Alegeri politice italiene din 1996 (circumscripții cu un singur membru ale Camerei Deputaților)
Salt la navigare Salt la căutare
Alegerile politice italiene din 1996 în circumscripțiile cu un singur membru ale Camerei Deputaților au înregistrat următoarele rezultate.
Piemont 1
Piemont 2
Lombardia 1
Lombardia 2
Lombardia 3
Colegiu | Candidați | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Măslinul | Polo pentru libertăți | Liga de nord | ||||
Pavia | Virginio Rognoni (38,0%) | Stefano Losurdo (39,9%) | Arhimede Bontempi (22,1%) | |||
Vigevano | Stefania Spada (33,7%) | Mario Masiero (44,3%) | Giancarlo Malvestito (22,0%) | |||
Mortara | Gian Carlo Mazza (38,6%) | Giacomo de Ghislanzoni Cardoli (39,2%) | Luigi Ferrari Bardile (22,2%) | |||
Voghera | Riccardo Fiamberti (37,7%) | Luigi Gastaldi (39,3%) | Cezar Hercule (23,0%) | |||
Laudă | Stefano Apuzzo (38,6%) | Umberto Giovine (39,0%) | Andrea Gibelli (22,4%) | |||
Cremă | Gianni Risari (38,5%) | Lamberto Grillotti (36,0%) | Elena Ardemagni (25,5%) | |||
Soresina | Sergio Trabattoni (37,4%) | Gianfredo Mazzini (33,8%) | Francesco Moggi (28,8%) | |||
Cremona | Marco Pezzoni (43,3%) | Carlo Grillo (35,9%) | Giovanni Robusti (20,8%) | |||
Castiglione delle Stiviere | Diego Masi (36,9%) | Andrea Merlotti (31,4%) | Uber Anghinoni (31,7%) | |||
Mantua | Ruggero Ruggeri (46,3%) | Gianpaolo Azzini (31,9%) | Fabio Dosi (21,8%) | |||
Suzzara | Franco Raffaldini (52,6%) | Giorgio Pini (29,1%) | Luca Bianchi (18,3%) |
Trentino Alto Adige
Veneto 1
Veneto 2
Friuli - Venezia Giulia
Liguria
Emilia - Romagna
Toscana
Umbria
Collegio | Candidati | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
L'Ulivo | Polo per le Libertà | Lega Nord | |||||
Perugia Centro | Vincenzo Visco (54,0%) | Giorgio Corrado (43,8%) | Francesco Miroballo (2,2%) | ||||
Perugia - Todi | Fabrizio Bracco (58,3%) | Franco Battistelli (41,7%) | |||||
Città di Castello | Mauro Agostini (63,2%) | Pietro Berretti (34,4%) | Francesco Vimercati (2,4%) | ||||
Gubbio | Giuseppe Giulietti (57,2%) | Fulvio Maiorca (40,1%) | Maria Anna Di Toro (2,7%) | ||||
Foligno | Maria Rita Lorenzetti (55,5%) | Domenico Benedetti Valentini (42,5%) | Fabrizio Pelagatti (2,0%) | ||||
Terni | Paolo Raffaelli (57,6%) | Paolo Cicchini (41,0%) | Tito Pescolloni (1,4%) | ||||
Orvieto | Franco Giordano ( Progressisti ) (54,6%) | Carlo Legittimo (45,4%) |
Marche
Lazio 1
Lazio 2
Collegio | Candidati | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
L'Ulivo | Polo per le Libertà | Fiamma Tricolore | |||||
Viterbo | Giuseppe Fioroni (47,2%) | Ferdinando Signorelli (47,1%) | Giancarlo Gabbianelli (5,7%) | ||||
Tarquinia | Adriano Redler (46,4%) | Gianfranco Saraca (48,3%) | Angelo Barboni (5,3%) | ||||
Rieti | Pietro Carotti (47,6%) | Guglielmo Rositani (47,4%) | Riccardo Padula (5,0%) | ||||
Frosinone | Gian Franco Schietroma (49,4%) | Riccardo Mastrangeli (44,6%) | Giuliano Trovini (6,0%) | ||||
Alatri | Giuseppe Alveti (48,8%) | Antonio Tajani (45,3%) | Ruggero Quattrociocchi (5,9%) | ||||
Sora | Cesidio Casinelli (48,3%) | Roberto Ferrera (46,2%) | Domenico Tollis (5,5%) | ||||
Cassino | Testa (42,9%) | Oreste Tofani (42,4%) | Modesto Della Rosa (14,7%) | ||||
Latina | Francesco Davoli (34,6%) | Vincenzo Zaccheo (59,1%) | Marco Marcucci (6,3%) | ||||
Aprilia | Eugenio Comandini (46,7%) | Vincenzo Bianchi (47,2%) | Stefano Botticelli (6,1%) | ||||
Terracina | Virginio Palazzo (39,2%) | Maria Burani Procaccini (53,9%) | Luigi Del Duca (6,9%) | ||||
Formia | Silvio D'Arco (42,2%) | Gianfranco Conte (51,6%) | Adalgiso Ferrucci (6,2%) |
Abruzzo
Molise
Collegio | Candidati | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
L'Ulivo | Polo per le Libertà | Fiamma Tricolore | Lista Pannella-Sgarbi | Altri | Altri | |
Isernia | Eugenio Riccio (74,0%) | Giuseppe Santillo (14,1%) | Lino Rufo (11,9%) | |||
Campobasso | Federico Orlando (43,1%) | Francesco Mancini (40,6%) | Saturnino Carrozzelli (5,7%) | Donato De Renzis (2,8%) | Carmine Felice ( Rinnovamento ) (1,2%) | Tommaso Di Domenico ( Risorgimento del Sud ) (6,6%) |
Termoli | Giovanni Di Stasi (54,8%) | Franco Mancini (39,0%) | Sandro Latessa (6,2%) |
Campania 1
Campania 2
Puglia
Basilicata
Collegio | Candidati | ||||
---|---|---|---|---|---|
L'Ulivo | Polo per le Libertà | Fiamma Tricolore | Mani Pulite | Lista Pannella-Sgarbi | |
Potenza | Giuseppe Molinari (51,2%) | Gianpiero Perri (39,4%) | Gianfranco Nardella (4,5%) | Maria Argenzio (2,2%) | Giannino Cusano (2,7%) |
Melfi | Giuseppe Di Lello Finuoli ( Progressisti ) (42,7%) | Nicola Pagliuca (50,5%) | Benito Recine (6,8%) | ||
Matera | Vincenzo Sica (54,6%) | Mario Venezia (45,4%) | |||
Pisticci | Domenico Izzo (56,0%) | Francesco Michele Barra (37,3%) | Rosamaria Ucciardo (4,5%) | Angelo Viccari (2,2%) | |
Lauria | Giovanni Pittella (55,6%) | Prospero De Franchi (37,3%) | Carmela Cafaro (3,9%) | Pasquale Amendolara (1,2%) | Pasquale Colella (2,0%) |
Calabria
Sicilia 1
Sicilia 2
Sardegna
Valle d'Aosta
Collegio | Candidati | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
L'Ulivo | Polo per le Libertà | Lega Nord | Vallée d'Aoste | Rifondazione Comunista | altri | ||||
Aosta | Secondina Squarzino (15,0%) | Enrico Tibaldi (20,5%) | Paolo Linty (8,1%) | Luciano Caveri (48,6%) | Silvino Morosso (7,2%) | Maria Durando ( Rinnovamento ) (0,6%) |
Elezioni Suppletive
1º giugno 1997
Collegio | Candidati | ||||
---|---|---|---|---|---|
L'Ulivo | Polo per le Libertà | Lega Nord | Fiamma Tricolore | Socialisti Italiani Uniti | |
Tradate | Piero Luini (26,5%) | Paolo Valmori (22,2%) | Dario Galli (46,3%) | Vincenzo Biotti (2,4%) | Fabrizio Piacentini (2,6%) |
21 giugno 1998
Collegio | Candidati | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
L'Ulivo | Polo per le Libertà | Lega Nord | Fronte Nazionale | Lista Pannella | altri | altri | |
Milano 6 | Angelo Mattioni (28,6%) | Gaetano Pecorella (51,8%) | Roberto Bernardelli (10,1%) | Marinella Cartolari (1,6%) | Marco Pannella (3,0%) | Giorgio Schultze ( Partito Umanista ) (2,2%) | Luca Ghezzi ( Lista Leoncavallo ) (2,7%) |
9 maggio 1999
Collegio | Candidati | ||
---|---|---|---|
L'Ulivo | Polo per le Libertà | altri | |
Bari Libertà - Marconi | Alberto Tedesco (37,4%) | Salvatore Tatarella (57,5%) | Michele Diomede ( Grande Sud ) (5,1%) |
27 giugno 1999
Collegio | Candidati | |||
---|---|---|---|---|
L'Ulivo | Polo per le Libertà | Lega Nord | altri | |
Brescia - Flero | Aldo Rebecchi (43,1%) | Giacomo Bontempi (36,3%) | Battista Orizio (17,9%) | Alessandro Manzoni ( Italia Unita ) (2,7%) |
Collegio | Candidati | |
---|---|---|
L'Ulivo | Polo per le Libertà | |
Lecce | Cosimo Casilli (54,8%) | Gino Siciliano (45,2%) |
28 novembre 1999
Collegio | Candidati | ||||
---|---|---|---|---|---|
L'Ulivo | Polo per le Libertà | Lega Nord | Rifondazione Comunista | altri | |
Bologna Mazzini | Arturo Parisi (48,9%) | Sante Tura (45,1%) | Anna Banasiak (1,2%) | Tiziano Loreti (4,5%) | Marc Busin ( Italia Unita dei Liberaldemocratici ) (0,3%) |
Collegio | Candidati | |||
---|---|---|---|---|
L'Ulivo | Polo per le Libertà | Lega Nord | Rifondazione Comunista | |
Bagno a Ripoli | Michele Ventura (56,8%) | Enrico Bosi (29,6%) | Franca Vennarini (1,6%) | Giovanni Barbagli (12,0%) |
Collegio | Candidati | ||
---|---|---|---|
L'Ulivo | Polo per le Libertà | Rifondazione Comunista | |
Terni | Enrico Micheli (54,8%) | Enrico Melasecche Germini (36,8%) | Guido Botondi (8,4%) |
Collegio | Candidati | |
---|---|---|
L'Ulivo | Polo per le Libertà | |
Lauria | Antonio Luongo (65,5%) | Francesco Sisinni (34,5%) |
18 giugno 2000
Collegio | Candidati | |||
---|---|---|---|---|
L'Ulivo | Polo per le Libertà | Rifondazione Comunista | Sardigna Natzione | |
Tortolì | Tonino Loddo (45,3%) | Antonello Liori (35,0%) | Nanni Marras (15,5%) | Francesco Carta (4,2%) |
Voci correlate
Collegamenti esterni
- Archivio storico delle elezioni , su elezionistorico.interno.gov.it .