Echipa națională de ciclism rutier din Italia
| |||
---|---|---|---|
Sport | Ciclism rutier | ||
Federaţie | Federația Italiană de Ciclism | ||
Poreclă | Italbici | ||
Comisar tehnic | Davide Cassani (Elite Men) Marino Amadori (masculin U-23) Edoardo Salvoldi (Elite Women) |
National Road Cycling Italian este selecția bicicliștilor și bicicliștilor care reprezintă competițiile internaționale de ciclism italian rezervate echipelor naționale. Împărțite în categorii de elită (sau profesionale) pentru bărbați și femei, sub 23 și juniori, în prezent toate categoriile participă la campionatele mondiale de ciclism rutier , în timp ce testele olimpice , destinate amatorilor până la ediția din 1992 , au fost rezervate din 1996 pentru categoria profesională. În trecut, echipa națională oficială italiană a participat, de asemenea, la câteva turnee extraordinare cu numele echipei naționale italiene de ciclism , rezervată echipelor naționale: Turul Franței , din perioada postbelică 1947 până în 1961 și în 1967 și 1968 ; și Vuelta a España din 1955 până în 1962 . [1]
Campionate mondiale
Bărbați de elită
Comisari tehnici
- 1927: Vittorio Spositi
- 1933: Costante Girardengo
- 1935: Vittorio Spositi
- 1947: Learco Guerra
- 1948: Armando Lugari
- 1950 - 1961: Alfredo Binda
- 1962: Antonio Covolo
- 1963 - 1966: Fiorenzo Magni
- 1967: Carlo Carini
- 1968 - 1972: Mario Ricci
- 1973 - 1974: Nino Defilippis
- 1975 - 1997: Alfredo Martini
- 1998 - 2000: Antonio Fusi
- 2001 - 2009: Franco Ballerini
- 2010 - 2013: Paolo Bettini
- din 2014: Davide Cassani
Victorii
- 1927 - Alfredo Binda - Test online
- 1930 - Alfredo Binda - Dovadă online
- 1931 - Learco Guerra - Cronometru individual
- 1932 - Alfredo Binda - Test online
- 1953 - Fausto Coppi - Test online
- 1958 - Ercole Baldini - Repetiție online
- 1968 - Vittorio Adorni - Test online
- 1972 - Marino Basso - Test online
- 1973 - Felice Gimondi - Test online
- 1977 - Francesco Moser - Test online
- 1982 - Giuseppe Saronni - Test online
- 1986 - Moreno Argentin - Dovadă online
- 1988 - Maurizio Fondriest - Test online
- 1991 - Gianni Bugno - Test online
- 1992 - Gianni Bugno - Test online
- 2002 - Mario Cipollini - Test online
- 2006 - Paolo Bettini - Test online
- 2007 - Paolo Bettini - Test online
- 2008 - Alessandro Ballan - Test online
- 2020 - Filippo Ganna - Cronometru individual
Prezență
14 apariții: Moser F.
12 apariții: Bugno
11 apariții: argentinian , Gimondi , Saronni
10 apariții: Amadori , Baronchelli , Bettini , Paolini L.
9 apariții: Bitossi , Cassani , Coppi , Defilippis , Faresin , Fondriest , Rebellin
8 apariții: Battaglin , Casagrande , Chiappucci , Dancelli , Nibali V.
7 apariții: Bartali , Basso M. , Binda , Gavazzi P. , Leali , Magni , Motta , Tosatto , Zilioli
6 apariții: Adorni , Bennati , Fabbri , Ghirotto , Masciarelli , Nardello , Nencini , Pozzato , Ulissi , Visconti
Convocări
Donne Elite
Commissari tecnici
Vittorie
- 1997 - Alessandra Cappellotto - Prova in linea
- 2007 - Marta Bastianelli - Prova in linea
- 2009 - Tatiana Guderzo - Prova in linea
- 2010 - Giorgia Bronzini - Prova in linea
- 2011 - Giorgia Bronzini - Prova in linea
Presenze
17 presenze: Guderzo
14 presenze: Bronzini
12 presenze: Cantele
10 presenze: Longo Borghini
9 presenze: Cecchini
7 presenze: Luperini
5 presenze: Baccaille
Convocazioni
Uomini Dilettanti/Under 23
Commissari tecnici
- Elio Rimedio , 1958 - 1972
Vittorie
Dilettanti
- 1923 - Libero Ferrario - Prova in linea
- 1928 - Allegro Grandi - Prova in linea
- 1929 - Pierino Bertolazzo - Prova in linea
- 1930 - Giuseppe Martano - Prova in linea
- 1932 - Giuseppe Martano - Prova in linea
- 1935 - Ivo Mancini - Prova in linea
- 1937 - Adolfo Leoni - Prova in linea
- 1947 - Alfo Ferrari - Prova in linea
- 1951 - Gianni Ghidini - Prova in linea
- 1952 - Luciano Ciancola - Prova in linea
- 1953 - Riccardo Filippi - Prova in linea
- 1955 - Sante Ranucci - Prova in linea
- 1962 - Renato Bongioni - Prova in linea
- 1963 - Flaviano Vicentini - Prova in linea
- 1968 - Vittorio Marcelli - Prova in linea
- 1977 - Claudio Corti - Prova in linea
- 1979 - Gianni Giacomini - Prova in linea
- 1990 - Mirco Gualdi - Prova in linea
Under23
- 1996 - Giuliano Figueras - Prova in linea
- 1996 - Luca Sironi - Prova a cronometro
- 1997 - Fabio Malberti - Prova a cronometro
- 1998 - Ivan Basso - Prova in linea
- 1999 - Leonardo Giordani - Prova in linea
- 2002 - Francesco Chicchi - Prova in linea
- 2008 - Adriano Malori - Prova a cronometro
- 2019 - Samuele Battistella - Prova in linea
Presenze
Convocazioni
Uomini Juniores
Commissari tecnici
Vittorie
- 1975 - Roberto Visentini - Prova in linea
- 1980 - Roberto Ciampi - Prova in linea
- 1988 - Gianluca Tarocco - Prova in linea
- 1990 - Marco Serpellini - Prova in linea
- 1992 - Giuseppe Palumbo - Prova in linea
- 1993 - Giuseppe Palumbo - Prova in linea
- 1995 - Valentino China - Prova in linea
- 1996 - Simone Lo Vano - Prova a cronometro
- 1997 - Crescenzo D'Amore - Prova in linea
- 1999 - Damiano Cunego - Prova in linea
- 2006 - Diego Ulissi - Prova in linea
- 2007 - Diego Ulissi - Prova in linea
Presenze
Convocazioni
Donne Juniores
Commissari tecnici
Vittorie
- 2016 - Elisa Balsamo - Prova in linea
- 2017 - Elena Pirrone - Prova a cronometro
- 2017 - Elena Pirrone - Prova in linea
Presenze
Convocazioni
Giochi olimpici
Medagliere complessivo
Specialità | Oro | Argento | Bronzo | Totale |
---|---|---|---|---|
Prova individuale maschile | 6 | 3 | 0 | 9 |
Prova a squadre maschile | 1 | 1 | 0 | 2 |
Crono a squadre maschile | 2 | 2 | 1 | 5 |
Prova individuale femminile | 0 | 1 | 2 | 3 |
Totale | 9 | 7 | 3 | 19 |
Gara in linea uomini
Medaglie
Edizione | Oro | Argento | Bronzo |
---|---|---|---|
Los Angeles 1932 | Attilio Pavesi | Guglielmo Segato | - |
Melbourne 1956 | Ercole Baldini | - | - |
Roma 1960 | - | Livio Trapè | - |
Tokyo 1964 | Mario Zanin | - | - |
Città del Messico 1968 | Pierfranco Vianelli | - | - |
Montréal 1976 | - | Giuseppe Martinelli | - |
Barcellona 1992 | Fabio Casartelli | - | - |
Atene 2004 | Paolo Bettini | - | - |
Totale | 6 | 3 | 0 |
Presenze
4 Presenze: Vincenzo Nibali
3 Presenze: Paolo Bettini
2 Presenze: Michele Bartoli , Dino Bruni , Francesco Casagrande , Davide Rebellin , Damiano Caruso
Convocazioni
- 1906 - Giacinto Fidani
- 1920 - Camillo Arduino - Pietro Bestetti - Federico Gay - Dante Guindani
- 1924 - Arturo Bresciani - Nello Ciaccheri - Luigi Magnotti - Antonio Negrini
- 1928 - Ambrogio Beretta - Allegro Grandi - Marcello Neri - Michele Orecchia
- 1932 - Giovanni Cazzulani - Attilio Pavesi - Giuseppe Olmo - Guglielmo Segato
- 1936 - Corrado Ardizzoni - Elio Bavutti - Pierino Favalli - Glauco Servadei
- 1948 - Franco Fanti - Alfo Ferrari - Livio Isotti - Silvio Pedroni
- 1952 - Dino Bruni - Gianni Ghidini - Bruno Monti - Vincenzo Zucconelli
- 1956 - Ercole Baldini - Dino Bruni - Aurelio Cestari - Arnaldo Pambianco
- 1960 - Antonio Bailetti - Vendramino Bariviera - Giuseppe Tonucci - Livio Trapè
- 1964 - Severino Andreoli - Felice Gimondi - Ferruccio Manza - Mario Zanin
- 1968 - Giovanni Bramucci - Costantino Conti - Flavio Martini - Pierfranco Vianelli
- 1972 - Francesco Moser - Franco Ongarato - Aldo Parecchini - Walter Riccomi
- 1976 - Vittorio Algeri - Carmelo Barone - Roberto Ceruti - Giuseppe Martinelli
- 1980 - Marco Cattaneo - Gianni Giacomini - Alberto Minetti - Giuseppe Petito
- 1984 - Alberto Volpi - Stefano Colagè - Roberto Pagnin - Renato Piccolo
- 1988 - Roberto Pelliconi - Gianluca Bortolami - Fabrizio Bontempi
- 1992 - Fabio Casartelli - Davide Rebellin - Mirco Gualdi
- 1996 - Fabio Baldato - Michele Bartoli - Francesco Casagrande - Maurizio Fondriest - Mario Cipollini
- 2000 - Michele Bartoli - Paolo Bettini - Danilo Di Luca - Francesco Casagrande - Marco Pantani
- 2004 - Paolo Bettini - Luca Paolini - Daniele Nardello - Filippo Pozzato - Cristian Moreni
- 2008 - Paolo Bettini - Marzio Bruseghin - Davide Rebellin - Vincenzo Nibali - Franco Pellizotti
- 2012 - Sacha Modolo - Vincenzo Nibali - Luca Paolini - Marco Pinotti - Elia Viviani
- 2016 - Fabio Aru - Damiano Caruso - Alessandro De Marchi - Vincenzo Nibali - Diego Rosa
- 2020/21 - Giulio Ciccone - Damiano Caruso - Alberto Bettiol - Vincenzo Nibali - Gianni Moscon
100 km a squadre
L'Italia ha conquistato 5 medaglie nelle 9 edizioni in cui la prova si è disputata (da Roma 1960 a Barcellona 1992 ), essendo stata presente a tutte le edizioni. [2]
Edizione | Quartetto | Risultato | Tempo |
---|---|---|---|
Roma 1960 | Livio Trapè , Antonio Bailetti , Ottavio Cogliati , Giacomo Fornoni | 2.14'33" | |
Tokyo 1964 | Ferruccio Manza , Severino Andreoli , Luciano Dalla Bona , Pietro Guerra | 2.26'55" | |
Città del Messico 1968 | Pierfranco Vianelli , Giovanni Bramucci , Vittorio Marcelli , Mauro Simonetti | 2.14'33" | |
Monaco di Baviera 1972 | Osvaldo Castellan , Pasqualino Moretti , Francesco Moser , Giovanni Tonoli | 9º posto | 2.10'18" |
Montréal 1976 | Carmelo Barone , Vito Da Ros , Gino Lori , Dino Porrini | 11º posto | 2.14'50" |
Mosca 1980 | Mauro De Pellegrin , Gianni Giacomini , Ivano Maffei , Alberto Minetti | 5º posto | 2.04'36" |
Los Angeles 1984 | Marcello Bartalini , Marco Giovannetti , Eros Poli , Claudio Vandelli | 1.58'28" | |
Seul 1988 | Roberto Maggioni , Eros Poli , Mario Scirea , Flavio Vanzella | 5º posto | 1.59'58" |
Barcellona 1992 | Andrea Peron , Flavio Anastasia , Luca Colombo , Gianfranco Contri | 2.02'39" |
Donne
Medaglie
Edizione | Oro | Argento | Bronzo |
---|---|---|---|
Atlanta 1996 | - | Imelda Chiappa | - |
Pechino 2008 | - | - | Tatiana Guderzo |
Rio de Janeiro 2016 | - | - | Elisa Longo Borghini |
Totale | 0 | 1 | 2 |
Presenze
5 presenze: Roberta Bonanomi
4 presenze: Tatiana Guderzo
3 presenze: Noemi Cantele , Giorgia Bronzini
2 presenze: Maria Canins , Alessandra Cappellotto , Valeria Cappellotto , Imelda Chiappa
Convocazioni
- Los Angeles 1984 : Roberta Bonanomi - Maria Canins - Emanuela Menuzzo - Luisa Seghezzi
- Seul 1988 : Roberta Bonanomi - Maria Canins - Imelda Chiappa
- Barcellona 1992 : Roberta Bonanomi - Valeria Cappellotto - Maria Paola Turcutto
- Atlanta 1996 : Roberta Bonanomi - Alessandra Cappellotto - Imelda Chiappa
- Sidney 2000 : Roberta Bonanomi - Alessandra Cappellotto - Valeria Cappellotto
- Atene 2004 : Giorgia Bronzini - Noemi Cantele - Tatiana Guderzo
- Pechino 2008 : Noemi Cantele - Tatiana Guderzo - Vera Carrara
- Londra 2012 : Noemi Cantele - Tatiana Guderzo - Giorgia Bronzini - Monia Baccaille
- Rio de Janeiro 2016 : Giorgia Bronzini - Elena Cecchini - Tatiana Guderzo - Elisa Longo Borghini
Campionati europei
Vittorie
Tour de France
Vittorie
Vuelta a España
Vittorie
Note
- ^ tiralento.it , http://www.tiralento.it/categoria-prodotto/maglie/maglie-nazionali-tour-de-france/. .
- ^ Italy Cycling Men's 100 kilometres Team Time Trial Results , su sports-reference.com . URL consultato il 24 gennaio 2012 (archiviato dall' url originale il 14 luglio 2014) .