1984 Premiile Academiei
Salt la navigare Salt la căutare
Cea de -a 56-a ediție a ceremoniei de decernare a premiilor Oscar a avut loc pe 9 aprilie 1984 la Los Angeles , la Dorothy Chandler Pavilion , găzduit de Johnny Carson .
Câștigători și nominalizați
Câștigătorii sunt indicați cu caractere aldine mai jos.
În cazul în care sunt recurente și disponibile, titlul în limba italiană și titlul în limba originală sunt indicate între paranteze.
Cel mai bun film
- Termeni de dragoste (Terms of Endearment), în regia lui James L. Brooks
- Tender Mercies - Tender Mercies , în regia lui Bruce Beresford
- The Big Chill (The Big Chill), în regia lui Lawrence Kasdan
- The Dresser (The Dresser), în regia lui Peter Yates
- True Men ( The Right Stuff ), în regia lui Philip Kaufman
Cea mai bună regie
- James L. Brooks - Dor de tandrețe ( Condiții de dragoste )
- Peter Yates - The Dresser (The Dresser)
- Ingmar Bergman - Fanny și Alexander ( Fanny și Alexander )
- Mike Nichols - Silkwood
- Bruce Beresford - Tender Mercies - A Tender Thank You ( Tender Mercies )
Cel mai bun actor într-un rol principal
- Robert Duvall - Tender Mercies - A Tender Thank You ( Tender Mercies )
- Michael Caine - Rita, Rita, Rita ( Rita educatoare )
- Tom Conti - Reuben, Reuben
- Tom Courtenay - The Dresser (The Dresser)
- Albert Finney - The Dresser (Comoda)
Cea mai bună actriță într-un rol principal
- Shirley MacLaine - Dor de tandrețe ( Condiții de dragoste )
- Jane Alexander - Testament
- Meryl Streep - Silkwood
- Julie Walters - Rita, Rita, Rita ( Rita educatoare )
- Debra Winger - Dor de tandrețe ( Condiții de dragoste )
Cel mai bun actor în rol secundar
- Jack Nicholson - Termeni de dragoste (Termeni de dragoste)
- Charles Durning - A fi sau a nu fi (A fi sau a nu fi)
- John Lithgow - Termeni de dragoste (Termeni de dragoste)
- Sam Shepard - Real Men ( The Right Stuff )
- Rip Torn - The Silent Forest ( Cross Creek )
Cea mai bună actriță în rol secundar
- Linda Hunt - The Year of Living Dangerously (Anul vieții periculoase)
- Cher - Lemn de mătase
- Glenn Close - The Big Chill (The Big Chill)
- Amy Irving - Yentl
- Alfre Woodard - The Silent Forest ( Cross Creek )
Cel mai bun scenariu original
- Horton Foote - Tender Mercies - A Tender Thank You ( Tender Mercies )
- Lawrence Kasdan și Barbara Benedek - The Big Chill (The Big Chill)
- Ingmar Bergman - Fanny și Alexander ( Fanny și Alexander )
- Nora Ephron și Alice Arlen - Silkwood
- Lawrence Lasker și Walter F. Parkes - Jocuri de război - Jocuri de război ( WarGames )
Cel mai bun scenariu neoriginal
- James L. Brooks - Dor de tandrețe ( Condiții de dragoste )
- Harold Pinter - Trădare ( Trădare )
- Ronald Harwood - The Dresser (The Dresser)
- Willy Russell - Rita, Rita, Rita ( Rita educatoare )
- Julius J. Epstein - Reuben, Reuben
Cel mai bun film străin
- Fanny și Alexander ( Fanny & Alexander ), regia Ingmar Bergman ( Suedia )
- Împrumută-mi rujul ( Coup de foudre ), regia Diane Kurys ( Franța )
- Revolta lui Iov ( Jób lázadása ), regia Imre Gyöngyössy și Barna Kabay ( Ungaria )
- Carmen Story ( Carmen ), în regia lui Carlos Saura ( Spania )
- Ballando ballando ( Le bal ), regia Ettore Scola ( Algeria )
Cea mai bună fotografie
- Sven Nykvist - Fanny și Alexander ( Fanny și Alexander )
- Don Peterman - Flashdance
- Caleb Deschanel - Real Men ( The Right Stuff )
- William A. Fraker - Jocuri de război - Jocuri de război ( WarGames )
- Gordon Willis - Zelig
Cea mai bună editare
- Glenn Farr , Lisa Fruchtman , Stephen A. Rotter , Douglas Stewart și Tom Rolf - Real Men ( The Right Stuff )
- Frank Morriss și Edward Abroms - Blue Thunder (Blue Thunder)
- Bud Smith și Walt Mulconery - Flashdance
- Sam O'Steen - Silkwood
- Richard Marks - Termeni de dragoste (Termeni de dragoste)
Cea mai bună scenografie
- Anna Asp - Fanny și Alexander ( Fanny și Alexander )
- Norman Reynolds , Fred Hole , James Schoppe și Michael Ford - Return of the Jedi (Întoarcerea Jediului)
- Geoffrey Kirkland , Richard J. Lawrence , W. Stewart Campbell , Peter Romero , Pat Pending și George R. Nelson - Real Men ( The Right Stuff )
- Polly Platt , Harold Michelson , Tom Pedigo și Anthony Mondello - Termeni de dragoste (Termeni de dragoste)
- Roy Walker , Leslie Tomkins și Tessa Davies - Yentl
Cele mai bune costume
- Marik Vos - Fanny and Alexander ( Fanny & Alexander )
- Joe I. Tompkins - Pădurea tăcută ( Cross Creek )
- William Ware Theiss - Inima ca o roată (Heart Like a Wheel)
- Anne-Marie Marchand - Întoarcerea lui Martin Guerre ( Le Retour de Martin Guerre )
- Santo Loquasto - Zelig
Cea mai bună coloană sonoră
Original
- Bill Conti - Real Men ( The Right Stuff )
- Leonard Rosenman - Pădurea tăcută ( Cross Creek )
- Michael Gore - Dor de tandrețe ( Condiții de dragoste )
- John Williams - Return of the Jedi (Întoarcerea Jediului)
- Jerry Goldsmith - Under Fire (Sub foc)
Adaptat cu melodii originale
- Michel Legrand , Alan Bergman și Marilyn Bergman - Yentl
- Lalo Schifrin - The Sting II ( The Sting II )
- Elmer Bernstein - Un fotoliu pentru două persoane ( Locuri de tranzacționare )
Cel mai bun căntec
- Flashdance ... What a Feeling , muzică de Giorgio Moroder și text de Keith Forsey și Irene Cara - Flashdance
- Maniac , muzică și versuri de Michael Sembello și Dennis Matkosky - Flashdance
- Over You , muzică și versuri de Austin Roberts și Bobby Hart - Tender Mercies - Tender Mercies
- Tată, mă auzi? , muzică de Michel Legrand , text de Alan Bergman și Marilyn Bergman - Yentl
- The Way He Makes Me Feel , muzică de Michel Legrand , text de Alan Bergman și Marilyn Bergman - Yentl
Cel mai bun sunet
- Mark Berger , Randy Thom , Tom Scott și David MacMillan - Real Men ( The Right Stuff )
- Alan R. Splet , Todd Boekelheide , Randy Thom și David Parker - Never Cry Wolf (Never Cry Wolf)
- Ben Burtt , Randy Thom , Gary Summers și Tony Dawe - Return of the Jedi (Return of the Jedi)
- Donald O. Mitchell , Rick Kline , Kevin O'Connell și Jim Alexander - Termeni de dragoste (Termeni de dragoste)
- Michael J. Kohut , Aaron Rochin , Carlos De Larios și Willie D. Burton - Jocuri de război - Jocuri de război ( WarGames )
Cea mai bună editare a sunetului
- Jay Boekelheide - Real Men ( The Right Stuff )
- Ben Burtt - Return of the Jedi (Întoarcerea Jediului)
Cel mai bun documentar
- He Makes Me Feel Like Dancin ' , regia Emile Ardolino
- Children of Darkness , în regia lui Richard Kotuk și Ara Chekmayan
- Primul contact , în regia lui Robin Anderson și Bob Connolly
- Profesia armelor , în regia lui Michael Bryans și Tina Viljoen
- Seeing Red , în regia lui Jim Klein și Julia Reichert
Cel mai bun scurtmetraj
- Băieți și fete , în regia lui Don McBrearty
- Goodie-Two-Shoes , în regia lui Ian Emes
- Overnight Sensation , în regia lui Jon N. Bloom
Cel mai bun scurtmetraj documentar
- Flamenco la 5:15 am , în regia lui Cynthia Scott
- În umbra nucleară: ce ne pot spune copiii? , în regia lui Eric Thiermann și Vivienne Verdon-Roe
- Femeie de cusut , regia Arthur Dong
- Spații: arhitectura lui Paul Rudolph , regia Robert Eisenhardt
- Ești liber ( Ihr zent frei ), în regia lui Dea Brockman și Ilene Landis
Cel mai bun scurtmetraj de animație
- Sundae in New York , regia Jimmy Picker
- Mickey's Christmas Carol (Mickey's Christmas Carol), în regia lui Burny Mattinson
- Sunetul soarelui - Sunetul ploii , regia Florence Parry Heide
Premiul special pentru realizare
- Richard Edlund , Dennis Muren , Ken Ralston și Phil Tippett - Return of the Jedi (Return of the Jedi) - efecte vizuale
Premiul pentru realizarea vieții
Lui Hal Roach, ca recunoaștere a înregistrării sale de neegalat a contribuțiilor majore la forma de artă a cinematografiei.
Premiul umanitar Jean Hersholt
Pentru Mike J. Frankovich
Alte proiecte
- Wikimedia Commons conține imagini sau alte fișiere despre premiile Academiei din 1984
linkuri externe
- ( EN ) Cea de-a 56-a Premie a Academiei (1984) Nominați și câștigători , pe oscars.org . Adus la 23 februarie 2014 (arhivat din original la 24 decembrie 2013) .