Premiul Gottfried Wilhelm Leibniz
Premiul Gottfried Wilhelm Leibniz este un program Deutsche Forschungsgemeinschaft (Fundația Germană de Cercetare) care acordă premii „unor oameni de știință și academicieni remarcabili pentru realizările lor remarcabile în cercetare”. [1] A fost înființată în 1985 și se acordă anual până la zece premii unor persoane sau grupuri de cercetare care lucrează la un institut de cercetare din Germania sau la un institut de cercetare german din străinătate. [2]
Premiul este numit după eruditul și filosoful german Gottfried Wilhelm Leibniz (1646-1716) și numit oficial (în germană) Förderpreis für deutsche Wissenschaftler im Gottfried Wilhelm Leibniz-Programm der Deutschen Forschungsgemeinschaft . Este unul dintre cele mai mari premii de cercetare din Germania, cu maximum 2,5 milioane EUR pe premiu. [2] Deutsche Forschungsgemeinschaft își propune să îmbunătățească condițiile de muncă ale oamenilor de știință și academicienilor, să își extindă oportunitățile de cercetare, să le scutească de sarcini administrative și să le ajute să angajeze tineri cercetători cu înaltă calificare. [1]
Câștigătorii premiilor includ [3] Stefan Hell (2008), Gerd Faltings (1996), Peter Gruss (1994), Svante Pääbo (1992), Theodor W. Hänsch (1989), Erwin Neher (1987), Bert Sakmann (1987), Jürgen Habermas (1986), Hartmut Michel (1986) și Christiane Nüsslein-Volhard (1986).
Recompenseaza-te
Sursa: Pagina principală a Deutsche Forschungsgemeinschaft [4] [3]
2018-2010
2019: [5]
- Sami Haddadin, Robotică, Universitatea Tehnică din München
- Rupert Huber, Fizică experimentală, Universitatea din Regensburg
- Andreas Reckwitz, Sociologie, Universitatea Europeană Viadrina, Frankfurt (Oder)
- Hans-Reimer Rodewald, Imunologie, Centrul German de Cercetare a Cancerului (DKFZ), Heidelberg
- Melina Schuh, biologie celulară, Institutul de chimie biofizică Max Planck (Institutul Karl-Friedrich-Bonhoeffer), Göttingen
- Brenda Schulman, Biochimie, Institutul de Biochimie Max Planck (MPIB), Martinsried
- Ayelet Shachar, Drept și Științe Politice, Institutul Max Planck pentru Studiul Diversității Etnice și Religioase, Göttingen
- Michèle Tertilt, Economie, Universitatea din Mannheim
- Wolfgang Wernsdorfer, fizică experimentală în stare solidă, Institutul de Tehnologie Karlsruhe (KIT)
- Matthias Wessling, Ingineria reacțiilor chimice, Universitatea RWTH Aachen și Leibniz-Institut für Interaktive Materialsen (DWI), Aachen
2018: [6]
- Jens Beckert, Sociologie, Institutul Max Planck pentru Studiul Societăților, Köln
- Alessandra Buonanno , Fizică gravitațională, Institutul Max Planck pentru fizică gravitațională (Institutul Albert Einstein), Potsdam
- Nicola Fuchs-Schündeln, Wirtschaftswissenschaften, Johann Wolfgang Goethe-Universität Frankfurt / Main
- Veit Hornung, Immunologie, Genzentrum, Universitatea Ludwig Maximilian din München
- Eicke Latz, Immunologie, Universitätsklinikum Bonn, Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn
- Heike Paul, Amerikanistik, Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg
- Erika L. Pearce, Immunologie, Max-Planck-Institut für Immunbiologie und Epigenetik, Freiburg / Breisgau
- Claus Ropers, Experimentelle Festkörperphysik, Georg-August-Universität Göttingen
- Oliver G. Schmidt, Materialwissenschaften, Leibniz-Institut für Festkörper- und Werkstoffforschung Dresden și Fakultät für Elektrotechnik und Informationstechnik, Technische Universität Chemnitz
- Bernhard Schölkopf, Maschinelles Lernen, Max-Planck-Institut für Intelligente Systeme, Tübingen
- László Székelyhidi, Angewandte Mathematik, Universität Leipzig
2017: [7]
- Lutz Ackermann, Chimie Moleculară Organică, Universitatea din Gottingen
- Beatrice Gründler, Arabistică, Universitatea Liberă din Berlin
- Ralph Hertwig, Psihologie cognitivă, Institutul Max-Planck pentru cercetare în educație
- Karl-Peter Hopfner, Biologie structurală, Universitatea Ludwig Maximilian din München
- Frank Jülicher, Biofizică teoretică, Institutul Max-Planck pentru fizica sistemelor complexe
- Lutz Mädler, Ingineria proceselor mecanice, Universitatea din Bremen
- Britta Nestler, Știința materialelor, Institutul de tehnologie Karlsruhe
- Joachim P. Spatz, Biofizică, Institutul Max-Planck pentru sisteme inteligente și Universitatea Ruprecht Karl din Heidelberg
- Anne Storch, Africanistics, Universitatea din Köln
- Jörg Vogel, Microbiologie medicală, Universitatea din Würzburg
2016: [8]
- Frank Bradke, Neuroregenerație, Centrul German pentru Boli Neurodegenerative (DZNE), Bonn
- Emmanuelle Charpentier , Biologia infecțiilor, Institutul Max Planck pentru biologia infecției, Berlin
- Daniel Cremers, Computer Vision, Catedra de Informatică IX: Înțelegerea imaginilor și a sistemelor bazate pe cunoaștere, Universitatea Tehnică din München
- Daniel James Frost, Mineralogie / Petrologie experimentală, Universitatea Bayreuth
- Dag Nikolaus Hasse, Filosofie, Institutul de Filosofie, Universitatea din Würzburg
- Benjamin List, Chimie Moleculară Organică, Departamentul de Cataliză Omogenă, Institutul Max Planck pentru Cercetarea Cărbunelui, Mülheim an der Ruhr
- Christoph Möllers, Drept, Catedra de drept public și filosofie juridică, Universitatea Humboldt din Berlin
- Marina Rodnina , Biochimie, Institutul de chimie biofizică Max Planck (Institutul Karl Friedrich Bonhoeffer), Göttingen
- Bénédicte Savoy, Istoria artei moderne, Centrul de studii metropolitane, Universitatea Tehnică din Berlin
- Peter Scholze , Geometrie aritmetică algebrică, Institutul de matematică, Universitatea din Bonn
2015:
- Henry N Chapman, Biology Physics / X-Ray Physics, DESY , Hamburg și Universitatea din Hamburg
- Hendrik Dietz, Biochimie / Biofizică, Universitatea Tehnică din München
- Stefan Grimme, Chimie teoretică, Universitatea din Bonn
- Christian Hertweck, chimie biologică, Institutul Leibniz pentru cercetarea produselor naturale și biologia infecțiilor - Institutul Hans Knöll (HKI), Jena și Universitatea din Jena
- Friedrich Lenger, Istorie modernă și contemporană, Universitatea din Gießen
- Hartmut Leppin, Istoria antică, Universitatea Goethe din Frankfurt
- Steffen Martus, Literatura germană modernă, Universitatea Humboldt din Berlin
- Tobias Moser, Sensitive Auditive / Otorinolaringologie, Universitatea din Göttingen
2014:
- Artemis Alexiadou, Lingvistică, Universitatea din Stuttgart
- Armin von Bogdandy, Drept public străin și drept internațional, Institutul Max Planck de drept public comparat și drept internațional, Heidelberg
- Andreas Dreizler, Combustion Research, Universitatea Tehnică Darmstadt
- Christof Schulz, Combustie și dinamica gazelor, Universitatea din Duisburg-Essen
- Nicole Dubilier, Ecologie marină, Institutul de microbiologie marină Max Planck, Bremen și Universitatea din Bremen
- Leif Kobbelt, Computer Science and Computer Graphics, RWTH Aachen
- Laurens Molenkamp, Fizică experimentală în stare solidă, Universitatea din Würzburg
- Brigitte Röder, psihologie biologică / neuro-psihologie, Universitatea din Hamburg
- Irmgard Sinning, Biologie structurală, Universitatea Ruprecht Karl din Heidelberg
- Rainer Waser, Nanoelectronică / Știința materialelor, Institutul RWTH Aachen și Peter Grünberg, Centrul de cercetare Jülich
- Lars Zender, Hepatologie / Oncologie, Universitätsklinikum Tübingen
2013:
- Thomas Bauer, Studii islamice, Universitatea din Münster
- Ivan Đikić, Biochimie / Biologie celulară, Universitatea Goethe din Frankfurt
- Frank Glorius, Chimie moleculară, Universitatea din Münster
- Onur Güntürkün, Psihologie biologică, Universitatea Ruhr din Bochum
- Peter Hegemann, Biofizică, Universitatea Humboldt din Berlin
- Marion Merklein, Tehnologia formării metalelor / inginerie de fabricație, Universitatea Friedrich-Alexander din Erlangen-Nürnberg
- Roderich Moessner, Institutul Max Planck pentru fizica sistemelor complexe, Dresda, împreună cu Achim Rosch, fizică teoretică solidă, Universitatea din Köln
- Erika von Mutius, Pediatrie, Alergologie, Epidemiologie, Klinikum der Universität München
- Vasilis Ntziachristos, Bio-imagistică cu tehnici optice, Technische Universität München
- Lutz Raphael, Istoria modernă și recentă, Universitatea Trier
2012:
- Michael Brecht - Neurofiziologie / neuroștiințe celulare (Bernstein Zentrum für Computational Neuroscience Berlin und Humboldt University of Berlin )
- Rainer Forst - filosofie / teorie politică ( Universitatea Goethe din Frankfurt )
- Gunther Hartmann - Farmacologie clinică / imunitate naturală (Universitätsklinikum Bonn) și Christian Kurts - Imunologie / Nefrologie (Universitätsklinikum Bonn)
- Matthias Mann - Biochimie (Institutul de Biochimie Max Planck, Martinsried)
- Friederike Pannewick - Studii islamice / literatură, teatru, istoria ideilor ( Universitatea din Marburg )
- Nikolaus Rajewsky - Biologia sistemelor (Centrul Max Delbrück pentru Medicină Moleculară, Berlin)
- Ulf Riebesell - Oceanografie (Leibniz-Institut für Meereswissenschaften (IFM-Geomar) la Universitatea din Kiel )
- Peter Sanders - Informatică teoretică și algoritmi Karlsruher Institut für Technologie , KIT)
- Barbara Wohlmuth - Analiză numerică ( Universitatea Tehnică din München )
- Jörg Wrachtrup - Fizică experimentală ( Universitatea din Stuttgart )
2011:
- Michael Brecht, Neuroscience (Centrul Bernstein pentru Neuroștiințe Computaționale Berlin)
- Ulla Bonas, Microbiologie moleculară / Fitopatologie (Universität Halle-Wittenberg)
- Christian Büchel, Neuroștiințe cognitive (Universitätsklinikum Hamburg-Eppendorf)
- Anja Feldmann, Informatică / Rețele de calculatoare / Internet ( Universitatea Tehnică din Berlin , T-Labs)
- Kai-Uwe Hinrichs, Geochimie organică (Universitatea Bremen)
- Anthony A. Hyman, Biologie celulară / Microtubuli și decolteu (Institutul Max Planck de biologie celulară moleculară și genetică, Dresda)
- Bernhard Keimer, Fizică experimentală în stare solidă (Institutul Max Planck pentru cercetarea în stare solidă, Stuttgart)
- Franz Pfeiffer, fizica razelor X ( Universitatea Tehnică din München )
- Joachim Friedrich Quack, egiptologie (Universitatea Heidelberg)
- Gabriele Sadowski, Termodinamica (Technische Universität Dortmund)
- Christine Silberhorn, optică cuantică (Universität Paderborn)
2010:
- Jan Born, Neuroendocrinologie / Cercetarea somnului ( Universitatea din Lübeck )
- Peter Fratzl, Biomateriale (Max Planck Institute of Colloids and Interfaces, Potsdam)
- Roman Inderst, Macroeconomie (Universitatea Frankfurt / Main)
- Christoph Klein, Pediatrie / Oncologie (Școala de Medicină din Hanovra)
- Ulman Lindenberger, Psihologia vieții (Max Planck Institute for Human Development, Berlin)
- Frank Neese, Chimie teoretică ( Universitatea din Bonn )
- Jürgen Osterhammel, Istorie recentă și modernă ( Universitatea din Konstanz )
- Petra Schwille, Biofizică ( Universitatea Tehnică din Dresda )
- Stefan Treue, Neuroștiințe cognitive (German Primate Center, Göttingen)
- Joachim Weickert, Prelucrarea digitală a imaginii ( Universitatea din Saarland )
2009-2000
2009:
- Antje Boetius, Max Planck Institute for Marine Microbiology, Bremen
- Holger Braunschweig, Universitatea din Würzburg
- Wolfram Burgard, Universitatea din Freiburg im Breisgau
- Heinrich Detering, Universitatea din Göttingen
- Jürgen Eckert, IFW Dresda și Universitatea Tehnică din Dresda
- Armin Falk , Universitatea din Bonn
- Frank Kirchhoff, Universitatea din Ulm
- Jürgen Rödel, Universitatea Tehnică Darmstadt
- Karl Lenhard Rudolph, Universitatea din Ulm
- Burkhard Wilking, Universitatea din Münster
- Martin R. Zirnbauer, Universitatea din Köln
2008:
- Susanne Albers - informatică teoretică , Universitatea din Freiburg im Breisgau
- Martin Beneke - fizica teoretică a particulelor, RWTH Aachen
- Holger Boche - Ingineria telecomunicațiilor și teoria informației, Universitatea Tehnică din Berlin
- Martin Carrier, filozofie , Universitatea din Bielefeld
- Elena Conti - biologie structurală, Institutul de Biochimie Max Planck, Martinsried
- Elisa Izaurralde - biologie celulară, Max Planck Institute for Developmental Biology, Tübingen
- Holger Fleischer - drept economic, Universitatea din Bonn
- Stefan Hell - biofizică, Institutul de chimie biofizică Max Planck, Göttingen
- Klaus Kern - chimie fizică în stare solidă, Max Planck Institute for Solid State Research, Stuttgart
- Wolfgang Lück - Topologie algebrică, Universitatea din Münster ;
- Jochen Mannhart - fizică în stare solidă experimentală, Universitatea Augsburg
2007:
- Jens Claus Brüning - cercetare privind diabetul molecular, endocrinologie ( Universitatea din Köln )
- Patrick Bruno - fizică teoretică solidă (MPI de Microstructure Physics, Halle / Saale )
- Magdalena Götz - neurologie (GSF - Forschungszentrum für Umwelt und Gesundheit and Ludwig Maximilian University of Munich )
- Peter Gumbsch - știința materialelor (Karlsruher Institut für Technologie și Fraunhofer-Institut für Werkstoffmechanik, Freiburg i. Br. E Halle / Saale )
- Gerald Haug - paleoclimatologie (GeoForschungsZentrum Potsdam și Universitatea din Potsdam )
- Bernhard Jussen - istorie medievală ( Universitatea din Bielefeld )
- Ginevra Kauffmann - astrofizică (MPI pentru astrofizică, Garching )
- Falko Langenhorst - mineralogie și petrologie ( Universitatea din Jena )
- Oliver Primavesi - filologie clasică ( Universitatea Ludwig Maximilian din München )
- Detlef Weigel - biologia plantelor (MPI pentru dezvoltare biologică, Tübingen )
2006:
- Matthias Beller și Peter Wasserscheid - cataliză omogenă (Leibniz-Institutul de Cataliză Organică de la Universitatea din Rostock ) și tratament chimic ( Universitatea Friedrich-Alexander din Erlangen-Nürnberg )
- Patrick Cramer - biologie structurală ( Universitatea Ludwig Maximilian din München )
- Peter Jonas - neurofiziologie ( Universitatea din Freiburg im Breisgau )
- Ferenc Krausz - optică cuantică ( Universitatea Ludwig Maximilian din München și Institutul Max Planck de optică cuantică, Garching )
- Klaus Mezger - Geochimie ( Universitatea din Münster )
- Thomas Mussweiler - psihologie socială ( Universitatea din Köln )
- Felix Otto - Analiza ecuației diferențiale parțiale ( Universitatea din Bonn )
- Dominik Perler - istoria filosofiei / filosofia teoretică ( Universitatea Humboldt din Berlin )
- Gyburg Radke - Filologie și filozofie clasică ( Universitatea din Marburg )
- Marino Zerial - biologie celulară ( Institutul Max Planck pentru biologie celulară și genetică , Dresda )
2005:
- Peter Becker - biologie celulară / biochimie ( Universitatea Ludwig Maximilian din München )
- Immanuel Bloch - optică cuantică ( Universitatea Johannes Gutenberg din Mainz )
- Stefanie Dimmeler - cardiologie moleculară ( Universitatea Goethe din Frankfurt )
- Jürgen Gauß - chimie teoretică ( Universitatea Johannes Gutenberg din Mainz )
- Günther Hasinger - astrofizică (Institutul Max Planck pentru Fizică Extraterestră, Garching )
- Christian Jung - creșterea plantelor ( Universitatea din Kiel )
- Axel Ockenfels - economie experimentală ( Universitatea din Köln )
- Wolfgang Peukert - inginerie mecanică a proceselor ( Universitatea Friedrich-Alexander din Erlangen-Nürnberg )
- Barbara Stollberg-Rilinger - Istoria Europei moderne timpurii ( Universitatea din Münster )
- Andreas Tünnermann - tehnologia microsistemelor (Institutul Fraunhofer pentru Optică Aplicată și Inginerie de Precizie, Jena )
2004:
- Frank Allgöwer - inginerie de control ( Universitatea din Stuttgart )
- Gabriele Brandstetter - știința teatrului (Universitatea Liberă din Berlin)
- Thomas Carell - chimie organică ( Universitatea Ludwig Maximilian din München )
- Karl Christoph Klauer - psihologie socială și cognitivă ( Universitatea din Bonn )
- Hannah Monyer - neurobiologie ( Universitatea Ruprecht Karl din Heidelberg )
- Nikolaus Pfanner și Jürgen Soll - biochimie / biologie celulară moleculară a plantelor ( Universitatea din Freiburg im Breisgau și Universitatea Ludwig Maximilian din München )
- Klaus Dieter Pfeffer - imunologie ( Universitatea Heinrich Heine din Düsseldorf )
- Dierk Raabe - știința materialelor (Max Planck Institute for Iron Research GmbH, Düsseldorf )
- Konrad Samwer - fizică în stare solidă ( Universitatea Georg-August din Göttingen )
- Manfred Strecker - geologie structurală ( Universitatea din Potsdam )
2003:
- Winfried Denk - optică medicală (Max Planck Institute for Medical Research, Heidelberg )
- Hélène Esnault și Eckart Viehweg - geometrie algebrică ( Universitatea din Duisburg-Essen )
- Gerhard Huisken - analiză geometrică (Institutul Max Planck pentru fizică gravitațională (Institutul Albert Einstein), Golm, Potsdam )
- Rupert Klein - dinamica calculată a fluidelor (Free University of Berlin și Potsdam Institute for Climate Impact Research)
- Albrecht Koschorke - Literatura germană renascentistă și modernă ( Universitatea din Konstanz )
- Roland Lill - biologie celulară / biochimie Universitatea din Marburg )
- Christof Niehrs - biologia dezvoltării moleculare (Deutsches Krebsforschungszentrum, Heidelberg)
- Ferdi Schüth - chimie anorganică (Institutul Max Planck für Kohlenforschung (cercetarea cărbunelui), Mülheim / Ruhr )
- Hans-Peter Seidel - grafician (Max Planck Institute for Informatics, Saarbrücken )
- Hubert Wolf - istoria creștinismului / teologia catolică ( Universitatea din Münster )
2002:
- Carmen Birchmeier-Kohler - biologie moleculară (Centrul Max Delbrück pentru Medicină Moleculară, Berlin-Buch )
- Wolfgang Dahmen - matematică ( RWTH Aachen )
- Wolf-Christian Dullo - paleontologie ( Universitatea din Kiel )
- Bruno Eckhardt - fizică teoretică ( Universitatea din Marburg )
- Michael Famulok - biochimie ( Universitatea din Bonn )
- Christian Haass - biochimie patologică ( Universitatea Ludwig Maximilian din München )
- Franz-Ulrich Hartl - biologie celulară (Institutul Max Planck pentru Biochimie, Martinsried)
- Thomas Hengartner - antropologie culturală ( Universitatea din Hamburg )
- Reinhold Kliegl - psihologie generală ( Universitatea din Potsdam )
- Wolfgang Kowalsky - optoelectronică (Universitatea Tehnică Braunschweig )
- Karl Leo - fizică în stare solidă ( Universitatea Tehnică din Dresda )
- Frank Vollertsen - inginerie de fabricație de formare și întindere ( Universitatea Paderborn )
2001:
- Jochen Feldmann - componentă optoelectronică ( Universitatea Ludwig Maximilian din München )
- Eduard Christian Hurt - biologie moleculară ( Universitatea Ruprecht Karl din Heidelberg )
- Hans Keppler - Mineralogie ( Universitatea din Tübingen )
- Arthur Konnerth - neurofiziologie ( Universitatea Ludwig Maximilian din München )
- Ulrich Konrad - muzicologie ( Universitatea din Würzburg )
- Martin Krönke - imunologie / biologie celulară ( Universitatea din Köln )
- Joachim Küpper - Teoria literară romantică (Universitatea Liberă din Berlin)
- Christoph Markschies - istoria creștinismului ( Universitatea Ruprecht Karl din Heidelberg )
- Wolfgang Marquardt - Ingineria sistemelor de proces ( RWTH Aachen)
- Helge Ritter - informatică ( Universitatea din Bielefeld )
- Günter Ziegler - matematică ( Universitatea Tehnică din Berlin )
2000:
- Klaus Fiedler - psihologie socială cognitivă ( Universitatea Ruprecht Karl din Heidelberg )
- Peter Greil - știința materialelor ( Universitatea Friedrich-Alexander din Erlangen-Nürnberg )
- Matthias W. Hentze - biologie moleculară ( Laboratorul European de Biologie Moleculară , Heidelberg)
- Peter M. Herzig - Geochimie și Geologie Economică ( Universitatea Freiberg de Mină și Tehnologie )
- Reinhard Jahn - biologie celulară (Institutul de chimie bifizică Max Planck (Institutul Karl Friedrich Bonhoeffer), Göttingen )
- Aditi Lahiri - lingvistică generală ( Universitatea din Constance )
- Gertrude Lübbe-Wolff - drept public ( Universitatea din Bielefeld )
- Dieter Lüst - fizică teoretică ( Universitatea Humboldt din Berlin )
- Stefan Müller - matematică (Max Planck Institute for Mathematics in the Sciences, Leipzig )
- Manfred Pinkal - Lingvistică computațională ( Universitatea din Saarland) )
- Ilme Schlichting - biofizică (Institutul Max Planck pentru fiziologie moleculară, Dortmund )
- Friedrich Temps și Hans-Joachim Werner - chimie fizică ( Universitatea din Kiel ) și Theoretische Chemie ( Universitatea din Stuttgart )
- Martin Wegener - fizică în stare solidă (Universitatea din Karlsruhe)
1999-1990
1999:
- Ekkard Brinksmeier - Ingineria producției ( Universitatea din Bremen )
- Bernd Bukau - biologie celulară ( Universitatea din Freiburg im Breisgau )
- Joachim Cuntz - matematică ( Universitatea din Münster )
- Alois Fürstner - chimie organometală (Institutul Max Planck für Kohlenforschung (cercetarea cărbunelui) (rechtsfähige Stiftung), Mülheim / Ruhr )
- Friedrich Wilhelm Graf - Teologie evanghelică ( Universitatea Augsburg )
- Ulrich Herbert - istorie modernă și contemporană ( Universitatea din Freiburg im Breisgau )
- Martin Johannes Lohse - Farmacologie ( Universitatea din Würzburg )
- Volker Mosbrugger - paleontologie ( Universitatea din Tübingen )
- Hans-Christian Pape - neurofiziologie (Universitatea Otto von Guericke din Magdeburg)
- Joachim Ullrich - fizică experimentală ( Universitatea din Freiburg im Breisgau )
1998:
- Heinz Breer - zoologie (Universitatea din Hohenheim)
- Nikolaus P. Ernsting și Klaus Rademann - chimie fizică ( Universitatea Humboldt din Berlin )
- Hans-Jörg Fecht - materiale metalice ( Universitatea din Ulm )
- Ute Frevert - istorie modernă ( Universitatea din Bielefeld )
- Wolf-Bernd Frommer - Fiziologie moleculară a plantelor ( Universitatea din Tübingen )
- Christian Griesinger - chimie organică ( Universitatea Goethe din Frankfurt )
- Regine Hengge-Aronis - microbiologie ( Universitatea din Konstanz )
- Onno Oncken - geologie (GeoForschungsZentrum, Potsdam și Universitatea Liberă din Berlin)
- Hermann Parzinger - Europa preistorică și primitivă ( Institutul german de arheologie , Berlin )
- Ingo Rehberg - fizică experimentală (Universitatea Otto von Guericke din Magdeburg)
- Dietmar Vestweber - biologie celulară / biochimie ( Universitatea din Münster )
- Annette Zippelius - fizică în stare solidă ( Universitatea Georg-August din Göttingen )
1997:
- Thomas Boehm - biologia dezvoltării moleculare (Deutsches Krebsforschungszentrum, Heidelberg)
- Wolfgang Ertmer - fizică experimentală ( Universitatea din Hanovra )
- Angela D. Friederici - neuropsihologie (Institutul Max Planck pentru Cercetări Neuropsihologice, Leipzig )
- Georg Fuchs - microbiologie ( Universitatea din Freiburg im Breisgau )
- Jean Karen Gregory - Știința materialelor ( Universitatea Tehnică din München )
- Andreas Kablitz - Filologie romanică / Studii italiene ( Universitatea din Köln )
- Matthias Kleiner - tablă (Universitatea Tehnică din Cottbus)
- Paul Knochel - chimie organometalică ( Universitatea din Marburg )
- Elisabeth Knust - genetica dezvoltării ( Universitatea Heinrich Heine din Düsseldorf )
- Stephan W. Koch - fizică teoretică ( Universitatea din Marburg )
- Christian F. Lehner - genetică moleculară (Universitatea din Bayreuth)
- Stefan M. Maul - Orientalismul antic ( Universitatea Ruprecht Karl din Heidelberg )
- Ernst Mayr - teoria informației ( Universitatea Tehnică din München )
- Gerhard Wörner - mineralogie / geochimie ( Universitatea Georg-August din Göttingen )
1996:
- Eduard Arzt - știința materialelor ( Universitatea din Stuttgart și Institutul Max Planck pentru cercetarea metalelor, Stuttgart )
- Hans Werner Diehl - fizică teoretică ( Universitatea din Duisburg-Essen )
- Gerd Faltings - matematică ( Institutul de Matematică Max Planck , Bonn )
- Ulf-Ingo Flügge - biochimie a plantelor, ( Universitatea din Köln )
- Wolfgang Klein - lingvistică (Institutul de psiholingvistică Max Planck, Nijmegen )
- Dieter Langewiesche - istorie modernă ( Universitatea din Tübingen )
- Reinhard Lührmann - biologie moleculară ( Universitatea din Marburg )
- Joachim Reitner - paleontologie ( Universitatea Georg-August din Göttingen )
- Michael Reth - imunologie (Max Planck Institute for Immunobiology, Freiburg )
- Wolfgang Schnick - chimie în stare solidă (Universitatea Bayreuth)
- Winfried Schulze - istoria Europei timpurii moderne ( Universitatea Ludwig Maximilian din München )
- Reinhard Zimmermann - istoria dreptului și a dreptului civil (Universitatea din Regensburg)
1995:
- Siegfried Bethke - fizica elementară a particulelor ( RWTH Aachen )
- Niels Birbaumer - psicofisiologia ( Università di Tubinga )
- Hans-Joachim Freund - chimica fisica ( Università della Ruhr a Bochum )
- Martin Grötschel - matematica applicata ( Università tecnica di Berlino )
- Axel Haverich - chirurgia ( Università di Kiel )
- Gerhard Hirzinger - robotica ( Centro aerospaziale tedesco , Oberpfaffenhofen)
- Thomas Jentsch - biochimica ( Università di Amburgo )
- Gerd Jürgens - sviluppo di piante molecolari ( Università di Tubinga )
- Wolfgang Schleich - ottica quantistica ( Università di Ulma )
- Manfred G. Schmidt - scienze politiche ( Università Ruprecht Karl di Heidelberg )
- Thomas Schweizer (†) - antropologia culturale ( Università di Colonia )
- Elmar Weiler - fisiologia vegetale ( Università della Ruhr a Bochum )
- Emo Welzl - informatica (Libera Università di Berlino)
1994:
- Gisela Anton - fisica sperimentale ( Università di Bonn )
- Manfred Broy e Ernst-Rüdiger Olderog - informatica ( Università tecnica di Monaco e Università di Oldenburg )
- Ulrich R. Christensen - geofisica ( Università Georg-August di Gottinga )
- Ulf Eysel - neurofisiologia ( Università della Ruhr a Bochum )
- Theodor Geisel - fisica teorica ( Università Goethe di Francoforte )
- Peter Gruss - biologia cellulare (MPI per chimica biofisica, Gottinga )
- Wolfgang Hackbusch - matematica numerica ( Università di Kiel )
- Adrienne Héritier e Helmut Willke - sociologia / politologia ( Università di Bielefeld )
- Stefan Jentsch - biologia molecolare ( Università Ruprecht Karl di Heidelberg )
- Glenn W. Most - filologia classica ( Università Ruprecht Karl di Heidelberg )
- Johann Mulzer - chimica organica (Libera Università di Berlino)
- Peter Schäfer - Studi ebraici (Libera Università di Berlino)
1993:
- Christian von Bar - privato internazionale (Universität Osnabrück)
- Johannes Buchmann e Claus-Peter Schnorr - teoria dell'informazione ( Universität Saarbrücken e Università Goethe di Francoforte )
- Dieter Enders - chimica organica ( RWTH Aquisgrana )
- Gunter Fischer - biochimica ( Università "Martin Lutero" di Halle-Wittenberg )
- Michael Frotscher - neuroanatomy ( Università di Friburgo in Brisgovia )
- Jürgen Jost - matematica ( Universität Bochum )
- Regine Kahmann - genetica molecolare ( Università Ludwig Maximilian di Monaco )
- Wolfgang Krätschmer - fisica nucleare (MPI für Kernphysik, Heidelberg)
- Klaus Petermann - tecniche ad alta frequenza ( Università tecnica di Berlino )
- Wolfgang Prinz - psicologia (MPI für für Psychologische Forschung, München)
- Rudolf G. Wagner - sinology ( Università Ruprecht Karl di Heidelberg )
- Jürgen Warnatz - combustione tecnica ( Università di Stoccarda )
1992:
- Georg W. Bornkamm - virologia (GSF-Forschungszentrum für Umwelt und Gesundheit Monaco di Baviera )
- Christopher Deninger , Michael Rapoport, Peter Schneider e Thomas Zink - matematica ( Università di Münster , Università Bergische Wuppertal, Università di Colonia e Università di Bielefeld )
- Irmela Hijiya-Kirschnereit - iamatologia (Libera Università di Berlino)
- Jürgen Kocka - storia della sociologia (Libera Università di Berlino)
- Joachim Menz - rilevamento topografico ( Università di Friburgo e Tecnologia )
- Friedhelm Meyer auf der Heide e Burkhard Monien - informatica ( Università di Paderborn )
- Jürgen Mlynek - fisica sperimentale ( Università di Costanza )
- Svante Pääbo - biologia molecolare ( Università Ludwig Maximilian di Monaco )
- Wolfgang Raible - romanistica ( Università di Friburgo in Brisgovia )
- Hans-Georg Rammensee - immunologia (Max Planck Institute for Developmental Biology, Tubinga )
- Jan Veizer - geochimica dei sedimenti ( Università della Ruhr a Bochum )
1991:
- Gerhard Ertl - chimica fisica (Fritz Haber Institute of the MPG, Berlin )
- Dieter Fenske e Michael Veith - chimica inorganica (Università di Karlsruhe e Università del Saarland )
- Ernst O. Göbel - fisica dello stato solido ( Università di Marburgo )
- Dieter Häussinger - medicina interna ( Università di Friburgo in Brisgovia )
- Karl-Heinz Hoffmann - matematica applicata ( Università di Augsburg )
- Randolf Menzel - zoologia / neurobiologia (Libera Università di Berlino)
- Rolf Müller - biochimica / biologia molecolare (Università di Marburgo)
- Hermann Riedel - meccanica dei materiali (Fraunhofer-Institut für Werkstoffmechanik Freiburg )
- Hans-Ulrich Schmincke - mineralogia / vulcanologia (Forschungszentrum für Marine Geowissenschaften Kiel )
- Michael Stolleis - storia del diritto ( Università Goethe di Francoforte )
- Martin Warnke - storia dell'arte ( Università di Amburgo )
1990:
- Reinhard Genzel - astrofisica (Max Planck Institute for Astrophysics, Garching )
- Rainer Greger - fisiologia ( Università di Friburgo in Brisgovia )
- Ingrid Grummt - microbiologia ( Università di Würzburg )
- Martin Jansen e Arndt Simon - chimica inorganica ( Università di Bonn e Max Planck Institute for Solid State Research, Stoccarda )
- Bert Hölldobler - zoologia ( Università di Würzburg )
- Konrad Kleinknecht - fisica sperimentale ( Università Johannes Gutenberg di Magonza )
- Norbert Peters - ingegneria della combustione ( RWTH di Aachen)
- Helmut Schwarz - chimica organica ( Università tecnica di Berlino )
- Dieter Stöffler - planetologia ( Università di Münster )
- Richard Wagner - scienza dei materiali (GKSS-Forschungszentrum Geesthacht )
1989-1986
1989:
- Heinrich Betz - neurobiologia ( Università Ruprecht Karl di Heidelberg )
- Claus Wilhelm Canaris - diritto civile ( Università Ludwig Maximilian di Monaco )
- Herbert Gleiter - scienza dei materiali ( Università del Saarland) )
- Theodor W. Hänsch - fisica del laser ( Università Ludwig Maximilian di Monaco e Max Planck Institute for Quantum Optics, Garching )
- Joachim Milberg - tecnica di produzione ( Università tecnica di Monaco )
- Jürgen Mittelstraß - filosofia ( Università di Costanza )
- Sigrid D. Peyerimhoff - chimica teorica ( Università di Bonn )
- Manfred T. Reetz - chimica organica ( Università di Marburgo )
- Michael Sarnthein e Jörn Thiede - geologia marina ( Università di Kiel e Leibniz-Institut für Meereswissenschaften Kiel )
- Reinhard Stock - fisica nucleare sperimentale ( Università Goethe di Francoforte )
- Wolfgang Stremmel - medicina interna ( Università Heinrich Heine di Düsseldorf )
1988:
- Karl Joachim Ebeling - tecniche ad alta frequenza (Technische Universität Braunschweig )
- Lothar Gall - storia moderna ( Università Johann Wolfgang Goethe di Francoforte sul Meno )
- Günter Harder - matematica ( Università di Bonn )
- Walter Haug e Burghart Wachinger - scienza della letteratura tedesca più anziana ( Università di Tubinga )
- Werner Hildenbrand - economia sociale ( Università di Bonn )
- Ingo Müller - fisica teorica ( Università tecnica di Berlino )
- Herbert W. Roesky e George Michael Sheldrick - chimica inorganica ( Università Georg-August di Gottinga )
- Wolfram Saenger e Volker Erdmann - biochimica (Libera Università di Berlino)
- Günther Schütz - biologia molecolare (German Cancer Research Center, Heidelberg )
- Hans Wolfgang Spiess - chimica fisica (Max Planck Institute for Polymer Research, Mainz )
- Karl Otto Stetter - microbiologia (Università di Ratisbona)
- Thomas Weiland - fisica delle alte energie ( DESY (sincrotrone elettronico tedesco), Amburgo )
1987:
- Gerhard Abstreiter - fisica dei semiconduttori ( Università tecnica di Monaco )
- Knut Borchardt - storia dell'economia / economia sociale ( Università Ludwig Maximilian di Monaco )
- Nils Claussen - materiali ceramici ( Università tecnica di Amburgo-Harburg )
- Bernd Giese - chimica organica ( Università tecnica di Darmstadt )
- Wolfgang A. Herrmann e Hubert Schmidbaur - chimica inorganica ( Università tecnica di Monaco )
- Günter Hotz, Kurt Mehlhorn e Wolfgang Paul - Informatica ( Università del Saarland )
- Erwin Neher e Bert Sakmann - chimica biofisica (Istituto Max Planck per la chimica biofisica / Istituto Karl Friedrich Bonhoeffer), Gottinga
- Friedrich A. Seifert - mineralogia (Università di Bayreuth)
- Rudolf K. Thauer - microbiologia biochimica ( Università di Marburgo )
- Hans-Peter Zenner - Otorinolaringoiatria / biologia cellulare ( Università di Würzburg )
1986:
- Géza Alföldy - storia antica ( Università Ruprecht Karl di Heidelberg )
- Dietrich Dörner - psicologia ( Università Otto-Friedrich di Bamberga )
- Jürgen Habermas - filosofia ( Università Goethe di Francoforte )
- Otto Ludwig Lange e Ulrich Heber - ecologia e biochimica ( Università di Würzburg )
- Hartmut Michel - biologia (Max Planck Institute of Biochemistry, Martinsried)
- Christiane Nüsslein-Volhard e Herbert Jäckle - biologia (Istituto Max Planck per la biologia dello sviluppo, Tubinga )
- Peter R. Sahm - casting ( RWTH Aachen )
- Fritz Peter Schäfer - fisica laser (MPI für biophysikalische Chemie, Göttingen)
- Frank Steglich - fisica dello stato solido ( Università tecnica di Darmstadt )
- Albert H. Walenta - fisica sperimentale ( Università di Siegen )
- Julius Wess - fisica teorica ( Università di Karlsruhe )
Note
- ^ a b ( EN ) Gottfried Wilhelm Leibniz Prize , su dfg.de , Deutsche Forschungsgemeinschaft . URL consultato il 26 dicembre 2015 .
- ^ a b ( EN ) Gottfried Wilhelm Leibniz Prize – In Brief , su dfg.de , Deutsche Forschungsgemeinschaft. URL consultato il 26 dicembre 2015 .
- ^ a b ( DE ) Liste der Leibniz-Preisträger 1986 – 2017 ( PDF ), su dfg.de , Deutsche Forschungsgemeinschaft , 2017. URL consultato il 15 marzo 2017 .
- ^ ( EN ) Prizewinners and award ceremonies , su dfg.de , Deutsche Forschungsgemeinschaft , 2015. URL consultato il 2 gennaio 2016 .
- ^ ( DE ) Leibniz-Preise 2019: DFG zeichnet vier Wissenschaftlerinnen und sechs Wissenschaftler aus , Retrieved 16 September 2019.
- ^ ( DE ) Leibniz-Preise 2018: DFG zeichnet vier Wissenschaftlerinnen und sieben Wissenschaftler aus
- ^ ( EN ) Leibniz Prizes 2017: DFG honours ten researchers
- ^ ( EN ) Leibniz Prizes 2016: DFG Honours Ten Researchers , su dfg.de , Deutsche Forschungsgemeinschaft , 10 dicembre 2015. URL consultato il 3 gennaio 2016 .
Altri progetti
- Wikimedia Commons contiene immagini o altri file su Gottfried Wilhelm Leibniz Prize
Collegamenti esterni
Controllo di autorità | GND ( DE ) 4258421-8 |
---|