UEFA Champions League 2019-2020
UEFA Champions League 2019-2020 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | UEFA Liga Campionilor | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | 65ª | ||||
Administrator | UEFA | ||||
La tine acasa | din 25 iunie 2019 până la 23 august 2020 | ||||
Participanți | 32 (79 la calificări) | ||||
Sediul final | Stadionul Luz ( Lisabona ) | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Bayern Monaco (Titlul 6) | ||||
Finalist | Paris Saint-Germain | ||||
Semifinalisti | Olympique Lyon RB Leipzig | ||||
Statistici | |||||
Jucator de top | Robert Lewandowski [1] | ||||
Cel mai bun marcator | Robert Lewandowski (15) | ||||
Cel mai bun portar | Manuel Neuer [2] | ||||
Meciuri organizate | 210 | ||||
Goluri marcate | 626 (2,98 per meci) | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
UEFA Champions League 2019-2020 a fost a 65-a ediție (a 28-a cu formula actuală) a Ligii Campionilor , organizată de UEFA . Turneul a început pe 25 iunie 2019 și s-a încheiat pe 23 august 2020 cu finala la Stadium da Luz din Lisabona , în Portugalia .
În câștigarea trofeului a fost Bayern Monaco , a șasea victorie a evenimentului, care l-a învins pe Paris Saint-Germain cu 1-0. Germanii au avut șansa de a-i provoca pe câștigătorii UEFA Europa League 2019-2020 în Supercupa UEFA din 2020 și participând la Cupa Mondială a Cluburilor FIFA în 2020 .
Liverpool era campion în apărare, câștigând pentru a șasea oară competiția din ediția precedentă .
Schimbări
La 27 septembrie 2018, UEFA a anunțat introducerea Video Assistant Referee (VAR) (utilizat pentru prima dată de la a doua rundă a anului trecut) de la playoff. [3]
Din cauza pandemiei COVID-19 , precum și a întreruperii forțate a turneului, a fost necesar să se procedeze la o schimbare temporară a formatului competiției în curs. La 17 iunie 2020, UEFA a decis să transforme faza eliminatorie de la sferturile de finală încolo într-o finală de opt, meciurile urmând să fie disputate într-o singură schimbare pe teren neutru 12-23 august 2020. Locul ales a fost Portugalia și cele șapte meciuri au fost disputate pe stadionul Jose Alvalade și pe stadionul da Luz din Lisabona . În aceasta din urmă a avut loc finala, programată inițial în Turcia la Stadionul Olimpic Atatürk din Istanbul . Cele patru manșe secundare rămase din optimile de finală s-au jucat normal pe stadionul echipei gazdă. [4]
În mod excepțional, pentru runda a doua rămasă și curse ulterioare a fost posibilă introducerea a trei jucători noi pe lista convocabililor, dar aceștia nu au putut fi cumpărați jucători noi în sesiunea de vară a pieței de transferuri . În plus, numărul de înlocuiri pentru toate meciurile a fost mărit de la trei la cinci, care pot fi efectuate în maximum trei momente ale jocului. [5]
Echipe participante
Locurile vor fi împărțite între 54 din cele 55 de asociații afiliate la „ UEFA , [6] în conformitate cu următorul tabel:
Poziția federației în funcție de coeficientul UEFA pentru națiuni | Numărul de echipe participante |
---|---|
1-4 | 4 |
5-6 | 3 |
7-15 | 2 |
16-55 | 1 |
Câștigătorii Ligii Campionilor 2018-19 și ai ' Europa League 2018-19 au un loc garantat pentru faza grupelor. Cu toate acestea, deoarece Liverpool și Chelsea s-au calificat deja prin campionatul național corespunzător în această fază, se fac următoarele modificări: [7]
- eșantioane ale federației 11 ( Austria ) vor avansa în faza grupelor, în locul play-off-urilor.
- eșantioanele 13 ale federației ( Republica Cehă ) vor avansa în playoff-uri în loc de runda a treia.
- mostre ale federației 15 ( Grecia ) vor intra în runda a treia, mai degrabă decât pe secundă.
- eșantioanele federațiilor 18:19 ( Israel și Cipru ) vor intra în a doua rundă, mai degrabă decât în prima.
- Locul trei al federației 5 ( Franța ) va avansa în faza grupelor, mai degrabă decât în runda a treia.
- alergătorii federațiilor 10 și 11 ( Turcia și Austria) vor intra în runda a treia, mai degrabă decât pe secundă.
Echipe care intră în tur | Echipe din runda anterioară | ||
---|---|---|---|
Runda preliminară |
| ||
Prima runda |
|
| |
Runda a doua | Campioni |
|
|
Loc |
| ||
A treia rundă | Campioni |
|
|
Loc |
|
| |
Play-off-uri | Campioni |
|
|
Loc |
| ||
Etapa grupelor |
|
| |
Faza eliminatorie |
|
Clasamentul federațiilor
Rang | Federaţie | Coeff. | Echipe |
---|---|---|---|
1 | Spania | 106,998 | 4 |
2 | Anglia | 79.605 | |
3 | Italia | 76.249 | |
4 | Germania | 71.427 | |
5 | Franţa | 56.415 | 3 |
6 | Rusia | 53.382 | 2 (+1) |
7 | Portugalia | 47.248 | 1 (+1) |
8 | Ucraina | 41.133 | |
9 | Belgia | 38.500 | |
10 | curcan | 35.800 | |
11 | Austria | 32.850 | |
12 | elvețian | 30.200 | 0 (+2) |
13 | Republica Cehă | 30.175 | |
14 | Olanda | 29.749 | |
15 | Grecia | 28.600 | |
16 | Croaţia | 26.000 | 0 (+1) |
17 | Danemarca | 25.950 | |
18 | Israel | 21.750 | |
19 | Cipru | 21.550 |
Rang | Federaţie | Coeff. | Echipe |
---|---|---|---|
20 | România | 20.450 | 0 (+1) |
21 | Polonia | 20.125 | |
22 | Suedia | 19.975 | |
23 | Azerbaidjan | 19.125 | |
24 | Bulgaria | 19.125 | |
25 | Serbia | 18.750 | |
26 | Scoţia | 18.625 | |
27 | Bielorusia | 18.625 | |
28 | Kazahstan | 18,125 | |
29 | Norvegia | 17,425 | |
30 | Slovenia | 14.000 | |
31 | Liechtenstein | 13.000 | 0 |
32 | Slovacia | 12,125 | 0 (+1) |
33 | Moldova | 10.000 | |
34 | Albania | 8.500 | |
35 | Islanda | 8.250 | |
36 | Ungaria | 8.125 | |
37 | Macedonia de Nord | 7.500 |
Rang | Federaţie | Coeff. | Echipe |
---|---|---|---|
38 | Finlanda | 6.900 | 0 (+1) |
39 | Irlanda | 6.700 | |
40 | Bosnia si Hertegovina | 6.625 | |
41 | Letonia | 5.625 | |
42 | Estonia | 5.500 | |
43 | Lituania | 5.375 | |
44 | Muntenegru | 5.000 | |
45 | Georgia | 5.000 | |
46 | Armenia | 4.875 | |
47 | Malta | 4.500 | |
48 | Luxemburg | 4.375 | |
49 | Irlanda de Nord | 4.250 | |
50 | Țara Galilor | 3.875 | |
51 | Insulele Feroe | 3.750 | |
52 | Gibraltar | 3.000 | |
53 | Andorra | 1.331 | |
54 | San Marino | 0,499 | |
55 | Kosovo | 0,000 |
Listă
Cluburile sunt sortate în funcție de coeficientul UEFA al asociației din care fac parte. Poziția de clasament în liga respectivă este indicată lângă fiecare club.
Liverpool CL ( 2º ) | Tottenham ( locul 4 ) | RB Leipzig ( 3º ) | Benfica ( 1 ) |
Chelsea EL ( 3º ) | Juventus ( 1 ) | Bayer Leverkusen ( 4º ) | Šachtar ( 1 ) |
Barcelona ( 1 ) | Napoli ( 2º ) | Paris Saint-Germain ( 1 ) | Genk ( 1 ) |
Atlético Madrid ( locul 2 ) | Atalanta ( 3º ) | Lilla ( 2º ) | Galatasaray ( primul ) |
Real Madrid ( locul 3 ) | Inter ( 4 ° ) | Olympique Lyon ( locul 3 ) | Salzburg ( 1 ) |
Valencia ( locul 4 ) | Bayern Monaco ( 1 ) | Zenit St. Petersburg ( 1 ) | |
Manchester City ( 1 ) | Borussia Dortmund ( locul 2 ) | Lokomotiv Moscova ( locul 2 ) |
Campioni | Loc | ||
---|---|---|---|
Young Boys ( 1 ) | Slavia Praga ( 1 ) |
Campioni | Loc | ||
---|---|---|---|
Ajax ( 1 ) | PAOK ( 1 ) | Krasnodar ( 3º ) | Club Bruges ( 2º ) |
Porto ( locul 2 ) | İstanbul Bașakșehir ( 2 ° ) | ||
Dinamo Kiev ( 2º ) | LASK ( 2º ) |
Campioni | Loc | ||
---|---|---|---|
Dinamo Zagreb ( 1 ) | Maccabi Tel Aviv ( 1 ) | Basel ( locul 2 ) | PSV ( 2º ) |
Copenhaga ( 1 ) | APOEL ( 1 ) | Viktoria Plzeň ( 2º ) | Olympiakos ( 2º ) |
CFR Cluj ( 1 ) | Astana ( 1 ) | Skendija ( 1 ) | Tbilisi Saburtalo ( 1 ) |
Piast Gliwice ( 1 ) | Rosenborg ( 1 ) | HJK ( 1 ° ) | Ararat-Armenia ( 1 ) |
AIK ( 1 ) | Maribor ( 1 ) | Dundalk ( 1 ) | Valletta ( 1 ) |
Qarabağ ( 1 ) | Slovan Bratislava ( 1 ) | Sarajevo ( 1 ) | F91 Dudelange ( 1 ) |
Ludogorec ( 1 ) | Șeriful Tiraspol ( 1 ) | FC Riga ( 1 ) | Linfield ( 1 ) |
Stea Roșie ( 1 ) | Partizani Tirana ( 1 ) | Nõmme Kalju ( 1 ° ) | Sfinții noi ( 1 ) |
Celtic ( 1 ) | Valur ( 1 ) | Sūduva ( 1 ) | HB Tórshavn ( 1 ) |
BATE Borisov ( 1 ) | Ferencváros ( 1 ) | Sutjeska ( 1 ) |
Lincoln Red Imps ( 1 ) | FC Santa Coloma ( 1 ) | Tre Penne ( 1 ) | Feronikeli ( 1 ° ) |
La tine acasa
Programul competiției este după cum urmează (toate extragerile vor avea loc în Nyon, Elveția, cu excepția cazului în care se indică altfel). [8]
Fază | Schimb | A desena | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Calificări | Runda preliminară | 11 iunie 2019 ( Nyon ) | 25 iunie 2019 (semifinale) | 28 iunie 2019 (finală) |
Prima runda | 18 iunie 2019 ( Nyon ) | 9-10 iulie 2019 | 16-17 iulie 2019 | |
Runda a doua | 19 iunie 2019 ( Nyon ) | 23-24 iulie 2019 | 30-31 iulie 2019 | |
A treia rundă | 22 iulie 2019 ( Nyon ) | 6-7 august 2019 | 13 august 2019 | |
Play-off-uri | 5 august 2019 ( Nyon ) | 20 - 21 august 2019 | 27-28 august 2019 | |
Etapa grupelor | Prima zi | 29 august 2019 ( Monaco ) | 17-18 septembrie 2019 | |
A doua zi | 1 - 2 octombrie 2019 | |||
A treia zi | 22-23 octombrie 2019 | |||
A patra zi | 5-6 noiembrie 2019 | |||
A cincea zi | 26-27 noiembrie 2019 | |||
A șasea zi | 10-11 decembrie 2019 | |||
Faza eliminatorie | Optimi | 16 decembrie 2019 ( Nyon ) | 18-19 și 25-26 februarie 2020 | 10 - 11 martie 7 - 8 august și 2020 [5] |
Sferturi de finala | 10 iulie 2020 ( Nyon ) | 12-13-14-15 august 2020 [5] | ||
Semifinale | 18-19 august 2020 [5] | |||
Finala | 23 august 2020 la Stadium da Luz ( Lisabona ) [5] |
Chibrituri
Faza de calificare
Runda preliminară
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Semifinale | ||
Feronikeli | 1 - 0 | Lincoln Red Imps |
Trei pixuri | 0 - 1 | FC Santa Coloma |
Finala | ||
Feronikeli | 2 - 1 | FC Santa Coloma |
Prima rundă de calificare
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Nõmme Kalju | 2-2 ( gfc ) | Škendija | 0 - 1 | 2 - 1 |
Sūduva | 1-2 | stea roșie | 0 - 0 | 1-2 |
Ararat-Armenia | 3 - 4 | AIK | 2 - 1 | 1 - 3 |
Astana | 2 - 3 | CFR Cluj | 1 - 0 | 1 - 3 |
Ferencváros | 5 - 3 | Ludogorec | 2 - 1 | 3 - 2 |
Partizani Tirana | 0 - 2 | Qarabağ | 0 - 0 | 0 - 2 |
Slovan Bratislava | 2-2 (2-3 pe pixuri ) | Sutjeska | 1 - 1 | 1-1 ( AET ) |
Sarajevo | 2 - 5 | celtic | 1 - 3 | 1-2 |
Șeriful Tiraspol | 3 - 4 | Saburtalo Tbilisi | 0 - 3 | 3 - 1 |
F91 Dudelange | 3-3 ( gfc ) | Valletta | 2 - 2 | 1 - 1 |
Linfield | 0 - 6 | Rosenborg | 0 - 2 | 0 - 4 |
Valur | 0 - 5 | Maribor | 0 - 3 | 0 - 2 |
Dundalk | 0-0 (5-4 pe pixuri ) | Riga FC | 0 - 0 | 0 - 0 ( dts ) |
Sfinții noi | 3 - 2 | Feronikeli | 2 - 2 | 1 - 0 |
HJK | 5 - 2 | HB Tórshavn | 3 - 0 | 2 - 2 |
BATĖ Borisov | 3 - 2 | Piast Gliwice | 1 - 1 | 2 - 1 |
A doua rundă de calificare
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Campioni | ||||
CFR Cluj | 3 - 2 | Maccabi Tel Aviv | 1 - 0 | 2 - 2 |
BATĖ Borisov | 2 - 3 | Rosenborg | 2 - 1 | 0 - 2 |
Sfinții noi | 0 - 3 | Copenhaga | 0 - 2 | 0 - 1 |
Ferencváros | 4 - 2 | Valletta | 3 - 1 | 1 - 1 |
Dundalk | 1 - 4 | Qarabağ | 1 - 1 | 0 - 3 |
Saburtalo Tbilisi | 0 - 5 | Dinamo Zagreb | 0 - 2 | 0 - 3 |
celtic | 7 - 0 | Nõmme Kalju | 5 - 0 | 2 - 0 |
stea roșie | 3 - 2 | HJK | 2 - 0 | 1-2 |
Sutjeska | 0 - 4 | APOEL | 0 - 1 | 0 - 3 |
Maribor | 4-4 ( GFC ) | AIK | 2 - 1 | 2-3 ( AET ) |
Loc | ||||
Viktoria Plzeň | 0 - 4 | Olympiakos | 0 - 0 | 0 - 4 |
PSV | 4-4 ( GFC ) | Basel | 3 - 2 | 1-2 |
A treia rundă de calificare
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Campioni | ||||
CFR Cluj | 5 - 4 | celtic | 1 - 1 | 4 - 3 |
APOEL | 3 - 2 | Qarabağ | 1-2 | 2 - 0 |
PAOK | 4 - 5 | Ajax | 2 - 2 | 2 - 3 |
Dinamo Zagreb | 5 - 1 | Ferencváros | 1 - 1 | 4 - 0 |
stea roșie | 2-2 (7-6 pe pixuri ) | Copenhaga | 1 - 1 | 1-1 ( AET ) |
Maribor | 2 - 6 | Rosenborg | 1 - 3 | 1 - 3 |
Loc | ||||
İstanbul Bașakșehir | 0 - 3 | Olympiakos | 0 - 1 | 0 - 2 |
Krasnodar | 3-3 ( gfc ) | Port | 0 - 1 | 3 - 2 |
Club Bruges | 4 - 3 | Dinamo Kiev | 1 - 0 | 3 - 3 |
Basel | 2 - 5 | LASK | 1-2 | 1 - 3 |
Play-off-uri
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Campioni | ||||
Dinamo Zagreb | 3 - 1 | Rosenborg | 2 - 0 | 1 - 1 |
CFR Cluj | 0 - 2 | Slavia Praga | 0 - 1 | 0 - 1 |
Baieti tineri | 3-3 ( gfc ) | stea roșie | 2 - 2 | 1 - 1 |
APOEL | 0 - 2 | Ajax | 0 - 0 | 0 - 2 |
Loc | ||||
LASK | 1 - 3 | Club Bruges | 0 - 1 | 1-2 |
Olympiakos | 6 - 1 | Krasnodar | 4 - 0 | 2 - 1 |
UEFA Liga Campionilor
Etapa grupelor
Grupa A
Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DG |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Paris Saint-Germain | 16 | 6 | 5 | 1 | 0 | 17 | 2 | +15 |
Real Madrid | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 14 | 8 | +6 |
Club Bruges | 3 | 6 | 0 | 3 | 3 | 4 | 12 | -8 |
Galatasaray | 2 | 6 | 0 | 2 | 4 | 1 | 14 | -13 |
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Prima zi | ||
Club Bruges | 0 - 0 | Galatasaray |
Paris Saint-Germain | 3 - 0 | Real Madrid |
A doua zi | ||
Real Madrid | 2 - 2 | Club Bruges |
Galatasaray | 0 - 1 | Paris Saint-Germain |
A 3-a zi | ||
Galatasaray | 0 - 1 | Real Madrid |
Club Bruges | 0 - 5 | Paris Saint-Germain |
A 4-a zi | ||
Real Madrid | 6 - 0 | Galatasaray |
Paris Saint-Germain | 1 - 0 | Club Bruges |
A 5-a zi | ||
Galatasaray | 1 - 1 | Club Bruges |
Real Madrid | 2 - 2 | Paris Saint-Germain |
A 6-a zi | ||
Club Bruges | 1 - 3 | Real Madrid |
Paris Saint-Germain | 5 - 0 | Galatasaray |
Grupa B.
Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DG |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Bayern Monaco | 18 | 6 | 6 | 0 | 0 | 24 | 5 | +19 |
Tottenham | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 18 | 14 | +4 |
Olympiakos | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 8 | 14 | -6 |
stea roșie | 3 | 6 | 1 | 0 | 5 | 3 | 20 | -17 |
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Prima zi | ||
Olympiakos | 2 - 2 | Tottenham |
Bayern Monaco | 3 - 0 | stea roșie |
A doua zi | ||
stea roșie | 3 - 1 | Olympiakos |
Tottenham | 2 - 7 | Bayern Monaco |
A 3-a zi | ||
Tottenham | 5 - 0 | stea roșie |
Olympiakos | 2 - 3 | Bayern Monaco |
A 4-a zi | ||
stea roșie | 0 - 4 | Tottenham |
Bayern Monaco | 2 - 0 | Olympiakos |
A 5-a zi | ||
Tottenham | 4 - 2 | Olympiakos |
stea roșie | 0 - 6 | Bayern Monaco |
A 6-a zi | ||
Olympiakos | 1 - 0 | Stella Rossa |
Bayern Monaco | 3 - 1 | Tottenham |
Gruppo C
Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DG |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Manchester City | 14 | 6 | 4 | 2 | 0 | 16 | 4 | +12 |
Atalanta | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 8 | 12 | -4 |
Šachtar | 6 | 6 | 1 | 3 | 2 | 8 | 13 | -5 |
Dinamo Zagabria | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 10 | 13 | -3 |
Squadra 1 | Risultato | Squadra 2 |
---|---|---|
1ª giornata | ||
Šachtar | 0 - 3 | Manchester City |
Dinamo Zagabria | 4 - 0 | Atalanta |
2ª giornata | ||
Atalanta | 1 - 2 | Šachtar |
Manchester City | 2 - 0 | Dinamo Zagabria |
3ª giornata | ||
Manchester City | 5 - 1 | Atalanta |
Šachtar | 2 - 2 | Dinamo Zagabria |
4ª giornata | ||
Atalanta | 1 - 1 | Manchester City |
Dinamo Zagabria | 3 - 3 | Šachtar |
5ª giornata | ||
Manchester City | 1 - 1 | Šachtar |
Atalanta | 2 - 0 | Dinamo Zagabria |
6ª giornata | ||
Šachtar | 0 - 3 | Atalanta |
Dinamo Zagabria | 1 - 4 | Manchester City |
Gruppo D
Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DG |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Juventus | 16 | 6 | 5 | 1 | 0 | 12 | 4 | +8 |
Atlético Madrid | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 8 | 5 | +3 |
Bayer Leverkusen | 6 | 6 | 2 | 0 | 4 | 5 | 9 | -4 |
Lokomotiv Mosca | 3 | 6 | 1 | 0 | 5 | 4 | 11 | -7 |
Squadra 1 | Risultato | Squadra 2 |
---|---|---|
1ª giornata | ||
Atlético Madrid | 2 - 2 | Juventus |
Bayer Leverkusen | 1 - 2 | Lokomotiv Mosca |
2ª giornata | ||
Lokomotiv Mosca | 0 - 2 | Atlético Madrid |
Juventus | 3 - 0 | Bayer Leverkusen |
3ª giornata | ||
Juventus | 2 - 1 | Lokomotiv Mosca |
Atlético Madrid | 1 - 0 | Bayer Leverkusen |
4ª giornata | ||
Lokomotiv Mosca | 1 - 2 | Juventus |
Bayer Leverkusen | 2 - 1 | Atlético Madrid |
5ª giornata | ||
Juventus | 1 - 0 | Atlético Madrid |
Lokomotiv Mosca | 0 - 2 | Bayer Leverkusen |
6ª giornata | ||
Atlético Madrid | 2 - 0 | Lokomotiv Mosca |
Bayer Leverkusen | 0 - 2 | Juventus |
Gruppo E
Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DG |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Liverpool | 13 | 6 | 4 | 1 | 1 | 13 | 8 | +5 |
Napoli | 12 | 6 | 3 | 3 | 0 | 11 | 4 | +7 |
Salisburgo | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 16 | 13 | +3 |
Genk | 1 | 6 | 0 | 1 | 5 | 5 | 20 | -15 |
Squadra 1 | Risultato | Squadra 2 |
---|---|---|
1ª giornata | ||
Salisburgo | 6 - 2 | Genk |
Napoli | 2 - 0 | Liverpool |
2ª giornata | ||
Liverpool | 4 - 3 | Salisburgo |
Genk | 0 - 0 | Napoli |
3ª giornata | ||
Genk | 1 - 4 | Liverpool |
Salisburgo | 2 - 3 | Napoli |
4ª giornata | ||
Liverpool | 2 - 1 | Genk |
Napoli | 1 - 1 | Salisburgo |
5ª giornata | ||
Genk | 1 - 4 | Salisburgo |
Liverpool | 1 - 1 | Napoli |
6ª giornata | ||
Salisburgo | 0 - 2 | Liverpool |
Napoli | 4 - 0 | Genk |
Gruppo F
Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DG |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Barcellona | 14 | 6 | 4 | 2 | 0 | 9 | 4 | +5 |
Borussia Dortmund | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 8 | 8 | 0 |
Inter | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 10 | 9 | +1 |
Slavia Praga | 2 | 6 | 0 | 2 | 4 | 4 | 10 | -6 |
Squadra 1 | Risultato | Squadra 2 |
---|---|---|
1ª giornata | ||
Inter | 1 - 1 | Slavia Praga |
Borussia Dortmund | 0 - 0 | Barcellona |
2ª giornata | ||
Barcellona | 2 - 1 | Inter |
Slavia Praga | 0 - 2 | Borussia Dortmund |
3ª giornata | ||
Slavia Praga | 1 - 2 | Barcellona |
Inter | 2 - 0 | Borussia Dortmund |
4ª giornata | ||
Barcellona | 0 - 0 | Slavia Praga |
Borussia Dortmund | 3 - 2 | Inter |
5ª giornata | ||
Slavia Praga | 1 - 3 | Inter |
Barcellona | 3 - 1 | Borussia Dortmund |
6ª giornata | ||
Inter | 1 - 2 | Barcellona |
Borussia Dortmund | 2 - 1 | Slavia Praga |
Gruppo G
Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DG |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
RB Lipsia | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 10 | 8 | +2 |
Olympique Lione | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 9 | 8 | +1 |
Benfica | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 10 | 11 | -1 |
Zenit San Pietroburgo | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 7 | 9 | -2 |
Squadra 1 | Risultato | Squadra 2 |
---|---|---|
1ª giornata | ||
Benfica | 1 - 2 | RB Lipsia |
Olympique Lione | 1 - 1 | Zenit San Pietroburgo |
2ª giornata | ||
Zenit San Pietroburgo | 3 - 1 | Benfica |
RB Lipsia | 0 - 2 | Olympique Lione |
3ª giornata | ||
RB Lipsia | 2 - 1 | Zenit San Pietroburgo |
Benfica | 2 - 1 | Olympique Lione |
4ª giornata | ||
Zenit San Pietroburgo | 0 - 2 | RB Lipsia |
Olympique Lione | 3 - 1 | Benfica |
5ª giornata | ||
RB Lipsia | 2 - 2 | Benfica |
Zenit San Pietroburgo | 2 - 0 | Olympique Lione |
6ª giornata | ||
Benfica | 3 - 0 | Zenit San Pietroburgo |
Olympique Lione | 2 - 2 | RB Lipsia |
Gruppo H
Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DG |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Valencia | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 9 | 7 | +2 |
Chelsea | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 11 | 9 | +2 |
Ajax | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 12 | 6 | +6 |
Lilla | 1 | 6 | 0 | 1 | 5 | 4 | 14 | -10 |
Squadra 1 | Risultato | Squadra 2 |
---|---|---|
1ª giornata | ||
Ajax | 3 - 0 | Lilla |
Chelsea | 0 - 1 | Valencia |
2ª giornata | ||
Valencia | 0 - 3 | Ajax |
Lilla | 1 - 2 | Chelsea |
3ª giornata | ||
Lilla | 1 - 1 | Valencia |
Ajax | 0 - 1 | Chelsea |
4ª giornata | ||
Valencia | 4 - 1 | Lilla |
Chelsea | 4 - 4 | Ajax |
5ª giornata | ||
Lilla | 0 - 2 | Ajax |
Valencia | 2 - 2 | Chelsea |
6ª giornata | ||
Ajax | 0 - 1 | Valencia |
Chelsea | 2 - 1 | Lilla |
Fase a eliminazione diretta
Ottavi di finale | Quarti di finale | Semifinali | Finale | |||||||||||||||||||
Tottenham | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||||
RB Lipsia | 1 | 3 | 4 | |||||||||||||||||||
RB Lipsia | 2 | |||||||||||||||||||||
Atlético Madrid | 1 | |||||||||||||||||||||
Atlético Madrid ( dts ) | 1 | 3 | 4 | |||||||||||||||||||
Liverpool | 0 | 2 | 2 | |||||||||||||||||||
RB Lipsia | 0 | |||||||||||||||||||||
Paris Saint-Germain | 3 | |||||||||||||||||||||
Atalanta | 4 | 4 | 8 | |||||||||||||||||||
Valencia | 1 | 3 | 4 | |||||||||||||||||||
Atalanta | 1 | |||||||||||||||||||||
Paris Saint-Germain | 2 | |||||||||||||||||||||
Borussia Dortmund | 2 | 0 | 2 | |||||||||||||||||||
Paris Saint-Germain | 1 | 2 | 3 | |||||||||||||||||||
Paris Saint-Germain | 0 | |||||||||||||||||||||
Bayern Monaco | 1 | |||||||||||||||||||||
Real Madrid | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||
Manchester City | 2 | 2 | 4 | |||||||||||||||||||
Manchester City | 1 | |||||||||||||||||||||
Olympique Lione | 3 | |||||||||||||||||||||
Olympique Lione ( gfc ) | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||
Juventus | 0 | 2 | 2 | |||||||||||||||||||
Olympique Lione | 0 | |||||||||||||||||||||
Bayern Monaco | 3 | |||||||||||||||||||||
Napoli | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||
Barcellona | 1 | 3 | 4 | |||||||||||||||||||
Barcellona | 2 | |||||||||||||||||||||
Bayern Monaco | 8 | |||||||||||||||||||||
Chelsea | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||
Bayern Monaco | 3 | 4 | 7 | |||||||||||||||||||
Ottavi di finale
Squadra 1 | Totale | Squadra 2 | Andata | Ritorno |
---|---|---|---|---|
Borussia Dortmund | 2 - 3 | Paris Saint-Germain | 2 - 1 | 0 - 2 |
Real Madrid | 2 - 4 | Manchester City | 1 - 2 | 1 - 2 |
Atalanta | 8 - 4 | Valencia | 4 - 1 | 4 - 3 |
Atlético Madrid | 4 - 2 | Liverpool | 1 - 0 | 3 - 2 ( dts ) |
Chelsea | 1 - 7 | Bayern Monaco | 0 - 3 | 1 - 4 |
Olympique Lione | 2 - 2 ( gfc ) | Juventus | 1 - 0 | 1 - 2 |
Tottenham | 0 - 4 | RB Lipsia | 0 - 1 | 0 - 3 |
Napoli | 2 - 4 | Barcellona | 1 - 1 | 1 - 3 |
Quarti di finale
Squadra 1 | Risultato | Squadra 2 |
---|---|---|
Manchester City | 1 - 3 | Olympique Lione |
RB Lipsia | 2 - 1 | Atlético Madrid |
Barcellona | 2 - 8 | Bayern Monaco |
Atalanta | 1 - 2 | Paris Saint-Germain |
Semifinali
Squadra 1 | Risultato | Squadra 2 |
---|---|---|
Olympique Lione | 0 - 3 | Bayern Monaco |
RB Lipsia | 0 - 3 | Paris Saint-Germain |
Finale
Lisbona 23 agosto 2020, ore 21:00 CEST | Paris Saint-Germain | 0 – 1 referto | Bayern Monaco | Stadio da Luz (0 [9] [10] spett.)
| ||||||
|
Classifica marcatori
Gol | Giocatore | Squadra | ||
---|---|---|---|---|
15 | Robert Lewandowski | Bayern Monaco | ||
10 | Erling Håland | Salisburgo (8), Borussia Dortmund (2) | ||
9 | Serge Gnabry | Bayern Monaco | ||
6 | Harry Kane | Tottenham | ||
6 | Dries Mertens | Napoli | ||
6 | Gabriel Jesus | Manchester City | ||
6 | Memphis Depay | Olympique Lione | ||
6 | Raheem Sterling | Manchester City | ||
5 | Son Heung-min | Tottenham | ||
5 | Mauro Icardi | Paris Saint-Germain | ||
5 | Josip Iličić | Atalanta | ||
5 | Lautaro Martínez | Inter | ||
5 | Luis Suárez | Barcellona | ||
5 | Karim Benzema | Real Madrid | ||
5 | Kylian Mbappé | Paris Saint-Germain | ||
4 | Rodrygo | Real Madrid | ||
4 | Quincy Promes | Ajax | ||
4 | Mislav Oršić | Dinamo Zagabria | ||
4 | Emil Forsberg | RB Lipsia | ||
4 | Timo Werner | RB Lipsia | ||
4 | Thomas Müller | Bayern Monaco | ||
4 | Achraf Hakimi | Borussia Dortmund | ||
4 | Cristiano Ronaldo | Juventus | ||
4 | Mohamed Salah | Liverpool | ||
4 | Marcel Sabitzer | RB Lipsia |
Note
- ^ ( EN ) Robert Lewandowski wins UEFA Men's Player of the Year award , su uefa.com , 1º ottobre 2020.
- ^ ( EN ) Manuel Neuer: Champions League Goalkeeper of the Season , su uefa.com , 1º ottobre 2020.
- ^ ( EN ) VAR to be introduced in 2019/20 UEFA Champions League , su UEFA.com , Union of European Football Associations, 27 dicembre 2018. URL consultato il 2 giugno 2019 .
- ^ Confermate le sedi degli ottavi di finale , su it.uefa.com , 9 luglio 2020. URL consultato il 9 luglio 2020 .
- ^ a b c d e ( EN ) Champions League to resume on 7 August , su uefa.com , 17 giugno 2020.
- ^ È esclusa la federazione del Liechtenstein poiché non organizza un campionato ufficiale, ma solo la Coppa nazionale
- ^ Football seeding , su footballseeding.com .
- ^ ( EN ) 2019/20 Champions League match and draw calendar , su uefa.com , 14 gennaio 2019.
- ^ ( EN )Paris Saint-Germain-FC Bayern München ( PDF ), su it.uefa.com , UEFA.com, 23 agosto 2020. URL consultato il 23 agosto 2020 .
- ^ Partita giocata a porte chiuse a causa della pandemia di COVID-19 , cfr. Sedi degli ottavi di finale di Champions League confermate , su it.uefa.com , 9 luglio 2020. URL consultato il 9 luglio 2020 .
Voci correlate
- Competizioni UEFA per club
- Coppe calcistiche europee
- UEFA Champions League
- UEFA Europa League 2019-2020
Collegamenti esterni
- ( EN ) Sito ufficiale , su uefa.com .