Formula Nippon 2003
Salt la navigare Salt la căutare
Formula Nippon 2003 | |
---|---|
Ediția n. 8 din Formula Nippon | |
Date generale | |
start | 23 martie |
Termen | 2 noiembrie |
Încercări | 10 |
Titluri susținute | |
Pilotii | Satoshi Motoyama pe Lola B3 / 51- Mugen |
Alte ediții | |
Precedent - Următor |
Sezonul 2003 Formula Nippon a avut loc pe parcursul a 10 curse. La aceasta au participat 10 echipe diferite și 21 de piloți diferiți. Toate mașinile Lola second-hand cu șasiu Lola B3 / 51 și motoare Mugen Honda MF308 .
La finalul competițiilor, titlul a fost acordat călărețului japonez Satoshi Motoyama .
Pre-sezonul
Calendar
Competiție | Circuit | Turnuri | Lungime | Data |
---|---|---|---|---|
1 | Circuitul Suzuka | 46 | 46x5.807 = 267.122 km | 23 martie |
2 | Circuitul Fuji | 61 | 61x4,4 = 268,4 km | 6 aprilie |
3 | Circuitul meu | 70 | 70x2.881 = 201,67 km | 27 aprilie |
4 | Circuitul Motegi | 55 | 55x4.796 = 263,78 km | 8 iunie |
5 | Circuitul Suzuka | 25 | 25x5.807 = 145.175 km | 6 iulie |
6 | Circuitul Sugo | 72 | 72x3.704 = 266.688 km | 27 iulie |
7 | Circuitul Fuji | 61 | 61x4,4 = 268,4 km | 31 august |
8 | Circuitul meu | 70 | 70x3.187 = 223,09 km | 21 septembrie |
9 | Circuitul Motegi | 55 | 55x4.796 = 263,78 km | 19 octombrie |
10 | Circuitul Suzuka | 46 | 46x5.807 = 267.122 km | 2 noiembrie |
- Toate cursele se desfășoară în Japonia.
Piloți și echipe
Echipă | Nr. | Pilot | Competiții |
---|---|---|---|
Rindeluirea Piaa Nakajima | 1 | Takashi Kogure | Toate |
2 | André Lotterer | Toate | |
Olimpic Kondo Racing | 3 | Yuji Tachikawa | Toate |
4 | Dominik Schwager | Toate | |
Echipa 5Zigen | 5 | Ryo Michigami | Toate |
6 | Ryo Fukuda | 1-5 | |
James Courtney | 7-10 | ||
Echipa Le Mans | 7 | Toshihiro Kaneishi | Toate |
8 | Takeshi Tsuchiya | Toate | |
Planex Ebbro Nova | 9 | Haruki Kurosawa | Toate |
Am vânat Tcpro Nova | 10 | Tetsuya Fujisawa | 1-4 |
Echipa Nova | 10 | Yudai Igarashi | 5-7 |
Oizumi Team Nova | 10 | Hiroki Kato | 8-10 |
Cosmo Oil Racing Team Cerumo | 11 | Tsugio Matsuda | Toate |
12 | Yuji Ide | Toate | |
Echipa Impul | 19 | Satoshi Motoyama | Toate |
20 | Benoît Tréluyer | Toate | |
Echipa 22 | 22 | Juichi Wakisaka | Toate |
Caroseria echipei Mohn | 28 | Hideki Noda | Toate |
Docomo Dandelion Racing | 40 | Richard Lyons | Toate |
41 | Naoki Hattori | 3-10 |
Rezultate și clasamente
Rezultate
Competiție | Circuit | Vreme | Viteză | Poziția întâi | Plimbare rapidă | Câştigător |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Suzuka | 1'26: 01.058 | 186,326 km / h | Ryo Michigami | Richard Lyons | Satoshi Motoyama |
2 | Fuji | 1'26: 54,530 | 185.298 km / h | Satoshi Motoyama | Takeshi Tsuchiya | Satoshi Motoyama |
3 | A mea | 1'33: 24.112 | 129.550 km / h | Satoshi Motoyama | Yuji Tachikawa | Satoshi Motoyama |
4 | Motegi | 1'36: 53.571 | 163,343 km / h | Juichi Wakisaka | Satoshi Motoyama | Juichi Wakisaka |
5 | Suzuka | 46: 28.098 | 187,450 km / h | Richard Lyons [1] | Satoshi Motoyama | Richard Lyons |
6 | Suc | 1'32: 00.930 | 173.898 km / h | André Lotterer | Satoshi Motoyama | Satoshi Motoyama |
7 | Fuji | 1'28: 29.144 | 181,995 km / h | Satoshi Motoyama | Satoshi Motoyama | Benoît Tréluyer |
8 | A mea | 1'33: 46.837 | 142,731 km / h | Satoshi Motoyama | Satoshi Motoyama | Benoît Tréluyer |
9 | Motegi | 1'32: 24.728 | 171.263 km / h | Toshihiro Kaneishi | Takeshi Tsuchiya | Toshihiro Kaneishi |
10 | Suzuka | 1'39: 04.524 | 161.769 km / h | Satoshi Motoyama | Richard Lyons | Juichi Wakisaka |
Clasificarea șoferilor
Punctele se acordă conform următoarei scheme:
Sistem de punctare | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Poziţie | 1º | 2º | 3º | Al 4-lea | Al 5-lea | 6º | ||||
Puncte | 10 | 6 | 4 | 3 | 2 | 1 |
|
† - Retras, dar clasificat |
Rezultate complete
Prima coloană | 10 | = Poziție în grilă |
A doua coloană | 10 | = Rezultatul cursei |
R14 = retras, dar clasificat R = retras S = nu partea NC = nu este clasificat
3 (9) = începe din a treia poziție în grila 3 , după ce a terminat a treia în sprint - (9) al nouălea timp de calificare în sprint .
Pos. | Nume | Echipă | SUZ | FUJ | MIN | MOT | SUZ | SUG | FUJ | MIN | MOT | SUZ | ||||||||||
1 | Satoshi Motoyama | Echipa Impul | 4 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | 9 | 2 (2) | R14 | 2 | 1 | 1 | 2 | 1 | 13 | 2 | 2 | 1 | 3 |
2 | Benoît Tréluyer | Echipa Impul | 5 | R. | 2 | 2 | 7 | R. | 11 | NC | 3 (9) | 2 | 5 | 4 | 2 | 1 | 3 | 1 | 8 | 9 | 12 | R. |
3 | Juichi Wakisaka | Echipa 22 | 2 | R. | 4 | 5 | 6 | R. | 1 | 1 | 5 (6) | 3 | 6 | 3 | 3 | R. | 2 | 6 | 5 | R. | 2 | 1 |
4 | Toshihiro Kaneishi | Echipa LeMans | 14 | 3 | 11 | 8 | 4 | 5 | 7 | 7 | 13 (4) | R. | 15 | 8 | 6 | R. | 6 | 2 | 1 | 1 | 3 | R. |
André Lotterer | Nakajima Racing | 6 | 2 | 5 | 4 | 10 | 7 | 10 | 6 | 11 (12) | R. | 1 | 2 | 7 | 3 | 10 | 9 | 7 | 5 | 6 | R. | |
6 | Richard Lyons | Racing de păpădie | 7 | 9 | 18 | R. | 5 | R. | 5 | 3 | 1 (3) | 1 | 4 | 5 | 4 | R. | 8 | R. | 3 | 3 | 8 | 9 |
7 | Yuji Ide | Echipa Cerumo | 16 | 4 | 15 | 7 | 11 | 3 | 16 | 2 | 16 (7) | 7 | 10 | 10 | 18 | R. | 7 | 3 | 12 | 12 | 5 | 5 |
8 | Takeshi Tsuchiya | Echipa LeMans | 8 | R. | 3 | NC | 2 | 2 | 2 | 4 | 4 (1) | 5 | 9 | 7 | 5 | 6 | 4 | 12 | 4 | 6 | 7 | 4 |
9 | Ryo Michigami | Echipa 5Zigen | 1 | R. | 7 | 3 | 8 | 4 | 4 | 5 | 6 (5) | 4 | 8 | NC | 8 | R. | 9 | NC | 13 | R13 | 13 | 6 |
10 | Takashi Kogure | Nakajima Racing | 3 | 12 | 8 | 6 | 3 | R. | 9 | S. | 8 (8) | 6 | 7 | R. | 9 | R. | 5 | 14 | 11 | 4 | 9 | 2 |
11 | Tsugio Matsuda | Echipa Cerumo | 11 | 5 | 12 | 9 | 14 | R. | 8 | R. | 7 (11) | 15 | 3 | 6 | 14 | 5 | 11 | 5 | 6 | 14 | 10 | R. |
12 | James Courtney | Echipa 5Zigen | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 16 | 4 | 17 | 7 | 18 | R. | 15 | R. |
Naoki Hattori | Racing de păpădie | 12 | 8 | 13 | R. | 9 | R. | 6 | 11 | 15 (15) | 8 | 13 | 9 | 10 | 9 | 12 | 4 | 10 | 7 | 4 | 11 | |
14 | Hideki Noda | Echipa Mohn | 18 | 6 | 9 | 10 | 13 | 8 | 13 | S. | 18 (16) | 12 | 11 | R. | 17 | R. | 15 | 10 | 9 | R. | 18 | 10 |
Ryo Fukuda | Echipa 5Zigen | 9 | 7 | 6 | R. | 17 | 6 | 17 | R. | 10 (14) | 13 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | |
- | Dominik Schwager | Kondo Racing | 15 | R. | 14 | R. | 16 | R. | 14 | 8 | 17 (17) | 9 | 17 | 11 | 11 | 7 | 16 | 8 | 15 | 10 | 17 | 8 |
- | Hiroki Kato | Echipa Nova | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 14 | R. | 14 | 11 | 11 | 7 |
- | Yuji Tachikawa | Kondo Racing | 13 | 10 | 10 | 12 | 12 | 10 | 12 | R. | 9 (13) | R. | 14 | NC | 13 | R. | 18 | R. | 16 | 8 | 14 | R. |
- | Yudai Igarashi | Echipa Nova | - | - | - | - | - | - | - | - | 14 (18) | 10 | 12 | 12 | 15 | R8 | - | - | - | - | - | - |
- | Haruki Kurosawa | Echipa Nova | 10 | R. | 16 | R. | 15 | 9 | 15 | 10 | 12 (10) | 11 | 16 | R. | 12 | R. | 13 | 11 | 17 | R. | 16 | R12 |
- | Tetsuya Fujisawa | Echipa Nova | 17 | 11 | 17 | 11 | 18 | R. | 18 | 12 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Pos. | Nume | Echipă | SUZ | FUJ | MIN | MOT | SUZ | SUG | FUJ | MIN | MOT | SUZ |
Notă
- ^ Pentru cursa 5, grila de start a fost determinată de o cursă sprint anterioară, peste 18 ture, egală cu 104.526 km, câștigată de Richard Lyons în 38: 55.119, la o medie de 161.145 km / h. Câștigătorul a început astfel din pole . Cel mai rapid calificat în sprint a fost Takeshi Tsuchiya .
linkuri externe
- ( JA ) Site oficial , la f-nippon.co.jp . Adus la 22 aprilie 2010 (arhivat din original la 18 ianuarie 2010) .