângere | |
Grupa a III-a, Round Robin | 16 iunie | Montevideo ( URY ) | Antigua si Barbuda | 2–1 | Victorie | |
Grupa a III-a, Playoff locul 1 - locul 4 | 17 iunie | Montevideo ( URY ) | Panama | 1-2 | Înfrângere | |
2018 | Grupa a III-a, Round Robin | 29 mai | Escazú ( CRC ) | Bermuda | 3-0 | Victorie |
Grupa a III-a, Round Robin | 30 mai | Escazú ( CRC ) | Antigua si Barbuda | 1-2 | Înfrângere | |
Grupa a III-a, Round Robin | 31 mai | Escazú ( CRC ) | Bahamas | 0–3 | Înfrângere | |
Grupa a III-a, Round Robin | 1 iunie | Escazú ( CRC ) | Honduras | 2–1 | Victorie | |
Grupa a III-a, Playoff-uri locul 5 - 6 | 2 iunie | Escazú ( CRC ) | Cuba | 0–2 | Înfrângere | |
2019 | Grupa a III-a, Round Robin | 17 iunie | Escazú ( CRC ) | Panama | 2–1 | Victorie |
Grupa a III-a, Round Robin | 18 iunie | Escazú ( CRC ) | Trinidad și Tobago | 2–1 | Victorie | |
Grupa a III-a, Round Robin | 19 iunie | Escazú ( CRC ) | Bermuda | 2–1 | Victorie | |
Grupa a III-a, Round Robin | 20 iunie | Escazú ( CRC ) | Cuba | 2–1 | Victorie | |
Grupa a III-a, Round Robin | 21 iunie | Escazú ( CRC ) | Honduras | 2–1 | Victorie | |
Grupa a III-a, Playoff locul 1 - locul 4 | 22 iunie | Escazú ( CRC ) | Costa Rica | 0–2 | Înfrângere |
Tendinţă
Tabelul următor reflectă progresul echipei din 1990 până astăzi.
Pos. | 90 | 91 | nouăzeci și doi | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 00 | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Probă | ||||||||||||||||||||||||||||||
Finalist | ||||||||||||||||||||||||||||||
SF | ||||||||||||||||||||||||||||||
QF | ||||||||||||||||||||||||||||||
DE | ||||||||||||||||||||||||||||||
Calificări | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | |
Grupa I. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Grupa a II-a | ||||||||||||||||||||||||||||||
Grupa a III-a | X | X | ||||||||||||||||||||||||||||
Grupa a IV-a | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
- Legendă
- Campion: Echipa a câștigat Cupa Davis.
- Finalist: Echipa a jucat și a pierdut finala.
- SF: Echipa a fost învinsă în semifinale.
- QF: Echipa a fost învinsă în sferturile de finală.
- OF: Echipa a fost învinsă în optimile de finală (primul tur). Din 2019 înlocuit de Round Robin.
- Calificări : Echipa a fost învinsă în runda de calificare. Înființată în 2019 .
- Grupa I: Echipa a participat la grupa I din zona lor de apartenență.
- Grupa a II-a: Echipa a participat la grupa a II-a a zonei lor de apartenență.
- Grupa a III-a: Echipa a participat la grupa a III-a a zonei lor de apartenență.
- Grupa a IV-a: Echipa a participat la grupa a IV-a a zonei lor de apartenență.
- x: Atunci când este prezent, x indică faptul că în acel an, grupul în cauză nu exista în zona geografică căreia îi aparține echipa.
Elemente conexe
linkuri externe
- Profilul echipei pe site-ul oficial al Cupei Davis la daviscup.com .