De la Wikipedia, enciclopedia liberă.
Serie C 1968-1969 a fost a 31-a ediție a celei de-a treia categorii a campionatului italian de fotbal , disputat între 15 septembrie 1968 și 22 iunie 1969 și s-a încheiat cu promovarea Piacenza , Arezzo și Taranto .
Sezon Anunțuri Regulamentele FIGC au fost modificate la începutul sezonului de fotbal 1968-1969 pentru a reduce meciurile din play-off în detrimentul Ligii sau al Comitetului regional competent.
A fost modificat articolul 23 din Regulamentul organic, care la punctul d stabilea deja executarea unui meci de play-off pe un teren neutru între două echipe, cu o posibilă remiză care va fi efectuată cu arbitrul pe teren, în timp ce punctul e stabilea executarea a unui grup cu meciuri de play-off pe teren neutru în cazul a trei sau mai multe echipe cu posibilă remiză care se va desfășura în sediul Ligii competente în cazul unei egalități suplimentare a punctelor obținute în clasamentul final.
Prin urmare, paragraful f a fost adăugat la articolul 23, care a fost formulat după cum urmează: [1]
«În cazul unui clasament egal între două sau mai multe echipe, atunci când este necesar să se stabilească un clasament pentru a determina retrogradarea la categoria inferioară, regulile menționate la alineatele (d) și e) nu se aplică; în acest caz ordinea de clasare se stabilește pe baza rezultatelor diferenței dintre golurile marcate în întreg campionatul și cele primite. Doar dacă există o egalitate și în diferența de gol, vor avea loc play-off-urile, așa cum se prevede la paragrafele d) și e) menționate mai sus. "
Toate legăturile în care nu ar fi trebuit acordat un titlu sportiv nu trebuiau reglementate cu diferența de obiectiv general, deoarece regulamentul organic nu prevedea acest lucru în niciun paragraf, prin urmare, celelalte echipe cu puncte egale ar trebui considerate clasificate cu merit egal , după cum sa aplicat, din 1942, când raportul de goluri a fost eliminat: cu cea mai înaltă poziție de rang, fără a lua în considerare diferența de goluri, chiar dacă ziarele l-au luat în considerare și l-au evidențiat.
Locația echipelor din Serie C 1968-1969
Grupa A;
Grupa B;
Grupa C;
Grupa A Echipe participante Clasament final Reguli:
Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt. A fost o cravată. În cazul acordării unui titlu sportiv, echipele au fost clasificate în funcție de diferența de gol generală. În cazul unei noi egalități, a fost prevăzut un play-off pe teren neutru. Cremonese a retrogradat după ce a pierdut playoff-ul de siguranță împotriva lui ex aequo Marzotto. Rezultate Tablou de bord ALE BIE CRE PICIOR DAR. MAR LUN NOV PIA PRO RAP SAV SOL SOT TREI TREI TRI UDI FRI VER Alexandria –––– 1-0 2-1 5-1 1-0 1-1 0-2 2-1 1-0 1-1 0-0 0-2 0-0 3-1 2-2 1-0 0-0 1-4 0-0 1-0 Biellese 0-0 –––– 1-1 1-0 0-0 3-1 3-1 1-2 0-1 1-0 1-0 1-0 1-0 1-1 1-1 1-1 1-1 2-0 1-1 0-1 Cremonese 0-0 1-0 –––– 0-0 4-1 1-0 1-1 0-2 2-0 2-0 2-1 0-2 0-1 1-1 0-0 2-2 1-3 0-0 2-1 0-0 Legnano 2-2 1-0 1-0 –––– 4-0 1-2 1-0 2-0 1-1 0-1 1-0 1-1 1-1 2-1 2-0 1-2 0-0 0-0 0-0 1-0 Ma.Co.Bi.Asti 0-2 1-0 3-2 2-1 –––– 2-1 2-3 1-1 0-2 3-3 1-2 1-1 0-2 0-0 1-1 0-1 1-0 1-1 3-1 2-0 Marzotto Valdagno 2-0 1-1 0-0 2-0 2-1 –––– 1-1 0-2 1-0 1-1 1-1 0-1 2-1 1-2 4-2 1-1 0-1 0-5 0-0 1-1 Monfalcone 0-0 2-0 1-1 1-2 2-0 2-2 –––– 1-1 0-0 3-0 1-0 0-0 4-1 1-0 1-0 1-1 1-2 0-0 1-0 1-0 Novara 1-0 3-1 0-0 1-1 3-1 3-0 2-2 –––– 2-2 0-0 3-1 1-1 1-3 1-0 1-2 0-0 0-1 1-1 1-0 1-2 Piacenza 1-0 2-0 2-0 2-0 3-2 1-0 1-0 1-1 –––– 3-1 3-0 1-0 3-0 4-1 1-0 1-0 0-0 1-1 3-0 2-0 Pro Patria 0-4 0-0 0-0 0-0 3-0 1-0 3-0 1-0 1-0 –––– 1-0 2-1 0-2 6-3 2-2 1-1 3-0 1-2 1-1 2-1 Rapallo Ruentes 0-2 1-1 0-0 0-0 1-0 0-3 1-2 0-2 0-2 0-0 –––– 1-1 0-1 4-1 0-0 1-1 2-4 0-0 0-0 1-1 Savona 1-0 1-1 1-0 0-0 1-0 1-0 4-1 2-1 0-1 1-1 0-0 –––– 1-1 0-0 2-0 1-0 1-0 0-0 0-1 1-0 Solbiatese 0-0 0-0 2-1 3-1 3-0 2-0 2-1 0-2 2-3 1-0 3-0 1-2 –––– 1-1 2-2 1-0 2-3 1-0 3-0 2-1 Sottomarina 2-0 1-1 0-0 1-2 1-0 1-1 1-1 1-1 1-1 1-0 1-0 0-1 1-2 –––– 2-1 0-1 2-2 1-0 0-0 0-0 Trevigliese 0-0 1-1 3-0 0-0 0-0 0-0 1-1 1-1 1-1 2-1 3-0 1-1 1-1 1-0 –––– 0-0 0-0 1-1 0-0 3-0 Treviso 0-0 2-3 1-0 0-0 3-0 2-2 2-0 1-0 1-0 0-0 1-0 1-0 1-0 1-1 2-1 –––– 0-0 0-0 0-0 3-0 Triestina 2-1 3-0 3-1 0-0 1-0 3-1 1-1 0-0 1-1 2-0 4-1 1-0 2-2 2-0 0-0 0-1 –––– 1-0 1-1 2-1 Udinese 1-1 0-0 3-0 3-0 0-0 0-1 3-1 1-0 0-2 3-1 2-0 3-0 0-1 0-1 2-0 0-0 2-1 –––– 2-0 1-1 Veneția 2-2 1-0 1-1 2-0 3-0 1-0 0-0 0-0 1-1 2-0 2-0 2-1 2-4 1-3 0-1 1-1 2-0 2-0 –––– 0-0 Verbania 0-3 2-1 0-1 1-1 4-1 0-0 1-0 0-0 0-0 1-0 0-0 1-1 0-0 3-0 0-0 2-0 0-0 0-3 1-0 ––––
Calendar exterior (primul) Prima zi retur (20ª) 15 sept. 1-0 Cremonese-Biellese 1-1 2 februarie 4-0 Legnano-Ma.Co.Bi.Asti 1-2 3-0 Novara-Marzotto Valdagno 2-0 0-0 Rapallo Ruentes-Veneția 0-2 1-1 Savona-Pro Patria 1-2 1-1 Sottomarina-Monfalcone 0-1 1-1 Trevigliese-Solbiatese 2-2 0-0 Treviso-Alessandria 0-1 1-0 Triestina-Udinese 1-2 0-0 Verbania-Piacenza 0-2
exterior (al 2-lea) A doua zi retur (21) 22 sept 2-1 Alessandria-Cremonese 0-0 9 februarie 1-0 Biellese-Legnano 0-1 1-2 Ma.Co.Bi.Asti-Rapallo Ruentes 0-1 0-1 Marzotto Valdagno-Triestina 1-3 0-0 Monfalcone-Savona 1-4 1-0 Piacenza-Treviso 0-1 2-1 Pro Patria-Verbania 0-1 1-1 Solbiatese-Sottomarina 2-1 2-0 Udinese-Trevigliese 1-1 0-0 Veneția-Novara 0-1
exterior (3) A 3-a zi retur (22) 30 sept. 2-0 Cremonese-Piacenza 0-2 16 februarie 2-2 Legnano-Alessandria 1-5 0-0 Marzotto Valdagno-Veneția 0-1 3-1 Novara-Ma.Co.Bi.Asti 1-1 1-1 Rapallo Ruentes-Biellese 0-1 1-1 Savona-Solbiatese 2-1 1-0 Sottomarina-Udinese 1-0 0-0 Treviso-Pro Patria 1-1 0-0 Triestina-Trevigliese 0-0 1-0 Verbania-Monfalcone 0-1
exterior (al 4-lea) A 4-a zi retur (23) 6 oct. 0-0 Alessandria-Rapallo Ruentes [3] 2-0 23 februarie 1-2 Biellese-Novara 1-3 2-1 Ma.Co.Bi.Asti-Marzotto Valdagno 1-2 1-1 Monfalcone-Treviso 0-2 2-0 Piacenza-Legnano 1-1 0-0 Pro Patria-Cremonese 0-2 2-1 Solbiatese-Verbania 0-0 1-0 Trevigliese-Sottomarina 1-2 3-0 Udinese-Savona 0-0 2-0 Veneția-Triestina 1-1
exterior (5) A 5-a zi retur (24) 13 oct 1-1 Cremonese-Monfalcone 1-1 2 mar. 0-1 Legnano-Pro Patria 0-0 1-1 Marzotto Valdagno-Biellese 1-3 1-0 Novara-Alessandria 1-2 0-2 Rapallo Ruentes-Piacenza 0-3 2-0 Savona-Trevigliese 1-1 1-0 Treviso-Solbiatese 0-1 2-0 Triestina-Sottomarina 2-2 3-0 Venice-Ma.Co.Bi.Asti 1-3 0-3 Verbania-Udinese 1-1
exterior (6) A 6-a zi retur (25) 20 oct 1-1 Alessandria-Marzotto Valdagno 0-2 9 mar. 1-1 Biellese-Veneția 0-1 1-0 Ma.Co.Bi.Asti-Triestina 0-1 1-2 Monfalcone-Legnano 0-1 1-1 Piacenza-Novara 2-2 1-0 Pro Patria-Rapallo Ruentes 0-0 2-1 Solbiatese-Cremonese 1-0 0-1 Sottomarina-Savona 0-0 3-0 Trevigliese-Verbania 0-0 0-0 Udinese-Treviso 0-0
exterior (al 7-lea) A 7-a zi retur (26) 27 oct 0-0 Cremonese-Udinese 0-3 16 mar. 1-1 Legnano-Solbiatese 1-3 1-0 Ma.Co.Bi.Asti-Biellese 0-0 1-0 Marzotto Valdagno-Piacenza 0-1 0-0 Novara-Pro Patria 0-1 1-2 Rapallo Ruentes-Monfalcone 0-1 2-1 Treviso-Trevigliese 0-0 1-0 Triestina-Savona 0-1 2-2 Veneția-Alexandria 0-0 3-0 Verbania-Sottomarina 0-0
exterior (8) A 8-a zi retur (27) 3 noiembrie 1-0 Alessandria-Ma.Co.Bi.Asti 2-0 23 mar. 1-1 Biellese-Triestina 0-3 1-1 Monfalcone-Novara 2-2 3-0 Piacenza-Veneția 1-1 1-0 Pro Patria-Marzotto Valdagno 1-1 1-0 Savona-Verbania 1-1 3-0 Solbiatese-Rapallo Ruentes 1-0 0-1 Sottomarina-Treviso 1-1 3-0 Trevigliese-Cremonese 0-0 3-0 Udinese-Legnano 0-0
un sens (9) A 9-a zi retur (28) 10 nov. 0-0 Biellese-Alessandria 0-1 30 mar. 1-1 Cremonese-Sottomarina 0-0 2-0 Legnano-Trevigliese 0-0 0-2 Ma.Co.Bi.Asti-Piacenza 2-3 1-1 Marzotto Valdagno-Monfalcone 2-2 1-3 Novara-Solbiatese 2-0 0-0 Rapallo Ruentes-Udinese 0-2 1-0 Treviso-Savona 0-1 2-1 Triestina-Verbania 0-0 2-0 Venice-Pro Patria 1-1
exterior (al 10-lea) A 10-a zi retur (29ª) 17 nov. 0-0 Alessandria-Triestina 1-2 13 apr. 1-0 Monfalcone-Veneția 0-0 2-0 Piacenza-Biellese 1-0 3-0 Pro Patria-Ma.Co.Bi.Asti 3-3 1-0 Savona-Cremonese 2-0 2-0 Solbiatese-Marzotto Valdagno 1-2 1-2 Sottomarina-Legnano 1-2 3-0 Trevigliese-Rapallo Ruentes 0-0 1-0 Udinese-Novara 1-1 2-0 Verbania-Treviso 0-3
un sens (11) Ziua a 11-a retur (30ª) 24 nov. 1-0 Alessandria-Piacenza 0-1 20 apr. 1-0 Biellese-Pro Patria 0-0 0-0 Cremonese-Verbania 1-0 1-1 Legnano-Savona 0-0 2-3 Ma.Co.Bi.Asti-Monfalcone 0-2 0-5 Marzotto Valdagno-Udinese 1-0 1-2 Novara-Trevigliese 1-1 4-1 Rapallo Ruentes-Sottomarina 0-1 0-1 Triestina-Treviso 0-0 2-4 Veneția-Solbiatese 0-3
într-un singur sens (al 12-lea) A 12-a zi retur (31ª) 1 dec. 2-0 Monfalcone-Biellese 1-3 4 mai 0-0 Piacenza-Triestina 1-1 0-4 Pro Patria-Alessandria 1-1 0-0 Savona-Rapallo Ruentes 1-1 3-0 Solbiatese-Ma.Co.Bi.Asti 2-0 1-1 Sottomarina-Novara 0-1 0-0 Trevigliese-Marzotto Valdagno 2-4 1-0 Treviso-Cremonese 2-2 2-0 Udinese-Veneția 0-2 1-1 Verbania-Legnano 0-1
un sens (al 13-lea) A 13-a zi retur (32ª) 8 dec. 0-2 Alessandria-Monfalcone 0-0 11 mai 1-0 Biellese-Solbiatese 0-0 1-2 Legnano-Treviso 0-0 1-1 Ma.Co.Bi.Asti-Udinese 0-0 1-2 Marzotto Valdagno-Sottomarina 1-1 1-1 Novara-Savona 1-2 3-1 Piacenza-Pro Patria 0-1 1-1 Rapallo Ruentes-Verbania 0-0 3-1 Triestina-Cremonese 3-1 0-1 Veneția-Trevigliese 0-0
un sens (al 14-lea) Ziua a 14-a retur (33ª) 15 dec. 0-0 Cremonese-Legnano 0-1 18 mai 0-0 Monfalcone-Piacenza 0-1 3-0 Pro Patria-Triestina 0-2 1-0 Savona-Marzotto Valdagno 1-0 0-0 Solbiatese-Alessandria 0-0 0-0 Sottomarina-Veneția 3-1 0-0 Trevigliese-Ma.Co.Bi.Asti 1-1 1-0 Treviso-Rapallo Ruentes 1-1 0-0 Udinese-Biellese 0-2 0-0 Verbania-Novara 2-1
un sens (al 15-lea) A 15-a zi retur (34ª) 22 dec. 1-4 Alessandria-Udinese 1-1 25 mai 1-1 Biellese-Trevigliese 1-1 0-0 Ma.Co.Bi.Asti-Sottomarina 0-1 1-1 Marzotto Valdagno-Verbania 0-0 0-0 Novara-Treviso 0-1 3-0 Piacenza-Solbiatese 3-2 3-0 Pro Patria-Monfalcone 0-3 0-0 Rapallo Ruentes-Cremonese 1-2 0-0 Triestina-Legnano 0-0 2-1 Veneția-Savona 1-0
exterior (16) A 16-a zi retur (35ª) 5 ian 0-2 Cremonese-Novara 0-0 1 iunie 1-0 Legnano-Rapallo Ruentes 0-0 1-2 Monfalcone-Triestina 1-1 1-0 Savona-Ma.Co.Bi.Asti 1-1 1-0 Solbiatese-Pro Patria 2-0 1-1 Sottomarina-Biellese 1-1 0-0 Trevigliese-Alessandria 2-2 2-2 Treviso-Marzotto Valdagno 1-1 0-2 Udinese-Piacenza 1-1 1-0 Verbania-Veneția 0-0
exterior (al 17-lea) Ziua a 17-a retur (36ª) 12 ian 3-1 Alessandria-Sottomarina 0-2 8 iunie 1-0 Biellese-Savona 1-1 2-0 Ma.Co.Bi.Asti-Verbania 1-4 0-0 Marzotto Valdagno-Cremonese 0-1 4-1 Monfalcone-Solbiatese 1-2 1-1 Novara-Legnano 0-2 1-0 Piacenza-Trevigliese 1-1 1-2 Pro Patria-Udinese 1-3 4-1 Triestina-Rapallo Ruentes 4-2 1-1 Veneția-Treviso 0-0
un sens (al 18-lea) A 18-a zi retur (37ª) 19 ian 2-1 Cremonese-Veneția 1-1 15 iunie 1-2 Legnano-Marzotto Valdagno 0-2 0-2 Rapallo Ruentes-Novara 1-3 1-0 Savona-Alessandria 2-0 2-3 Solbiatese-Triestina 2-2 1-1 Sottomarina-Piacenza 1-4 2-1 Trevigliese-Pro Patria 2-2 3-0 Treviso-Ma.Co.Bi.Asti 1-0 3-1 Udinese-Monfalcone 0-0 2-1 Verbania-Biellese 1-0
exterior (19) Ziua a 19-a retur (38ª) 26 ian 1-1 Biellese-Treviso 3-2 22 iunie 3-2 Ma.Co.Bi.Asti-Cremonese 1-4 1-1 Marzotto Valdagno-Rapallo Ruentes 3-0 1-0 Monfalcone-Trevigliese 1-1 1-0 Piacenza-Savona 1-0 6-3 Pro Patria-Sottomarina 0-1 1-0 Solbiatese-Udinese 1-0 0-0 Triestina-Novara 1-0 2-0 Veneția-Legnano 0-0 0-3 Verbania-Alessandria 0-1
Play-off-uri Mântuirea retrogradării Grupa B Echipe participante Clasament final Reguli:
Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt. A fost o cravată. În cazul acordării unui titlu sportiv, echipele au fost clasificate în funcție de diferența de gol generală. În cazul unei noi egalități, a fost prevăzut un play-off pe teren neutru. Rezultate Tablou de bord ANC SUNT ASC EMP ORL PENTRU JES MAC MAS OLB PIS PRA RAV RIM SAM DA ESTE SPE TOR STRADĂ VIS Anconitana –––– 1-1 1-0 1-0 3-0 2-0 2-0 2-1 0-0 0-0 1-0 2-1 5-0 1-0 2-1 0-1 1-1 1-1 0-0 1-0 Arezzo 1-0 –––– 0-1 4-3 2-1 1-0 2-0 1-0 1-0 2-0 1-1 0-0 2-1 3-0 1-0 1-0 0-0 1-0 1-0 5-1 Ascoli 2-1 1-1 –––– 1-1 1-1 2-0 2-2 2-1 1-1 0-0 1-0 1-0 1-1 1-0 0-0 2-0 2-1 1-0 0-1 0-0 Empoli 3-1 1-1 0-1 –––– 1-0 0-0 2-1 0-0 0-0 1-1 0-0 1-0 0-0 0-0 0-1 2-2 0-0 0-1 1-0 1-0 Entella 0-0 0-0 3-0 1-1 –––– 1-0 0-0 1-0 1-1 1-1 1-0 2-1 2-0 0-0 1-0 1-0 1-0 1-2 0-1 1-1 Forlì 0-1 0-2 1-2 1-2 1-1 –––– 1-0 1-1 1-1 0-0 1-1 0-2 0-0 0-0 0-0 0-1 0-0 0-1 1-2 1-1 Jesi 0-0 1-2 0-1 0-2 2-1 3-1 –––– 2-2 0-0 2-2 0-2 1-0 1-0 2-1 1-0 2-0 0-0 1-1 4-2 1-1 Macerata 2-1 0-1 0-0 0-1 0-1 2-0 0-0 –––– 0-1 0-0 2-0 0-0 2-0 3-0 1-2 1-5 1-0 1-0 0-0 0-0 Massese 2-0 1-0 3-0 0-0 2-0 2-2 1-1 0-0 –––– 1-0 1-0 0-2 0-0 1-1 1-0 0-0 0-0 4-0 1-0 3-0 Olbia 1-0 0-1 1-1 3-0 0-0 1-0 1-0 2-0 0-0 –––– 1-0 1-0 1-1 1-1 1-0 1-1 2-0 1-2 1-0 1-1 Pistoiese 1-1 1-0 1-0 1-0 2-0 1-0 2-1 0-0 0-0 0-0 –––– 0-0 0-0 0-0 1-0 1-1 2-1 1-0 2-1 0-0 gazon 2-0 0-1 0-0 0-0 1-1 2-0 1-1 2-2 0-0 3-1 3-1 –––– 1-1 0-0 1-0 0-0 0-0 2-2 1-1 2-1 Ravenna 0-0 0-0 0-1 2-0 3-1 0-0 0-0 2-0 1-0 0-0 1-1 0-1 –––– 0-0 1-0 1-1 0-0 2-0 3-2 0-0 Rimini 0-0 1-1 1-0 2-0 1-0 3-0 1-1 1-0 0-0 4-0 2-2 0-0 2-2 –––– 0-0 0-2 2-1 1-1 0-2 0-1 Sambenedettese 0-0 1-1 1-0 1-0 0-0 4-1 2-1 1-0 3-0 3-0 2-0 2-1 1-1 1-1 –––– 1-1 1-1 1-0 1-1 0-1 Siena 2-0 2-0 0-0 0-2 1-1 2-2 0-0 1-0 0-1 1-0 2-2 1-0 2-2 0-0 0-0 –––– 3-0 2-2 3-2 2-0 Condiment 0-0 1-0 0-0 0-0 1-1 1-1 0-0 3-0 0-1 0-0 4-1 0-0 1-3 1-0 1-0 0-0 –––– 1-0 1-1 2-0 Torres 0-0 0-0 2-0 0-1 2-0 2-0 2-1 0-0 0-1 1-1 0-0 2-0 2-0 2-1 1-0 1-1 2-1 –––– 2-0 0-1 Viareggio 1-1 0-1 0-1 1-0 0-0 3-0 2-0 2-0 0-2 2-0 1-0 1-1 1-0 1-1 1-1 1-0 2-1 3-1 –––– 1-2 Vis Pesaro 0-0 0-1 1-1 1-0 1-0 1-0 1-1 1-0 0-0 0-0 2-0 1-2 1-1 0-0 0-0 1-1 0-1 1-1 1-1 ––––
Calendar exterior (primul) Prima zi retur (20ª) 15 sept. 0-1 Anconitana-Siena 0-2 2 februarie 1-0 Arezzo-Sambenedettese 1-1 1-0 Ascoli-Rimini 0-1 1-0 Empoli-Entella 1-1 1-1 Forlì-Pistoiese 0-1 1-1 Massese-Jesi 0-0 1-1 Olbia-Vis Pesaro 0-0 1-1 Prato-Ravenna 1-0 3-0 Condiment-Maceratese 0-1 3-1 Viareggio-Torres 0-2
exterior (al 2-lea) A doua zi retur (21) 22 sept 1-0 Ascoli-Prato 0-0 9 februarie 0-0 Entella-Arezzo 1-2 1-1 Forlì-Massese 2-2 0-2 Jesi-Empoli 1-2 2-0 Maceratese-Pistoiese 0-0 1-0 Olbia-Anconitana 0-0 1-1 Ravenna-Siena 2-2 2-1 Rimini-Spezia 0-1 0-1 Torres-Vis Pesaro 1-1 1-1 Viareggio-Sambenedettese 1-1
exterior (3) A 3-a zi retur (22) 29 sept 0-0 Empoli-Forlì 2-1 16 februarie 2-1 Jesi-Rimini 1-1 3-0 Massese-Ascoli 1-1 2-0 Pistoiese-Entella 0-1 2-2 Prato-Maceratese 0-0 3-0 Sambenedettese-Olbia 0-1 2-0 Siena-Arezzo 0-1 1-1 Spezia-Viareggio 1-2 0-0 Torres-Anconitana 1-1 1-1 Vis Pesaro-Ravenna 0-0
exterior (al 4-lea) A 4-a zi retur (23) 6 oct. 2-0 Anconitana-Jesi 0-0 23 februarie 2-0 Arezzo-Olbia 1-0 1-1 Entella-Massese 0-2 1-2 Forlì-Ascoli 0-2 0-1 Maceratese-Empoli 0-0 3-2 Ravenna-Viareggio 0-1 1-0 Sambenedettese-Torres 0-1 0-0 Siena-Rimini 2-0 0-0 Condiment-Prato 0-0 2-0 Vis Pesaro-Pistoiese 0-0
exterior (5) A 5-a zi retur (24) 13 oct 1-0 Arezzo-Torres 0-0 2 mar. 2-0 Ascoli-Siena 0-0 1-0 Empoli-Vis Pesaro 0-1 0-1 Forlì-Anconitana 0-2 1-0 Jesi-Sambenedettese 1-2 2-0 Olbia-Maceratese 0-0 0-0 Pistoiese-Prato 1-3 0-0 Ravenna-Spezia 3-1 1-0 Rimini-Entella 0-0 0-2 Viareggio-Massese 0-1
exterior (6) A 6-a zi retur (25) 20 oct 0-0 Ascoli-Sambenedettese 0-1 9 mar. 0-0 Empoli-Ravenna 0-2 1-1 Massese-Rimini 0-0 1-0 Olbia-Jesi 2-2 1-1 Pistoiese-Anconitana 0-1 1-1 Prato-Entella 1-2 2-2 Siena-Forlì 1-0 1-0 Spezia-Arezzo 0-0 0-0 Torres-Maceratese 0-1 1-2 Viareggio-Vis Pesaro 1-1
exterior (al 7-lea) A 7-a zi retur (26) 27 oct 0-0 Anconitana-Massese 0-2 16 mar. 1-0 Arezzo-Viareggio 1-0 3-0 Entella-Ascoli 1-1 0-2 Forlì-Prato 0-2 1-5 Maceratese-Siena 0-1 1-1 Ravenna-Pistoiese 0-0 4-0 Rimini-Olbia 1-1 1-0 Sambenedettese-Empoli 1-0 2-1 Torres-Jesi 1-1 0-1 Vis Pesaro-Spezia 0-2
exterior (8) A 8-a zi retur (27) 3 noiembrie 1-1 Anconitana-Arezzo 0-1 23 mar. 1-0 Ascoli-Pistoiese 0-1 0-1 Entella-Viareggio 0-0 1-0 Jesi-Prato 1-1 2-0 Maceratese-Forlì 1-1 0-0 Massese-Ravenna 0-1 1-1 Rimini-Torres 1-2 1-0 Siena-Olbia 1-1 0-0 Spezia-Empoli 0-0 0-0 Vis Pesaro-Sambenedettese 1-0
andata (9ª) 9ª giornata ritorno (28ª) 10 dic. 2-1 Arezzo-Ravenna 0-0 30 mar. 3-1 Empoli-Anconitana 0-1 2-1 Jesi-Entella 0-0 0-0 Massese-Spezia 1-0 1-1 Olbia-Ascoli 0-0 0-0 Pistoiese-Rimini 2-2 2-1 Prato-Vis Pesaro 2-1 4-1 Sambenedettese-Forlì 0-0 2-2 Siena-Torres 1-1 2-0 Viareggio-Maceratese 0-0
andata (10ª) 10ª giornata ritorno (29ª) 17 nov. 2-1 Anconitana-Prato 0-2 13 apr. 1-0 Empoli-Viareggio 0-1 1-0 Entella-Siena 1-1 1-0 Forlì-Jesi 1-3 0-0 Olbia-Massese 0-1 2-0 Ravenna-Maceratese 0-2 0-0 Rimini-Sambenedettese 1-1 4-1 Spezia-Pistoiese 1-2 2-0 Torres-Ascoli 0-1 0-1 Vis Pesaro-Arezzo 1-5
andata (11ª) 11ª giornata ritorno (30ª) 24 nov. 1-0 Arezzo-Forlì 2-0 20 apr. 2-1 Ascoli-Spezia 0-0 1-0 Jesi-Ravenna 0-0 0-1 Maceratese-Entella 0-1 0-0 Pistoiese-Olbia 0-1 0-0 Prato-Empoli 0-1 0-0 Siena-Sambenedettese 1-1 0-1 Torres-Massese 0-4 1-1 Viareggio-Anconitana 0-0 0-0 Vis Pesaro-Rimini 1-0
andata (12ª) 12ª giornata ritorno (31ª) 1º dic. 5-0 Anconitana-Ravenna 0-0 4 mag. 0-1 Empoli-Ascoli 1-1 1-1 Entella-Vis Pesaro 0-1 0-0 Forlì-Olbia 0-1 0-0 Maceratese-Jesi 2-2 1-0 Massese-Arezzo 0-1 1-0 Pistoiese-Torres 0-0 0-2 Rimini-Viareggio 1-1 2-1 Sambenedettese-Prato 0-1 0-0 Spezia-Siena 0-3
andata (13ª) 13ª giornata ritorno (32ª) 8 dic. 1-0 Arezzo-Maceratese 1-0 11 mag. 0-1 Ascoli-Viareggio 1-0 0-1 Forlì-Torres 0-2 0-2 Jesi-Pistoiese 1-2 2-0 Olbia-Spezia 0-0 3-1 Ravenna-Entella 0-2 0-0 Rimini-Prato 0-0 0-0 Sambenedettese-Anconitana 1-2 0-2 Siena-Empoli 2-2 0-0 Vis Pesaro-Massese 0-3
andata (14ª) 14ª giornata ritorno (33ª) 15 dic. 2-1 Anconitana-Maceratese 1-2 18 mag. 0-0 Ascoli-Vis Pesaro 1-1 0-0 Empoli-Rimini 0-2 1-0 Entella-Forlì 1-1 0-0 Massese-Siena 1-0 1-0 Pistoiese-Sambenedettese 0-2 0-1 Prato-Arezzo 0-0 0-0 Ravenna-Olbia 1-1 2-1 Torres-Spezia 0-1 2-0 Viareggio-Jesi 2-4
andata (15ª) 15ª giornata ritorno (34ª) 22 dic. 1-1 Jesi-Vis Pesaro 1-1 25 mag. 0-0 Maceratese-Ascoli 1-2 0-0 Massese-Empoli 0-0 1-0 Pistoiese-Arezzo 1-1 3-0 Rimini-Forlì 0-0 1-1 Sambenedettese-Ravenna 0-1 1-0 Siena-Prato 0-0 0-0 Spezia-Anconitana 1-1 2-0 Torres-Entella 2-1 2-0 Viareggio-Olbia 0-1
andata (16ª) 16ª giornata ritorno (35ª) 5 gen. 1-0 Anconitana-Rimini 0-0 1º giu. 4-3 Arezzo-Empoli 1-1 1-2 Forlì-Viareggio 0-3 1-2 Olbia-Torres 1-1 0-0 Prato-Massese 2-0 0-1 Ravenna-Ascoli 1-1 0-0 Sambenedettese-Entella 0-1 2-2 Siena-Pistoiese 1-1 0-0 Spezia-Jesi 0-0 1-0 Vis Pesaro-Maceratese 0-0
andata (17ª) 17ª giornata ritorno (36ª) 12 gen. 1-0 Anconitana-Vis Pesaro 0-0 8 giu. 1-1 Ascoli-Arezzo 1-0 0-1 Empoli-Torres 1-0 1-0 Entella-Spezia 1-1 2-0 Jesi-Siena 0-0 3-0 Maceratese-Rimini 0-1 1-0 Massese-Sambenedettese 0-3 2-1 Pistoiese-Viareggio 0-1 3-1 Prato-Olbia 0-1 0-0 Ravenna-Forlì 0-0
andata (18ª) 18ª giornata ritorno (37ª) 19 gen. 2-0 Arezzo-Jesi 2-1 15 giu. 2-1 Ascoli-Anconitana 0-1 0-0 Empoli-Pistoiese 0-1 1-1 Entella-Olbia 0-0 0-1 Maceratese-Massese 0-0 2-2 Rimini-Ravenna 0-0 1-0 Spezia-Sambenedettese 1-1 2-0 Torres-Prato 2-2 1-0 Viareggio-Siena 2-3 1-0 Vis Pesaro-Forlì 1-1
andata (19ª) 19ª giornata ritorno (38ª) 26 gen. 3-0 Anconitana-Entella 0-0 22 giu. 1-1 Empoli-Olbia 0-3 0-0 Forlì-Spezia 1-1 0-1 Jesi-Ascoli 2-2 0-0 Pistoiese-Massese 0-1 1-1 Prato-Viareggio 1-1 2-0 Ravenna-Torres 0-2 1-1 Rimini-Arezzo 0-3 1-0 Sambenedettese-Maceratese 2-1 2-0 Siena-Vis Pesaro 1-1
Girone C Classifica finale Regolamento:
Due punti a vittoria, uno a pareggio, zero a sconfitta. Vigeva il pari merito. In caso di assegnazione di un titolo sportivo le squadre erano classificate secondo la differenza reti generale. In caso di ulteriore parità era previsto uno spareggio in campo neutro. Note:
La Casertana ha scontato 6 punti di penalizzazione. [4] Risultati Tabellone AVE BAR BRI CAS CHI COS CRO INT L'A LEC MAR MAS MAT MES NAR PES POT SAL TAR TRA Avellino –––– 2-0 2-2 0-0 0-1 4-0 1-0 1-1 2-0 2-3 3-0 2-0 0-1 1-1 1-0 0-0 0-0 0-1 1-1 1-1 Barletta 1-2 –––– 0-0 1-2 1-0 1-1 2-0 0-2 2-4 0-0 3-1 2-0 2-1 2-2 0-1 1-0 2-1 1-0 0-0 2-1 Brindisi 2-3 2-1 –––– 1-1 1-0 2-1 0-0 0-0 4-1 1-0 1-0 1-0 1-0 1-0 5-0 3-0 2-0 0-0 0-0 0-0 Casertana 2-0 2-1 1-0 –––– 2-0 1-0 3-0 2-0 2-1 1-0 5-0 3-1 4-0 1-0 2-0 3-0 3-1 2-0 0-0 2-2 Chieti 0-0 0-1 1-0 2-0 –––– 2-0 2-1 2-2 1-0 3-0 2-1 1-0 4-1 0-0 1-0 1-0 3-1 2-1 1-0 0-0 Cosenza 1-2 0-0 0-0 0-0 2-1 –––– 2-0 2-0 1-0 2-0 0-2 2-2 2-0 0-0 1-0 2-0 1-0 3-1 1-0 1-1 Crotone 3-0 2-0 0-1 1-0 1-0 0-0 –––– 0-0 0-0 0-0 3-1 2-0 0-0 0-0 1-0 1-0 1-0 1-0 1-1 0-0 Internapoli 2-0 2-0 2-1 2-0 3-0 2-0 2-1 –––– 2-0 1-1 6-0 3-0 1-1 2-1 2-0 3-0 0-0 0-0 0-0 4-0 L'Aquila 0-1 2-1 1-1 0-1 0-0 1-0 0-0 0-1 –––– 3-0 1-0 1-0 2-1 0-0 0-1 0-2 1-2 1-1 1-2 0-0 Lecce 0-0 0-0 1-0 2-2 0-0 1-0 0-0 0-0 2-1 –––– 3-0 2-0 2-1 1-0 2-1 0-1 1-0 2-1 0-2 3-0 Marsala 1-0 0-0 0-0 0-1 1-1 1-1 1-0 2-1 1-1 1-0 –––– 3-0 1-1 2-2 1-0 1-1 1-0 2-0 1-1 0-0 Massiminiana 1-0 0-0 0-1 0-0 2-1 1-2 1-0 2-1 2-0 2-1 4-1 –––– 2-0 0-0 1-1 1-0 0-0 1-0 0-1 0-0 Matera 1-0 0-1 2-0 0-0 3-0 0-0 0-0 1-1 1-0 1-1 5-2 4-0 –––– 0-0 1-0 1-1 1-0 1-3 0-1 2-0 Messina 2-1 0-1 3-1 1-1 1-0 1-0 2-1 0-0 1-1 0-0 1-0 0-1 3-0 –––– 2-0 2-0 0-0 1-1 2-0 0-0 Nardò 2-0 0-1 0-0 1-1 1-0 0-0 1-0 0-0 0-0 0-2 1-0 2-1 0-0 1-0 –––– 0-0 2-0 0-2 1-2 0-0 Pescara 1-1 1-1 1-1 0-0 0-0 2-0 1-1 3-0 2-0 0-0 0-0 0-0 0-0 1-0 0-0 –––– 0-0 1-1 1-0 2-0 Potenza 0-2 4-1 1-1 0-1 2-1 1-0 2-2 1-1 4-4 3-1 1-0 0-0 0-0 2-1 1-1 3-1 –––– 1-0 0-0 2-0 Salernitana 1-1 0-0 2-1 0-0 2-1 1-1 1-1 1-0 3-1 0-0 0-1 2-0 1-1 2-1 4-0 1-1 1-0 –––– 1-0 2-0 Taranto 1-0 2-0 2-0 1-0 1-0 3-1 2-0 2-0 4-0 1-1 3-0 3-0 1-0 1-1 1-0 1-0 1-1 1-0 –––– 2-1 Trapani 1-0 1-0 0-0 0-1 2-0 2-1 2-0 0-0 1-0 0-2 2-1 0-0 1-1 1-0 0-1 1-1 0-1 1-1 0-0 ––––
Calendario andata (1ª) 1ª giornata ritorno (20ª) 15 set. 2-0 Casertana-Chieti 0-2 2 feb. 2-0 Cosenza-Matera 0-0 1-1 Crotone-Taranto 0-2 2-0 Internapoli-L'Aquila 1-0 0-0 Messina-Lecce 0-1 2-1 Nardò-Massiminiana 1-1 1-1 Pescara-Barletta 0-1 0-2 Potenza-Avellino 0-0 0-1 Salernitana-Marsala 0-2 0-0 Trapani-Brindisi 0-0
andata (2ª) 2ª giornata ritorno (21ª) 22 set. 0-1 Avellino-Chieti 0-0 9 feb. 2-1 Barletta-Potenza 1-4 1-0 L'Aquila-Cosenza 0-1 0-0 Matera-Casertana 0-4 3-1 Messina-Brindisi 0-1 1-0 Nardò-Marsala 0-1 1-1 Pescara-Crotone 0-1 2-0 Salernitana-Massiminiana 0-1 2-0 Taranto-Internapoli 0-0 0-2 [3] Trapani-Lecce 0-3
andata (3ª) 3ª giornata ritorno (22ª) 30 set. 0-0 Brindisi-Internapoli 1-2 16 feb. 2-0 Casertana-Avellino 0-0 1-0 Chieti-Taranto 0-1 1-0 Cosenza-Nardò 0-0 0-0 Crotone-Messina 1-2 2-1 Lecce-Salernitana 0-0 0-0 Marsala-Barletta 1-3 1-0 Massiminiana-Pescara 0-0 1-0 Matera-L'Aquila 1-2 2-0 Potenza-Trapani 1-0
andata (4ª) 4ª giornata ritorno (23ª) 6 ott. 0-1 Avellino-Matera 0-1 23 feb. 3-0 Chieti-Lecce 0-0 0-0 Crotone-Trapani 0-2 2-0 Internapoli-Cosenza 0-2 1-2 L'Aquila-Taranto 0-4 1-1 Marsala-Pescara 0-0 0-0 Massiminiana-Barletta 0-2 1-1 Nardò-Casertana 0-2 2-1 Potenza-Messina 0-0 2-1 Salernitana-Brindisi 0-0
andata (5ª) 5ª giornata ritorno (24ª) 13 ott. 0-2 Barletta-Internapoli 0-2 2 mar. 1-0 Brindisi-Matera 0-2 3-1 Casertana-Massiminiana 0-0 3-1 Cosenza-Salernitana 1-1 0-0 L'Aquila-Crotone 0-0 2-1 Lecce-Nardò 2-0 2-1 Messina-Avellino 1-1 0-0 Pescara-Chieti 0-1 1-1 Taranto-Potenza 0-0 2-1 Trapani-Marsala 0-0
andata (6ª) 6ª giornata ritorno (25ª) 20 ott. 2-2 Avellino-Brindisi 3-2 9 mar. 1-0 Chieti-L'Aquila 0-0 0-0 Crotone-Cosenza 0-2 1-1 Internapoli-Lecce 0-0 4-1 Massiminiana-Marsala 0-3 0-1 Matera-Barletta 1-2 0-0 Nardò-Pescara 0-0 0-1 Potenza-Casertana 1-3 1-0 Salernitana-Taranto 0-1 1-0 Trapani-Messina 0-0
andata (7ª) 7ª giornata ritorno (26ª) 27 ott. 2-0 Avellino-L'Aquila 1-0 16 mar. 1-1 Barletta-Cosenza 0-0 1-0 Brindisi-Chieti 0-1 2-0 Casertana-Salernitana 0-0 0-0 Crotone-Internapoli 1-2 2-1 Lecce-Matera 1-1 2-2 Marsala-Messina 0-1 0-0 Massiminiana-Trapani 0-0 0-0 Pescara-Potenza 1-3 1-0 Taranto-Nardò 2-1
andata (8ª) 8ª giornata ritorno (27ª) 3 nov. 1-2 Barletta-Casertana 1-2 23 mar. 1-0 Chieti-Massiminiana 1-2 2-0 Cosenza-Lecce 0-1 0-0 Internapoli-Potenza 1-1 1-0 L'Aquila-Marsala 1-1 0-0 Matera-Crotone 0-0 2-0 Messina-Pescara 0-1 0-0 Nardò-Brindisi 0-5 1-1 Salernitana-Avellino 1-0 0-0 Trapani-Taranto 1-2
andata (9ª) 9ª giornata ritorno (28ª) 10 nov. 2-1 Brindisi-Barletta 0-0 30 mar. 1-0 Casertana-Cosenza 0-0 2-1 Chieti-Marsala 1-1 1-0 Crotone-Salernitana 1-1 2-0 Internapoli-Nardò 0-0 1-0 L'Aquila-Massiminiana 0-2 0-0 Lecce-Avellino 3-2 2-0 Messina-Taranto 1-1 0-0 Potenza-Matera 0-1 1-1 Trapani-Pescara 0-2
andata (10ª) 10ª giornata ritorno (29ª) 17 nov. 1-0 Avellino-Crotone 0-3 13 apr. 2-4 Barletta-L'Aquila 1-2 0-0 Cosenza-Messina 0-1 1-0 Marsala-Potenza 0-1 0-1 Massiminiana-Brindisi 0-1 1-1 Matera-Internapoli 1-1 1-0 Nardò-Chieti 0-1 0-0 Pescara-Casertana 0-3 2-0 Salernitana-Trapani 1-1 1-1 Taranto-Lecce [3] 2-0
andata (11ª) 11ª giornata ritorno (30ª) 24 nov. 1-0 Barletta-Chieti 1-0 20 apr. 3-0 Casertana-Crotone 0-1 1-1 Cosenza-Trapani 1-2 2-0 Internapoli-Avellino 1-1 0-1 L'Aquila-Nardò 0-0 0-0 Marsala-Brindisi 0-1 0-0 Massiminiana-Potenza 0-0 0-1 Matera-Taranto 0-1 0-0 Pescara-Lecce 1-0 2-1 Salernitana-Messina 1-1
andata (12ª) 12ª giornata ritorno (31ª) 1º dic. 0-0 Avellino-Pescara 1-1 4 mag. 1-1 Brindisi-Casertana 0-1 2-2 Chieti-Internapoli 0-3 1-0 Crotone-Nardò 0-1 1-1 L'Aquila-Salernitana 1-3 2-0 Lecce-Massiminiana 1-2 3-0 Messina-Matera 0-0 1-0 Potenza-Cosenza 0-1 3-0 Taranto-Marsala 1-1 1-0 Trapani-Barletta 1-2
andata (13ª) 13ª giornata ritorno (32ª) 8 dic. 2-1 Casertana-L'Aquila 1-0 11 mag. 0-1 Crotone-Brindisi 0-0 0-0 Internapoli-Salernitana 0-1 3-0 Lecce-Marsala 0-1 0-1 Messina-Barletta 2-2 2-0 Nardò-Avellino 0-1 2-0 Pescara-Cosenza 0-2 2-1 Potenza-Chieti 1-3 3-0 Taranto-Massiminiana 1-0 1-1 Trapani-Matera 0-2
andata (14ª) 14ª giornata ritorno (33ª) 15 dic. 1-2 Barletta-Avellino 0-2 18 mag. 1-0 Brindisi-Lecce 0-1 2-2 Casertana-Trapani 1-0 0-0 Chieti-Messina 0-1 1-0 Cosenza-Taranto 1-3 2-1 Marsala-Internapoli 0-6 1-0 Massiminiana-Crotone 0-2 1-0 Matera-Nardò 0-0 2-0 Pescara-L'Aquila 2-0 1-0 Salernitana-Potenza 0-1
andata (15ª) 15ª giornata ritorno (34ª) 22 dic. 2-0 Avellino-Massiminiana 0-1 25 mag. 1-0 Barletta-Salernitana 0-0 0-0 Chieti-Trapani 0-2 1-1 L'Aquila-Brindisi 1-4 0-0 Lecce-Crotone 0-0 1-1 Marsala-Cosenza 2-0 1-1 Matera-Pescara 0-0 0-0 Messina-Internapoli 1-2 1-1 Potenza-Nardò 0-2 1-0 Taranto-Casertana 0-0
andata (16ª) 16ª giornata ritorno (35ª) 5 gen. 2-1 Brindisi-Cosenza 0-0 1º giu. 5-0 Casertana-Marsala 1-0 1-0 Crotone-Chieti 1-2 3-0 Internapoli-Pescara 0-3 1-0 Lecce-Potenza 1-3 0-0 Massiminiana-Messina 1-0 0-1 Nardò-Barletta 1-0 1-1 Salernitana-Matera 3-1 1-0 Taranto-Avellino 1-1 1-0 Trapani-L'Aquila 0-0
andata (17ª) 17ª giornata ritorno (36ª) 12 gen. 1-1 Avellino-Trapani 0-1 8 giu. 0-0 Barletta-Lecce 0-0 0-0 Brindisi-Taranto 0-2 2-1 Cosenza-Chieti 0-2 2-0 Internapoli-Casertana 0-2 1-0 Marsala-Crotone 1-3 4-0 Matera-Massiminiana 0-2 2-0 Messina-Nardò 0-1 1-1 Pescara-Salernitana 1-1 4-4 Potenza-L'Aquila 2-1
andata (18ª) 18ª giornata ritorno (37ª) 19 gen. 3-0 Avellino-Marsala 0-1 15 giu. 2-0 Barletta-Crotone 0-2 1-0 Casertana-Lecce 2-2 4-1 Chieti-Matera 0-3 0-0 L'Aquila-Messina 1-1 1-2 Massiminiana-Cosenza 2-2 0-2 Nardò-Salernitana 0-4 1-0 Pescara-Taranto 0-1 1-1 Potenza-Brindisi 0-2 0-0 Trapani-Internapoli 0-4
andata (19ª) 19ª giornata ritorno (38ª) 26 gen. 3-0 Brindisi-Pescara 1-1 22 giu. 1-2 Cosenza-Avellino 0-4 1-0 Crotone-Potenza 2-2 3-0 Internapoli-Massiminiana 1-2 2-1 Lecce-L'Aquila 0-3 1-1 Marsala-Matera 2-5 1-1 Messina-Casertana 0-1 0-0 Nardò-Trapani 1-0 2-1 Salernitana-Chieti 1-2 2-0 Taranto-Barletta 0-0
Note ^ Tratto da "Le Carte Federali", edizione aggiornata dalla FIGC per la stagione 1968-1969 a pag. 57 e 58. ^ Come Ma.Co.Bi. Asti; a fine stagione si fonde con l'AC Asti arrivato 16º nello stesso girone e cambia denominazione. ^ a b c a tavolino ^ Per illecito sportivo. La rivolta del pallone , su quicampania.it .