Jocurile Olimpice de șah 2018
Jocurile Olimpice de șah 2018 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Jocurile Olimpice de șah | ||||
Sport | şah | ||||
Ediție | 43ª | ||||
Administrator | FIDE | ||||
La tine acasa | din 23 septembrie 2018 până la 7 octombrie 2018 | ||||
Loc | Georgia Batumi | ||||
Participanți | 185 de echipe (deschise) 151 de echipe (femei) | ||||
Națiunilor | 180 (deschis) 146 (femeie) | ||||
Formulă | un turneu deschis și un turneu feminin, ambele jucate cu sistemul elvețian | ||||
Facilitate / I. | Palatul Sportului Batumi | ||||
Site-ul web | site oficial în engleză | ||||
Rezultate | |||||
Aur | China (deschis) al doilea titlu China (femei) titlul 6 | ||||
Argint | Statele Unite (deschis) Ucraina (femei) | ||||
Bronz | Rusia (deschisă) Georgia (femeie) | ||||
Al patrulea | Polonia (deschisă) Rusia (femei) | ||||
Ștampila comemorativă emisă de Georgia pentru ocazie | |||||
Cronologia concursului | |||||
|
Jocurile Olimpice de șah din 2018 au avut loc la Batumi , Georgia , în perioada 23 septembrie - 7 octombrie. Au fost a 43-a ediție oficială organizată de FIDE și au inclus un turneu deschis [1] și unul feminin.
Ambele turnee au fost câștigate de China într-un play-off tehnic.
Alegerea locului
Alegerea locului de desfășurare a Jocurilor Olimpice a fost făcută în timpul Jocurilor Olimpice din 2014 , în același timp cu alegerea locului de desfășurare pentru Cupa Mondială de Șah 2017 . Națiunile candidate la găzduirea celor două evenimente au fost Georgia și Africa de Sud ; primul Batumi propus pentru Jocurile Olimpice și Tbilisi pentru Cupa Mondială, în timp ce Sudafraica a nominalizat Cape Town pentru Jocurile Olimpice și Sun City pentru Cupa Mondială. [2] [3]
Candidatura Georgiei s-a impus cu 83 de voturi pentru 58 de voturi. [3] [4]
Format și reglementare
Ambele turnee se joacă cu sistemul elvețian , peste 11 runde; a fost observată o singură zi de odihnă, la 29 septembrie, după schimbul 5. Clasamentul a fost determinat de punctele meciului (2 puncte pentru o victorie pe echipe, 1 pentru o remiză, 0 pentru o înfrângere); în caz de egalitate, criteriile de play-off au fost (în ordine) scorul Sonneborn-Berger , punctele de joc (puncte totale obținute de membrii echipei) și în final suma punctelor de meci obținute de adversari, cu excepția echipă cu mai puține puncte.
Fiecare meci a fost jucat pe cele patru tabele; echipele ar putea fi formate din până la cinci jucători.
Timpul de gândire este de 90 de minute pentru 40 de mișcări, plus 30 de minute pentru a termina, plus 30 de secunde pe mișcare incrementală începând cu prima mișcare. [5]
Participanți
Următorii reprezentanți au participat la ambele turnee:
- Albania
- Algeria
- Angola
- Antilele Olandeze
- Argentina
- Armenia
- Aruba
- Australia
- Austria
- Azerbaidjan
- Bahamas
- Bangladesh
- Barbados
- Belgia
- Bermuda
- Bielorusia
- Bolivia
- Bosnia si Hertegovina
- Botswana
- Brazilia
- Burundi
- Camerun
- Canada
- Chile
- China
- Columbia
- Coreea de Sud
- coasta de Fildes
- Costa Rica
- Croaţia
- Cuba
- Danemarca
- Ecuador
- Egipt
- El Salvador
- Emiratele Arabe Unite
- Estonia
- Etiopia
- Filipine
- Finlanda
- Franţa
- Gabon
- Țara Galilor
- Gambia
- Georgia [6]
- Germania
- Ghana
- Jamaica
- Japonia
- Djibouti
- Iordania
- Grecia
- Guatemala
- Guyana
- Honduras
- Hong Kong
- ICCD
- India
- Indonezia
- Anglia
- IAPC
- Iran
- Irak
- Irlanda
- Islanda
- Israel
- Italia
- Kazahstan
- Kenya
- Kârgâzstan
- Kosovo
- Kuweit
- Lesotho
- Letonia
- Lituania
- Luxemburg
- Macedonia de Nord
- Madagascar
- Malawi
- Malaezia
- Maldive
- Malta
- Maroc
- Mauritius
- Mexic
- Moldova
- Călugăr
- Mongolia
- Muntenegru
- Mozambic
- Namibia
- Nepal
- Nicaragua
- Nigeria
- Norvegia
- Noua Zeelanda
- Olanda
- Pakistan [7]
- Palau
- Palestina
- Panama
- Paraguay
- Peru
- Polonia
- Puerto Rico
- Portugalia
- Republica Cehă
- Rep. Centrafricană
- Rep. Dominicane
- România
- Rwanda
- Rusia
- Sao Tome și Principe
- Scoţia
- Senegal
- Serbia
- Seychelles
- Sierra Leone
- Singapore
- Siria
- Slovacia
- Slovenia
- Spania
- Sri Lanka
- Statele Unite
- Africa de Sud
- Sudan
- Surinam
- Suedia
- elvețian
- eSwatini
- Tadjikistan
- Taipei-ul chinezesc
- Tanzania
- Tailanda
- A merge
- Trinidad și Tobago
- Tunisia
- curcan
- Turkmenistan
- Ucraina
- Uganda
- Ungaria
- Uruguay
- Uzbekistan
- Venezuela
- Vietnam
- Zambia
- Zimbabwe
Au participat doar la turneul deschis :
- Afganistan
- Andorra
- Antigua si Barbuda
- Arabia Saudită
- Bahrain
- Birmania
- Brunei
- capul Verde
- Cipru
- Eritreea
- Insulele Feroe
- Guam
- Guernsey
- Haiti
- IBCA
- Insulele Virgine SUA
- Jersey
- Liban
- Liberia
- Libia
- Liechtenstein
- Macau
- Mali
- Mauritania
- Nauru
- Oman
- Papua Noua Guinee
- Rep. Congo
- Qatar
- San Marino
- Somalia
- Sudanul de Sud
- Timorul de Est
- Yemen
Turneu deschis
185 de echipe reprezentând 180 de națiuni au participat la turneul deschis ; Georgia, ca gazde, a organizat trei echipe, în timp ce „ Asociația Internațională de Șah Braille (IBCA), „ Asociația Internațională a Șahului pentru persoanele cu handicap fizic (HICP: Asociația Internațională a Șahului cu Dizabilități Fizice) și „ Asociația Internațională Șah Silențios (ICCD: Internațional Comitetul de șah al surzilor ) a participat fiecare cu o echipă.
Turneul a fost câștigat de China , care a depășit Statele Unite (cu care au remizat în ultima rundă) și Rusia într-un play-off tehnic.
Rezultate absolute
Premii de categorie
În plus față de clasificarea generală, echipele au fost împărțite, pe baza sămânței [9] , în cinci grupe; a fost premiat primul clasificat din fiecare grupă (cu excepția celor deja premiați cu medalii).
Echipă | Pos. | Semințe [9] | Elo | Puncte | SB [12] | |
---|---|---|---|---|---|---|
Grupa A | Polonia | 4 | 11 | 2673 | 17 | 390 |
Grupa B. | Egipt | 19 | 40 | 2536 | 15 | 298,5 |
Grupa C | Ecuador | 38 | 78 | 2337 | 14 | 229,5 |
Grupa D | Afganistan | 80 | 143 | 1970 | 12 | 187,5 |
Grupa E | Sudanul de Sud | 116 | 158 | 1777 | 10 | 166,5 |
Rezultate individuale
Medaliile individuale au fost acordate celor mai buni jucători din fiecare tablă de șah cu cele mai bune trei performanțe Elo cu cel puțin opt jocuri jucate, considerând procentul de puncte obținute ca un posibil play-off.
Jucător | Performanţă | Puncte | Chibrituri | % | |
---|---|---|---|---|---|
Prima tablă de șah | |||||
Ding Liren | 2873 | 5.5 | 8 | 68,8 | |
Fabiano Caruana | 2859 | 7 | 10 | 70.0 | |
Anish Giri | 2814 | 8.5 | 11 | 77.3 | |
A doua tablă de șah | |||||
Nguyen Ngoc Truong Son | 2804 | 8.5 | 10 | 85,0 | |
Jan Nepomnjaščij | 2790 | 7.5 | 10 | 75,0 | |
Teymur Rəcəbov | 2788 | 7 | 10 | 70.0 | |
A treia tablă de șah | |||||
Jorge Cori | 2925 | 7.5 | 8 | 93,8 | |
Vladimir Kramnik | 2770 | 6.5 | 9 | 72.2 | |
Kacper Piorun | 2765 | 6.5 | 9 | 72.2 | |
A patra tablă de șah | |||||
Daniel Fridman | 2814 | 7.5 | 9 | 83.3 | |
Jacek Tomczak | 2808 | 5.5 | 7 | 78,6 | |
Bu Xiangzhi | 2774 | 7.5 | 10 | 75,0 | |
A cincea tablă de șah (rezervă) | |||||
Anton Korobov | 2773 | 6.5 | 8 | 81.3 | |
Ilya Smiryn | 2746 | 7.5 | 9 | 83.3 | |
Christian Bauer | 2743 | 7 | 9 | 77,8 |
Medalii individuale pe națiuni
Țară | Totaluri | |||
---|---|---|---|---|
China | 1 | 0 | 1 | 2 |
Vietnam | 1 | 0 | 0 | 1 |
Peru | 1 | 0 | 0 | 1 |
Germania | 1 | 0 | 0 | 1 |
Ucraina | 1 | 0 | 0 | 1 |
Rusia | 0 | 2 | 0 | 2 |
Polonia | 0 | 1 | 1 | 2 |
Statele Unite | 0 | 1 | 0 | 1 |
Israel | 0 | 1 | 0 | 1 |
Olanda | 0 | 0 | 1 | 1 |
Azerbaidjan | 0 | 0 | 1 | 1 |
Franţa | 0 | 0 | 1 | 1 |
Turneul feminin
La turneul feminin au participat 151 de echipe, reprezentând 146 de națiuni; Georgia, ca gazde, a organizat trei echipe, „ Asociația Internațională a Șahului pentru persoanele cu handicap fizic (HICP: Asociația Internațională a Șahului cu Dizabilități Fizice) și„ Asociația Internațională a Șahului Silențios (ICCD: Comitetul Internațional de Șah al Surzilor) au participat fiecare cu o echipă .
Turneul a fost câștigat de China , care a depășit Ucraina într-un playoff tehnic, în timp ce medalia de bronz a fost câștigată de Georgia .
Rezultate absolute
Premii de categorie
În plus față de clasificarea generală, echipele au fost împărțite, pe baza sămânței [9] , în cinci grupe; a fost premiat primul clasificat din fiecare grupă (cu excepția celor deja premiați cu medalii).
Echipă | Pos. | Semințe [9] | Elo | Puncte | SB [12] | |
---|---|---|---|---|---|---|
Grupa A | Rusia | 4 | 1 | 2523 | 16 | 379,5 |
Grupa B. | Uzbekistan | 17 | 31 | 2251 | 15 | 316,5 |
Grupa C | Kârgâzstan | 48 | 86 | 1816 | 13 | 213,5 |
Grupa D | El Salvador | 66 | 94 | 1751 | 12 | 157,5 |
Grupa E | Kosovo | 113 | 135 | 1210 | 9 | 138 |
Rezultate individuale
Medaliile individuale au fost acordate celor mai buni jucători din fiecare tablă de șah cu cele mai bune trei performanțe Elo cu cel puțin opt jocuri jucate, considerând procentul de puncte obținute ca un posibil play-off.
Jucător | Performanţă | Puncte | Chibrituri | % | |
---|---|---|---|---|---|
Prima tablă de șah | |||||
Ju Wenjun | 2661 | 7 | 9 | 77,8 | |
Hoang Thanh Trang | 2636 | 8.5 | 10 | 85,0 | |
Nana Dzagnidze | 2600 | 7.5 | 10 | 75,0 | |
A doua tablă de șah | |||||
Marija Muzyčuk | 2616 | 8 | 10 | 80.0 | |
Irina Krush | 2552 | 7.5 | 10 | 75,0 | |
Aleksandra Gorjačkina | 2535 | 6.5 | 9 | 72.2 | |
A treia tablă de șah | |||||
Khanim Balajayeva | 2522 | 7 | 9 | 77,8 | |
Huang Qian | 2459 | 7.5 | 11 | 68.2 | |
Ana Matnadze | 2442 | 7 | 9 | 77,8 | |
A patra tablă de șah | |||||
Marina Brunello | 2505 | 8.5 | 10 | 85,0 | |
Lei Tingjie | 2498 | 8.5 | 11 | 77.3 | |
Bela Khotenashvili | 2496 | 7 | 9 | 77,8 | |
A cincea tablă de șah (rezervă) | |||||
Alshaeby Boshra | 2568 | 8 | 10 | 80.0 | |
Ol'ga Girja | 2511 | 7.5 | 9 | 83.3 | |
Jennifer Yu | 2407 | 8 | 11 | 72.7 |
Medalii individuale pe națiuni
Țară | Totaluri | |||
---|---|---|---|---|
China | 1 | 2 | 0 | 3 |
Ucraina | 1 | 0 | 0 | 1 |
Azerbaidjan | 1 | 0 | 0 | 1 |
Italia | 1 | 0 | 0 | 1 |
Iordania | 1 | 0 | 0 | 1 |
Statele Unite | 0 | 1 | 1 | 2 |
Rusia | 0 | 1 | 1 | 2 |
Ungaria | 0 | 1 | 0 | 1 |
Georgia | 0 | 0 | 2 | 2 |
Spania | 0 | 0 | 1 | 1 |
Trofeul Nona Gaprindashvili
Trofeul Nona Gaprindashvili este acordat națiunii participante ale cărei echipe la turneul deschis și la feminin au obținut o sumă mai bună a punctelor celor două turnee. În caz de egalitate, clasamentul se formează prin suma criteriilor turneelor individuale.
Pos. | Țară | Puncte [11] | SB [12] | ||
---|---|---|---|---|---|
deschis | Femeie | Total | |||
China | 18 | 18 | 36 | 779,5 | |
Rusia | 18 | 16 | 34 | 734 | |
Ucraina | 16 | 18 | 34 | 732,5 | |
4 | Statele Unite | 18 | 16 | 34 | 720 |
5 | India | 16 | 16 | 32 | 740,5 |
6 | Armenia | 16 | 16 | 32 | 737 |
7 | Polonia | 17 | 15 | 32 | 714,5 |
8 | Franţa | 16 | 16 | 32 | 681,5 |
9 | Azerbaidjan | 15 | 16 | 31 | 750 |
10 | Vietnam | 15 | 16 | 31 | 718 |
Tabel de medalii
Țară | Turneu deschis | Turneul feminin | Total | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Turneu pe echipe | Medalii individuale | Turneu pe echipe | Medalii individuale | |||||||||||||
| ||||||||||||||||
China | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 4 | 2 | 1 | 7 |
Ucraina | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 4 |
Azerbaidjan | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 |
Vietnam | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 |
Peru | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 |
Germania | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 |
Italia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 |
Iordania | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 |
Rusia | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | 5 |
Statele Unite | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | 4 |
Polonia | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 |
Israel | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 |
Ungaria | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 |
Georgia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 3 |
Olanda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
Franţa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
Spania | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 |
Notă
- ^ Deși este denumită uneori secțiunea masculină , este deschisă jucătorilor de ambele sexe.
- ^ Al 85-lea Congres FIDE: Proces-verbal și anexe ale Adunării Generale , pe fide.com , FIDE, 27 octombrie 2014. Accesat la 16 septembrie 2016 .
- ^ a b Congresul FIDE Tromso, Adunarea Generală a Norvegiei, 11-14 august 2014 ( PDF ), pe frbe-kbsb.be . Adus la 17 septembrie 2016 .
- ^ Batumi va găzdui olimpiada-2018 , pe chess-news.ru . Adus la 16 septembrie 2016 .
- ^ Manual FIDE: Regulile de asociere a olimpiadei , pe fide.com , FIDE.
- ^ Fiind țara gazdă, a participat cu trei echipe
- ^ Pakistanul nu a putut participa din cauza eșecului guvernului de a obține vize
- ^ Toți jucătorii sunt mari maeștri, cu excepția cazului în care se menționează altfel
- ^ a b c d e f Ordinea înregistrării prin intermediul mediei Elo a jucătorilor
- ^ a b Clasament din septembrie 2018
- ^ a b c Două puncte pentru fiecare victorie și 1 punct pentru fiecare remiză
- ^ a b c d e Sonneborn-Berger Playoff Criterion
Alte proiecte
- Wikimedia Commons conține imagini sau alte fișiere despre Jocurile Olimpice de șah din 2018