Divizia Vtoroj 2003
Divizia Vtoroj 2003 Второй дивизион 2003 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Vtoroj divizion | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | Al 12-lea | ||||
Administrator | RFS | ||||
La tine acasa | din 26 martie 2003 începând cu 2 noiembrie 2003 | ||||
Loc | Rusia | ||||
Participanți | 93 | ||||
Formulă | 5 runde italiene | ||||
Rezultate | |||||
Promoții | Arsenal Tula Orël Dinamo Machačkala KAMAZ Luč-Ėnergija | ||||
Retrogradări | Znamja Truda Žemčužina-Soči Nart Cherkessk Šachtër Šachty Metallurg-Metiznik Spartak Yoshkar-Ola Selenga | ||||
Statistici | |||||
Meciuri organizate | 1601 | ||||
Goluri marcate | 3 902 (2,44 per meci) | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Divizia Vtoroj 2004 (în rusă : Divizia a doua 2003 ) a fost a 12-a ediție a diviziei Vtoroj , a treia serie a campionatului rus de fotbal .
Sezon
Anunțuri
Numărul grupurilor a crescut de la 6 la 5 odată cu fuziunea grupurilor Ural și Volga.
Numărul de participanți a scăzut drastic de la 109 la 93. Comparativ cu sezonul precedent, cei 6 promovați ( Baltika , Metallurg Lipeck , Terek Groznyj , Svetotechnika , Uralmaš și Metallurg-ZAPSIB ) și cei 12 retrogradați ( Neftjanik Jaroslavl ' , Avtomobilist Noginsk , Rybinsk , Kolomna , Fabus Bronnicy , Lokomotiv Liski , Nemkom Krasnodar, Nart Nartkala , Mozdok , Venec Gul'keviči, Ėnergija Ceaikovski și Dinamo Perm ').
La acestea trebuie adăugate cluburile care au renunțat la calitatea de membru din cauza diferitelor vicisitudini corporative: Krasnoznamensk, Rivendansgaz, Sibur-Chimik Dzeržinsk , Diana Volžsk, Torpedo-Alttrak Rubcovsk , Kuzbass-Dinamo și Tjumen ' .
Acestea au fost doar parțial înlocuite de cele două din divizia Pervyj 2002 (SKA Rostov și Metallurg Krasnoyarsk ) și de formațiunile promovate de amatori.
Formulă
În patru din cele cinci grupe au fost douăzeci de participanți, în timp ce în grupul estic au fost doar 13 echipe la start; în toate grupele au fost meciuri acasă și în deplasare și au fost programate trei puncte pentru victorie, unul pentru remiză și zero pentru înfrângere. Promovarea la a doua serie a fost rezervată doar primilor clasificați din fiecare grupă; în grupul de centru a fost necesar să se joace un play-off din cauza sosirii ex aequo a două echipe.
Au fost prevăzute retrogradări și la amatori împărțiți după cum urmează: trei echipe în grupa de Sud, două în grupurile Urali-Volga și Centru, una în grupurile de Est și Vest.
Evenimente
În grupul de vest Uralan Plus Moscova s-a retras din campionat după a opta zi, în timp ce în grupul central Dinamo Tula s-a retras după 14 runde: în ambele cazuri rezultatele obținute au fost anulate.
În grupul Sud, Dinamo Stavropol 'a fost penalizat cu 6 puncte pentru întârzierea efectuării plăților.
Grupul de vest
Echipe participante
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Arsenal Tula | 83 | 36 | 26 | 5 | 5 | 83 | 18 | +65 | |
2. | Dinamo Vologda | 63 | 36 | 19 | 6 | 11 | 53 | 33 | +20 | |
3. | Petrotrest | 61 | 36 | 17 | 10 | 9 | 40 | 31 | +9 | |
4. | Voločanin-Ratmir | 55 | 36 | 15 | 10 | 11 | 42 | 36 | +6 | |
5. | Reutov | 54 | 36 | 15 | 9 | 12 | 50 | 46 | +4 | |
6. | Vidnoe | 51 | 36 | 15 | 6 | 15 | 36 | 46 | -10 | |
7. | Svetogorec | 49 | 36 | 12 | 13 | 11 | 41 | 43 | -2 | |
8. | Zenit-2 | 48 | 36 | 13 | 9 | 14 | 34 | 39 | -5 | |
9. | Pskov-2000 | 48 | 36 | 11 | 15 | 10 | 51 | 36 | +15 | |
10. | Spartak Kostroma | 46 | 36 | 9 | 19 | 8 | 29 | 27 | +2 | |
11. | Torpila Vladimir | 44 | 36 | 11 | 11 | 14 | 37 | 48 | -11 | |
12. | Mosėnergo | 43 | 36 | 11 | 10 | 15 | 34 | 38 | -4 | |
13. | BSK Spirovo | 43 | 36 | 11 | 10 | 15 | 31 | 48 | -17 | |
14. | Tekstilščik Ivanovo | 41 | 36 | 11 | 8 | 17 | 30 | 36 | -6 | |
15. | Spartak-Telekom Shuja | 41 | 36 | 10 | 11 | 15 | 26 | 38 | -12 | |
16. | Severstal 'Čerepovec | 41 | 36 | 10 | 11 | 15 | 37 | 50 | -13 | |
17. | Spartak Ščëlkovo | 41 | 36 | 10 | 11 | 15 | 34 | 44 | -10 | |
18. | Sportakademklub | 40 | 36 | 10 | 10 | 16 | 31 | 44 | -13 | |
19. | Pikalëvo | 38 | 36 | 10 | 8 | 18 | 36 | 54 | -18 | |
- | Uralan Plus Moscova [3] |
Verdicte
- Arsenal Tula promovat la Pervyj divizion 2004 .
Rezultate
ARTĂ | DVO | ANIMAL DE COMPANIE | VOR | REU | VID | EVS | ZE2 | PSK | SPK | TOV | MOS | BSK | TEI | STS | SEC | SPS | SAK | PIK | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Arsenal Tula | –––– | 1-2 | 0-0 | 2-0 | 6-0 | 5-0 | 3-0 | 2-0 | 2-1 | 0-0 | 4-0 | 2-0 | 3-1 | 1-0 | 4-0 | 3-0 | 2-0 | 5-1 | 3-0 |
Dinamo Vologda | 0-2 | –––– | 2-1 | 2-1 | 2-3 | 2-0 | 3-0 | 2-0 | 0-1 | 2-0 | 4-1 | 1-0 | 0-1 | 0-0 | 2-0 | 2-1 | 2-1 | 1-2 | 5-0 |
Petrotrest | 1-0 | 1-0 | –––– | 0-0 | 2-0 | 0-1 | 1-2 | 0-0 | 3-2 | 1-1 | 1-1 | 2-1 | 1-0 | 1-0 | 2-1 | 1-4 | 1-0 | 1-0 | 3-0 |
Voločanin-Ratmir | 1-0 | 0-0 | 3-0 | –––– | 0-1 | 0-1 | 0-0 | 1-1 | 0-0 | 0-1 | 0-2 | 0-0 | 3-1 | 2-1 | 1-1 | 3-1 | 3-0 | 0-0 | 2-1 |
Reutov | 1-1 | 2-3 | 4-1 | 0-1 | –––– | 2-4 | 3-1 | 4-0 | 2-1 | 1-1 | 2-1 | 2-2 | 2-0 | 2-1 | 1-0 | 2-0 | 3-2 | 0-0 | 3-1 |
Vidnoe | 2-1 | 1-2 | 1-1 | 2-1 | 1-0 | –––– | 0-0 | 2-1 | 0-1 | 1-1 | 1-0 | 1-0 | 1-0 | 2-1 | 2-0 | 3-0 | 1-2 | 0-1 | 0-3 |
Svetogorec | 0-4 | 2-2 | 1-0 | 4-5 | 0-0 | 3-0 | –––– | 1-0 | 1-1 | 2-1 | 4-1 | 1-3 | 1-1 | 0-0 | 0-1 | 1-1 | 2-1 | 1-2 | 3-0 |
Zenit-2 Sankt Petersburg | 0-1 | 2-1 | 1-2 | 0-1 | 1-1 | 2-1 | 0-0 | –––– | 0-2 | 3-3 | 2-1 | 1-0 | 2-0 | 2-1 | 1-1 | 0-1 | 3-0 | 0-1 | 3-1 |
Pskov-2000 | 2-2 | 2-0 | 0-0 | 5-1 | 2-1 | 1-2 | 1-0 | 3-0 | –––– | 1-1 | 0-2 | 1-1 | 6-0 | 0-0 | 3-0 | 0-1 | 0-0 | 0-0 | 2-2 |
Spartak Kostroma | 0-0 | 1-1 | 1-1 | 2-1 | 1-3 | 2-1 | 0-0 | 0-1 | 1-1 | –––– | 1-1 | 0-0 | 0-0 | 1-0 | 2-0 | 0-1 | 1-1 | 0-1 | 1-1 |
Torpila Vladimir | 0-3 | 1-0 | 1-0 | 2-1 | 2-1 | 2-4 | 1-1 | 2-1 | 2-1 | 0-0 | –––– | 1-1 | 0-0 | 0-2 | 1-0 | 2-2 | 0-0 | 2-0 | 2-0 |
Mosėnergo | 0-3 | 0-2 | 0-0 | 2-2 | 0-1 | 3-0 | 0-1 | 0-1 | 1-1 | 1-0 | 2-1 | –––– | 2-0 | 0-0 | 2-0 | 1-2 | 3-2 | 2-0 | 2-0 |
BSK Spirovo | 2-1 | 2-1 | 0-3 | 0-2 | 0-0 | 2-0 | 2-2 | 0-1 | 3-3 | 1-0 | 1-0 | 2-1 | –––– | 1-0 | 2-2 | 2-1 | 1-1 | 1-1 | 3-1 |
Tekstilščik Ivanovo | 1-6 | 0-0 | 0-1 | 1-0 | 3-1 | 0-0 | 2-1 | 2-1 | 2-0 | 0-1 | 0-0 | 1-0 | 2-1 | –––– | 0-0 | 3-0 | 1-2 | 2-0 | 0-1 |
Spartak-Telekom Shuja | 1-2 | 0-2 | 1-1 | 0-1 | 1-0 | 2-0 | 1-2 | 0-0 | 2-1 | 0-1 | 1-0 | 1-0 | 0-1 | 2-0 | –––– | 1-1 | 1-0 | 0-0 | 1-0 |
Severstal 'Čerepovec | 0-2 | 1-3 | 0-2 | 3-3 | 2-1 | 0-0 | 2-0 | 0-0 | 1-4 | 0-0 | 3-1 | 0-1 | 0-0 | 2-3 | 0-0 | –––– | 0-0 | 3-2 | 2-0 |
Spartak Ščëlkovo | 1-3 | 0-1 | 1-3 | 0-1 | 2-0 | 2-0 | 0-0 | 1-1 | 2-1 | 0-2 | 1-1 | 0-0 | 2-0 | 1-0 | 1-3 | 1-1 | –––– | 2-1 | 1-0 |
Sportakademklub | 0-2 | 1-1 | 0-1 | 0-1 | 0-0 | 0-0 | 0-2 | 0-1 | 1-1 | 0-2 | 3-2 | 5-0 | 2-0 | 2-0 | 2-2 | 2-1 | 0-2 | –––– | 0-4 |
Pikalëvo | 1-2 | 2-0 | 2-1 | 0-1 | 1-1 | 3-1 | 1-2 | 1-2 | 0-0 | 0-0 | 1-1 | 1-3 | 1-0 | 2-1 | 0-0 | 1-0 | 2-2 | 2-1 | –––– |
Grupul central
Echipe participante
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Orël | 83 | 36 | 26 | 5 | 5 | 61 | 20 | +41 | |
2. | Dynamo Bryansk | 83 | 36 | 27 | 2 | 7 | 64 | 26 | +38 | |
3. | Saljut-Ėnergija | 80 | 36 | 25 | 5 | 6 | 73 | 32 | +41 | |
4. | Ryazan'-Agrokomplekt | 64 | 36 | 19 | 7 | 10 | 42 | 23 | +19 | |
5. | Don Novomoskovsk | 64 | 36 | 19 | 7 | 10 | 50 | 47 | +3 | |
6. | Titan Reutov | 61 | 36 | 18 | 7 | 11 | 71 | 48 | +23 | |
7. | Spartak Tambov | 58 | 36 | 17 | 7 | 12 | 64 | 42 | +22 | |
8. | Vitjaz 'Podolsk | 56 | 36 | 16 | 8 | 12 | 51 | 34 | +17 | |
9. | Spartak Luchovicy | 55 | 36 | 16 | 7 | 13 | 38 | 32 | +6 | |
10. | Elec | 53 | 36 | 15 | 8 | 13 | 41 | 37 | +4 | |
11. | Zenit Penza | 43 | 36 | 12 | 7 | 17 | 36 | 44 | -8 | |
12. | Kosmos Ėlektrostal ' | 41 | 36 | 11 | 8 | 17 | 28 | 49 | -21 | |
13. | Avangard Kursk | 37 | 36 | 10 | 7 | 19 | 28 | 37 | -9 | |
14. | Lokomotiv Kaluga | 35 | 36 | 8 | 11 | 17 | 32 | 46 | -14 | |
15. | Metallurg Vyksa | 32 | 36 | 8 | 8 | 20 | 33 | 65 | -32 | |
16. | Torpedo Pavlovo | 31 | 36 | 8 | 7 | 21 | 33 | 61 | -28 | |
17. | Iskra Ėngel's | 31 | 36 | 7 | 10 | 19 | 27 | 60 | -33 | |
18. | Biochimik-Mordovija Saransk | 28 | 36 | 7 | 7 | 22 | 31 | 63 | -32 | |
19. | Znamja Truda | 24 | 36 | 6 | 6 | 24 | 26 | 63 | -37 | |
- | Dynamo Tula [8] |
Simula
Tula 1 noiembrie 2003 Simula | Dynamo Bryansk | 1-2 raport | Orël | Arsenal Stadium (3500 spect.) | ||||||
|
Verdicte
- Orël promovat la Pervyj divizion 2004 ; Dinamo Bryansk a fost promovat ulterior și prin repescare.
- Lokomotiv Liski a retrogradat printre amatori.
Rezultate
ORE | DBR | SAE | RAK | DON | TIR | SPT | VIP | SPL | ELE | ZEP | KOE | AVK | LOK | MEV | TOP | EU VAD | BMS | ZNT | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Orël | –––– | 0-2 | 0-0 | 1-0 | 4-0 | 3-1 | 1-0 | 0-0 | 2-0 | 2-0 | 2-0 | 1-0 | 2-0 | 2-0 | 4-1 | 1-0 | 4-1 | 3-0 | 2-0 |
Dynamo Bryansk | 2-0 | –––– | 1-2 | 1-0 | 2-0 | 2-1 | 1-2 | 1-0 | 3-1 | 2-1 | 3-1 | 3-1 | 2-1 | 3-1 | 0-0 | 2-0 | 5-0 | 1-0 | 3-1 |
Saljut-Ėnergija | 1-0 | 0-1 | –––– | 1-0 | 1-2 | 2-1 | 4-1 | 2-1 | 2-1 | 5-1 | 3-0 | 4-0 | 2-1 | 3-0 | 2-0 | 4-2 | 2-1 | 3-0 | 2-2 |
Ryazan'-Agrokomplekt | 0-0 | 2-1 | 3-2 | –––– | 1-0 | 2-2 | 3-1 | 0-0 | 1-0 | 2-0 | 4-1 | 2-0 | 1-0 | 2-1 | 4-0 | 1-1 | 1-0 | 1-0 | 3-1 |
Don Novomoskovsk | 1-3 | 1-2 | 2-0 | 0-1 | –––– | 2-2 | 2-1 | 0-0 | 2-2 | 2-1 | 3-0 | 2-2 | 1-0 | 2-1 | 3-1 | 1-0 | 0-0 | 3-2 | 2-0 |
Titan Reutov | 1-1 | 1-3 | 0-2 | 1-0 | 6-1 | –––– | 3-1 | 1-2 | 1-0 | 1-0 | 3-2 | 2-0 | 2-0 | 0-0 | 4-1 | 5-2 | 5-1 | 3-0 | 4-2 |
Spartak Tambov | 1-2 | 1-0 | 0-1 | 1-0 | 6-1 | 2-4 | –––– | 2-2 | 1-2 | 1-2 | 1-0 | 3-0 | 1-0 | 3-0 | 1-1 | 4-0 | 1-1 | 2-1 | 4-1 |
Vitjaz 'Podolsk | 0-1 | 2-1 | 2-0 | 1-2 | 1-2 | 3-1 | 3-2 | –––– | 0-1 | 2-2 | 3-0 | 2-2 | 2-0 | 2-0 | 1-1 | 3-1 | 3-0 | 2-0 | 3-1 |
Spartak Luchovicy | 1-2 | 1-0 | 0-0 | 1-0 | 0-0 | 2-0 | 0-0 | 1-0 | –––– | 2-0 | 1-0 | 2-0 | 0-1 | 2-0 | 1-0 | 2-3 | 0-0 | 1-4 | 2-0 |
Elev | 0-1 | 1-1 | 1-0 | 0-0 | 1-0 | 1-0 | 0-0 | 2-1 | 1-0 | –––– | 2-2 | 3-0 | 0-0 | 0-1 | 2-1 | 2-0 | 1-0 | 5-1 | 2-0 |
Zenit Penza | 3-1 | 0-1 | 1-1 | 0-0 | 0-1 | 2-1 | 1-2 | 1-0 | 1-0 | 0-0 | –––– | 0-2 | 3-0 | 0-1 | 0-1 | 1-0 | 4-0 | 1-1 | 1-0 |
Kosmos Ėlektrostal ' | 0-1 | 1-5 | 0-1 | 1-0 | 0-1 | 1-1 | 1-1 | 0-1 | 0-0 | 0-3 | 1-1 | –––– | 2-1 | 1-0 | 1-0 | 1-0 | 2-1 | 3-0 | 2-1 |
Avangard Kursk | 1-2 | 0-1 | 1-3 | 1-0 | 1-2 | 2-0 | 0-1 | 1-2 | 2-1 | 0-1 | 2-1 | 0-0 | –––– | 2-0 | 3-0 | 0-1 | 0-0 | 2-0 | 1-1 |
Lokomotiv Kaluga | 2-2 | 0-2 | 1-1 | 0-1 | 1-2 | 3-3 | 2-1 | 0-0 | 0-0 | 1-1 | 0-1 | 2-0 | 1-0 | –––– | 0-0 | 1-1 | 1-2 | 4-1 | 2-0 |
Metallurg Vyksa | 2-1 | 1-2 | 3-4 | 0-2 | 0-0 | 0-2 | 1-7 | 0-3 | 2-5 | 2-1 | 3-2 | 0-0 | 0-1 | 1-1 | –––– | 2-1 | 1-0 | 1-1 | 1-2 |
Torpedo Pavlovo | 0-1 | 0-1 | 0-3 | 1-1 | 1-3 | 1-2 | 1-1 | 2-1 | 4-3 | 0-2 | 0-2 | 3-0 | 0-0 | 2-5 | 1-0 | –––– | 0-0 | 1-3 | 1-0 |
Iskra Ėngel's | 0-4 | 2-0 | 1-6 | 1-0 | 0-2 | 1-1 | 0-4 | 2-0 | 0-1 | 5-2 | 0-0 | 1-2 | 0-2 | 2-0 | 3-2 | 0-1 | –––– | 0-0 | 1-2 |
Biohimik-Mordovia | 0-2 | 1-2 | 1-2 | 1-2 | 3-2 | 0-3 | 1-3 | 2-1 | 0-1 | 1-0 | 0-2 | 1-0 | 1-1 | 1-0 | 0-1 | 1-1 | 1-1 | –––– | 0-0 |
Znamja Truda | 0-3 | 0-2 | 1-2 | 1-0 | 1-2 | 1-3 | 0-1 | 0-2 | 0-1 | 1-0 | 1-2 | 0-2 | 1-1 | 0-0 | 0-3 | 2-1 | 0-0 | 3-2 | –––– |
Grupul sudic
Echipe participante
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Dinamo Machačkala | nouăzeci și doi | 38 | 29 | 5 | 4 | 95 | 26 | +69 | |
2. | Olimpija Volgograd | 77 | 38 | 22 | 11 | 5 | 67 | 34 | +33 | |
3. | Krasnodar-2000 | 74 | 38 | 22 | 8 | 8 | 64 | 33 | +31 | |
4. | Dinamo Stavropol ' [9] | 73 | 38 | 25 | 4 | 9 | 62 | 34 | +28 | |
5. | SKA Rostov | 69 | 38 | 21 | 6 | 11 | 58 | 37 | +21 | |
6. | Avtodor Vladikavkaz | 66 | 38 | 17 | 15 | 6 | 54 | 27 | +27 | |
7. | Vitjaz 'Krymsk | 62 | 38 | 18 | 8 | 12 | 46 | 36 | +10 | |
8. | Angušt Nazran ' | 57 | 38 | 17 | 6 | 15 | 41 | 46 | -5 | |
9. | Spartak Anapa | 57 | 38 | 15 | 12 | 11 | 48 | 31 | +17 | |
10. | Masuk-KMV Pyatigorsk | 56 | 38 | 17 | 5 | 16 | 46 | 37 | +9 | |
11. | Družba Majkop | 52 | 38 | 14 | 10 | 14 | 45 | 46 | -1 | |
12. | Žemčužina Budënnovsk | 48 | 38 | 14 | 6 | 18 | 43 | 54 | -11 | |
13. | Slavyansk | 43 | 38 | 12 | 7 | 19 | 41 | 49 | -8 | |
14. | Kavkazkabel 'Prochladnyj | 41 | 38 | 12 | 5 | 21 | 45 | 56 | -11 | |
15. | Tekstil'ščik Kamyšin | 39 | 38 | 11 | 6 | 21 | 44 | 57 | -13 | |
16. | Spartak-Kavkaztransgaz Izobil'nyj | 39 | 38 | 9 | 12 | 17 | 46 | 62 | -16 | |
17. | Sudostroitel „Astrakhan” | 34 | 38 | 9 | 7 | 22 | 23 | 62 | -39 | |
18. | Žemčužina-Soči | 32 | 38 | 9 | 5 | 24 | 36 | 66 | -30 | |
19. | Nart Cherkessk | 26 | 38 | 7 | 5 | 26 | 25 | 91 | -66 | |
20. | Šachtër Šachty | 22 | 38 | 5 | 7 | 26 | 25 | 70 | -45 |
Verdicte
- Dinamo Machačkala a promovat în divizia Pervyj 2004 .
- Žemčužina Soči , Nart Čerkessk și Šachtër Šachty au retrogradat la amatori.
Rezultate
DIM | OLV | KRA | DST | SKA | AVOCAT | VIK | ANN | SAN | MKP | DRM | ZEB | SLA | KAP | TEK | SCHI | A EI | SEZ | NAC | SAS | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dinamo Machačkala | –––– | 3-1 | 2-1 | 3-1 | 4-1 | 0-0 | 4-1 | 4-0 | 1-1 | 0-0 | 1-0 | 2-0 | 4-0 | 3-0 | 2-1 | 6-1 | 3-0 | 4-0 | 2-0 | 5-0 |
Olimpija Volgograd | 2-3 | –––– | 1-3 | 2-0 | 2-0 | 1-1 | 3-1 | 3-0 | 2-2 | 2-1 | 1-0 | 4-1 | 5-1 | 1-0 | 2-0 | 3-2 | 0-0 | 2-1 | 6-1 | 4-1 |
Krasnodar-2000 | 1-0 | 1-1 | –––– | 2-0 | 1-2 | 1-1 | 3-0 | 1-1 | 1-0 | 0-1 | 1-0 | 4-1 | 0-0 | 3-1 | 2-1 | 1-1 | 3-0 | 3-0 | 3-0 | 3-0 |
Dinamo Stavropol ' | 1-2 | 2-1 | 2-1 | –––– | 1-0 | 1-1 | 1-0 | 3-2 | 3-2 | 1-0 | 3-0 | 1-0 | 3-0 | 1-0 | 4-1 | 5-0 | 2-0 | 1-1 | 2-2 | 3-1 |
SKA Rostov | 1-0 | 1-2 | 3-1 | 2-1 | –––– | 1-0 | 1-0 | 2-0 | 0-0 | 1-1 | 1-0 | 1-2 | 1-0 | 2-0 | 1-0 | 5-1 | 3-0 | 6-1 | 4-1 | 2-0 |
Avtodor Vladikavkaz | 2-2 | 0-0 | 2-3 | 2-3 | 0-0 | –––– | 1-1 | 2-1 | 2-0 | 2-0 | 1-1 | 5-0 | 3-0 | 3-0 | 1-0 | 1-1 | 2-1 | 3-1 | 4-0 | 1-1 |
Vitjaz 'Krymsk | 0-2 | 3-1 | 1-2 | 0-0 | 2-2 | 2-0 | –––– | 1-0 | 1-0 | 0-1 | 1-1 | 2-1 | 1-0 | 3-0 | 2-1 | 0-3 | 2-1 | 1-1 | 5-1 | 1-0 |
Angušt Nazran ' | 0-4 | 1-1 | 2-1 | 0-1 | 2-1 | 0-1 | 1-0 | –––– | 1-0 | 1-0 | 1-1 | 1-0 | 3-0 | 1-1 | 2-1 | 2-1 | 1-0 | 2-1 | 3-0 | 3-1 |
Spartak Anapa | 0-4 | 0-0 | 1-0 | 0-1 | 1-0 | 0-0 | 0-1 | 0-1 | –––– | 1-0 | 3-2 | 5-0 | 1-0 | 1-2 | 1-0 | 5-1 | 3-0 | 0-0 | 4-0 | 4-2 |
Masuk-KMV Pyatigorsk | 1-2 | 1-2 | 0-0 | 1-2 | 3-1 | 0-2 | 0-3 | 4-0 | 0-1 | –––– | 3-0 | 2-0 | 2-0 | 2-1 | 1-1 | 2-1 | 0-0 | 3-1 | 3-1 | 4-1 |
Družba Majkop | 1-2 | 1-1 | 2-0 | 1-0 | 2-2 | 1-1 | 2-0 | 1-4 | 0-0 | 1-0 | –––– | 1-0 | 2-0 | 2-1 | 4-0 | 2-1 | 3-1 | 2-0 | 3-1 | 2-1 |
Žemčužina Budënnovsk | 2-1 | 0-0 | 1-3 | 1-2 | 0-1 | 1-0 | 1-0 | 1-0 | 2-1 | 3-0 | 0-1 | –––– | 2-1 | 2-0 | 2-1 | 1-0 | 0-0 | 1-2 | 8-1 | 3-0 |
Slavyansk | 1-1 | 0-1 | 0-1 | 2-0 | 1-2 | 0-0 | 0-1 | 1-0 | 1-1 | 3-1 | 5-1 | 4-1 | –––– | 1-0 | 4-0 | 1-1 | 2-0 | 1-0 | 1-0 | 3-0 |
Kavkazkabel 'Prochladnyj | 3-2 | 1-2 | 0-1 | 1-2 | 2-0 | 2-2 | 1-2 | 3-1 | 0-1 | 1-0 | 1-1 | 1-0 | 2-1 | –––– | 3-2 | 4-0 | 0-1 | 3-2 | 4-0 | 2-2 |
Tekstil'ščik Kamyšin | 2-4 | 0-2 | 1-1 | 1-0 | 0-0 | 1-0 | 1-1 | 0-2 | 1-1 | 0-1 | 3-1 | 0-2 | 1-0 | 1-1 | –––– | 0-1 | 2-0 | 4-3 | 7-0 | 3-1 |
Spartak-Kavkaztransgaz Izobil'nyj | 0-1 | 1-1 | 2-2 | 0-2 | 3-1 | 0-2 | 0-0 | 4-0 | 1-1 | 0-1 | 1-1 | 0-0 | 2-2 | 3-1 | 1-2 | –––– | 4-0 | 3-0 | 2-1 | 0-0 |
Sudostroitel „Astrakhan” | 0-5 | 0-1 | 2-3 | 1-3 | 0-2 | 0-1 | 0-4 | 0-0 | 0-0 | 1-0 | 1-1 | 4-1 | 1-1 | 1-0 | 0-3 | 3-1 | –––– | 1-0 | 2-1 | 1-0 |
Žemčužina Soči | 1-2 | 0-1 | 0-2 | 1-0 | 2-1 | 0-1 | 0-2 | 0-2 | 0-3 | 0-1 | 2-1 | 1-1 | 0-3 | 1-0 | 2-1 | 1-1 | 4-0 | –––– | 1-0 | 5-1 |
Nart Cherkessk | 0-4 | 0-2 | 0-3 | 0-2 | 1-3 | 0-2 | 0-0 | 0-0 | 0-3 | 1-4 | 1-0 | 1-1 | 3-0 | 2-1 | 0-1 | 2-0 | 1-0 | 2-1 | –––– | 1-0 |
Šachtër Šachty | 0-1 | 1-1 | 1-2 | 0-2 | 0-1 | 1-2 | 0-1 | 1-0 | 1-1 | 0-2 | 1-0 | 1-1 | 2-1 | 1-2 | 2-0 | 0-2 | 0-1 | 1-0 | 0-0 | –––– |
Grupul Ural-Volga
Echipe participante
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | KAMAZ | 94 | 38 | 30 | 4 | 4 | 85 | 20 | +65 | |
2. | Lukoil Chelyabinsk | 93 | 38 | 29 | 6 | 3 | 85 | 27 | +58 | |
3. | Sodovik | 90 | 38 | 28 | 6 | 4 | 87 | 24 | +63 | |
4. | Volga Ulyanovsk | 79 | 38 | 24 | 7 | 7 | 58 | 21 | +37 | |
5. | Nosta Novotroick | 77 | 38 | 24 | 5 | 9 | 66 | 38 | +28 | |
6. | Ėnergetik Uren ' | 65 | 38 | 19 | 8 | 11 | 48 | 32 | +16 | |
7. | Gazovik Orenburg | 62 | 38 | 17 | 11 | 10 | 45 | 41 | +4 | |
8. | Zenit Chelyabinsk | 57 | 38 | 16 | 9 | 13 | 46 | 41 | +5 | |
9. | Neftjanik Ufa | 51 | 38 | 15 | 6 | 17 | 47 | 41 | +6 | |
10. | Alnas | 43 | 38 | 11 | 10 | 17 | 40 | 49 | -9 | |
11. | Lokokomtiv Nizhny Novg. | 43 | 38 | 11 | 10 | 17 | 42 | 54 | -12 | |
12. | Lada-SOK | 41 | 38 | 11 | 8 | 19 | 35 | 51 | -16 | |
13. | Uralec Nizhny Tagil | 38 | 38 | 11 | 5 | 22 | 39 | 63 | -24 | |
14. | Ėlektronika NN | 38 | 38 | 11 | 5 | 22 | 41 | 62 | -21 | |
15. | Tobol Kurgan | 36 | 38 | 9 | 9 | 20 | 39 | 65 | -26 | |
16. | Dinamo-Mašinostroitel | 34 | 38 | 9 | 7 | 22 | 27 | 61 | -34 | |
17. | Dynamo Izhevsk | 32 | 38 | 8 | 8 | 22 | 24 | 58 | -34 | |
18. | Torpedo Volžskij | 32 | 38 | 7 | 11 | 20 | 39 | 72 | -33 | |
19. | Metallurg-Metiznik | 31 | 38 | 9 | 4 | 25 | 37 | 70 | -33 | |
20. | Spartak Yoshkar-Ola | 31 | 38 | 8 | 7 | 23 | 30 | 70 | -40 |
Verdicte
- KAMZ a promovat în divizia Pervyj 2004 .
- Metallurg-Metiznik și Spartak Yoshkar -Ola au retrogradat la amatori.
Rezultate
KAM | LUC | GAZON | VOU | NU | ENU | GAO | ZEC | NEU | ALN | LNN | LSD | UNT | ENN | TOK | DIM | DIZ | TOV | MEM | SJO | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
KAMAZ | –––– | 3-0 | 1-0 | 1-0 | 2-1 | 1-0 | 3-1 | 5-0 | 2-0 | 5-0 | 1-1 | 0-1 | 4-0 | 2-1 | 7-1 | 3-1 | 2-1 | 5-0 | 4-1 | 1-0 |
Lukoil Chelyabinsk | 1-1 | –––– | 3-0 | 1-1 | 3-2 | 1-2 | 4-0 | 3-1 | 3-0 | 2-0 | 2-0 | 4-0 | 1-0 | 3-1 | 2-1 | 7-0 | 1-0 | 3-1 | 1-0 | 2-2 |
Sodovik | 2-1 | 0-1 | –––– | 1-0 | 7-1 | 3-1 | 4-1 | 5-1 | 2-0 | 1-0 | 2-0 | 3-0 | 4-0 | 4-1 | 5-1 | 1-1 | 5-0 | 3-0 | 2-1 | 4-0 |
Volga Ulyanovsk | 2-0 | 0-4 | 0-0 | –––– | 3-0 | 0-0 | 0-1 | 1-0 | 1-0 | 2-0 | 3-0 | 0-1 | 2-0 | 1-0 | 2-1 | 1-0 | 1-0 | 2-0 | 5-1 | 3-0 |
Nosta Novotroick | 2-0 | 0-1 | 1-1 | 1-0 | –––– | 2-1 | 2-0 | 1-4 | 1-0 | 4-1 | 0-0 | 1-3 | 1-0 | 3-0 | 2-0 | 3-0 | 1-0 | 5-1 | 2-0 | 6-1 |
Ėnergetik Uren ' | 0-1 | 2-3 | 0-0 | 0-0 | 2-0 | –––– | 0-1 | 2-0 | 0-3 | 1-0 | 0-0 | 3-3 | 3-1 | 1-0 | 1-0 | 3-0 | 4-1 | 2-0 | 3-1 | 2-1 |
Gazovik Orenburg | 1-5 | 0-1 | 0-1 | 1-1 | 1-1 | 1-2 | –––– | 2-0 | 1-0 | 1-0 | 1-0 | 0-0 | 3-1 | 1-1 | 2-1 | 0-0 | 2-1 | 2-2 | 2-0 | 1-0 |
Zenit Chelyabinsk | 0-0 | 1-2 | 3-0 | 0-0 | 1-2 | 2-1 | 0-0 | –––– | 0-0 | 4-0 | 1-0 | 2-1 | 3-0 | 2-0 | 3-0 | 2-0 | 0-0 | 1-0 | 2-1 | 0-0 |
Neftjanik Ufa | 0-1 | 1-0 | 1-2 | 1-1 | 1-0 | 0-1 | 0-0 | 1-1 | –––– | 0-0 | 1-0 | 1-2 | 4-2 | 2-1 | 3-0 | 2-0 | 3-0 | 4-1 | 2-1 | 4-0 |
Alnas | 1-2 | 0-3 | 0-2 | 0-2 | 0-2 | 1-1 | 1-0 | 0-0 | 3-1 | –––– | 5-1 | 2-1 | 1-1 | 1-1 | 0-0 | 5-0 | 4-0 | 3-0 | 1-2 | 2-0 |
Lokomotiv Nizhny Novgorod | 0-2 | 1-2 | 0-2 | 3-2 | 1-4 | 0-1 | 1-1 | 2-4 | 0-2 | 1-1 | –––– | 2-0 | 0-0 | 2-0 | 2-0 | 0-2 | 1-0 | 4-1 | 1-0 | 4-1 |
Lada-SOK Dimitrovgrad | 1-1 | 1-1 | 0-1 | 0-1 | 0-1 | 0-2 | 2-3 | 0-2 | 2-1 | 0-1 | 1-3 | –––– | 0-1 | 1-1 | 2-1 | 0-1 | 1-1 | 3-1 | 1-0 | 2-0 |
Uralec Nizhny Tagil | 0-4 | 2-2 | 0-2 | 0-2 | 0-1 | 1-1 | 0-4 | 2-0 | 1-0 | 2-1 | 2-2 | 1-3 | –––– | 3-0 | 6-1 | 1-2 | 3-0 | 2-1 | 2-1 | 0-1 |
Ėlektronika Nizhny Novgorod | 0-1 | 1-5 | 1-7 | 0-1 | 0-2 | 1-0 | 1-3 | 3-0 | 2-1 | 0-1 | 0-1 | 2-1 | 1-0 | –––– | 3-1 | 3-0 | 3-1 | 2-1 | 4-1 | 0-1 |
Tobol Kurgan | 1-4 | 0-3 | 1-1 | 0-1 | 0-0 | 1-0 | 1-1 | 1-2 | 4-1 | 2-0 | 3-2 | 3-0 | 0-1 | 0-0 | –––– | 2-2 | 0-0 | 1-0 | 4-1 | 3-1 |
Dinamo-Mašinostroitel | 0-2 | 0-1 | 0-1 | 2-5 | 0-1 | 1-3 | 1-2 | 1-0 | 0-1 | 1-0 | 2-2 | 1-0 | 2-0 | 3-1 | 0-0 | –––– | 2-0 | 1-1 | 0-1 | 0-1 |
Dinamo Iževsk | 0-2 | 2-2 | 0-3 | 1-3 | 0-3 | 1-0 | 2-1 | 0-1 | 2-1 | 0-1 | 1-1 | 0-0 | 0-1 | 1-0 | 1-0 | 2-0 | –––– | 1-1 | 2-1 | 2-0 |
Torpedo Volžskij | 0-1 | 0-2 | 2-4 | 1-4 | 2-3 | 1-1 | 0-0 | 1-1 | 2-1 | 1-1 | 2-2 | 2-0 | 2-1 | 1-0 | 2-0 | 0-0 | 1-1 | –––– | 3-0 | 3-0 |
Metallurg-Metiznik | 0-1 | 1-2 | 1-1 | 0-1 | 1-3 | 0-1 | 1-2 | 2-1 | 1-3 | 2-2 | 2-1 | 1-1 | 2-1 | 1-4 | 0-2 | 2-1 | 2-0 | 1-1 | –––– | 2-1 |
Spartak Joškar-Ola | 0-4 | 0-3 | 0-1 | 0-4 | 1-1 | 0-1 | 1-2 | 2-1 | 1-1 | 1-1 | 0-1 | 0-1 | 2-1 | 2-2 | 2-2 | 2-0 | 1-0 | 5-1 | 0-2 | –––– |
Girone Est
Squadre partecipanti
Classifica finale
Pos. | Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Luč-Ėnergija | 52 | 24 | 16 | 4 | 4 | 53 | 23 | +30 | |
2. | Dinamo Barnaul | 47 | 24 | 15 | 2 | 7 | 41 | 22 | +19 | |
3. | Irtyš Omsk | 43 | 24 | 13 | 4 | 7 | 28 | 28 | +0 | |
4. | Zvezda Irkutsk | 43 | 24 | 12 | 7 | 5 | 39 | 18 | +21 | |
5. | Smena KNA | 42 | 24 | 12 | 6 | 6 | 44 | 21 | +23 | |
6. | Čkalovec-1936 | 40 | 24 | 11 | 7 | 6 | 38 | 27 | +11 | |
7. | Sibirjak Bratsk | 39 | 24 | 11 | 6 | 7 | 31 | 24 | +7 | |
8. | Okean | 35 | 24 | 10 | 5 | 9 | 20 | 24 | -4 | |
9. | Amur Blagoveščensk | 32 | 24 | 7 | 11 | 6 | 27 | 22 | +5 | |
10. | Čkalovec-Olimpik Novosibirsk | 22 | 24 | 6 | 4 | 14 | 23 | 35 | -12 | |
11. | Metallurg Krasnojarsk | 16 | 24 | 4 | 4 | 16 | 18 | 38 | -20 | |
12. | Šachtër Prokop'evsk | 13 | 24 | 3 | 4 | 17 | 24 | 57 | -33 | |
13. | Selenga | 10 | 24 | 2 | 4 | 18 | 15 | 62 | -47 |
Verdetti
- Luč-Ėnergija promosso in Pervyj divizion 2004 .
- Selenga retrocesso tra i dilettanti.
Risultati
LEN | DIB | IRO | ZEI | SKA | C36 | SIB | OKE | AMB | CON | MEK | SAP | SEL | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Luč-Ėnergija | –––– | 3-0 | 4-0 | 2-1 | 2-1 | 2-2 | 0-0 | 1-0 | 3-2 | 2-1 | 4-0 | 6-2 | 4-2 |
Dinamo Barnaul | 2-1 | –––– | 1-0 | 2-1 | 1-2 | 1-0 | 2-2 | 2-0 | 1-0 | 4-0 | 1-0 | 4-0 | 4-0 |
Irtyš Omsk | 3-1 | 2-1 | –––– | 2-1 | 0-0 | 1-1 | 1-0 | 2-0 | 1-0 | 2-3 | 1-0 | 3-1 | 1-0 |
Zvezda Irkutsk | 0-0 | 1-2 | 4-0 | –––– | 1-0 | 2-0 | 3-1 | 2-0 | 2-2 | 2-0 | 3-1 | 2-0 | 5-0 |
Smena Komsomol'sk-na-Amure | 3-2 | 0-1 | 4-1 | 0-0 | –––– | 3-1 | 1-1 | 1-0 | 2-2 | 2-0 | 3-0 | 8-0 | 3-0 |
Čkalovec-1936 | 1-0 | 1-1 | 3-0 | 2-2 | 1-0 | –––– | 1-0 | 3-0 | 2-2 | 1-0 | 0-0 | 4-2 | 6-0 |
Sibirjak Bratsk | 0-2 | 1-0 | 2-0 | 1-1 | 2-1 | 0-1 | –––– | 3-0 | 3-1 | 3-1 | 1-0 | 2-1 | 4-3 |
Okean | 0-3 | 2-0 | 0-2 | 1-0 | 3-2 | 3-0 | 0-0 | –––– | 0-0 | 1-1 | 1-0 | 1-0 | 3-0 |
Amur Blagoveščensk | 0-0 | 1-0 | 1-1 | 0-0 | 1-1 | 3-2 | 0-0 | 0-1 | –––– | 0-0 | 1-2 | 2-0 | 0-0 |
Čkalovec-Olimpik Novosibirsk | 0-1 | 1-2 | 1-1 | 0-1 | 0-1 | 3-1 | 2-1 | 1-1 | 0-2 | –––– | 2-0 | 2-0 | 1-2 |
Metallurg Krasnojarsk | 2-3 | 2-1 | 0-1 | 0-1 | 2-2 | 0-1 | 1-0 | 0-1 | 1-3 | 2-3 | –––– | 0-0 | 1-0 |
Šachtër Prokop'evsk | 1-4 | 2-5 | 0-1 | 1-1 | 0-2 | 1-1 | 1-2 | 1-2 | 0-2 | 2-1 | 2-1 | –––– | 6-0 |
Selenga | 0-3 | 0-3 | 0-2 | 1-3 | 0-2 | 1-3 | 1-2 | 0-0 | 0-2 | 1-0 | 3-3 | 1-1 | –––– |
Note
- ^ Col nome di Voločanin-89.
- ^ Formazione riserve dello Zenit San Pietroburgo .
- ^ Ritirato dopo 8 turni: tutti i risultati furuno annullati.
- ^ Formazione riserve dell' Arsenal Tula
- ^ Col nome di Arsenal-2 Tula.
- ^ Come Titan Reutov .
- ^ Col nome di Spartak-Orechovo.
- ^ Ritirato dopo 14 turni: tutti i risultati furuno annullati.
- ^ Penalizzata di 6 punti per ritardi nei pagamenti.
- ^ Col nome di Lada-Energija.
- ^ Col nome di Stroitel' Ufa.
- ^ Col nome di Luč Vladivostok.
Voci correlate
Collegamenti esterni
- ( EN , RU ) Risultati e classifica finale del Girone Ovest , su WildStat.com .
- ( EN , RU ) Risultati e classifica finale del Girone Centro , su WildStat.com .
- ( EN , RU ) Risultati e classifica finale del Girone Sud , su WildStat.com .
- ( EN , RU ) Risultati e classifica finale del Girone Urali-Volga , su WildStat.com .
- ( EN , RU ) Risultati e classifica finale del Girone Est , su WildStat.com .
- ( RU ) Vtoroj divizion 2003 , su FootballFacts , FootballFacts.ru.
- ( EN ) Russia 2003 , su RSSSF .