De la Wikipedia, enciclopedia liberă.
Calificările pentru semifinale au avut loc în dimineața zilei de 28 iulie 2009 și au participat 91 de sportivi. Semifinala a avut loc în seara aceleiași zile. Finala a avut loc în seara zilei de 29 iulie 2009 .
Medalii
Record
Înainte de eveniment, recordul mondial (WR) și recordul campionatului (CR) erau după cum urmează.
În timpul evenimentului au fost îmbunătățite următoarele înregistrări:
Rezultatele bateriei
Pos. | Atlet | Naţionalitate | Vreme | Baterie | bandă | Notă |
---|
1 | Dana Vollmer | Statele Unite | 1: 55,98 | 9 | 5 | |
2 | Allison Schmitt | Statele Unite | 1: 56,75 | 10 | 5 | |
3 | Joanne Jackson | Regatul Unit | 1: 56,81 | 8 | 5 | |
4 | Ágnes Mutina | Ungaria | 1: 56,84 | 9 | 2 | |
5 | Sara Isaković | Slovenia | 1: 56,99 | 9 | 4 | |
6 | Federica Pellegrini | Italia | 1: 57.22 | 10 | 4 | |
7 | Coralie Balmy | Franţa | 1: 57,30 | 9 | 3 | |
8 | Inge Dekker | Olanda | 1: 57,32 | 8 | 2 | |
9 | Caitlin Mcclatchey | Regatul Unit | 1: 57,44 | 9 | 6 | |
10 | Evelyn Verrasztó | Ungaria | 1: 57,63 | 8 | 7 | |
11 | Frederike Heemskerk | Olanda | 1: 57,64 | 10 | 3 | |
12 | Yang Yu | China | 1: 57,83 | 8 | 6 | |
13 | Jiaying Pang | China | 1: 57,91 | 8 | 4 | |
14 | Stephanie Rice | Australia | 1: 58.06 | 8 | 3 | |
15 | Ellen Fullerton | Australia | 1: 58.10 | 9 | 7 | |
16 | Elena Sokolova | Rusia | 1: 58,14 | 9 | 1 | |
17 | Haruka Ueda | Japonia | 1: 58,27 | 10 | 7 | |
18 | Heather Maclean | Canada | 1: 58,42 | 10 | 2 | |
19 | Sarah Sjöström | Suedia | 1: 58,58 | 8 | 8 | |
20 | Alexandra Gabor | Canada | 1: 58,63 | 8 | 1 | |
21 | Jördis Steinegger | Austria | 1: 59.11 | 10 | 8 | |
22 | Gabriella Fagundez | Suedia | 1: 59,54 | 10 | 1 | |
23 | Erica Buratto | Italia | 2: 00.08 | 9 | 0 | |
24 | Katarina Filova | Slovacia | 2: 00.11 | 6 | 3 | |
25 | Ting Wen Quah | Singapore | 2: 00.21 | 8 | 0 | |
26 | Nina Rangelova | Bulgaria | 2: 00.60 | 8 | 9 | |
27 | ChinKuei Yang | Taipei-ul chinezesc | 2: 01.00 | 7 | 3 | |
28 | Jae Young Lee | Coreea de Sud | 2: 01.17 | 7 | 5 | |
29 | Natthanan Junkrajang | Tailanda | 2: 01.28 | 7 | 8 | |
30 | Anna Stylianou | Cipru | 2: 01.33 | 9 | 9 | |
31 | Cecilia Elizabeth Biagioli | Argentina | 2: 01.35 | 7 | 7 | |
32 | Verena Klocker | Austria | 2: 01.58 | 7 | 6 | |
33 | Katarzyna Wilk | Polonia | 2: 01.72 | 10 | 9 | |
34 | Cecilie Johannessen | Norvegia | 2: 01.98 | 7 | 2 | |
35 | Heysi Villareal | Cuba | 2: 02.17 | 6 | 6 | |
36 | Yanel Pinto | Venezuela | 2: 02.32 | 5 | 7 | |
37 | Clare Dawson | Irlanda | 2: 02.46 | 7 | 0 | |
38 | Niamh O'sullivan | Irlanda | 2: 02.72 | 7 | 1 | |
39 | Juanita Barreto Barreto | Columbia | 2: 02.97 | 5 | 9 | |
40 | Sascha Van Den Branden | Belgia | 2: 03.01 | 7 | 9 | |
41 | Elina Partoka | Estonia | 2: 03.28 | 7 | 4 | |
42 | Christine Mailliet | Luxemburg | 2: 03.59 | 6 | 9 | |
43 | Katarina Listopadova | Slovacia | 2: 03.62 | 5 | 4 | |
44 | Liliana Ibanez | Mexic | 2: 03.73 | 6 | 7 | |
45 | Xiang Qi Amanda Lim | Singapore | 2: 03.89 | 6 | 4 | |
46 | Pamela Benitez | El Salvador | 2: 03.96 | 6 | 1 | |
47 | Erica Cirila Totten | Filipine | 2: 04.26 | 5 | 6 | |
48 | Daryna Zevina | Ucraina | 2: 04.36 | 1 | 9 | |
49 | Nicole Marmol | Ecuador | 2: 04.51 | 5 | 5 | |
50 | Annika Saarnak | Estonia | 2: 05.15 | 5 | 1 | |
51 | Yennifer Marquez | Venezuela | 2: 05.27 | 5 | 3 | |
52 | Haeun Jung | Coreea de Sud | 2: 05.29 | 5 | 2 | |
53 | Kristina Bernice Lennox | Puerto Rico | 2: 05.88 | 4 | 3 | |
54 | Maroua Mathlouthi | Tunisia | 2: 06.23 | 6 | 8 | |
55 | Kimberley Eeson | Zimbabwe | 2: 06.64 | 6 | 0 | |
56 | AnnaLiza Mopiojane | Papua Noua Guinee | 2: 07.37 | 3 | 3 | |
57 | Ranohon Amanova | Uzbekistan | 2: 07.45 | 4 | 4 | |
58 | Nicole Horn | Zimbabwe | 2: 07.52 | 4 | 7 | |
59 | Cai Lin Khoo | Malaezia | 2: 07.53 | 6 | 2 | |
60 | ShengYo Ting | Taipei-ul chinezesc | 2: 08.31 | 5 | 8 | |
61 | Aiste Dobrovolskaite | Lituania | 2: 08.47 | 5 | 0 | |
62 | Raffaella Rodoni Palma | Chile | 2: 09.20 | 4 | 5 | |
63 | Andrea Cedrón | Peru | 2: 09.54 | 4 | 2 | |
64 | Sara Abdullahu | Albania | 2: 10.04 | 3 | 7 | |
65 | Chinyere Pigot | Surinam | 2: 10.14 | 3 | 0 | |
66 | Shannon Austin | Seychelles | 2: 11.34 | 2 | 5 | |
67 | Daniela K. Miyahara Coello | Peru | 2: 11.47 | 4 | 6 | |
68 | Karen M. Torrez Guzman | Bolivia | 2: 11.60 | 2 | 4 | |
69 | Omul Wai Fong | Macau | 2: 12.52 | 4 | 0 | |
70 | Talasha Prabhu | India | 2: 12.57 | 2 | 1 | |
71 | Nibal Yamout | Liban | 2: 12,68 | 4 | 9 | |
72 | Miriam Hatamleh | Iordania | 2: 13,64 | 3 | 4 | |
73 | Talisa Pace | Malta | 2: 14.08 | 3 | 6 | |
74 | Diana Al Zamel | Siria | 2: 15.27 | 3 | 8 | |
75 | Thanh Vy Vo Thi | Vietnam | 2: 15,71 | 4 | 8 | |
76 | Sharon P. Fajardo Sierra | Honduras | 2: 15,76 | 2 | 7 | |
77 | Noelyn Faussane | Polinezia Franceză | 2: 15,87 | 2 | 2 | |
78 | Karen Vilorio | Honduras | 2: 16.39 | 2 | 9 | |
79 | Ayesha Noel | Grenada | 2: 16.92 | 2 | 3 | |
80 | Pina Ercolano | Kenya | 2: 18.12 | 1 | 5 | |
81 | Nicole Huerta | Rep. Dominicane | 2: 18,24 | 2 | 0 | |
82 | Adeline MeiLi Tin Hon Ko | Mauritius | 2: 18,83 | 2 | 8 | |
83 | Lok In That | Macau | 2: 19.04 | 3 | 9 | |
84 | Sylvia Brunlehner | Kenya | 2: 19.20 | 1 | 3 | |
85 | Ashley Bransford | Aruba | 2: 19.31 | 3 | 5 | |
86 | Tieri Erasito | Fiji | 2: 23,93 | 1 | 6 | |
87 | Danielle Bernadine Findlay | Zambia | 2: 24.45 | 1 | 2 | |
88 | Cheyenne Rova | Fiji | 2: 27,63 | 1 | 7 | |
89 | Mahnoor Maqsood | Pakistan | 2: 32.58 | 1 | 1 | |
90 | Maria Gibbons | Palau | 2: 32,72 | 1 | 0 | |
91 | Osisang Chilton | Palau | 2: 33,88 | 1 | 8 | |
Rezultate semifinale
Pos. | Atlet | Naţionalitate | Baterie | bandă | Vreme | Notă |
---|
1 | Federica Pellegrini | Italia | 1 | 3 | 1: 53,67 | WR |
2 | Dana Vollmer | Statele Unite | 2 | 4 | 1: 55,29 | AmR |
3 | Joanne Jackson | Regatul Unit | 2 | 5 | 1: 55,54 | NU |
4 | Allison Schmitt | Statele Unite | 1 | 4 | 1: 56.11 | |
5 | Yang Yu | China | 1 | 7 | 1: 56,19 | |
6 | Ágnes Mutina | Ungaria | 1 | 5 | 1: 56,47 | NU |
7 | Evelyn Verrasztó | Ungaria | 1 | 2 | 1: 56,51 | |
8 | Jiaying Pang | China | 2 | 1 | 1: 56,58 | |
9 | Caitlin McClatchey | Regatul Unit | 2 | 2 | 1: 56,62 | |
10 | Coralie Balmy | Franţa | 2 | 6 | 1: 56,79 | |
11 | Frederike Heemskerk | Olanda | 2 | 7 | 1: 56,86 | |
12 | Inge Dekker | Olanda | 1 | 6 | 1: 57,00 | |
13 | Sara Isaković | Slovenia | 2 | 3 | 1: 57.04 | |
14 | Ellen Fullerton | Australia | 2 | 8 | 1: 57,43 | |
15 | Elena Sokolova | Rusia | 1 | 8 | 1: 57,96 | NU |
16 | Stephanie Rice | Australia | 1 | 1 | 1: 58,33 | |
Rezultate finale
linkuri externe
- Rezultatele bateriei ( PDF ), pe omegatiming.com . Adus la 6 august 2009 (depus de „Adresa URL originală la 6 august 2009).
- Rezultate semifinale ( PDF ), pe omegatiming.com . Adus la 6 august 2009 (depus de „Adresa URL originală la 6 august 2009).
- Rezultate finale ( PDF ), pe omegatiming.com . Adus la 6 august 2009 (depus de „Adresa URL originală la 6 august 2009).