Drumul de stat 87 Sannitica
Drumul de stat 87 Samnit | |
---|---|
Denumiri anterioare | Drumul national 79 Sannitica |
Locație | |
Stat | Italia |
Regiuni | Campania Molise |
Provincii | Benevento Campobasso |
Date | |
Clasificare | Autostradă |
start | Benevento |
Sfârșit | Termoli |
Lungime | 142.610 km. Traseul istoric se întindea între Napoli și Termoli pe 221,183 km |
Asigurarea stabilirii | Legea 17 mai 1928, nr. 1094 |
Administrator | Secțiuni ANAS : de la Km 78.573 la Km 221.183 (din 2001, gestionarea secțiunii rămase a trecut la Regiunea Campania, care a transferat competențele către provinciile respective) |
cale | |
Locații servite | Morcone , Campobasso , Larino , Guglionesi , Termoli |
Drumul de stat 87 Sannitica este un drum de stat italian care, în itinerariul său actual, face legătura între municipalitățile Benevento și Termoli .
Între intersecția cu SS17 (joncțiunea Guardiaregia ) și joncțiunea Vinchiaturo până în 2013 a luat numerotarea și numele SS17, pentru a reveni apoi la cele din Sannitica.
Istorie
Drumul de stat 87 a fost înființat în 1928 cu următorul traseu: " Napoli - Caserta - Caiazzo - Guardia Sanframondi - Răscruce la Ponte Landolfo cudrumul nr. 88 - Vinchiaturo - Campobasso - Larino - Grefă cu nr. 16 lângă Termoli ." [1]
Drumul, abandonat de ANAS până la sfârșitul orașului Caivano , a trecut în cea mai mare parte în competența municipalităților și ulterior, în conformitate cu recentele planuri de raționalizare în urma reformei decretului legislativ nr. 112 din 1998 implementate la 17 octombrie 2001 , restul de secțiuni extraurbane până la Pontelandolfo au fost gestionate de provincii . Prin urmare, managementul ANAS rulează de la km 78.573 la km 221.183, adică pentru întregul traseu actual.
Până în prezent, porțiunea dintre Morcone și Benevento a fost adăugată traseului inițial, aparținând anteriordrumului de stat 88 al celor două Principate , începând astfel drumul în Benevento la intersecția cu drumul de stat 372 Telesina ca drum de stat 87 bis și terminându-se în Termoli cu intrarea pe drumul de stat 16 Adriatica
Lista locurilor traversate de traseul istoric reclasificat
Numele (numele) pe care secțiunea le asumă în municipiu în cazul trecerii prin centrul locuit sau reclasificării și numerotării atribuite de noul organism de gestionare (acolo unde este cunoscut) sunt indicate între paranteze:
- Napoli ( coborâre Capodichino , prin Francesco de Pinedo , prin drumul provincial Caserta)
- Casavatore ( Parco delle Acacie , via Taverna rossa)
- Casoria (via Guglielmo Marconi , via Principe di Piemonte , via Sannitica)
- Afragola (via Nazionale)
- Cardito (via Pietro Donadio )
- Caivano (Corso Umberto I , fost Corso Principe Umberto )
- Caivano (SP 498 al orașului metropolitan Napoli )
- intersecție cu axa de susținere Pomigliano - Vila Literno
- Pascarola (SP 498 al orașului metropolitan Napoli)
- Marcianise (SP 336-I din provincia Caserta )
- altoit pe fosta SS 265 a Ponti della Valle (SP 335-III)
- San Marco Evangelista (SP 335 și SP 336 din Provincia Caserta)
- San Nicola la Strada (SP 335 și SP 336 din Provincia Caserta)
- Caserta (SP 336-II, viale Carlo III)
- Castelul Morrone
- Câmpia Monte Verna (SP 336-II din Provincia Caserta)
- Caiazzo (SP 336-III al provinciei Caserta)
- Ruviano (SP 336-III din Provincia Caserta)
- Alvignanello (SP 336-III din Provincia Caserta)
- Amorosi (SP 182 din provincia Benevento )
- Telese Terme (SP 182 din provincia Benevento, Via Roma)
- Castelvenere (SP 182 din provincia Benevento)
- Garda Sanframondi (SP 182 din provincia Benevento)
- Pontelandolfo (SP 182 din provincia Benevento)
Principalele municipalități ale căii actuale
- Benevento (începe de la SS372 )
- Pontelandolfo
- Morcone
- Campobasso
- Larino
- Termoli (grefă cu SS16 )
Secțiune de derulare rapidă
Samnit ( Traseu rapid : de la km 78,5 la km 117,4) | ||||||
Tip | Indicaţie | Km | provincie | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Benevento | 78,5 | BN | ||||
Caianello ( A1 Milano-Napoli ) | ||||||
Torrecuso Aeroport | 78,7 | |||||
Începutul secțiunii „ Superstrada ” | 79.1 | |||||
Fragneto Monforte Fragneto L'Abate | 86,9 | |||||
Sfârșitul secțiunii „ Superstrada ” | 88.3 | |||||
Castelpagano Circello Casalduni Campolattaro | 89.0 | |||||
Pontelandolfo Campolattaro Lacul Campolattaro | 92,6 | |||||
Apartament Morcone | 96,0 | |||||
Zona industriala Morcone | 99.3 | |||||
Santa Croce del Sannio | 101.7 | |||||
Sassinoro | 104,4 | |||||
Cercemaggiore San Giuliano del Sannio Sepino | 108,9 | CB | ||||
Foggia Bologna - Taranto Guardiaregia | 117.3 | |||||
Campobasso | 117.4 |
Notă
Alte proiecte
- Wikimedia Commons conține imagini sau alte fișiere pe drumul de stat Sannitica 87