Festivalul de Film de la Cannes 1970
Cea de -a 23-a ediție a Festivalului de Film de la Cannes a avut loc la Cannes în perioada 2-16 mai 1970 .
Juriul, prezidat de scriitorul guatemalian puternic divizat Miguel Ángel Asturias , [1] a acordat Marele Premiu pentru cea mai bună imagine lui M * A * S * H , primul film din SUA care a obținut cel mai înalt premiu al Festivalului din ediția din 1957 , deși mulți jurați ar fi preferat Căpșuni și sânge de Stuart Hagmann , căruia i-a fost acordat premiul juriului . [2] Pe lângă aceste două titluri, Festivalul și-a confirmat aderarea la spiritul concurent al perioadei cu aclamata proiecție în afara competiției a Woodstock - Three Days of Peace, Love and Music de Michael Wadleigh . [1]
Palmarès a onorat și cinematografia italiană, cu Marele Premiu al juriului special pentru investigația unui cetățean deasupra suspiciunii de către Elio Petri și premiile pentru cele mai bune interpretări acordate lui Ottavia Piccolo și Marcello Mastroianni .
Pe lângă dificultățile juriului, Festivalul a fost marcat și de alte controverse, precum lipsa selecției în competiție a lucrărilor lui Ken Loach , Costa-Gavras și Sydney Pollack și descalificarea filmului de Claude Sautet , ca este deja distribuit în teatre. [1]
Selecția oficială
Competiție
- M * A * S * H , regia Robert Altman ( SUA )
- Don Segundo Sombra , regia Manuel Antin ( Argentina )
- Une si simple histoire , regia Abdellatif Ben Ammar ( Tunisia )
- ¡Vivan los novios! , regizat de Luis García Berlanga ( Spania )
- Metello , regia Mauro Bolognini ( Italia )
- Leo the Last (Leo the Last), regizat de John Boorman ( Marea Britanie )
- Lalelele din Haarlem , regia Franco Brusati ( Italia / Franța )
- La terra ( al-Ard ), regia Youssef Chahine ( Egipt )
- Ovoce stromu rajských jíme , regia Věra Chytilová ( Cehoslovacia / Belgia )
- Sciuscià nel Vietnam ( Hoa-Binh ), regia Raoul Coutard ( Franța )
- Élise ou la vraie vie , regia Michel Drach ( Franța / Algeria )
- Șoimii ( Magasiskola ), regia István Gaál ( Ungaria )
- Harry Munter , regia Kjell Grede ( Suedia )
- Strawberry and Blood ( The Strawberry Statement ), regia Stuart Hagmann ( SUA )
- O Palácio dos Anjos , regia Walter Hugo Khouri ( Brazilia )
- Malatesta , regia Peter Lilienthal ( Germania )
- Investigația unui parà acuzat de crimă ( Le dernier saut ), în regia lui Édouard Luntz ( Italia / Franța )
- The Buttercup Chain , regia Robert Ellis Miller ( Marea Britanie )
- Azyllo Muito Louco , regia Nelson Pereira dos Santos ( Brazilia )
- Investigația unui cetățean peste suspiciune , în regia lui Elio Petri ( Italia )
- Spune-mi că mă iubești, Junie Moon ( Spune-mi că mă iubești, Junie Moon ), în regia lui Otto Preminger ( SUA )
- L'amante ( Les choses de la vie ), regia Claude Sautet ( Franța / Italia / Elveția )
- Drama della gelozie - Toate detaliile din știri , în regia lui Ettore Scola ( Italia / Spania )
- Peisaj după bătălie ( Krajobraz po bitwie ), regia Andrzej Wajda ( Polonia )
- Ha-Timhoni , regia Dan Wolman ( Israel )
În afara competiției
- Voyage chez les vivants , regia Henry Brandt ( Elveția )
- Tristana , regia Luis Buñuel ( Franța / Spania / Italia )
- Balul contelui d'Orgel ( Le bal du comte d'Orgel ), în regia lui Marc Allégret ( Franța )
- Teritoriul altora ( Le territoire des autres ), în regia lui François Bel , Jacqueline Fano , Michel Fano și Gérard Vienne ( Franța )
- Mictlan sau La casa de los que ya no son , regia Raúl Kamffer ( Mexic )
- The Virgin and the Gypsy (Fecioara și țiganul), în regia lui Christopher Miles ( Marea Britanie )
- Nu sunt cai uciși așa? ( Ei împușcă cai, nu-i așa? ), În regia lui Sydney Pollack ( SUA )
- Woodstock - Trei zile de pace, dragoste și muzică ( Woodstock ), în regia lui Michael Wadleigh ( SUA )
Săptămâna internațională a criticii
- Remparts d'argile , regia Jean-Louis Bertucelli ( Franța / Algeria )
- Éloge du chiac , regia Michel Brault ( Canada )
- Warm in the Bud , regia Rudolph Caringi ( SUA )
- O cerco , regia António da Cunha Telles ( Portugalia )
- Misshandlingen - Agresiune ( Misshandlingen ), regia Lars Lennart Forsberg ( Suedia )
- Soleil O , regia Med Hondo ( Franța / Mauritania )
- Camarades , regia Marin Karmitz ( Franța )
- Le coracchie ( Vrane ), regia Ljubisa Kozomara și Gordan Mihic ( Iugoslavia )
- Ice , în regia lui Robert Kramer ( SUA )
- Kes , regia Ken Loach ( Marea Britanie )
- Les voitures d'eau , regia Pierre Perrault ( Canada )
- On voit bien que c'est pas toi , regia Christian Zarifian ( Franța )
Săptămâna directorilor
- Des Christs par milliers , regia Philippe Arthuys ( Franța )
- End of the Road , regia Aram Avakian ( SUA )
- Détruisez-vous , în regia lui Serge Bard ( Franța )
- Don Giovanni , regia Carmelo Bene ( Italia )
- Un film de Silvina Boissonnas , regizat de Silvina Boissonas ( Franța )
- L'urlo , regia Tinto Brass ( Italia )
- Matou a Família e Foi ao Cinema , regia Júlio Bressane ( Brazilia )
- Jutrzenka , regia Jaime Camino ( Spania )
- I cannibali , regia Liliana Cavani ( Italia )
- Som natt och dag , regia Jonas Cornell ( Suedia )
- Chiar înainte! , regia Herbert Danska ( SUA )
- Macunaíma , în regia lui Joaquim Pedro de Andrade ( Brazilia )
- Palaver , regia Emile Degelin ( Belgia )
- Off screen , regizat de Peter Del Monte ( Italia )
- Os gerdeiros , regia Carlos Diegues ( Brazilia )
- Putney Swope , regia Robert Downey ( SUA )
- À nous deux France , regia Désiré Ecaré ( Franța / Coasta de Fildeș )
- Jänken , regia Lars Lennart Forsberg ( Suedia )
- La odisea del General José , regia Jorge Fraga ( Cuba )
- Valparaíso mi amor , regia Aldo Francia ( Chile )
- Wie ich ein Neger wurde , regia Roland Gall ( Germania )
- Le révélateur , regia Philippe Garrel ( Franța )
- L'escadron Volapük , regia René Gilson ( Franța )
- Vento dell'est ( Le vent d'est ), în regia lui Jean-Luc Godard , Jean-Pierre Gorin și Gerard Martin ( Franța / Italia / Germania )
- Entre tu et vous , regia Gilles Groulx ( Canada )
- Ternos Caçadores , regia Ruy Guerra ( Franța / Brazilia / Panama )
- Chiar și piticii au început când erau mici ( Auch Zwerge haben klein angefangen ), în regia lui Werner Herzog ( Germania )
- Portret , regia Jerome Hill ( SUA )
- Arthur Penn, 1922-: Teme și variante , regia Robert Hughes ( SUA )
- Un cuplu căsătorit , regia Allan King ( Canada )
- La chambre blanche , regia Jean Pierre Lefebvre ( Canada )
- Mon amie Pierrette , regia Jean Pierre Lefebvre ( Canada )
- Un succès commercial , în regia lui Jean Pierre Lefebvre ( Canada )
- Trupa de elită, Fleur de Marie , regia Oimel Mai ( Germania )
- Lași , în regia lui Simon Nuchtern ( SUA )
- Lišice , regia Krsto Papić ( Iugoslavia )
- La reconstituire , regia Lucian Pintilie ( România )
- Bătălia de la Thala ( L'opium et le baton ), în regia lui Ahmed Rachedi ( Algeria )
- La hora de los niños , regia Arturo Ripstein ( Mexic )
- Paradise Now , regia Sheldon Rochlin ( SUA )
- School Play , în regia lui Charles Rydell ( SUA )
- Eika Katappa , regia Werner Schroeter ( Germania )
- Bhuvan Shome , regia Mrinal Sen ( India )
- Quicksand (ruchome Piaski), regia Wladyslaw Slesicki ( Polonia )
- Molo , regia Wojciech Solarz ( Polonia )
- Caliche sangriento , regia Helvio Soto ( Chile )
- James ou pas , regia Michel Soutter ( Elveția )
- Giv gud en chance om søndagen , regia Henrik Stangerup ( Danemarca )
- Les yeux ne veulent pas en tout temps se fermer, ou Peut-être qu'un jour Rome se permra de choisir à son tour , în regia lui Jean-Marie Straub și Danièle Huillet ( Germania / Italia )
- L'étrangleur , regia Paul Vecchiali ( Franța )
- L'araignée d'eau , regia Jean-Daniel Verhaeghe ( Franța )
- Pulsación , în regia lui Carlos Páez Vilaró ( Uruguay )
- Reason Over Passion , regia Joyce Wieland ( Canada )
- Structura cristalină ( Struktura krysztalu ), regia Krzysztof Zanussi ( Polonia )
Juriu
- Miguel Ángel Asturias , scriitor ( Guatemala ) - președinte
- Guglielmo Biraghi , critic de film ( Italia )
- Kirk Douglas , actor ( SUA )
- Christine Gouze-Rénal , producător ( Franța )
- Vojtěch Jasný , regizor ( Cehoslovacia )
- Félicien Marceau , scriitor ( Franța )
- Serguei Obraztsov , director ( Uniunea Sovietică )
- Karel Reisz , regizor ( Marea Britanie )
- Volker Schlöndorff , regizor ( Germania )
Palmarès
- Marele Premiu : M * A * S * H , regia Robert Altman ( SUA )
- Marele Premiu Special al Juriului : Investigarea unui cetățean peste suspiciune , în regia lui Elio Petri ( Italia )
- Premiul juriului : I falchi ( Magasiskola ), regia István Gaál ( Ungaria ) ex aequo Fragole e sanguine ( Declarația căpșunilor ), regia Stuart Hagmann ( SUA )
- Prix d'interprétation féminine : Ottavia Piccolo - Metello , regia Mauro Bolognini ( Italia )
- Prix d'interprétation masculine : Marcello Mastroianni - Drama of gelosie - Toate detaliile știrilor , în regia lui Ettore Scola ( Italia / Spania )
- Premiul pentru cel mai bun regizor : John Boorman - Leo the Last (Leo the Last), în regia lui John Boorman ( Marea Britanie )
- Premiul pentru cel mai bun lungmetraj : Sciuscià nel Vietnam ( Hoa-Binh ), regia Raoul Coutard ( Franța )
- Premiul FIPRESCI: sondaj asupra unui cetățean mai presus de orice suspiciune , regizat de Elio Petri ( Italia )
Notă
- ^ a b c ( FR ) http://www.cannes-fest.com/ , pe cannes-fest.com . Adus la 13 iulie 2008 .
- ^ (EN) IMDb - Festivalul de Film de la Cannes 1970 , pe imdb.com. Adus la 13 iulie 2008 (arhivat din original la 23 mai 2009) .
linkuri externe
- ( EN , FR ) Site oficial - Filmele , pe festival-cannes.fr .
- ( EN , FR ) Site oficial - Juriile , pe festival-cannes.fr . Adus la 12 iulie 2008 (arhivat din original la 4 martie 2016) .
- ( EN , FR ) Site oficial - Premiile , pe festival-cannes.fr . Adus la 12 iulie 2008 (arhivat din original la 14 octombrie 2013) .
- ( EN , FR ) Site oficial - Galerie foto , pe festival-cannes.fr . Adus la 16 noiembrie 2008 (arhivat din original la 4 martie 2016) .