Premiile Oscar din 1961
Salt la navigare Salt la căutare
Cea de -a 33-a ediție a ceremoniei de decernare a premiilor Oscar a avut loc la 17 aprilie 1961 la Santa Monica , la Auditoriul Civic Santa Monica , prezentată de comediantul Bob Hope .
Câștigători și nominalizați
Câștigătorii sunt indicați cu caractere aldine mai jos.
În cazul în care sunt recurente și disponibile, titlul în limba italiană și titlul în limba originală sunt indicate între paranteze.
Cel mai bun film
- Apartamentul (The Apartment), în regia lui Billy Wilder
- The Alamo (The Alamo), în regia lui John Wayne
- Fiul lui Iuda ( Elmer Gantry ), regia Richard Brooks
- Sons and Lovers (Sons and Lovers), regia Jack Cardiff
- I nomadi ( The Sundowners ), în regia lui Fred Zinnemann
Cea mai bună regie
- Billy Wilder - The apartment (The Apartment)
- Jules Dassin - Never on Sunday (Niciodată duminică)
- Alfred Hitchcock - Psyco ( Psiho )
- Jack Cardiff - Sons and Lovers (Sons and Lovers)
- Fred Zinnemann - Nomazii (The Sundowners)
Cel mai bun actor într-un rol principal
- Burt Lancaster - Fiul lui Iuda ( Elmer Gantry )
- Trevor Howard - Sons and Lovers (Sons and Lovers)
- Jack Lemmon - The apartment (The Apartment)
- Laurence Olivier - The Out of Phase ( The Entertainer )
- Spencer Tracy - ... și omul l-a creat pe Satan ( Moștenește vântul )
Cea mai bună actriță într-un rol principal
- Elizabeth Taylor - Venus in Mink ( Butterfield 8 )
- Greer Garson - Răsărit de soare la Campobello
- Deborah Kerr - Nomade (The Sundowners)
- Shirley MacLaine - The apartment (The Apartment)
- Melina Mercouri - Never on Sunday (Never on Sunday)
Cel mai bun actor în rol secundar
- Peter Ustinov - Spartacus
- Peter Falk - Murder Syndicate ( Murder Inc. )
- Jack kruschen - The apartment (The Apartment)
- Sal Mineo - Exod
- Chill Wills - Bătălia de la Alamo ( The Alamo )
Cea mai bună actriță în rol secundar
- Shirley Jones - Fiul lui Iuda ( Elmer Gantry )
- Glynis Johns - Nomads (The Sundowners)
- Shirley Knight - The Dark at the Top of the Stairs (Întunericul din partea de sus a scărilor)
- Janet Leigh - Psyco ( Psiho )
- Mary Ure - Sons and Lovers (Sons and Lovers)
Cel mai bun scenariu original
- Billy Wilder și IAL Diamond - The apartment (The Apartment)
- Richard Gregson , Michael Craig și Bryan Forbes - Tortura tăcerii (The Angry Silence)
- Norman Panama și Melvin Frank - Un adulter dificil ( faptele vieții )
- Marguerite Duras - Hiroshima Mon Amour
- Jules Dassin - Never on Sunday (Niciodată duminică)
Cel mai bun scenariu neoriginal
- Richard Brooks - Fiul lui Iuda ( Elmer Gantry )
- Nedrick Young și Harold Jacob Smith - ... și omul l-a creat pe Satan ( Moștenește vântul )
- Gavin Lambert și TEB Clarke - Sons and Lovers (Sons and Lovers)
- Isobel Lennart - Nomade (The Sundowners)
- James Kennaway - Whisky and Glory ( Tunes of Glory )
Cel mai bun film străin
- Fântâna fecioarei ( Jungfrukällan ), regia Ingmar Bergman ( Suedia )
- Kapò , regia Gillo Pontecorvo ( Italia )
- Adevărul ( La Vérité ), regia Henri-Georges Clouzot ( Franța )
- Moartea în vacanță ( Macario ), regia Roberto Gavaldón ( Mexic )
- Al nouălea cerc ( Deveti krug ), regia France Štiglic ( Iugoslavia )
Cea mai bună fotografie
Alb-negru
- Freddie Francis - Sons and Lovers ( Sons and Lovers )
- Joseph LaShelle - The apartment (The Apartment)
- Charles B. Lang Jr. - Un adulter dificil ( faptele vieții )
- Ernest Laszlo - ... și omul l-a creat pe Satan ( Moștenește vântul )
- John L. Russell - Psyco ( psiho )
Culoare
- Russell Metty - Spartacus
- William H. Clothier - Bătălia de la Alamo ( The Alamo )
- Joseph Ruttenberg și Charles Harten - Venus in Mink ( Butterfield 8 )
- Sam Leavitt - Exod
- Joe MacDonald - Pepe ( Pepe )
Cea mai bună editare
- Daniel Mandell - The apartment (The Apartment)
- Stuart Gilmore - Bătălia de la Alamo ( The Alamo )
- Frederic Knudtson - ... și omul l-a creat pe Satan ( Moștenește vântul )
- Viola Lawrence și Al Clark - Pepe
- Robert Lawrence - Spartacus
Cea mai bună scenografie
Alb-negru
- Alexandre Trauner și Edward G. Boyle - The apartment (The Apartment)
- Joseph McMillan Johnson , Kenneth A. Reid și Ross Dowd - Un adulter dificil ( Faptele vieții )
- Joseph Hurley , Robert Clatworthy și George Milo - Psyco ( Psycho )
- Tom Morahan și Lionel Couch - Sons and Lovers (Sons and Lovers)
- Hal Pereira , Walter H. Tyler , Sam Comer și Arthur Krams - Un marțian pe pământ ( vizită pe o planetă mică )
Culoare
- Alexander Golitzen , Eric Orbom , Russell A. Gausman și Julia Heron - Spartacus
- George W. Davis , Addison Hehr , Henry Grace , Hugh Hunt și Otto Siegel - Cimarron
- Hal Pereira , Roland Anderson , Sam Comer și Arrigo Breschi - La baia di Napoli ( A început în Napoli )
- Ted Haworth și William Kiernan - Pepe
- Edward Carrere și George James Hopkins - Răsăritul soarelui la Campobello
Cele mai bune costume
Alb-negru
- Edith Head și Edward Stevenson - Un adulter dificil ( faptele vieții )
- Theoni Vachlioti - Never on Sunday (Never on Sunday)
- Howard Shoup - Jack Diamond Gangster ( The Rise and Fall of Legs Diamond )
- Bill Thomas - The Seven Thieves (Șapte hoți)
- Marik Vos - Fântâna fecioarei ( Jungfrukällan )
Culoare
- Arlington Valles și Bill Thomas - Spartacus ( Spartacus )
- Irene Sharaff - Can-Can
- Irene - Lace Midnight (Midnight Lace)
- Edith Head - Pepe ( Pepe )
- Marjorie Best - Sunrise at Campobello ( Sunrise at Campobello )
Cele mai bune efecte speciale
- Gene Warren și Tim Baar - Omul care a trăit în viitor ( Mașina timpului )
- AJ Lohman - Cruise of Terror ( The Last Voyage )
Cea mai bună coloană sonoră
Dramă sau film de comedie
- Ernest Gold - Exod
- André Previn - Fiul lui Iuda ( Elmer Gantry )
- Elmer Bernstein - The Magnificent Seven (The Magnificent Seven)
- Dimitri Tiomkin - Bătălia de la Alamo ( The Alamo )
- Alex North - Spartacus
Film muzical
- Morris Stoloff și Harry Sukman - Ecstasy ( Cântec fără sfârșit - Povestea lui Franz Liszt )
- André Previn - Susanna Ringing Agency ( Clopotele sună )
- Nelson Riddle - Can-Can
- Lionel Newman și Earle H. Hagen - Let's Make Love (Let's Make Love)
- Johnny Green - Pepe
Cel mai bun căntec
- Never on Sunday , muzică și versuri de Manos Hadjidakis - Never on Sunday ( Never on Sunday )
- Faptele vieții , muzică și versuri de Johnny Mercer - Un adulter dificil ( Faptele vieții )
- Faraway Part of Town , muzică de André Previn , text de Dory Langdon - Pepe
- The Second Time Around , muzică de James Van Heusen , text de Sammy Cahn - În doi este un alt lucru ( High Time )
- Frunzele verzi ale verii , muzică de Dimitri Tiomkin , text de Paul Francis Webster - Bătălia de la Alamo ( The Alamo )
Cel mai bun sunet
- Fred Hynes , Gordon E. Sawyer , Departamentul de sunet Todd-AO și Samuel Goldwyn Studio Departamentul de sunet - The Alamo ( The Alamo )
- Gordon E. Sawyer și Samuel Goldwyn Studio Sound Department - The apartment (The Apartment)
- Franklin E. Milton și Departamentul de sunet al studioului Metro-Goldwyn-Mayer - Cimarron
- Departamentul de sunet Charles Rice și Columbia Studio - Pepe
- George R. Groves și Warner Bros. Studio Departamentul de sunet - Sunrise at Campobello
Cel mai bun documentar
- Calul zburător (Calul cu coada zburătoare), în regia lui Larry Lansburgh
- Rebel in Paradise ( Rebel in Paradise ), regia Robert D. Fraser
Cel mai bun scurtmetraj
- Ziua pictorului ( Ziua pictorului ), în regia lui Robert P. Davis
- The Creation of Woman ( The Creation of Woman ), în regia lui Charles F. Schwep
- Islands of the Sea ( Insulele Mării ), în regia lui James Algar
- A Sport Is Born ( A Sport Is Born ), regia Leslie Winik
Cel mai bun scurtmetraj documentar
- Giuseppina ( Giuseppina ), regia James Hill
- Dincolo de tăcere ( Beyond Silence ), în regia Agenției de Informații a Statelor Unite
- Un oraș numit Copenhaga ( En de ved navn København ), în regia lui Jørgen Roos
- George Grosz 'Interregnum ( George Grosz' Interregnum ), în regia lui Charles Carey și Altina Carey
- Univers ( Univers ), în regia lui Roman Kroitor și Colin Low
Cel mai bun scurtmetraj de animație
- Munro , regia Gene Deitch
- Goliat, micul elefant ( Goliat II ), regia Wolfgang Reitherman
- Beat beat (High Note), în regia lui Chuck Jones
- O místo na slunci , în regia lui Frantisek Vystrecil
- Mouse- ul discord (Mouse and Garden), în regia lui Friz Freleng
Premiul pentru realizarea vieții
Gary Cooper pentru numeroasele sale spectacole memorabile și recunoașterea internațională pe care el, ca individ, a acordat-o industriei cinematografice.
Lui Stan Laurel pentru creativitatea sa de pionierat în domeniul comediei cinematografice.
Premiul pentru tineret
Pentru Hayley Mills
Premiul umanitar Jean Hersholt
Pentru Sol Lesser
linkuri externe
- ( EN ) Premiile 33 a Academiei (1961) Nominați și câștigători , pe oscars.org . Adus la 23 februarie 2014 (arhivat din original la 24 decembrie 2013) .